3.7.2
ПОСТАНОВА
Іменем України
03 квітня 2013 року Справа № 812/2372/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Прудника С.В.,
при секретарі: Сіряцькому А.С.,
за участю сторін:
прокурора: Трофименко П.В. (пос. № 008305 від 09.10.2012),
представника позивача Соболя К.Л. (довір. № 41/5-7-554 від 20.12.2012,),
відповідача - ОСОБА_2,
представника відповідача: ОСОБА_3 (свід. № НОМЕР_2 від 15.10.1993)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Попаснянського прокурора з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України в особі структурного підрозділу територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Луганській області до ОСОБА_2 про стягнення фінансової санкції в сумі 1700,00 грн.,
ВСТАНОВИВ:
07 березня 2013 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Попаснянського прокурора з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України в особі структурного підрозділу територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Луганській області до ОСОБА_2 про стягнення фінансової санкції в сумі 1700,00 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що Головною державною інспекцією на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України в особі її структурного підрозділу - територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Луганській області 08.10.2012 проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом ОСОБА_2 Перевіркою встановлено факт надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. ст. 39 та 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», за що абз.3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачена відповідальність, про що складено акт про порушення законодавства про автомобільний транспорт.
За результатами розгляду справи про виявлене порушення відповідно до п. 37 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, винесено постанову № 145806 від 24.10.2012 про застосування до відповідача фінансових санкцій у розмірі 1700,00 грн. Проте, в порушення пункту 28 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, фінансова санкція до теперішнього часу не сплачена.
Оскільки Законом України від 05 квітня 2001 року № 2344-III «Про автомобільний транспорт» не передбачено порядку звернення зазначених постанов до примусового виконання до відділів державної виконавчої служби, прокурор просить стягнути суму застосованої фінансової санкції в судовому порядку.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги, надали пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві, просили задовольнити позов в повному обсязі.
Відповідач та представник відповідача адміністративний позов не визнали, надали суду письмові заперечення проти позову в котрих зазначили наступне.
Відповідно до повідомлення державного реєстратора Старобільської райдержадміністрації від 29.08.11 було проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та с того часу відповідач не мав права займатись перевезенням вантажів та пасажирів.
Крім того протокол про адміністративне правопорушення був складений 28.09.2012 відповідно до якого 09.10.12 було винесено постанову про застосування у відношенні до відповідача штрафних санкцій в розмірі 1700, 00 гривень, проте у письмових заперечення відповідач зазначив про те, що 28.09.12 знаходився на амбулаторному лікуванні.
В свої поясненнях відповідач зазначив що, взагалі 08.10.2012 року не керував транспортним засобом ГАЗ 32213 номерний знак НОМЕР_1.
Також відповідач пояснив, що на поштовому повідомленні про вручення постанови про стягнення штрафних санкцій немає його особистого підпису про отримання зазначеного поштового відправлення.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення прокурора та представників сторін, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до наступного.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 39 Закону України від 05 квітня 2001 року № 2344-III «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон № 2344-III), автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують пасажирські перевезення. Документами для регулярних пасажирських перевезень є: для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує виконання автобусу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України; для пасажира - квиток на проїзд в автобусі та на перевезення багажу (для пільгового проїзду - посвідчення особи встановленого зразка).
Відповідно до вимог статті 48 Закону № 2344-III, автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Відповідно до вимог статті 60 Закону № 2344-III, за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, до автомобільних перевізників застосовується штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно із Положенням про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2004 року № 1190, урядовим органом державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті є головна державна інспекція на автомобільному транспорті, що діє у складі Мінтрансзв'язку і йому підпорядковується. Згідно зазначеного Положення Головавтотрансінспекція відповідно до покладених на неї завдань, серед іншого, здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів, здійснює у передбачених законодавством випадках ліцензування видів господарської діяльності, пов'язаних з наданням послуг з перевезення пасажирів чи вантажів автомобільним транспортом, державний контроль за дотриманням вимог законодавства про автомобільний транспорт, зокрема за наявністю відповідної ліцензії та ліцензійної картки на транспортний засіб суб'єкта господарювання. Головавтотрансінспекція для виконання покладених на неї завдань може за погодженням з Міністром транспорту та зв'язку утворювати територіальні органи у межах граничної чисельності працівників Головавтотрансінспекції.
