Постанова № 30546314, 02.04.2013, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2013
Номер справи
818/1432/13-а
Номер документу
30546314
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КОПІЯ

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 квітня 2013 р. справа № 818/1432/13-a

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.

за участю секретаря судового засідання - Шевченко В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Керамейя" до Державної податкової інспекції у м. Сумах про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

В лютому 2013 року позивач звернувся до суду з позовом, який його представник підтримав в судовому засіданні, мотивуючи вимоги тим, що Державною податковою інспекцією у м.Сумах з 25.12.2012 року по 28.12.2012 року проведено документальну позапланову невиїзну перевірку позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за січень 2012 року.

За результатами перевірки було складено акт від 28.12.2012р. №4498/15-520/34327895, відповідно до якого ТОВ «КЕРАМЕЙЯ» в порушення п.102.5, п.192.1 Податкового кодексу України завищено від'ємне значення різниці поточного звітного ( податкового) періоду, який включається до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду на суму 119801,34грн. та завищено суму бюджетного відшкодування за січень 2012 року на цю суму. На підставі акта перевірки ДПІ у м. Сумах прийняте податкове-повідомлення рішення від 28 січня 2013 р. № 0000051550/3696 за яким ТОВ «Керамейя» зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 119 801,34 грн.

Позивач просить податкове повідомлення-рішення від 28.01.2013 р. скасувати, зазначаючи, що підставою для прийняття став протиправний висновок податкового органу про неможливість проведення коригування податкових зобов'язань у разі повернення товару після сплину 1095 днів.

Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечив, пояснив, що відповідно до п.102.5 ст.102 Податкового кодексу України заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування. У разі якщо зміна суми компенсації вартості товарів чи повернення товарів відбувається після сплину 1095 днів з періоду, в якому були визначені податкові зобов'язання з податку на додану вартість , то платник - продавець таких товарів не може застосовувати норми п.192.1 ст.192 Податкового кодексу України.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи, вважає,що позовні вимоги обгрунтовані та підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що Державною податковою інспекцією у м.Сумах з 25.12.2012 року по 28.12.2012 року проведено документальну позапланову невиїзну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Керамейя» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за січень 2012 року.

За результатами перевірки було складено акт від 28.12.2012р. №4498/15-520/34327895, відповідно до якого ТОВ «КЕРАМЕЙЯ» в порушення п.102.5, п.192.1 Податкового кодексу України завищено від'ємне значення різниці поточного звітного ( податкового) періоду, який включається до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду на суму 119801,34грн. та завищено суму бюджетного відшкодування за січень 2012 року на цю суму. ( а.с.11-17). На підставі акта перевірки ДПІ у м. Сумах прийняте податкове-повідомлення рішення від 28 січня 2013 р. № 0000051550/3696 за яким ТОВ «Керамейя» зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 119 801,34 грн. ( а.с.10).

До такого висновку відповідач дійшов, дослідивши розрахунки коригування сум податку на додану вартість до податкових декларацій при поверненні в грудні 2011 року товару по податкових накладних за період з 12.05.2008 року по 17.12.2008 року позивачеві, як продавцю, придбаного в цей період. При цьому податковий орган посилається на приписи п.187.1 ст.187, п.192.1 ст.192, п.102.5 ст.102 Податкового кодексу України та ст.257 Цивільного кодексу України, вважаючи, що якщо зміна суми компенсації вартості товарів чи повернення товарів відбувається після сплину 1095 днів з періоду, в якому були визначені податкові зобов'язання з податку на додану вартість, то платник - продавець таких товарів не може застосовувати норми п.192.1 ст.192 Податкового кодексу України і коригувати податкові зобов'язання з податку на додану вартість.

Таку позицію податкового органу суд вважає необґрунтованою, з огляду на таке.

В ході розгляду справи встановлено, що протягом 2008 року товариство з обмеженою відповідальністю «Керамейя» здійснювало реалізацію цегли ПАТ «Кримметалоторг і Компанія»; СПД ОСОБА_1; фізичній особі ОСОБА_2 В грудні 2011 року відбулося повернення товару від ПАТ «Кримметалоторг і Компанія», фізичної особи ОСОБА_2 та повернення грошових коштів (попередньої оплати товарів) на користь контрагента СПД ОСОБА_1

Відповідно до п. 192.1. ст. 192 Податкового кодексу України, якщо після постачання товарів, послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню.

У відповідності до цієї норми повернення товарів від контрагентів та повернення грошових коштів (попередньої оплати товарів) позивачем проведено коригування податкових зобов'язань з податку на додану вартість на суму 119801,34 грн., про що у грудні були складені та надані контрагентам Розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної. Зазначені розрахунки коригування сумм податку на додану вартість відображені у додатку до податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2011 року (вх. № 9013713767 від 18.01.2012 р.), про що зазначено також і в акті перевірки.

