Постанова № 30503893, 08.04.2013, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2013
Номер справи
822/1909/13-а
Номер документу
30503893
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/1909/13-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 квітня 2013 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіБлонського В.К., при секретарі Дехтярук В.В. , за участі: представника позивача Воєвідка М.Я.,розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області до ГО "СТУДЕНТСЬКА СВОБОДА" , ОСОБА_4 третя особа на стороні позивача - Кам'янець-Подільський МВ УМВСУ в Хмельницькій області про встановлення обмеження реалізації права на мирні зібрання, -

В С Т А Н О В И В:

Виконавчий комітет Кам'янець-Подільської міської ради м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду 08.04.2013 р., об 17:00 год., з позовною заявою до ГО "СТУДЕНТСЬКА СВОБОДА" , ОСОБА_4, третя особа на стороні позивача - Кам'янець-Подільський МВ УМВСУ в Хмельницькій області про встановлення обмеження права на мирне зібрання шляхом заборони проведення масового заходу відповідачам "Марш в підтримку політичних в'язнів" 09 квітня 2013 року у місті Кам'янці-Подільському Хмельницької області.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.04.2013 року о 17 год. 20 хв., відкрито провадження в даній адміністративній справі, справу призначено до судового розгляду на 19:30 хв., 08.04.2013 р.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, та пояснив суду, що обставини підтверджуючі позовні вимоги викладені у позові.

Представник відповідача - ГО "СТУДЕНТСЬКА СВОБОДА" в судове засідання не прибув, хоча відповідач був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи в суді, заяви про розгляд справи за відсутності його представників до суду не подав.

Відповідач - ОСОБА_4 в судове засідання не прибув, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи в суді, заяви про розгляд справи за його відсутності до суду не подав.

Представник третьої особи на стороні позивача - Кам'янець-Подільський МВ УМВСУ в Хмельницькій області в судове засідання не прибув, хоча третя особа була повідомлена про дату, час та місце розгляду справи в суді, заяви про розгляд справи за відсутності її представника до суду не подала.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та докази в їх взаємному зв'язку і сукупності приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що 08.04.2013 року Кам'янець-Подільському міському голові було подано повідомлення ОСОБА_4, щодо проведення молоддю міста маршу "Свободу чесним! Свободу Павличенкам!", початок маршу планується о 16 год. 30 хв., по вулиці Драй-Хмари та проспекту Грушевського (магазин "Абсолют"). Хода буде проводитись за маршрутом:

- проспект Грушевського по вул. Соборна;

- з вул. Соборна поворот на вул. Огієнка;

- з вул. Огієнка поворот на вул. Пушкінська;

- з вул. Пушкінська поворот на вул. Гагаріна.

З вулиці Гагаріна поворот на вул. Драгоманова, де біля піцерії "Века-чіта" відбудеться 10-ти хвилинний мітинг. Приблизна кількість - 200 осіб.

Також судом встановлено, що позивачем до матеріалів справи додана листівка ГО "СТУДЕНТСЬКА СВОБОДА" із закликом до проведення маршу в підтримку політичних в'язнів, в якій зазначено, що 9 квітня о 16:30 год., відбудеться збір біля магазину "Абсолют" (м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області перехрестя пр. Грушевського та вул. Драй-Хмари).

Надаючи правову оцінку відносинам, що склалися між сторонами, суд виходить із такого.

Частиною 1 статті 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) передбачено, що кожна людина має право на свободу мирних зібрань. Реалізація права на мирні зібрання не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, які встановлені законом і є необхідними для захисту інтересів суспільства або громадської безпеки.

Відповідно до частини 1 статті 39 Конституції України, громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування; обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і, лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку, - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Статтею 8 Конституції України визнається і діє принцип верховенства права у країні, відповідно до якого Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Разом з тим, таке право особи може бути обмежено. Випадки обмеження такого права визначені частиною 2 статті 39 Конституції України - обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей; частиною 2 статті 11 Конвенції - здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Позивач у своїй позовній заяві посилається на те, що порядок та строки звернення із заявою про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації встановлені у пункті 2 Указу Президії Верховної Ради СРСР від 28.07.1988 року № 9306-XI "Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР", відповідно до якого заява про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації подається в письмовій формі не пізніш як за десять днів до намічуваної дати їх проведення.

