Рішення № 30541922, 09.04.2013, Сніжнянський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
09.04.2013
Номер справи
244/1321/13-ц
Номер документу
30541922
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 244/1321/13-ц

Провадження № 2/244/507/2013

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

09.04.2013

Сніжнянський міський суд Донецької області в складі:

головуючого судді Кучми В.В.,

при секретарі Гладир Ю.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Сніжне Донецької області справу за позовом ОСОБА_1 до Державного підприємства «Донвуглереструктуризація» в особі Шахтарської виконавчої дирекції з ліквідації шахт про визнання права на забезпечення безкоштовним вугіллям на побутові потреби,

В С Т А Н О В И В:

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідача ДП «Донвуглереструктурізація», за яким просить визнати за нею право на забезпечення паливом на пільгових умовах та забов»язати відповідача включити її до списку осіб, які мають право безкоштовного отримання вугілля на побутові потреби. При цьому в позові на обґрунтування вимог посилалася на те, що згідно з наказом Міністерства палива та енергетики України № 339 від 24.07.01 року припинена діяльність Шахти «Міуська» та остання прийнята Державним підприємством «Донвуглереструктурізація» на баланс у зв»язку з проведення процедури її ліквідації. До передання працювала на даній шахті з 1994 року по 2001 рік у якості разноробочої та ламповщиці, отримувала вугілля на побутові потреби на пільгових умовах . Після передачі шахти на ліквідацію та до теперішнього часу також лишається працювати на цій шахті, але перебуваючи у трудових відносинах з відповідачем та виконуючи роботи, пов»язані з консервацією шахти, продовжує проживати у будинку з пічним опаленням та для побутових потреб й опалення будинку їй необхідне тверде паливо, яким вона забезпечувалася відповідачем постійно до 2010 року. У січні 2012 року за її зверненням відповідач відмовив в забезпеченні вугіллям посилаючись на ст. 48 Гірничого Закону України, однак рішенням суду її було включенно до списків осіб на забезпечення безкоштовним вугіллям. В лютому 2013 року за її зверненням відповідач відмовив в забезпеченні вугіллям посилаючись на ст. 48 Гірничого Закону України. У зв»язку з цим просить визнати за нею право на забезпечення паливом на побутові потреби на пільгових умовах та зобов'язати відповідача включити її до списку отримувачів безкоштовного побутового палива з 01 січня 2013 року на період роботи на цьому підприємстві

Позивачка до початку судового засідання надала заяву про розгляд справи за її відсутності, зазначила, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі

Представник відповідача Державного підприємства «Донвуглереструктуризація» за довіреністю Мирошниченко Ю.І. до судового засідання не з*явилася, надала заяву, в якій просила розглянути справу без її участі, позов не визнала , на спростування вимог посилалась на обставини, що викладені в письмових запереченнях.

Дослідивши письмові пояснення сторін, вивчив матеріали справи й надані докази на обґрунтування та спростування заявлених позовних вимог, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що підтверджується наявними у справі доказами, що позивачка ОСОБА_1 була прийнята 01.08.1994 року на «Шахту «Міуська» виробничого об*єднання «Торезантрацит», де працювала на різнитх посадах. З 01.09.1998 року була переведена ламповщицею ( а.с.5-7). Згідно наказу Мінтопенерго України № 339 від 24.07.01 року прийнято рішення про ліквідацію «Шахти Міуська». Державна компанія «Укрвуглереструктурізація» була призначена підприємством з виконання робіт із фізичної ліквідації шахти. 05.06.2003 року Державна компанія «Укрвуглереструктурізація» була реорганізована згідно наказу Мінтопенерго України № 280 та створена Об*єднана дирекція «Укрвуглеторфреструктурізація»у складі якої ДП Обласна дирекція «Донвуглерестуктурізація» визначена правонаступником майнових прав та обов'язків. Наказом Міністерства вугільної промисловості № 612 від 29.12.07 року створене Державне підприємство з ліквідації збиткових вугледобувних та торфодобувних підприємств ДП «Укрвуглеторфреструктурізація», яке визнане правонаступником усіх майнових прав та обов'язків ДП «Донвуглерестуктурізація» згідно з передавальним балансом. 02.04.2010 року Мінвуглепром України наказом №99 припинив реорганізацію шляхом приєднання до ДП «Укрвуглеторфреструктурізація»Донецької обласної дирекції з ліквідації ДП «Донвуглерестуктурізація». Діяльність ДП «Укрвуглеторфреструктурізація» була припинена шляхом поділу. ЇЇ правонаступником визначено Державне підприємство Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств (ДП «Донвуглерестуктурізація»).