Порядок коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту визначено ст.192 Податкового кодексу України.

Відповідно до п. 192.1 якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню.

Якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:

а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за

результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий

перерахунок, та надсилає отримувачу розрахунок коригування податку;

б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами

такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на

дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з

отриманням таких товарів/послуг.

Згідно п. 192.3 Податкового кодексу України результат перерахунку податкових зобов'язань і податкового кредиту постачальника та отримувача відображається у складі податкової декларації за звітний податковий період у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

При цьому нормами Податкового кодексу України не передбачено обмежень у часі з огляду на час постачання (передачу) товарів, а саме не обмежує підприємство провести відповідне коригування сум податкових зобов'язань за результатами податкового періоду та надіслання отримувачу розрахунку коригування податку, а також відображення у складі податкової декларації за звітний податковий період результатів перерахунку податкових зобов'язань і податкового кредиту.

Таким чином, ТОВ «КЕРАМЕЙЯ» здійснило коригування податкових зобов'язань по податку на додану вартість та відобразило їх у податковій звітності у повній відповідності до вимог Податкового кодексу України.

Позицію податкового органу, викладену в акті перевірки та його посилання на положення п.102.5 ст.102 Податкового кодексу України суд вважає необґрунтованими, оскільки зазначена норма стосується випадків подачі заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, які дійсно можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

За податковим повідомленням-рішенням, яке є предметом даного спору, підлягає зменшенню сума відшкодування податку на додану вартість. Для застосування п.102.5 ст.102 Податкового кодексу України встановленню підлягає дата виникнення права на відшкодування податку.

Згідно з п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Відповідно до п. 200.3 ст. 200 цього Кодексу, при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу -зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то за приписами п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка

дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та

звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного

бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України -

сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за

отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;

б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного

відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту

наступного податкового періоду.

З наведених норм вбачається, що право на отримання бюджетного відшкодування

виникає не раніш виникнення від'ємного значення податку за результатами обрахування

різниці між значеннями податкових зобов'язань та податкового кредиту звітного

податкового періоду.

Зменшення сум податкових зобов'язань з ПДВ позивача за результатами

господарських операцій з повернення товарів мали місце у грудні 2012 року, а тому

приймаються до обліку та можуть впливати на виникнення від'ємного значення податку

саме у грудні 2012 року. Відповідно, право на відшкодування податку у зв'язку з вказаними

операціями виникає у підприємства не раніш вказаного періоду. Саме від виникнення цього

права, а не від дати виникнення податкових зобов'язань, які коригуються, починає відлік

строк на подання заяви про відшкодування податку.

Податковий кодекс України не містить норм, які б обмежували у часі обов'язок продавця відкоригувати податкові зобов'язання з ПДВ у разі повернення йому товарів, або повернення ним сум попередньої оплати товарів. Отже, висновки ДНІ у м. Сумах про порушення ТОВ «КЕРАМЕЙЯ» п. 102.5 ст.102 ПКУ є необгрунтованими.

Крім того, положеннями п. 102.5 ст.102 ПКУ встановлені строки для звернення з заявою про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування.

Згідно визначення понять, наведених у Податковому кодексі, помилково сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату надійшли до відповідного бюджету від юридичних осіб (їх філій, відділень, інших відокремлених підрозділів, що не мають статусу юридичної особи) або фізичних осіб (які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності або не мають такого статусу), що не є платниками таких грошових зобов'язань. Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви (!) про таке повернення (а не будь-якого іншого документу, зокрема, податкової декларації), про що йдеться у п.43.3 ст.43 Податкового кодексу, а також у п.5 Порядку взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації, Мінфіном, Державним казначейством України від 21.12.2010р. №974/1597/499.

Відповідно до п. 46.1 ст.46 ПКУ документом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання та який подається платником податків контролюючому органу у строки, встановлені законом є податкова декларація, розрахунок. Форми податкової звітності з податку на додану вартість та порядок заповнення і подання такої звітності затверджено наказом Міністерства фінансів України №1492 від 25.11.2011р.

В даному випадку мова про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування та подання відповідної заяви з цією метою не йде. Таким чином враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення суперечить вимогам чинного законодавства, відповідно є протиправним та підлягає скасуванню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Керамейя" до Державної податкової інспекції у м. Сумах про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м.Сумах від 28 січня 2013 року № 0000051550/3696 про зменшення суми податкового відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 119801,68 грн. товариству з обмеженою відповідальністю "Керамейя".

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) Л.М. Опімах

Повний текст постанови складений 08 квітня 2013 року.

З оригіналом згідно

Суддя Л.М.Опімах