Постанова № 30554761, 10.04.2013, Оболонський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
10.04.2013
Номер справи
756/3208/13-а
Номер документу
30554761
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.04.2013 Справа № 756/3208/13-а

Справа пр. №2-а/756/108/13

ун. №756/3208/13-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 квітня 2013 року Оболонський районний суд міста Києва в складі:

головуючого судді - Андрейчука Т.В.

при секретарі - Ліщенко Я.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -

в с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду в порядку адміністративного судочинства з позовом до відповідача управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовувала тим, що вона є працюючим пенсіонером, отримує пенсію за віком. Позивач 09.02.2012 року звернулася до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії. На думку позивача, перерахунок пенсії було здійснено відповідачем з порушенням вимог закону, а саме - з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік, а не за 2011 рік як передбачено ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-IV (надалі - Закон №1058-IV). Позивач вважає, що такий перерахунок пенсії порушує її права, тому просить суд визнати дії управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва щодо застосування під час перерахунку пенсії у 2012 році показника середнього заробітку за 2007 рік протиправними, зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва здійснити їй перерахунок та виплату пенсії за віком з 01.01.2012 року з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2011 рік.

Ухвалою судді Оболонського районного суду м. Києва від 11.03.2013 року позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням положень ст.ст.40, 42 Закону №1058-IV за період з 01.01.2012 року по 27.08.2012 року залишено без розгляду. Ухвалою від 11.03.2013 року провадження у даній справі відкрито в частині позовних вимог про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії у відповідності до ст.ст.40, 42 Закону №1058-IV, починаючи з 27.08.2012 року.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила суд позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечувала, зазначила, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими з підстав, викладених у письмових запереченнях проти позову, а тому у задоволенні позову ОСОБА_1 просила суд відмовити.

Суд, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому їх дослідженні, прийшов до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва, отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Судом встановлено, що 09.02.2012 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону №1058-IV. Відповідачем здійснено перерахунок пенсії по стажу. При перерахунку пенсії позивачеві був застосований показник середньої заробітної плати (доходу) працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік (1197,91 грн.), з чим не погоджується позивач, подавши до управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва заяву про перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2011 рік.

Перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється ст.42 Закону №1058-IV, ч.4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону.

Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених п.п. "б" п.п.10 п.35 Розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року №107-VI визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008.

Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Аналіз відновленої (діючої) норми абз.3 ч.4 ст.42 Закону №1058-IV доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону.

Тобто правила ч.1 ст.40 Закону №1058-IV при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).

Ч.1 ст.40 Закону №1058-IV передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до ч.2 ст.40 Закону №1058-IV, і є величиною постійною не змінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Суд зазначає, що правове розуміння понять "середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України" та "показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до Закону №1058-IV враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії" є різними правовими категоріями в основі цієї різниці лежать, перед усім, різні економічні критерії їх визначеності, в наслідок чого ототожнювати, змішувати ці понятті не передбачається можливим.

Відповідно до п.6 ст.92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року №1788-12 (надалі - Закон №1788-12) та Закон №1058-IV. З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності, закріпленого в ст.9 КАС України, приписи постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" від 28.05.2008 року №530 не можуть застосовуватись до спірних відносин.

Перерахунок пенсії з більш високого заробітку передбачений ст.69 Закону №1788-12, відповідно до якої пенсіонерам, які пропрацювали після призначення пенсії, у тому числі за віком, не менш як два роки з більш високим заробітком, ніж той, з якого було обчислено пенсію, встановлюється за заявою пенсіонера новий розмір пенсії виходячи з більш високого заробітку, який визначається за два роки роботи підряд для призначення пенсії відповідно до ст.ст.64-67 цього Закону. У разі дальшого зростання заробітку пенсіонера провадиться за його заявою новий перерахунок пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш ніж через два роки після попереднього перерахунку.

З урахуванням зазначеного, підстави для перерахунку пенсії позивача з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні відсутні.

Суд вважає, що обчислення включає в себе призначення та перерахунок пенсії, однак це не тотожні поняття, вони мають різний правовий зміст, при цьому формула обчислення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії (призначення та перерахунку) визначається ч.2 ст.40 Закону №1058-IV, з тією відмінністю, що середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення, визначається один раз при призначенні пенсії, і в подальшому використовується як постійна величина для пенсіонера, на відміну від інших показників, а саме - суми коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Отож підстави для задоволення позову відсутні.

Зважаючи на вищенаведене, відповідно ст.92 Конституції України, ст.ст.40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-IV, Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року №107-VI, та керуючись, ст.ст.2, 17, 69, 71, 99, 158, 159, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Оболонський районний суд міста Києва шляхом подання в десятиденний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Т.В. Андрейчук