Постанова № 30558280, 03.04.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.04.2013
Номер справи
812/2355/13-а
Номер документу
30558280
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

03 квітня 2013 року Справа № 812/2355/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Борзаниці С.В.,

при секретарі: Величко Л.М.,

за участю сторін:

представника позивача: Кострубової Я.В. (дов.№621/10-010/56 від 22.02.2013),

представника відповідача: Чуприк С.О. (дов.№01/4-11-244 від 26.03.2013),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Державної податкової служби до Державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення податкового боргу з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, в сумі 573442,14 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення податкового боргу з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, в сумі 573442,14 грн., в обґрунтування якого зазначив наступне.

Державне підприємство «Первомайськвугілля» зареєстровано виконавчим комітетом Первомайської міської ради Луганської області 03.03.2003 за №1 388 120 0000 000004 та перебуває на податковому обліку в Первомайській ОДПІ з 01.04.2011.

Заборгованість з екологічного податку Державного підприємства «Первомайськвугілля» станом на 04.03.2013 складає 573442,14 грн., що підтверджується податковими деклараціями екологічного податку.

З метою погашення податкового боргу ДП «Первомайськвугілля» податковим органом направлено відповідачу податкову вимогу № 10/1 від 05.07.2012.

Таким чином, позивач просить суд стягнути з Державного підприємства «Первомайськвугілля» податковий борг з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, в сумі 573442,14 грн.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові та просив задовольнити позов.

Представник відповідача у судовому засіданні не заперечував проти існуючої заборгованості у розмірі 573442,14 грн., просив встановити порядок виконання судового рішення, починаючи з квітня 2013 року по березень 2018 року згідно узгодженому з позивачем графіку, посилаючись, що підприємство знаходиться у складному фінансовому стані.

Вислухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до наступного.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.

Відповідно до п.п.14.1.156 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, що набрав чинності з 01.01.2011, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.

Відповідно до п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг-це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно п.п.14.1.57 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України екологічний податок - загальнодержавний обов'язковий платіж, що справляється з фактичних обсягів викидів у атмосферне повітря, скидів у водні об'єкти забруднюючих речовин, розміщення відходів, фактичного обсягу радіоактивних відходів, що тимчасово зберігаються їх виробниками, фактичного обсягу утворених радіоактивних відходів та з фактичного обсягу радіоактивних відходів, накопичених до 1 квітня 2009 року.

У відповідності до п.250.7, п.250.8 ст.250 Податкового кодексу України звітність про фактичні обсяги радіоактивних відходів, утворених за базовий податковий (звітний) період, календарний квартал (включаючи вже накопичені до 1 квітня 2009 року), та фактичні обсяги радіоактивних відходів, які зберігаються у виробника таких відходів понад установлений особливими умовами ліцензії строк, погоджується територіальними закладами державної санітарно-епідеміологічної служби Міністерства охорони здоров'я України та територіальними органами центрального органу виконавчої влади у сфері використання ядерної енергії, забезпечення додержання вимог ядерної та радіаційної безпеки. Вимоги щодо строків подання та змісту зазначеної звітності встановлюються особливими умовами ліцензії. Копії звітності подаються платниками податків разом з податковою декларацією.

Якщо місце подання податкових декларацій не збігається з місцем перебування на податковому обліку підприємства, установи, організації, громадянина - суб'єкта підприємницької діяльності, яким в установленому порядку видано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, спеціальне водокористування та розміщення відходів, до органу державної податкової служби, в якому таке підприємство, установа, організація або громадянин - суб'єкт підприємницької діяльності перебуває на обліку, подаються протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) періоду, копії відповідних податкових декларацій.

Пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Згідно з п.57.1 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п.п.20.1.18 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно п.89.2 ст.89 Податкового кодексу України з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

Згідно з п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Пунктом 95.2 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Судом встановлено, що відповідач - Державне підприємство «Первомайськвугілля» зареєстрований виконавчим комітетом Первомайської міської ради Луганської області, перебуває на податковому обліку в Первомайській ОДПІ.

Станом на 04.03.2013 за відповідачем виник податковий борг з екологічного податку, який узгоджено ДП «Первомайськвугілля» в поданих ним до позивача податкових деклараціях екологічного податку №9086442768 від 04.02.2013 за 4 квартал 2012 року на суму 23761,15 грн. (залишок несплаченого боргу складає 19200,83 грн.), №908644231 від 04.02.2013 за 4 квартал 2012 року на суму 264888,02 грн., №9086443194 від 04.02.2013 за 4 квартал 2012 року на суму 130143,44 грн., №9086480686 від 01.02.2013 за 4 квартал 2012 року на суму 159209,85 грн. (арк. справи 6-13).

Таким чином, сума податкового боргу з екологічного податку, яка підлягає стягненню з відповідача, складає 573442,14 грн.

У відповідності до вимог п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України 05 липня 2012 року податковим органом винесено податкову вимогу №10/1, яку отримано відповідачем 05.07.2012, що підтверджується особистим підписом його уповноваженого представника на корінці податкової вимоги (арк. справи 14).

Відповідно до ст.89 Податкового кодексу України майно відповідача зареєстровано в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна згідно акту опису від 25.03.2011 №3/24-32320594 (арк. справи 15).

Однак зазначені заходи не призвели до позитивних результатів, сума боргу в добровільному порядку відповідачем не сплачена.