Згідно довідки Головного управління статистики у Донецькій області АБ №218371 видом діяльності відповідача за КВЕД 45.21.5 є будівництво підприємств енергетики, добувної та обробної промисловості, за КВЕД 74.15.0 - управління підприємствами. Згідно розділу 2 Статуту Державного підприємства Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств одним з видів, що включені до предмету діяльності підприємства, є розробка програм виконання робіт з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств відповідно до проектів ліквідації та здійснення функцій замовника з виконання проектів ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, організація та контроль за проведенням робіт відповідно до цих проектів. Таким чином, предметом діяльності підприємства є виконання проектів ліквідації збиткових вугледобувних підприємств.

Як свідчать матеріали справи на період розгляду справи у суді підприємство «Шахти Міуська» знаходиться у процесі ліквідації згідно відповідного проекту. Позивач мешкає у будинку з пічним опаленням згідно довідки № 685 від 08.02.2013 року (а.с.10). Звернувшись до адміністрації Шахтарської виконавчої дирекції по ліквідації шахт ДП «Донвуглерестуктурізація» позивач отримав відмову у включенні до списку осіб, які мають право безкоштовного отримання вугілля на побутові потреби з посиланням на статтю 48 Гірничого Закону України (а.с. 12).

Статтею 2 Гірничого Закону України визначено, що сфера дії Закону поширюється на правовідносини у сфері діяльності гірничих підприємств, установ, організацій, гірничих об'єктів (далі - гірничі підприємства), що займаються розвідкою, розробкою, видобутком та переробкою корисних копалин і веденням гірничих робіт, будівництвом, ліквідацією або консервацією гірничих підприємств.

Об'єктами гірничих відносин згідно цього Закону є проектування, будівництво (реконструкція, технічне переоснащення), експлуатація, ліквідація або консервація гірничих підприємств. Суб'єктами гірничих відносин є юридичні та фізичні особи України, іноземні юридичні та фізичні особи, особи без громадянства, які здійснюють геологічне вивчення родовищ корисних копалин, проектування, будівництво (реконструкцію), експлуатацію, ліквідацію аварій та ліквідацію або консервацію підприємств з видобутку та переробки корисних копалин, а також проводять гірничі роботи. Таким чином, позивач і відповідач є суб'єктами гірничих правовідносин в розумінні цього закону, зайняті ліквідацією гірничого підприємства.

Відповідно до статті 43 Гірничого Закону України встановлені права та соціальні гарантії працівників гірничих підприємств. Так підприємства з видобутку вугілля та вуглебудівні підприємства дійсно безоплатно надають вугілля на побутові потреби у розмірі, що визначається колективним договором, певним категоріям працівників, в тому числі і пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах: на підземних роботах - не менше ніж 10 років для чоловіків і не менше 7 років 6 місяців - для жінок; на роботах, пов'язаних із підземними умовами, не менше ніж 15 років для чоловіків і не менше 12 років 6 місяців - для жінок; на роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше 15 років - для жінок.

Згідно статті 44 формами припинення діяльності гірничих підприємств є ліквідація, реорганізація або консервація гірничих підприємств. Ліквідація або консервація гірничого підприємства здійснюється за проектом, затвердженим власником (керівником) гірничого підприємства, який включає соціально-економічне обгрунтування, технічне рішення, пропозиції про можливе відновлення гірничих робіт, використання гірничих виробок, будівель, споруд іншого призначення, заходи, спрямовані на запобігання небезпечному впливу на інші підприємства, довкілля та людей, та який пройшов екологічну, технічну та інші види експертиз, а також погоджений в установленому законодавством порядку з органами гірничого нагляду, органами місцевого самоврядування та іншими заінтересо-ваними органами. Відповідно до такого проекту здійснює виробничу діяльність відповідач по справі.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 березня 2011 р. N 303 затверджений перелік професій працівників з видобутку (переробки) вугілля та працівників вуглебудівних підприємств, яким безоплатно надається вугілля на побутові потреби і до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу яких не включається вартість такого вугілля. При цьому встановлено що після ліквідації або консервації гірничого підприємства забезпечення вугіллям на побутові потреби непрацевлаштованих працівників, професії яких включені до переліку, здійснюється відповідно до статті 48 Гірничого закону України.

