ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2013 року (о 10 год. 50 хв.) Справа № 808/136/13-а м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Батрак І.В.
за участю секретаря Батечко М.Д.
за участю представника позивача Скрипаль О.С.
представника відповідача Демченко Т.І.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні»
до Вільнянського слідчого ізолятору Управління Державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області
про стягнення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики
ВСТАНОВИВ:
У січні 2013 року Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» (далі - позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) із позовною заявою до Вільнянського слідчого ізолятору Управління Державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області (далі - Вільнянський слідчий ізолятор, відповідач), в якому просить стягнути з відповідача 170,00 грн. штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила задовольнити їх у повному обсязі, надала пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві. Зазначає, що державним інспектором з енергетичного нагляду видано в.о. начальника Вільнянського слідчого ізолятору Чорному В.І. припис № 01/20-25-063 від 26.12.2011 з переліком заходів, спрямованих на усунення порушень і строків їх виконання. 12.04.2012 встановлено факт невиконання виданого припису, а саме не виконані вимоги пунктів 1, 2, 3, 5, 6, про що складені акт перевірки від 12.04.2012 № 01/20-25-014 та акт перевірки (протокол) від 12.04.2012 № 01/20-25-014. Старшим державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області Драним Р.В. прийнято постанову від 29.05.2012 № 01/20-01-071 про накладення на Вільнянський слідчий ізолятор штрафу у розмірі 170,00 грн., який у добровільному порядку не сплачено. На підставі викладеного, просить суд адміністративний позов задовольнити та стягнути з відповідача штраф за порушення законодавства України в галузі електроенергетики у сумі 170,00 грн.
Представник відповідача у судовому засіданні пояснила, що на момент проведення перевірки пункти 1, 2, 3, 5, 6 припису № 01/20-25-063 від 26.12.2011 дійсно не були виконані, проте на теперішній час порушення усунуті, вимоги припису виконані, про що свідчить акт Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області № 01/20-25-073 від 26.11.2012. Просить суд у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
На підставі ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.
Розглянувши та дослідивши надані документи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлені наступні обставини.
Відповідно до п. 1.2. Статуту Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», затвердженого Наказом Міністерства палива та енергетики України від 13.10.2009 № 527, підприємство є державним унітарним підприємством електроенергетичної галузі і діє як державне комерційне підприємство, що засноване на державній власності, підпорядковане та належить до сфери управління Міністерства палива та енергетики України.
Підприємство є юридичною особою (п. 4.1. Статуту). Одним із напрямів діяльності Державного підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» є здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (п. 2.3. Статуту).
Відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» і створений відповідно до наказу НЕК «Укренерго» від 20.02.2006 № 63 «Про створення відокремлених підрозділів НЕК «Укренерго» (п. 1.1. Положення про відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»).
Відповідно до п. 1.3. Положення про Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області Інспекція є структурним підрозділом відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» і не є юридичною особою.
Із матеріалів справи вбачається, що державним інспектором з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії проведено позапланову перевірку виконання припису від 01.08.2011 № 01/20-25-033 та за результатами перевірки видано в.о. начальника Вільнянського слідчого ізолятору Чорному В.І. припис № 01/20-25-063 від 26.12.2011 з переліком заходів, спрямованих на усунення порушень і строків їх виконання, який був направлений поштою, про що свідчить супровідний лист від 26.12.2011 № 48/2-2501 та фіскальний чек.
12.04.2012 при перевірці Вільнянського слідчого ізолятору на предмет виконання припису № 01/20-25-063 від 26.12.2011 встановлено факт невиконання пунктів 1, 2, 3, 5, 6, про що складені акт перевірки від 12.04.2012 № 01/20-25-014 та акт перевірки (протокол) від 12.04.2012 № 01/20-25-014. Вказані акти отримані уповноваженою особою відповідача.
29.05.2012 старшим державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Запорізькій області Драним Р.В. прийнято постанову № 01/20-01-071 про накладення на Вільнянський слідчий ізолятор штрафу у розмірі 170,00 грн. за ухилення від виконання вимог припису № 01/20-25-063 від 26.12.2011.
Дана постанова направлена відповідачу поштою та отримана уповноваженою особою 01.06.2012, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
Відповідно до акту Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області № 01/20-25-073 від 26.11.2012 вимоги припису від 23.08.2012 № 01/20-25-052 виконані в повному обсязі.
У зв'язку з несплатою відповідачем штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики у добровільному порядку Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» звернулось до суду.
Ураховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 N 575/97-ВР визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.
Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж.
Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики здійснює державний нагляд (контроль) за електричними, тепловими, тепловикористальними установками і мережами суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії щодо дотримання вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж та підтвердження їх готовності до роботи, що є допоміжними заходами для забезпечення сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики під час здійснення державного енергетичного нагляду (контролю) має право, зокрема:
вимагати від суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії усунення виявлених порушень вимог законодавства;
видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання розпорядження щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання;
застосовувати відповідно до цього Закону штрафні санкції до суб'єктів господарювання за правопорушення в електроенергетиці.
Відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно ч. 6 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суми стягнення штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
Постановою Кабінету Мінінстрів України від 21.07.1999 № 1312 затверджено Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання (далі - Положення). Це положення визначає порядок накладення НКРЕ, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.
Пунктами 7, 8, 10 Положення передбачено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання (додаток 1), складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду (додаток 2).
Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду (додаток 3).
Суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.
У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Судом встановлено, що за ухилення від виконання пунктів 1, 2, 3, 5, 6, припису №01/20-25-063 від 26.12.201129.05.2012 старшим державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Запорізькій області Драним Р.В. прийнято постанову № 01/20-01-071 від 29.05.2012 про накладення на відповідача штрафу у розмірі 170,00 грн. Вказана постанова відповідачем оскаржена не була.
На момент розгляду справи в суді штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики у сумі 170,00 грн. відповідачем не сплачений, заборгованість перед бюджетом не погашена.
Як встановлено ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, оскільки позивачем правомірно прийнято постанову № 01/20-01-071 від 29.05.2012 про накладення на відповідача штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 17 000,00 грн., у встановлений чинним законодавством строк штраф у добровільному порядку відповідачем не сплачений, суд приходить до висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Вільнянського слідчого ізолятору Управління Державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області, 70050, Запорізька обл., Вільнянський район, смт. Кам'яне, п/р 35216004000288 у ГУДКСУ в Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 14319099 штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики у розмірі 170,00 грн. (сто сімдесят гривень) до Державного бюджету України на п/р 31111106700079 у банку Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області, ЄДРПОУ 37997149, МФО 813015, одержувач - Державний бюджет Вільнянського району Запорізької області, 21081100.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Батрак