Згідно із Положенням про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, затвердженим наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 14 грудня 2005 року № 888 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 грудня 2005 року за № 1573/11853, територіальні управління відповідно до покладених на них завдань у відповідному регіоні, серед іншого, здійснюють державний контроль за виконанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, правил перевезень пасажирів і вантажів та дотриманням вимог нормативно-правових актів, стандартів і норм, що регулюють перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
Судом встановлено, що 08.10.2012 територіальним управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Луганській області було проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, за результатами якої складено акт № 063867 від 08.10.2012 (а. с. 14). В результаті проведеної перевірки транспортного засобу, що належить відповідачу ОСОБА_2, посадовими особами територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Луганській області було встановлено, що під час надання транспортних послуг з перевезення пасажирів у водія відсутні договір з замовником послуг, квитанція про сплату послуг, передній трафарет відповідно до правил надання послуг. Також в порушення ст.ст. 30,39 «Про автомобільний транспорт» водій не пройшов передрейсовий медичний огляд, не забезпечив нормальний технічний стан транспортного засобу, відповідальність за які передбачена ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
08.10.2012 ОСОБА_2 підписувати акт № 063867 відмовився, проте, відповідач особисто отримав повідомлення про необхідність з'явитися 15.10.2012 року до Управління Головавтотрансінспекції в Луганській області щодо порушень які були встановлені актом № 063867 від 08.10.2012 про що свідчить особистий підпис ОСОБА_2 на корінці повідомлення. (а.с.17)
24.10.2012 на підставі акту перевірки № 063867 від 08.10.2012 територіальним управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Луганській області винесена постанова № 145806 про застосування до ОСОБА_2 фінансових санкцій у розмірі 1700,00 грн. за надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 Закону України від 05 квітня 2001 року № 2344-III «Про автомобільний транспорт» (а. с. 15).
Постанова про застосування фінансових санкцій від 24.10.2012 № 145806 відповідно до вимог пункту 29 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року № 1567, була направлена на адресу ОСОБА_2 рекомендованим листом із повідомленням та отримана 31.10.2012, про що свідчить відповідна відмітка на рекомендованому повідомленні (а. с. 16).
В судовому засіданні свідок ОСОБА_4, надав суду пояснення в котрих підтвердив доводи прокурора та представника позивача з приводу вимог викладених у позовній заяві, щодо вчинення відповідачем порушень, перелік яких визначений ст. ст. 39 та 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», за що абз.3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачена відповідальність, наслідком чого стало складання акту № 063867 від 08.10.2012 під час проведення перевірки.
Згідно із пунктом 28 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
Протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання постанови територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Луганській області від 24.10.2012 № 145806 про застосування фінансових санкцій у розмірі 1700,00 грн. відповідач фінансові санкції не сплатив та у судовому порядку не оскаржив.
Оскільки відповідач за час судового розгляду справи у добровільному порядку не виконав постанову територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Луганській області від 24.10.2012 № 145806 про застосування фінансових санкцій у сумі 1700,00 грн., позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають повному задоволенню.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, а також те, що прокурор відповідно до пункту 11 частини 1 статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Попаснянського прокурора з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України в особі структурного підрозділу територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Луганській області до ОСОБА_2 про стягнення фінансової санкції в сумі 1700,00 грн - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 фінансові санкції в розмірі 1700,00 грн. (одна тисяча сімсот гривень 00 копійок), перерахувавши стягнені кошти до державного бюджету Старобільського району, і. к. 37858396, р/р 311141067000331, банк одержувача УДКС у Старобільському районі Луганської області, МФО 804013, код 21081100.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено та підписано 08 квітня 2013 року.
Суддя С.В. Прудник