Відповідно до п. 12.10 Галузевої угоди між Міністерством палива та енергетики України і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості України (з доповненнями і змінами) безоплатне забезпечення вугіллям робітників і пенсіонерів вугільної промисловості здійснюється підприємством, з якого вони пішли на пенсію або працюють, за нормою 5,9 тон на рік. При цьому зазначено, що угода поширюється на працівників, що працюють на умовах найму на підприємствах, в об'єднаннях, компаніях, товариствах, організаціях і установах вугільної промисловості (видобувних, перероблювальних, шахтовуглебудівельних, вугільного машино-будування, ДВГРС, реструктуризації підприємств галузі, вуглегеології, галузевої науки, інших підприємствах виробничої та соціальної інфраструктури галузі), що належать до сфери управління Мінпаливенерго України та інших підприємств галузі, у тому числі і ті, що знаходяться у процедурі банкрутства згідно з Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", незалежно від форм власності та господарювання (далі Підприємство), на учнів, що навчаються в галузевій системі підготовки і перепідготовки кадрів, а також на непрацюючих членів профспілок - інвалідів і пенсіонерів галузі, безробітних, звільнених з підприємств галузі. Положення Угоди є обов'язковими до застосування при укладанні угод на рівні компаній, об'єднань (комбінатів), трестів, колективних і індивідуальних трудових договорів для всіх підприємств, що перебувають у сфері дії сторін, незалежно від форм власності та господарювання, а також під час розгляду трудових спорів. Мінпаливенерго, профспілки зобов'язують підприємства, що належать до сфери управління Мінпаливенерго, при укладанні колективних договорів забезпечити виконання встановлених Угодою мінімальних соціальних гарантій працівникам та їхнім сім'ям та не обмежують права трудових колективів у розширенні цих гарантій з власних джерел. Інші Підприємства вугільної промисловості при укладанні колективних договорів можуть застосовувати положення зазначеної Угоди. Затвердження уставу відповідача Міністром енергетики та вугільної промисловості України свідчить про його належність до сфери управління міністерства та взяття зобов'язань за цією Галузевою угодою.

Порядок забезпечення паливом на побутові потреби і компенсації витрат за спожиті електроенергію та газ працівниками і пенсіонерами підприємств вугільної промисловості встановлюється колективними договорами на підприємствах відповідно до Гірничого закону України, цієї Угоди, а також, (до приведення нормативно-правових актів у відповідність до Гірничого закону), чинною "Інструкцією про порядок забезпечення трудящих виробничих одиниць, підприємств і організацій вугільної промисловості паливом на побутові потреби" від 11.05.76 та "Інструкцією про порядок компенсації працівникам і пенсіонерам підприємств вугільної промисловості, що мають право на відповідні пільги, витрат за спожиту електроенергію та газ", затвердженої наказом Мінпаливенерго та погодженої з профспілками. Виключення із списків осіб, які мають право безкоштовного отримання вугілля на побутові потреби, здійснюється спільним рішенням керівництва підприємства та профспілкового комітету з зазначенням обґрунтування. Як свідчать матеріали справи рішення про виключення позивача із списків отримувачів вугілля було прийнято відповідачем одноособово, що є порушенням вищезазначеної норми.

Згідно положень Закону України „Про колективні договори і угоди" щодо вимог змісту колективного договору, він повинен обов'язково містити відповідно до норм і положень діючого законодавства встановлення гарантій, компенсацій, пільг для працівників, а умови колективного договору, що погіршують порівняно з чинним законодавством становище працівників, є недійсними, і їх забороняється включати до договорів і угод.

