Постанова № 305736, 30.11.2006, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
30.11.2006
Номер справи
2/496н-ад
Номер документу
305736
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД Луганської області 91016, м.Луганськ пл.Героїв ВВВ 3а тел.55-17-32

ХОЗЯЙСТВЕННЫЙ СУД Луганской области 91016, г.Луганск пл.Героев ВОВ 3а тел.55-17-32

П О С Т А Н О В А

Іменем України

30.11.06 Справа № 2/496н-ад.

Суддя Седляр О.О., розглянувши матеріали справи за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю „Спектр”, м. Северодонецьк Луганської області

до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку

про визнання дій протиправними

від позивача –Кривих Н.Д., директор,

від відповідача –Полупан Д.А., дов. № 123 від 29.11.06,

,

відповідно до вимог ст. 150 КАС України у засіданні суду було оголошено перерву з 24.11.06 по 30.11.06,

в с т а н о в и в:

Суть спору: заявлено вимогу про визнання дії УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області щодо внесення до картки особового рахунку страхувальника суму недоїмки в розмірі 77037 грн. 07 коп. протиправними, визнання дії УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області щодо зарахування 24.02.05 cуми 25526 грн. 01 коп. в рахунок погашення недоїмки протиправними, визнати дії УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області щодо зарахування сплаченого відповідачем збору на загальнообов’язкове пенсійне страхування за період лютий 2005 року –вересень 2006 року в рахунок погашення недоїмки протиправними, зобов’язати УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області провести перерахування збору на загальнообов’язкове пенсійне страхування.

Відповідач у відзиві на позовну заяву від 01.11.06 № 8959/06-11 позовні вимоги відхилив, посилаючись на те, що відповідно до вимог п.6 ч. 2 ст. 17 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” страхувальники зобов’язанні нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та у повному обсязі страхові внески. Страхові внески, відповідно до умов п.1 ст. 8 розділу ХУ „Прикінцевих положень” вищевказаного Закону, сплачуються страхувальниками за застрахованими особами на умовах і у порядку, визначених Законом, у розмірах, передбачених Законом України ”Про збір на обов’язкове державне соціальне страхування” для відповідних платників збору. Згідно ч. 6 ст. 18 вищевказаного Закону законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати. За таких обставин, підприємство позивача повинно було у 2004 році нараховувати та сплачувати до Пенсійного фонду 32% з фонду оплати праці та 1-5% із заробітної плати найманих працівників. 10.02.05 на підприємстві позивача була проведена позапланова перевірка по правильності повноти нарахування, своєчасності сплати внесків на обов’язкове державне пенсійне страхування. У результаті чого позивачеві були донараховані страхові внески у розмірі 32% та 4% у сумі 77037 грн. 07 коп. та було винесено рішення від 14.02.05 № 101 про застосування фінансових санкцій та донарахування органом ПФУ сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків. Дане рішення з боку позивача було оскаржене позивачем у судовому порядку та не скасовано судом (рішення господарського суду Луганської області від 07.10.05 № 4/319н, яке залишено у сили ухвалою апеляційного господарського суду луганської області від 20.12.05). 13.09.06 до позивача було надіслано вимогу про сплату боргу № ю-198 на суму 4033 грн. 77 коп. , яка ним була отримана та не узгоджена. У відповідності з ч. 5 ст. 106 вищевказаного Закону встановлено, що у разі коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та страхових санкцій. Таким чином, управління вважає, що доводи позивача щодо невірного зарахування сум переплат в рахунок погашення боргу необґрунтовані.

Позивач заявами від 24.11.06, від 30.11.06 уточнив позовні вимоги та відмовився від них частково у порядку ст. 136 КАС України. У зв’язку з чим він просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Северодонецьку неправомірними у частині погашення заборгованості за 2004 рік поточними платежами та зобов’язати відповідача відновити особистий рахунок підприємства по нарахуванню та перерахуванню страхових внесків за 2005-2006 рік без врахування заборгованості за 2004 рік.

Позивач наполягає на задоволені його позову.

Сторони не досягли примирення.

Дослідивши матеріали справи, додатково надані документи, вислухавши представників сторін, суд дійшов до наступного.

