Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 квітня 2013 р. Справа № 805/2803/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ткаченко Т.С., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Мангуської міжрайонної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта № 4-21» про стягнення податкового боргу у загальному розмірі 39 149,12 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Мангуська міжрайонна державна податкова інспекція Донецької області Державної податкової служби звернулися до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення податкового боргу у загальному розмірі 39 149,12 грн.
В обґрунтування заявлених вимог податковим органом зазначено, що за Відокремленим підрозділом «Шахта № 4-21» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» обліковується сума податкового боргу з земельного податку у розмірі 39 149,12 гривень, яка виникла внаслідок нездійснення своєчасної плати платником податків суми самостійно визначених податкових зобов'язань згідно податкових декларацій, штрафних санкцій та пені, нарахованих податковим органом за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань. Оскільки відповідачем добровільно суму податкового боргу до бюджету не сплачено, посилаюсь на норми Податкового кодексу України, Мангуська міжрайонна державна податкова інспекція Донецької області Державної податкової служби просили суд стягнути зазначену суми боргу у судовому порядку.
У судове засідання представники позивача та відповідача не з'явились з невідомих суду причин, хоча про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином з дотриманням вимог ст. ст. 33-36 Кодексу адміністративного судочинства України, про що є відомості в матеріалах справи.
При цьому, через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду позивачем було подано клопотання про розгляд справи без участі інспекції, позовні вимоги підтримують у повному обсязі.
Заяв про відкладення розгляду справи або розгляду справи у відсутності представника відповідача до суду не надходило. Також суду не було надано заперечень відповідача проти позову або заяви про визнання позову.
Приймаючи до уваги положення ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, та ч. 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом, а також ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних в ній доказів.
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» зареєстровано як юридична особа, код ЄДРПОУ 35204662.
Так, Відокремлений підрозділ «Шахта № 4-21» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» має на території Першотравневого району Донецької області базу відпочинку «Шахтар» (смт. Ялта, Першотравневий район) та перебуває на обліку Мангуської міжрайонної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби як платник податків та зборів, передбачених Податковим кодексом України.
Як свідчать матеріали справи, станом на 13.02.2013 року відповідач має податковий борг з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 39 149,12 гривень, що підтверджується зворотнім боком облікової картки платника.
Так, Відокремленим підрозділом «Шахта № 4-21» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» було подано до Мангуської міжрайонної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби звітний податковий розрахунок земельного податку № 130 від 26.01.2011 року за 2011 рік та податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), а саме: декларація № 809 від 08.02.2012 року за 2012 рік, згідно яких відповідачем самостійно задекларовані податкові зобов'язання зі сплати земельного податку у сумі 24648,33 гривень.
Позивачем було проведено ряд невиїзних перевірок відповідача з питань своєчасності сплати земельного податку до бюджету, про що складено відповідні акти про результати камеральної перевірки своєчасності сплати податку.
Вказаними актами зафіксовані порушення відповідачем п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України.
На підставі актів про результати камеральної перевірки своєчасності сплати податку податковим органом було винесено наступні податкові повідомлення - рішення:
- податкове повідомлення - рішення № 0002301800 від 15.11.2011 р., яким за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання донараховано штрафні санкції у розмірі 410,42 грн. - дане рішення отримано підприємством 18.11.2011 р., що підтверджується поштовим повідомленням в матеріалах справи;
- податкове повідомлення - рішення № 0002621800 від 27.12.2011 р., яким за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання донараховано штрафні санкції у розмірі 1169,9 грн. - дане рішення отримано підприємством 03.01.2012 р., що підтверджується поштовим повідомленням в матеріалах справи;
- податкове повідомлення - рішення № 0000231550 від 11.04.2012 р., яким за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання донараховано штрафні санкції у розмірі 136,96 грн. - дане рішення отримане підприємством 17.04.2012 р., що підтверджується поштовим повідомленням в матеріалах справи;
- податкове повідомлення - рішення № 0001041550 від 11.07.2012 р., яким за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання донараховано штрафні санкції у розмірі 1157,97 грн. - дане рішення отримане підприємством 17.07.2012 р., що підтверджується поштовим повідомленням в матеріалах справи;
- податкове повідомлення - рішення № 0001381550 від 01.08.2012 р., яким за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання донараховано штрафні санкції у розмірі 408,73 грн. - дане рішення отримане підприємством 06.08.2012 р., що підтверджується поштовим повідомленням в матеріалах справи;
- податкове повідомлення - рішення № 0001731550 від 10.09.2012 р., яким за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання донараховано штрафні санкції у розмірі 412,88 грн. - дане рішення отримане підприємством 13.09.2012 р., що підтверджується поштовим повідомленням в матеріалах справи;
- податкове повідомлення - рішення № 0001911550 від 03.10.2012 р., яким за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання донараховано штрафні санкції у розмірі 357,56 грн. - дане рішення отримане підприємством 08.10.2012 р., що підтверджується поштовим повідомленням в матеріалах справи.
Крім того, згідно зі зворотнім боком облікової картки платника станом на 13.02.2013 р. підприємства пеня за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання, що обліковується по особовому рахунку Відокремленого підрозділу «Шахта № 4-21» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія», складає 1964,05 грн.
Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно з підпунктом 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України земельний податок - це обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.
Відповідно до ст. 285 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Згідно п. 285.2 ст.285 кодексу базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно з пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Підпунктом 14.1.39. п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України встановлено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
В порушення вищенаведених правових норм, самостійно визначених за 2011 та 2012 роки сум земельного податку та виставлених до виконання податковим органом у відповідних повідомленнях - рішеннях сум штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань у встановлений законодавством термін відповідачем до бюджету сплачено не було.
В силу пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання набуває статусу податкового боргу.
З метою стягнення заборгованості податковим органом відповідачу направлялися та вважаються врученими податкові вимоги, а саме:
- перша податкова вимога від 04.11.2008 р. № 1/162 на суму 461,33 грн., яка отримана платником 10.11.2008 р., про що свідчить поштове повідомлення;
- друга податкова вимога від 10.12.2008 р. № 2/193 на суму 924,89 грн., яка отримана платником 11.12.2008 р., про що свідчить підпис посадової особи підприємства на корінці.
Згідно п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Станом на час розгляду справи за відповідачем рахується добровільно несплачений податковий борг з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 39 149,12 грн., що підтверджується матеріалами справи.
Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами (п. 87.2 п. 87.1 ст. 87 ПК України).
Органами уповноваженими здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, згідно з п. 41.5 ст. 41 Податкового кодексу України, є виключно органи державної податкової служби.
Відповідно до п. 95.1. ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги (п. 95.2. ст. 95 Податкового кодексу України).
Згідно п. 95.3. ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Таким чином, виходячи зі змісту заявлених вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача суми податкового боргу з земельного податку в розмірі 39 149,12 гривень.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 2-11, 69-72, 94, 98, 158-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Донецький окружний адміністративний суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Мангуської міжрайонної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта № 4-21» про стягнення податкового боргу у загальному розмірі 39 149,12 грн. - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» (код ЄДРПОУ 35204662) до місцевого бюджету (отримувач - Першотравневе УК/смт. Ялта/ 13050100, р/р 33216811700332, банк ГУДКСУ у Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 37870942) кошти з рахунків у банківських установах, які обслуговують платника податків, в рахунок погашення податкового боргу з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 39 149 (тридцять дев'ять тисяч сто сорок дев'ять) грн. 12 коп.
Постанова прийнята, складена і підписана у нарадчій кімнаті 03 квітня 2013 року.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд у порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч. 4 ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Ткаченко Т.С.