Постанова № 30574345, 14.03.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2013
Номер справи
805/1241/13-а
Номер документу
30574345
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 березня 2013 р. Справа №805/1241/13-а

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12:45 год.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Грищенка Є.І

при секретарі Столяренко Г.С.

за участю сторін:

позивача ОСОБА_1

представника відповідача Скуби О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Донецьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області про скасування рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве № 120 від 21.01.2013 року про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне подання заяви про взяття на облік платниками єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецькій області про скасування рішення відповідача № 120 від 21.03.2013 року про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне подання заяви про взяття на облік платника єдиного внеску, на якого не поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». В обґрунтування заявленого позову зазначила, що в 2006 році на підставі рішення Донецької обласної кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури від 14.11.2006 року нею було отримано свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю. До 2012 року вона не реєструвалася в органах податкової інспекції та пенсійного фонду як самозайнята особа. Вирішивши займатися адвокатською діяльністю 21.11.2012 року позивачка звернулась із письмовою заявою до відповідача. 21.12.2012 року відповідачем було складено акт № 40 щодо несвоєчасності подання ОСОБА_1, як самозайнятої особи, заяви про взяття на облік платника єдиного внеску, не поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». В зазначеному рішенні відповідач встановив, що граничний термін подання заяви про взяття на облік до УПФУ сплинув 21.06.2012 року. 21.01.2013 року на підставі п. 1 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» відповідачем було прийнято рішення про застосування до ОСОБА_1 штрафних санкцій у розмірі 170 грн. Позивачка вважає вказане рішення неправомірним, оскільки при встановленні граничного терміну подання заяви до УПФУ, відповідач відрахував 10 днів з дня реєстрації позивача в органах ДПІ. Позивачка вважає такі висновки відповідача помилковими, оскільки вважає, що реєстрація адвоката як самозайнятої особи в податкових органах не дає право адвокату на зайняття адвокатською діяльністю, а лише дає право враховувати витрати та доходи. Тому вважає, що 10-ти денний строк реєстрації в органах Пенсійного фонду України нею пропущений не був. Крім того, позивачка вважає, що відповідачем був порушений п. 7.4. Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. На підставі викладеного просила суд скасувати рішення відповідача № 120 від 21.01.2013 року про застосування до неї фінансових санкцій за несвоєчасне подання заяви про взяття на облік платниками єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».

В судовому засіданні позивачка підтримала заявлені вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала у повному обсязі, посилаючись на те, що відповідно до чинного пенсійного законодавства адвокати зобов'язані протягом 10-ти днів з початку провадження незалежної професійної діяльності звернутися до органів Пенсійного фонду із заявою про взяття на облік платника єдиного внеску. Позивачка звернулась до відповідача із відповідною заявою 21.11.2012 року, однак була взята на облік у податкових органів як платник податків 11.06.2012 року. Вважає, що саме з моменту постановки на облік платника податків ОСОБА_1 почала провадити свою незалежну діяльність, а тому мала звернутися до органів Пенсійного фонду із відповідною заявою у строк до 21.06.2012 року. Враховуючи викладене, вважає рішення № 120 від 21.01.2013 року про застосування до ОСОБА_1 фінансових санкцій за несвоєчасне подання заяви про взяття на облік платниками єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» правомірним, та таким, що прийняте відповідно до вимог чинного законодавства. Просила суд відмовити позивачки в задоволенні її позовних вимог у повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав.

Позивачка ОСОБА_1 23.11.2011 року отримала повторне Свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю № 2329, яке було видане на підставі рішення Донецької обласної кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатів від 14.11.2006 року №4 (а.с. 15).

В розумінні п. 5 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі Закон № 2464) адвокат ОСОБА_1 є платником єдиного внеску, а саме особою, яка забезпечує себе роботою самостійно - займаються незалежною професійною діяльністю.

Відповідно до ч. 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» на неї не розповсюджується сфера дії вказаного закону.

Відповідно ч. 1. ст. 5 Закону № 2464 облік осіб, зазначених у частині першій статті 4 цього Закону, ведеться в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування, а щодо застрахованих осіб, які є учасниками накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - учасниками накопичувальної пенсійної системи) - з національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.

На виконання вказаної норми Постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року N 21-6 було прийнято Порядок взяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за N 995/18290.

Відповідно до п. 4.2 вказаного Порядку платники єдиного внеску (фізичні особи), на яких не поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», беруться на облік в органах Пенсійного фонду за місцем проживання не пізніше наступного робочого дня з дня отримання від них заяви за формою згідно з додатком 4 або 5. Заява зазначеними платниками подається в 10-денний термін із дня початку провадження відповідної діяльності або укладення трудового договору з найманим працівником чи укладення договору цивільно-правового характеру з фізичною особою.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що адвокат ОСОБА_1 мала звернутися до органу пенсійного фонду із заявою про взяття її на облік як платника єдиного внеску в 10-денний термін із дня початку провадження відповідної діяльності.

Як було встановлено в судовому засіданні, позивачка звернулась із відповідною письмовою заявою до відповідача 21.11.2012 року.

21.12.2012 року відповідачем було складено акт № 40 щодо несвоєчасності подання ОСОБА_1, як самозайнятої особи, заяви про взяття на облік платника єдиного внеску, на яку не поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (а.с.9). В зазначеному акті при встановленні граничного терміну подання заяви до УПФУ, відповідач відрахував 10 днів з дня реєстрації позивача в податкових органах, а саме з 11.06.2012 року. Тому дійшов висновку, що граничний термін подання заяви до УПФУ про взяття на облік платника єдиного внеску для позивачки був 21.06.2012 року.