Заяви позивача слід задовольнити. Позовними вимогами слід вважати: визнання дій Управління Пенсійного фонду України в м. Северодонецьку неправомірними у частині погашення заборгованості за 2004 рік поточними платежами та зобов’язати відповідача відновити особистий рахунок підприємства по нарахуванню та перерахуванню страхових внесків за 2005-2006 рік без врахування заборгованості за 2004 рік.

В обґрунтування позовних вимог з урахуванням уточнення позивач посилається на те, що:

Управлінням Пенсійного фонду України в м. Северодонецьку в лютому 2005 року, згідно з графіком позапланових перевірок на перший квартал 2005 року, який затверджено начальником Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області, була проведена позапланова документальна перевірка правильності і повноти нарахування своєчасності сплати внесків на обов’язкове державне пенсійне страхування ТОВ „Спектр”, м. Сєвєродонецьк за період з 01.01.02 по 02.02.05.

При проведенні перевірки головним спеціалістом Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області було встановлено, що страхові внески у розмірі 32 % на фонд оплати праці найманих працівників протягом 2004 року позивачем не нараховувались, чим порушено п. 1 ст. 14 та п. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнобов’язкове державне пенсійне страхування»№ 1058-ІУ ( далі –Закон № 1058-ІУ). Отже, сума донарахованих внесків склала 77037 грн. 07 коп. Відповідно до п. 4 ст. 106 Закону № 1058-ІУ начальником Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку 14.02.05 було винесено рішення № 101 про застосування фінансових санкцій на суму 29177 грн. 65 коп.

Починаючи з 25.02.05 позивач оскаржував дане рішення в органах Пенсійного фонду України та судових органах з дотриманням строків, передбачених діючим законодавством.

13.09.06 позивач отримав лист від відповідача № 7759/04-08 з якого йому стало відомо, що останнім було включено донараховану суму згідно акту ( 77037,07 грн.) до Картки особового рахунку страхувальника - юридичної особи ТОВ «Спектр», зазначивши суму в колонці № 3 «донараховано збору за результатами перевірки». Тобто він вважає, що відповідачем було порушено вимоги п. 3 ст. 106 Закону № 1058-ІУ, оскільки до моменту завершення процедури узгодження (оскарження рішень ПФУ) розрахунок суми недоїмки (77037,07 грн.) підприємством був не узгоджений, зазначені у рішеннях та вимогах суми не були остаточними, а тому сплаті (стягненню) не підлягали. Включивши 24.02.05 до Картки особового рахунку платника донараховану суму 77037 грн. 07 коп., як недоїмку, позивач розпочав процедуру стягнення заборгованості та зарахування сум переплат в рахунок погашення боргу, тобто за рахунок сум поточних платежів 2005-2006 років розпочав погашати недоїмку 2004 року, чим порушив вимоги п.2.3.2, п. 2.3.4. Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження платежів зі збору на обов’язкове державне пенсійне страхування та інших платежів, затвердженого постановою правління ПФУ від 19.01.02 № 2-4. Крім того, відповідачем порушено вимоги п. 3 ст. 106 Закону № 1058-ІУ, щодо направлення підприємству вимоги для узгодження донарахованої суми.

Відповідач позовні вимоги відхилив з підстав визначених у відзиві.

Оцінивши доводи сторін у їх сукупності суд вважає позовні вимоги такими що підлягають до задоволення з огляду на наступне:

Позивач у справі, ТОВ «Спектр», зареєстроване як платник внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в управлінні Пенсійного фонду України у м. Северодонецьку.

Відповідно до п. 14 Закону № 1058-ІУ позивач є платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та несе обов’язки з нарахування, обчислення і сплати страхових внесків в установлені строки та в повному обсязі.

Частиною 6 ст. 20 Закону № 1058-ІУ передбачено, що страхувальники зобов’язані сплачувати страхові внески, нараховані на відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для вищезазначених платників є календарний місяць.

Відповідно до вимог п.2 п.3 ст. 106 Закону № 1058-ІУ передбачено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або несплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.

Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду

має право на оскарження вимоги в судовому порядку.

Згідно п. 8.1 Інструкції передбачено, що суми страхових внесків не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки передбачені п.5.1, п.5.2, п.5.3 Інструкції, у тому числі обчислені органами Пенсійного фонду України, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків ( далі-недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки якщо страхувальник має на кінець звітного періоду борги зі сплати фінансових санкцій (штрафів) та пені ( п.8.2 Інструкції).