Щодо заяви представника відповідача про встановлення у судовому рішенні способу та порядку виконання постанови згідно графіка сплати заборгованості суд зазначає наступне.

Згідно зі ст.263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, який видав виконавчий документ, із поданням, а сторона виконавчого провадження із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може розглянуто також за ініціативою суду. Суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з викликом заявника та осіб, які беруть участь у справі і у виняткових випадках може відстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.

Відповідно до п.10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26.12.2003 № 14 «Про практику розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернення учасників виконавчого провадження» при вирішенні заяв державного виконавця чи сторони про відстрочку чи розстрочку виконання рішення суду потрібно мати на увазі, що відповідно до ст.257 КАС України - їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо).

Підставою для розстрочення виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк встановлений судом, тому всі ці обставини повинні бути доведені заявником.

Крім того, при вирішенні даної заяви суд вважає за необхідне зазначити, що заявником повинно також бути зазначено економічне обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення зазначеного боргу внаслідок застосування режиму розстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління чи збутом такого заявника.

В даному випадку такі події у заявника відсутні.

Посилання на тяжке фінансове становище як на підставу для розстрочення виконання судового рішення, судом до уваги не беруться, оскільки, на думку суду, не є винятковою обставиною, у розумінні ст.263 КАС України.

Доказів наявності інших обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, заявником до суду не надано.

Таким чином, суд не вбачає підстав для задоволення заяви відповідача про встановлення способу та порядку виконання судового рішення шляхом сплати податкового боргу рівними частинами щомісячно, оскільки предстанвиком відповідача не обгрунтовано причини розстрочення виконання судового рішення та не надано належних доказів для задовлення вказаної заяви.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Державної податкової служби до Державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення податкового боргу з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, в сумі 573442,14 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись ст. ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Державної податкової служби до Державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення податкового боргу з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, в сумі 573442,14 грн. задовольнити повністю.

Стягнути кошти в сумі 573442,14 грн. (п'ятсот сімдесят три тисячі чотириста сорок дві гривні 14 копійок) з Державного підприємства «Первомайськвугілля» (93200, Луганська область, м. Первомайськ, вул. Куйбишева, 18а) в рахунок погашення податкового боргу з екологічного податку в доход Державного бюджету України з наявних розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, на наступні розрахункові рахунки:

- Первомайська міська рада в сумі 19200,83 грн. (дев'ятнадцять тисяч двісті гривень 83 копійки): на р/р 33114362700054, МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м. Луганськ, ОКПО 37736894, бюджетна класифікація 19010101 в сумі 18613,31 грн. (вісімнадцять тисяч шістсот тринадцять гривень 31 копійка); на р/р 33112364700054, МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м. Луганськ, ОКПО 37736894, бюджетна класифікація 19010301 в сумі 587,52 грн. (п'ятсот вісімдесят сім гривень 52 копійки);

- Золотівська міська рада в сумі 264888,02 грн. (двісті шістдесят чотири тисячі вісімсот вісімдесят вісім гривень 02 копійки): на р/р 33110362400058, МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м. Луганськ, ОКПО 37736894, бюджетна класифікація 19010101 в сумі 107729,54 грн. (сто сім тисяч сімсот двадцять дев'ять гривень 54 копійки); на р/р 33119363700058, МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м. Луганськ, ОКПО 37736894, бюджетна класифікація 19010201 в сумі 90716,39 грн. (дев'яносто тисяч сімсот шістнадцять гривень 39 копійок); на р/р 33118364700058, МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м. Луганськ, ОКПО 37736894, бюджетна класифікація 19010301 в сумі 66442,09 грн. (шістдесят шість тисяч чотириста сорок дві гривні 09 копійок);

- Гірська міська рада в сумі 130143,44 грн. (сто тридцять тисяч сто сорок три гривні 44 копійки): на р/р 33111362700057, МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м. Луганськ, ОКПО 37736894, бюджетна класифікація 19010101 в сумі 48820,05 грн. (сорок вісім тисяч вісімсот двадцять гривень 05 копійок); на р/р 33110363700057, МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м. Луганськ, ОКПО 37736894, бюджетна класифікація 19010201 в сумі 60328,97 грн. (шістдесят тисяч триста двадцять вісім гривень 97 копійок); на р/р 33119364700057, МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м. Луганськ, ОКПО 37736894, бюджетна класифікація 19010301 в сумі 20944,42 грн. (двадцять тисяч дев'ятсот сорок чотири гривні 42 копійки);

- Тошківська селищна рада в сумі 159209,85 грн. (сто п'ятдесят дев'ять тисяч двісті дев'ять гривень 85 копійок): на р/р 33112362700056, МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м. Луганськ, ОКПО 37736894, бюджетна класифікація 19010101 в сумі 77505,79 грн. (сімдесят сім тисяч п'ятсот п'ять гривень 79 копійок); на р/р 33111363700056, МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м. Луганськ, ОКПО 37736894, бюджетна класифікація 19010201 в сумі 41521,89 грн. (сорок одна тисяча п'ятсот двадцять одна гривня 89 копійок); на р/р 33110364700056, МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м. Луганськ, ОКПО 37736894, бюджетна класифікація 19010301 в сумі 40182,17 грн. (сорок тисяч сто вісімдесят дві гривні 17 копійок).

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складено та підписано 08 квітня 2013 року.

Суддя С.В. Борзаниця