Аналіз колективного договору, укладеного між адміністрацією та профспілковою організацією Шахтарською виконавчою дирекцією по ліквідації шахт ДП «Донвуглерестуктурізація» на 2013-2015 роки, зареєстрованому управлінням праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради Донецької області, свідчить що в ньому відображені вимоги Галузевої угоди. Він передбачає, що безоплатне забезпечення побутовим вугіллям провадиться всім категоріям вуглеотримувачів (пенсіонерам і працівникам підприємства, а також іншим категоріям Норма видачі побутового палива складає 5900 кг з розбивкою виписки на 1 та 2 півріччя.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем порушені норми статті 43 Гірничого Закону України, п. 12.10 Галузевої угоди між Міністерством палива та енергетики України і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості України, Постанови Кабінету Міністрів України від 17 березня 2011 р. N 303, колективного договору підприємства щодо права позивача на забезпечення паливом та включення його до списку осіб, які мають право безкоштовного отримання вугілля на побутові потреби. Відповідачем не виконаний припис Галузевої угоди щодо погодження з профспілковим комітетом виключення позивача зі списку. Суд вважає доведеним факт, що позивач працює в вугільній галузі, що підтверджується копією трудової книжки позивача та не заперечується відповідачем. На відповідача розповсюджується дія Гірничого Закону, Галузевої угоди так як воно займається безпосередньо реструктуризацією підприємств галузі і відноситься до сфери управління Міністерства енергетики та вугільної промисловості України. Найменування посади позивача передбачено Переліком професій працівників з видобутку (переробки) вугілля та працівників вуглебудівних підприємств, яким безоплатно надається вугілля на побутові потреби і до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу яких не включається вартість такого вугілля. Крім того, віднесення підприємства відповідача до вуглебудівних підтверджено Класифікацією видів економічної діяльності (КВЕД), яка є складовою частиною державної системи класифікації і кодування техніко-економічної та соціальної інформації. Класифікацію розроблено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України N 326 від 04.05.93 "Про Концепцію побудови національної статистики України та Державну програму переходу на міжнародну систему обліку і статистики" КВЕД 45.21.5 «Будівництво підприємств енергетики, добувної й обробної промисловості» включає роботи з реконструкції, реставрації, оновлення та ремонту.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтовані та підлягають задоволенню. При цьому норма забезпечення позивача вугіллям визначається судом на підставі колективного договору між адміністрацією та профспілковою організацією Шахтарської виконавчої дирекції по ліквідації шахт на 2013-2015 роки у розмірі 5900 кг з розбивкою виписки на 1 та 11 півріччя поточного року.

Посилання відповідача на статтю 48 Гірничого Закону України суд вважає безпідставними, оскільки дія її норм застосовується виключно після ліквідації або консервації гірничого підприємства. При цьому законодавцем чітко визначене коло осіб, на яких розповсюджується норми цієї статті, а саме непрацевлаштованим працівникам за переліком професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України; пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах: на підземних роботах - не менше ніж 10 років для чоловіків і не менше ніж 7 років 6 місяців - для жінок; на роботах, пов'язаних з підземними умовами, - не менше ніж 15 років для чоловіків і не менше ніж 12 років 6 місяців - для жінок; на роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше ніж 15 років - для жінок; інвалідам праці; особам, інвалідність яких настала внаслідок загального захворювання у разі, якщо вони користувалися цим правом до настання інвалідності; сім'ям працівників, які загинули (померли) на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, які отримують пенсії у зв'язку з втратою годувальника; сім'ям померлих пенсіонерів, які за життя користувалися цим правом, які отримують пенсії у зв'язку із втратою годувальника. Перелік цих осіб є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.

Задовольняючи позовні вимоги суд виходить із норм ч. 2 ст. 16 ЦК України, яка передбачає що одним із способів захисту цивільних прав є визнання права. Визнання права як спосіб захисту порушеного суб'єктивного права полягає у необхідності встановлення фактичної обставини і надання її правового значення.

Відповідно до ст 88 ЦПК України, якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, судовий збір стягується з відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а тому з відповідача небхідно стягнути судовий збір у розмірі 229,40 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 43, 44 Гірничого Закону України, Закону України „Про колективні договори і угоди", Постановою Кабінету Міністрів України від 17 березня 2011 р. N 303, Галузевою угодою між Міністерством палива та енергетики України і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості України, ст. ст. 10, 11, 60, 88, 212-215, 293 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Державного підприємства «Донвуглереструктуризація» в особі Шахтарської виконавчої дирекції з ліквідації шахт про визнання права на забезпечення безкоштовним вугіллям на побутові потреби задовольнити.

Визнати право за ОСОБА_1 на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби та зобов'язати державне підприємство «Донвуглереструктурізація» включити її до списку осіб, яким безоплатно надається вугілля на побутові потреби, починаючи з 1 січня 2013 року.

Стягнути з Державного підприємства «Донвуглереструктуризація» в особі Шахтарської виконавчої дирекції з ліквідації шахт судовий збір у розмірі 229 грн.40 коп. на рахунок № 31217206700078, Отримувач: Сніжнянське УК/м. Сніжне /22030001, ККД 22020001, Код ЄДРПОУ 38024012, назва ККД - судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050).

Рішення може бути повністю або частково оскаржено учасниками процесу протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а учасниками процесу, які не приймали участь в судовому засіданні, протягом десяти днів з дня отримання копії рішення до Апеляційного суду Донецької області через Сніжнянський міський суд.

Головуючий: В. В. Кучма