Пунктом 8.3 Інструкції визначено що вимога формується на підставі актів документальних перевірок та облікових даних з карток особових рахунків страхувальників. Після формування вимоги та внесення даних до відповідно реєстру представник підрозділу органу Пенсійного фонду в день отримання вимоги надсилає (вручає) її страхувальнику при цьому залишаючи корінець вимоги в управлінні Пенсійного Фонду.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем після проведення перевірки, у порушення вимог п.8.1 та п.8.3 Інструкції позивачеві для узгодження донарахованої суми вимога не направлялась. Більш того, позивач не погодившись з результатами перевірки та рішенням УПФУ у м. Северодонецьку від 14.02.05 № 101 оскаржив його в адміністративному порядку, що підтверджено листом від 25.02.05 № 24, а потім у судовому (рішення господарського суду від 07.10.05 № 4/319н).

Відповідно до п.2.3.2, п. 2.3.4. Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження платежів зі збору на обов’язкове державне пенсійне страхування та інших платежів, затвердженого Постановою правління ПФУ від 19.01.02 № 2-4 (далі –Порядок) передбачено, що за документами, що підтверджують зобов'язання, нараховані (зменшені, списані) органом Пенсійного фонду України, працівники, які здійснюють розрахунок сум (донараховують суму) обов'язання, складають, реєструють його в реєстрі повідомлень (журналі рішень) та направляють платнику повідомлення (рішення) Зобов'язання, за якими здійснюється процедура адміністративного оскарження, вносяться до карток особових рахунків платників із зазначенням терміну сплати, після її закінчення. Документи, передбачені процедурою апеляції, є підставою для обліку зобов'язань лише після їх узгодження з платником.

Як вбачається з наданої позивачем Картки особового рахунку страхувальника ТОВ «Спектр», донарахована по акту перевірки сума 77037 грн. 07 коп., була внесена до особового рахунку страхувальника у порушення вимог п. 2.3.2 та п.2.3.4 Порядку –24.02.05, тобто без надіслання відповідачеві вимоги для узгодження та під час адміністративного та судового оскарження результатів перевірки. Внаслідок чого суми страхових внесків сплачені позивачем протягом 2005-2006 року погашали донараховану суму за 2004 рік.

У зв’язку з вищевикладеним, позовні вимоги слід задовольнити та визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Северодонецьку неправомірними у частині погашення заборгованості за 2004 рік поточними платежами внаслідок неправомірного віднесення донарахованої суми 77037 грн. 07 коп. до Картки особового рахунку страховика - юридичної особи ТОВ «Спектр». Зобов’язати відповідача відновити особистий рахунок підприємства по нарахуванню та перерахуванню страхових внесків за 2005-2006 рік без врахування заборгованості за 2004 рік.

Відповідно до ст. 162 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити у задоволенні позовних вимог. Суд може прийняти іншу постанову не передбачену цією статтею, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Відповідно до ст. 94 КАС України судовий збір позивача у сумі 3 грн. 40 коп. по сплаті державного мита стягуються на його користь з Державного бюджету України.

Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, в якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників сторін про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом п"ятиденного строку.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 136, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Северодонецьку неправомірними у частині погашення заборгованості за 2004 рік поточними платежами, внаслідок неправомірного віднесення донарахованої суми 77037 грн. 07 коп. до Картки особового рахунку страховика –юридичної особи ТОВ «Спектр», м. Северодонецьк.

3. Зобов’язати відповідача відновити особистий рахунок підприємства по нарахуванню та перерахуванню страхових внесків за 2005-2006 рік без врахування заборгованості за 2004 рік.

4. Стягнути з Державного бюджету України ВДК в Ленінському районі м. Луганська, код 24046582 рахунок № 31114095500006 банк УДК в Луганській області МФО 804013 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Спектр», м. Северодонецьк, вул. Маяковського, буд. 8, код 13388371 судовий збір: 3 грн. 40 коп. на оплату державного мита. Виконавчий лист направити до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції м. Луганська для виконання.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.

Постанову складено у повному обсязі та підписано 05.12.06 у відповідності до вимог ст. 167 КАС України.

Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя О.О.Седляр