ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 817/871/13-а
10 квітня 2013 року 13год. 00хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зозулі Д. П. за участю секретаря судового засідання Минько Н.З. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: не з'явився,
відповідача: представник не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу ВСТАНОВИВ:
Позивач - ОСОБА_1 звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу № Ф-724 від 18.02.2013 року про сплату боргу.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що, будучи фізичною особою-підприємцем, водночас є пенсіонером за віком, а відтак, вважає, що згідно Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" звільняється від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. р
Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи судом повідомлявся належним чином. До початку судового розгляду справи подав клопотання про розгляд справи без його участі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час, місце судового розгляду справи судом повідомлявся належним чином. До початку судового засідання подав письмове заперечення на позов, в якому зазначив, що умови призначення пенсії за віком визначені ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до якої особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки 1961 року народження і після досягнення ними певного віку, зокрема 58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року. Відповідач народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 року, отже, на даний час досягла 53-річного віку; перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Сарненському районі та отримає пенсію зі зменшенням пенсійного віку, що підтверджується довідкою № 1250/03-24 від 26.03.2013 року, призначену відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", так звану "пільгову пенсію". Позивач ще не досягла 58-річного віку, необхідного для призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Враховуючи вищевикладене, звільнення від сплати єдиного внеску не стосується тих осіб (в тому числі позивача), які отримують інші види пенсійних виплат відповідно до законів України і не досягли пенсійного віку відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що дає право на пенсію за віком. Для таких осіб сплата єдиного внеску залишається обов'язковою. Згідно із п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок. Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону та відповідно до п. 4.9 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування обчислення єдиного внеску органами Пенсійного фонду здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного соціального внеску, звітності, що подається платниками до органів Пенсійного фонду, актів звірок з податковими органами про нараховані суми доходу, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму виплат (доходу), на які нараховується єдиний внесок. Проте, у зв'язку із несплатою фізичною особою-суб'єктом підприємницької діяльності ОСОБА_1 єдиного внеску за 2012 рік в повному обсязі у строк до 20 січня 2013 року у вказаного платника виникла недоїмка зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. На підставі ч. 4 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" ОСОБА_1 було направлено вимогу про сплату боргу від 18.02.2013 року № Ф-724 та повідомлення-розрахунок від 18.02.2013 року. Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Умови призначення пенсії за віком, визначені ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до якої особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками 55 років та наявності страхового стажу не менше 15 років. Як було вище вказано, ОСОБА_1 не досягла 58-річного віку і їй не призначалася пенсія за віком, відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а йому призначена пільгова пенсія за "чорнобильським" законом - зі зменшенням пенсійного віку, то Управління Пенсійного фонду цілком правомірно направило позивачу вимогу про сплату недоїмки. Таким чином, на думку відповідача, при прийнятті вимоги про сплату боргу від 18.02.2013 року № Ф-724 він діяв у визначених законодавством межах, а отже підстав для визнання протиправною та скасування вимоги немає.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Про дату, час та місце судового розгляду справи судом був належним чином повідомлений.
Судом не визнавалася обов'язковою участь сторін в судовому засіданні. За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву, встановивши фактичні обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, оцінивши їх в сукупності, відповідно до вимог закону, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Відповідно до копії свідоцтва платника єдиного податку Серії НОМЕР_2 (а.с. 8), копії пенсійного посвідчення позивача № НОМЕР_1 (а.с. 9), копії свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця (а.с. 10), копії посвідчення громадянки, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи категорії 4 Серії НОМЕР_3 (а.с. 11), копії картки про присвоєння ідентифікаційного номера (а.с. 12), копії повідомлення-розрахунку (а.с. 14), копії витягу з картки особового рахунку платника (а.с. 36, 37), копії довідки Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області (а.с. 38) ОСОБА_1 одночасно є фізичною особою-підприємцем та отримує пенсію за віком, призначену у відповідності до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
18.02.2013 року посадовими особами відповідача складено вимогу про сплату боргу № Ф-724, а саме недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суму 2970, 87 грн. (а.с. 13).
Дану вимогу позивачем було отримано 28.02.2013 року, про що свідчить копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 33).
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464-VI).
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 1 вищезазначеного Закону єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі по тексту постанови - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У відповідності до п. 4. ч. 1. ст. 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Згідно з ч. 4 ст. 4 Закону № 2464-VI особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку:
55 років - які народилися до 30 вересня 1956 року включно;
55 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року;
56 років - які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року;
56 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року;
57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року;
57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року;
58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року;
58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року;
59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року;
59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року;
60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.
Разом з тим, відповідно до абз. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
У даному випадку положення ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" потрібно розуміти в контексті з положеннями ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Відтак, пенсія за віком може бути надана особі яка не досягла пенсійного віку, встановленого Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за умови, якщо остання працювала або проживала на територіях радіоактивного забруднення.
Судом встановлено, що позивачу, у відповідності до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", була надана пенсія за віком із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Частиною 4 статті 4 Закону № 2464-VI визначені необхідні умови для звільнення від сплати єдиного внеску, а саме: особа обрала спрощену систему оподаткування і є пенсіонером за віком або інвалідом та отримує відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем, перебуває на спрощеній системі оподаткування, що підтверджено копією свідоцтва платника єдиного податку Серії НОМЕР_2 від 16.05.2012 року (а.с. 8).
Положеннями вищевказаної статті передбачено, що саме особи, яким надано пенсію за віком на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", звільняються від сплати за себе єдиного внеску.
Позивач у добровільному порядку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування не числиться, найманих працівників не має.
Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати за себе єдиного внеску, то у відповідача були відсутні правові підстави для винесення вимоги про сплату боргу № Ф-724 від 18.02.2013 року.
Крім того, у вказаній нормі закону не тлумачиться поняття "пенсія за віком", а розуміння цього поняття відповідачем у запереченні є вільним, та судом не може братися до уваги.
Відтак, вищевказану вимогу Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області належить визнати протиправною та скасувати.
Відповідно до ст. 94 КАС України суд присуджує усі понесені позивачем документально підтверджені судові витрати із Державного бюджету.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області № Ф-724 від 18.02.2013 року про сплату заборгованості зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені в сумі 2970, 87 грн.
Присудити на користь позивача фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 із Державного бюджету України судовий збір у розмірі 114 (сто чотирнадцять) грн. 70 коп.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Зозуля Д. П.