Оскільки заява ОСОБА_4 від 08.04.2013 року не відповідає вимогам вищезазначеного Указу, тому це є підставою для обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання.

Суд не бере до уваги вищезазначене посилання позивача, оскільки органи державної влади, органи Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи не мають повноважень щодо визначення порядку реалізації права на мирні зібрання підзаконними нормативно-правовими актами, оскільки ці питання є предметом регулювання виключно законом.

Також суд зосереджує увагу на тому, що Указ Президії Верховної Ради СРСР від 28.07.1988 року № 9306-XI "Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР" після набрання чинності Конституцією України втратив чинність на території України, оскільки його положення не відповідають статті 39, пункту 1 частини 1 статті 92 Конституції України.

Про проведення зборів, походів, мітингів та демонстрацій тощо організатор (організатори) цих зібрань завчасно сповіщають органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування за місцем проведення такого зібрання.

В своєму рішенні від 19.04.2001 р. №4рп/2001 р. у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 39 Конституції України про завчасне сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій (справа щодо завчасного сповіщення про масові зібрання) Конституційний суд України зазначив, що право громадян збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, закріплене в статті 39 Конституції України є невідчужуваним і непорушним правом, гарантованим Основним Законом України. Організатори таких мирних зібрань мають сповістити зазначені органи про проведення заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення. Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а мають служити його гарантією і водночас надавати можливість відповідним органам вживати заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей.

Проаналізувавши питання завчасності поданого ОСОБА_4 повідомлення про проведення масового заходу, суд приходить до висновку, що дане повідомлення було подано ним завчасно з урахуванням статті 39 Конституції України.

Також як на підставу для заборони проводити вищезазначений захід позивач посилається на те, що проведення вказаного заходу може негативно вплинути на інтереси національної безпеки та громадського порядку, оскільки у третьої особи на стороні позивача відсутня можливість забезпечити належним чином громадський порядок.

Даному твердженню позивача суд надає слідуючу правову оцінку.

Єдиною правовою підставою для задоволення позову органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання є визнання судом того факту, що проведення такого заходу може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей. Така небезпека не повинна бути уявною, а грунтуватися на конкретних фактах чи даних про наявність реальної загрози інтересам національної безпеки та громадського порядку.

Позивачем суду не повідомлено про реальні загрози, які можуть виникнути у зв'язку з проведенням масового заходу "Маршу в підтримку політичних в'язнів" 09 квітня 2013 року у м. Кам'янці - Подільському, а також не надано жодного доказу, які б підтверджували дані реальні загрози.

Тому суд не враховує посилання позивача про те, що проведення вищезазначеного заходу негативно вплине на інтереси національної безпеки та громадського порядку.

Також позивачем, як на одну з підстав заборони проведення масового заходу "Маршу в підтримку політичних в'язнів" 09 квітня 2013 року у м. Кам'янці - Подільському вказано те, що даний захід спричинить ускладнення дорожнього руху.

Суд критично оцінює дане твердження, оскільки можливе ускладнення дорожнього руху у зв'язку з проведенням мирного зібрання не може бути підставою для його обмеження, так як право на мирні зібрання є настільки важливим у демократичному суспільстві, що його обмеження не може випливати з факту, що мирне зібрання порушує загальний перебіг життя, зокрема створює перешкоди для дорожнього руху.

З огляду на викладене, суд вважає, що заявлені позовні вимоги виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області щодо обмеження реалізації права на мирні зібрання, задоволенню не підлягають .

Керуючись статтями 2, 7, 17, 94, 158, 160-163, 182 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 08 квітня 2013 року о 21 год. 05 хв.

Суддя/підпис/В.К. Блонський"Згідно з оригіналом" Суддя В.К. Блонський