Постанова № 30515967, 04.04.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.04.2013
Номер справи
805/3493/13-а
Номер документу
30515967
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 квітня 2013 р. Справа № 805/3493/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Дмитрієва В.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Слов’янського міського центру зайнятості – робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до товариства з обмеженою відповідальністю «Слов’янський комбікормовий завод» про стягнення недоїмки в розмірі 2890,60 грн. та фінансових санкцій в розмірі 192,90 грн.,-

В С Т А Н О В И В:

Слов’янський міський центр зайнятості – робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Слов’янський комбікормовий завод» про стягнення недоїмки в розмірі 2890,60 грн. та фінансових санкцій в розмірі 192,90 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що 28.12.2012 позивачем на підставі статті 34 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п. 7 Розділу VII «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» у ТОВ «Слов’янський комбікормовий завод» проведена перевірка правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за період з 01.09.2009 по 01.01.2011. В результаті чого складено акт № 197 від 28.12.2012, яким встановлено порушення Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

На підставі акту перевірки прийнято рішення № 1 про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків у розмірі 2890, 60 грн. та пені в розмірі 192,90. Зазначене рішення було направлено на адресу відповідача, однак на теперішній час зазначена сума залишається не сплаченою. З вказаних підстав просив задовольнити позов.

Представник позивача до суду не прибув, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. Через відділ діловодства та документообігу суду надав заяву про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності відповідач суду не надавав. За таких обставин та враховуючи приписи ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності та наявних у справі доказів.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач - Слов’янський міський центр зайнятості – робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття є органом державної служби зайнятості, на який покладаються функції робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в м. Слов’янську, м. Миколаївці, м. Святогірську та Слов’янському районі.

Відповідач – товариство з обмеженою відповідальністю «Слов’янський комбікормовий завод» зареєстровано як юридична особа у встановленому порядку 03.01.1996, включено до ЄДРПОУ за № 21973698. Перебуває на обліку в Слов’янському міському центрі зайнятості як платник страхових внесків до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття з 30.09.1997.

28.12.2012 Слов’янським міським центром зайнятості проведено перевірку з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Слов’янський комбікормовий завод» за період з 01.09.2009 до 01.01.2011.

За результатами проведеної перевірки Слов’янським міським центром зайнятості складено акт № 197 від 28.12.2012, яким встановлено, що заробітна плата нараховувалась найманим працівникам своєчасно, страхові внески нараховувались до фонду відповідно до встановлених Державним бюджетом України ставок, перераховувались своєчасно, але не завжди у повному обсязі. Так відбулося 13.10.2009, 19.10.2009, 10.11.2009, 30.11.2009, 29.12.2009, 20.01.2010, 08.02.2010, 03.03.2010, 09.03.2010, 23.03.2010, 22.04.2010, 21.05.2010, 22.06.2010, 21.07.2010, 20.08.2010, 30.09.2010, 22.10.2010, 23.11.2010, 31.12.2010, що є порушенням вимог пп. 2 п. 2 ст. 35 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533-Ш від 02.03.2000, що згідно п. 1 ст. 38 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п. 5.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов’язкове державне страхування на випадок безробіття та обліку надходження до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 16.01.2001 за № 30/5221 зі змінами та доповненнями призвело до нарахування пені у сумі 192,60 грн. та створення заборгованості по страховим внескам (недоїмки) у сумі 2890,31 грн.

Станом на 28.12.2012 сума недоїмки не сплачена.

08.01.2013 на підставі зазначеного акту перевірки директором Слов’янського міського центру зайнятості на підставі ч. 4 ст. 38 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» прийнято рішення № 1 про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу з товариства з обмеженою відповідальністю «Слов’янський комбікормовий завод». Відповідно до якого з товариства з обмеженою відповідальністю «Слов’янський комбікормовий завод» стягується прострочена заборгованість зі сплати страхових внесків (недоїмку) в розмірі 2890,60 грн. та пеня в розмірі 192,90 грн., які підлягають сплаті в дохід Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

08.01.2013 Слов’янським міським центром зайнятості за вих. № 02-26/103 направлено на адресу відповідача рішення № 1 від 08.01.2013, що підтверджується відповідним листом (а.с.13). Зазначене рішення отримано відповідачем 25.01.2013.

На даний час товариство з обмеженою відповідальністю «Слов’янський комбікормовий завод» суму простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків у розміру 2890,60 грн. та пеню в сумі 192,90 грн. не сплатило.

Правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 № 1533-III, Інструкцією про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходжень до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 339 від 18.12.2000.

Згідно зі ст. 14 Закону № 1533-III державний нагляд у сфері страхування на випадок безробіття здійснюють центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.

Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону № 1533-III Фонд має право, зокрема: перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду; стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону.

Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 35 Закону № 1533-III роботодавець зобов'язаний: подавати центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, в установленому порядку відповідно до законодавства відомості про: прийняття на роботу працівників; розмір заробітної плати та використання робочого часу працівників; виплату застрахованим особам допомоги по частковому безробіттю; використання коштів Фонду за іншими визначеними цим Законом напрямами.

Інструкція про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходжень до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 339 від 18.12.2000 (далі за текстом - Інструкція) визначає порядок обчислення і сплати роботодавцями та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та контролю за сплатою страхових внесків.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 № 1533-III (далі за текстом – Закон № 1533-III) страхові внески - кошти відрахувань на страхування на випадок безробіття, сплачені згідно із законодавством, що діяло до набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», кошти єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, спрямовані на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття відповідно до пропорцій, визначених законом.

Згідно з п. 1.3 Інструкції страхувальники - роботодавці, застраховані особи, фізичні особи - підприємці та інші особи (включаючи юридичних осіб), які використовують працю фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру, які відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сплачують страхові внески.

Підпунктом 2.1.1 Інструкції платниками страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття є роботодавці.

Пунктом 5.6 Інструкції передбачено, що перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі, або виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення з цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.

Відповідно до п. 7.1. Інструкції з набранням чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій (пені та штрафів) центри зайнятості мають право здійснювати перевірки щодо правильності нарахування, своєчасного і повного перерахування та застосовувати фінансові санкції відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Перевірка платників щодо правильності нарахування, своєчасного і повного перерахування страхових внесків за період з дня проведення останньої перевірки або з дати набуття статусу платника страхових внесків (якщо перевірка проводиться вперше) до 1 січня 2011 року здійснюється центрами зайнятості одноразово.

Пунктом 7.2 зазначеної Інструкції передбачено, що контроль на підприємствах, в установах, організаціях, військових формуваннях та у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, проводиться шляхом перевірки бухгалтерських документів про нарахований заробіток та інші виплати, грошове забезпечення, повноти нарахування страхових внесків, платіжних документів про перерахування сум страхових внесків на рахунок Фонду, розрахункових та касових документів.

Згідно з п. 7.4 Інструкції у разі виявлення під час перевірки простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків (недоїмки) вони донараховуються та стягуються з нарахуванням пені та накладанням штрафу.

Відповідно до п. 8.1 Інструкції роботодавці зобов'язані: своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески; своєчасно надавати центрам зайнятості відомості в установленому порядку про: прийняття на роботу працівників; заробітну плату працівників, використання робочого часу тощо;сплату страхових внесків, у тому числі застрахованими особами.

В силу вимог пункту 9.1 Інструкції у разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, суми донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.

Частиною першою ст. 38 Закону № 1533-III визначено, що роботодавець несе відповідальність за: порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення; несвоєчасне подання або неподання відомостей, встановлених цим Законом; подання недостовірних відомостей про використання коштів Фонду.

У відповідності до пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Як вже зазначалося судом, товариство з обмеженою відповідальністю «Слов’янський комбікормовий завод» має прострочену суму заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки) в розмірі 2890,60 грн. та пеню в розмірі 192,90 грн., на загальну суму 3 083,50 грн., які підлягають сплаті в дохід Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за період з 01.09.2009 до 01.01.2011.

Оскільки відповідач прострочену суму заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки) та суму пені не сплатив, суд приходить до висновку, про стягнення зазначених сум з відповідача на користь Слов’янського міського центру зайнятості – робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги Слов’янського міського центру зайнятості – робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до товариства з обмеженою відповідальністю «Слов’янський комбікормовий завод» про стягнення недоїмки в розмірі 2890,60 грн. та фінансових санкцій в розмірі 192,90 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 2, 11, 17-20, 69-72, 94, 162, 163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов Слов’янського міського центру зайнятості – робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до товариства з обмеженою відповідальністю «Слов’янський комбікормовий завод» про стягнення недоїмки в розмірі 2890,60 грн. та фінансових санкцій в розмірі 192,90 грн. – задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Слов’янський комбікормовий завод» (код ЄДРПОУ 21973698, адреса: 84107, Донецька область, м. Слов’янськ, вул. Д.Бідного) на користь Слов’янського міського центру зайнятості – робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (код ЄДРПОУ 23781904) недоїмку та фінансові санкції на загальну суму 3083 (три тисячі вісімдесят три) гривні 50 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Дмитрієв В.С.