З цього приводу суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 6.9. Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказ Міністерства фінансів України від 09.12.2011 N 1588, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2011 р. за N 1562/20300 взяття на облік фізичних осіб, які не є підприємцями та здійснюють незалежну професійну діяльність, умовою ведення якої згідно із законом є державна реєстрація такої діяльності у відповідному уповноваженому органі та отримання свідоцтва про реєстрацію чи іншого документа (дозволу, сертифіката тощо), що підтверджує право фізичної особи на ведення незалежної професійної діяльності (далі - фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність), здійснюється за місцем постійного проживання у порядку, встановленому цим Порядком для фізичних осіб - підприємців.

Згідно з положеннями п. 6.9.1 вказаного порядку для взяття на облік фізична особа, яка має намір провадити незалежну професійну діяльність, у строк 10 календарних днів після державної реєстрації незалежної професійної діяльності у відповідному уповноваженому органі та отримання свідоцтва про реєстрацію чи іншого документа (дозволу, сертифіката тощо), що підтверджує право фізичної особи на ведення незалежної професійної діяльності, зобов'язана подати особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу до органу державної податкової служби за місцем свого постійного проживання: заяву за ф. N 5-ОПП; копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю за формою, визначеною додатком до Положення про кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури, затвердженого Указом Президента України від 05.05.93 N 155 (із змінами), якщо заявник є адвокатом, який займається адвокатською діяльністю індивідуально та не зареєстрований як фізична особа - підприємець;

Відповідно до ст. 178.1 Податкового кодексу України особи, які мають намір здійснювати незалежну професійну діяльність, зобов'язані стати на облік в органах державної податкової служби за місцем свого постійного проживання як самозайняті особи та отримати довідку про взяття на облік згідно із статтею 65 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 65.3 Податкового кодексу України для взяття на облік фізичної особи, яка має намір провадити незалежну професійну діяльність, така особа повинна подати заяву та документи особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу до органу державної податкової служби за місцем постійного проживання.

Відповідно до ст. 65.5 Податкового кодексу України взяття на облік самозайнятої особи здійснюється органом державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня з дня отримання відповідних відомостей від державного реєстратора (для фізичних осіб - підприємців) або прийняття заяви (для осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність). Довідка про взяття на облік платника податків надсилається (видається) особі, яка здійснює незалежну професійну діяльність, наступного робочого дня з дня взяття на облік.

Виходячи із системного аналізу зазначених норм Податкового кодексу України та Порядку обліку платників податків і зборів, суд приходить до висновку, що звернення адвоката до податкового органу із відповідною заявою про взяття на облік безпосередньо пов'язане з його наміром провадити незалежну професійну діяльність з моменту взяття його на податковий облік, оскільки саме з цього моменту у нього виникають відповідні обов'язки по наданню податкової звітності та по сплаті податків та зборів за здійснення такої незалежної професійної діяльності.

Як вбачається з довідки Форми № 4-ОПП про взяття на облік платника податків від 21.11.2012 року № 584М/18-214-19-30752 адвокат ОСОБА_1 взята на облік в органах державної податкової служби 11.06.2012 року за 30752 (а.с. 14).

На підставі викладеного, суд зазначає, що саме з 11.06.2012 року позивачка почала провадити відповідну незалежну професійну діяльність. Таким чином, суд погоджується з висновком відповідача про те, що граничний термін подання заяви до УПФУ про взяття на облік платника єдиного внеску для позивачки був 21.06.2012 року. ОСОБА_1 пропустила встановлений для цього 10-ти денний строк.

Відповідно до п. 1 ч.11 ст. 25 Закону України № 2464 територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: у разі ухилення від взяття на облік або несвоєчасного подання заяви про взяття на облік платниками єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

21.01.2013 року на підставі п. відповідачем було прийнято рішення про застосування до ОСОБА_1 штрафних санкцій у розмірі 170 грн.

Дослідивши вказане рішення, суд приходить до висновку про його правомірність та законність. Підстав для його скасування під час розгляду справи встановлено не було.

Суд не приймає до уваги посилання позивачки на те, що з 26.02.2012 по 22.10.2012 року вона працювала на посаді юрисконсульта в ТОВ «Консалтінг», оскільки Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» не містить в собі обмежень, щодо перебування адвоката на посаді юрисконсульта на підприємстві. А тому вказана обставина не може бути доказом того, що ОСОБА_1 протягом цього часу не займалася незалежною професійною діяльністю.

Суд критично розцінює посилання позивачки на те, що в спірному рішенні відсутні посилання на акт перевірки, оскільки форма рішення про застосування штрафних санкцій за несвоєчасне подання заяви про взяття на облік встановлена Додатком 9 до Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та не передбачає в собі наявність таких посилань.

Посилання позивача на п. 7.4. Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування також не беруться судом до уваги, оскільки надсилання рішення про застосування інкасових санкцій через місяць після прийнятого акту жодним чином не впливаю на суть вчиненого позивачкою порушення норм пенсійного законодавства.

На підставі викладеного суд вважає, що заявлені позовні вимоги задоволенню не підлягають.

З огляду на зазначене, керуючись ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 112, 136, 158 - 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

В задоволені позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області про скасування рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве № 120 від 21.01.2013 року про застосування фінансових санкцій за ухилення від взяття на облік або несвоєчасне подання заяви про взяття на облік платниками єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» -відмовити.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 14 березня 2013 року по виходу з нарадчої кімнати.

Постанова виготовлена у повному обсязі 19 березня 2013 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Грищенко Є.І.