23.02.09 Господарський суд Чернігівської області
____________________
14000 м. Чернігів, проспект Миру 20 Тел. 698-166, факс 77-44-62
Рішення
Іменем України
14 березня 2013 року Справа № 927/94/13-г
За позовом : Прокурора Щорського району Чернігівської області
вул. К. Маркса, 6, м. Щорс, Чернігівська область, 15200,
в інтересах держави
в особі: Державної екологічної інспекції в Чернігівській області, вул. Малясова, 12, м. Чернігів, 14017
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Техсервіс", вул. 30 років Перемоги, 39, м. Щорс, Чернігівська область, 15200
Предмет спору: про стягнення шкоди 4 377,23 грн.
Суддя В.М. Репех
ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:
від позивача: Ткаченко А.О. довіреність № 09-08/403 від 06.02.2013 головний спеціаліст-юрисконсульт юридичного сектору
від відповідача: Шеремет В.М. довіреність № 07 від 21.01.2013 юрист
в судовому засіданні взяв участь прокурор відділу прокуратури міста Чернігова: Коляда Ю.О. посвідчення № 011023 від 23.10.12
Рішення виноситься після перерви оголошеної в судовому засіданні 28.02.2013 року та 12.03.2013 року на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
Прокурор Щорського району Чернігівської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернігівській області звернувся до господарського суду з позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Техсервіс» шкоду, завдану забрудненням навколишнього природного середовища, у розмірі 4 377,23 грн.
Позов обґрунтований ст.ст. 34, 35, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 35, 56 Закону України «Про охорону земель» та ст. ст. 17,43 Закону України «Про відходи».
28.02.2013 року, представник відповідача надав відзив на позов в якому проти позовних вимог заперечує та зазначає, що інформація зазначена в акті не відповідає дійсності з огляду на наступне.
По перше підприємство на даний час не займається виробництвом з використанням деревини.
Господарська діяльність товариства пов'язана з механічним обробленням, виготовленням металоконструкцій та металевих виробів (деталей) шляхом механічного оброблення та зварювання, виробництвом інших верстатів, в зв'язку з чим утворення відходів деревини на підприємстві відповідача є неможливим.
Разом з тим, представник відповідача підкреслює, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про відходи» відходами є будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися в процесі виробництва, а оскільки на думку відповідача дана деревина не утворились у процесі виробництва то й не може вважатися відходами у розумінні поняття встановленого Закону України «Про відходи»
Представник відповідача в своєму відзиві також зазначає, що акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 05.09.2012 ороку № 234/04 не містить підпису як осіб, що здійснювали перевірку так і представника відповідача, а отже не може бути належним доказом у справі.
Відповідач також зазначає, що оскільки деревина (тирса, кускові відходи та обрізки) що знаходились на підприємстві не є відходами то застосування Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсі через порушення природоохоронного законодавства, яка затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища 27.10.1997року № 171 є безпідставним.
Як доказ того, що дані відходи (тирса, кускові відходи та обрізки) не утворились в результаті діяльності товариства відповідачем надано копію накладної № 103 від 04.09.2012 року про закупівлю у Фізичної особи - підприємця Черненко М.О. обрізків та горбилів.
В зв'язку з вищевикладеним відповідач просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити.
З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані учасниками судового процесу докази, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, суд встановив наступне.
Відповідно до Довідки з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, Товариство з обмеженою відповідальністю «Техсервіс» (Відповідач) займається такими видами діяльності як: механічне оброблення металевих виробів, виробництво інших верстатів, лісопильне та стругальне виробництво, виробництво будівельних виробів із пластмас та неспеціалізована оптова торгівля.
26.10.2011 року між Відповідачем та Щорською районною державною адміністрацією укладено договір оренди, згідно з яким ТОВ "ТЕХСЕРВІС" прийняв у довгострокову оренду строком на 49 років земельну ділянку площею 0,3244 га, для промислового використання експлуатації об'єкту нерухомості за адресою с. Великий Щимель вул. Щорса, 1є,
Згідно з п. 24 вказаного договору Орендодавець має право вимагати від Орендаря забезпечення екологічної безпеки землекористування шляхом дотримання вимог земельного та природоохоронного законодавства.
25.09.2012 року, в ході проведення, Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області, планової перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства в діяльності ТОВ "ТЕХСЕРВІС" в присутності директора Єременко О.А. (акт перевірки № 234/04 від 05.09.2012 року) виявлений факт розміщення відходів деревини (тирса, кускові відходи та обрізки) на земельній ділянці площею 21,2 кв. м. та об'ємом 6,36 куб. м., що є порушенням ст. 32,33 Закону України "Про відходи" та ст. 35 Закону України "Про охорону земель".
Факт засмічення зафіксований актом обстеження засміченої земельної ділянки (до акта перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства) від 05.09.2012 року № 234/04.
За результатами даної перевірки було складено Протокол № 001291 про адміністративне правопорушення, в якому зазначено про допущення відповідачем псування та забруднення сільськогосподарських та інших земель, а саме засмічення земельної ділянки на виробничій території в с. В.Щимель, вул. Щорса,1є, відходами деревини.
Даний протокол підписаний директором товариства, в графі пояснення порушника та його зауваження до змісту протоколу чи мотиви відмови його підписання зазначено, що з протоколом згодний та просить справу розглянути на місці.
Постановою № 301/04 від 05.09.2012 року (на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 05.09.2012 року № 001291) на директора ТОВ «ТЕХСЕРВІС» Єременко О.А. накладено адміністративний штраф в розмірі 850 грн. за порушення ст.56 Закону України «Про охорону земель» та ст. 42 Закону України «Про відходи», що призвело до псування та забруднення земельної ділянки відходами деревини.
Окрім цього, 05.09.2012 року Держекоінспекцією у Чернігівській області видано припис № 234/04 про усунення виявлених порушень природоохоронного законодавства, а саме до 01.10.2012 року забезпечити ліквідацію несанкціонованого звалища відходів деревини з виробничої території.
За результатами перевірки, фахівцями Держекоінспекції у Чернігівській області на підставі "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.1997 року № 171 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за № 285/2725 05.05.1998 року (в редакції 2007 року згідно з наказом Мінприроди України від 04.04.2007 року № 149, далі - Методика), розраховано шкоду, завдану державі, розмір якої склав 4 377,23 грн.
За результатами перевірки Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області пред'явлено претензію № 09-03/3800 від 23.11.2012 року про відшкодування шкоди у вказаному розмірі.
Вказана претензія та розрахунок розміру шкоди, 23.11.2012 року, було направлено на адресу відповідача рекомендованим листом, про що свідчить копія повідомлення про вручення поштового відправлення з зазначенням дати отримання листа 27.11.2012 року.
Однак, розмір шкоди до теперішнього часу не відшкодовані.
Згідно ст. 1 Закону України "Про відходи" відходи це будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.
Статтею 55 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.
Відповідно до ст. 42 Закону України „Про відходи", особи, винні в порушенні законодавства про відходи заподіяного шляхом порушення встановленого порядку поводження з відходами, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров'я людини та економічних збитків, а також самовільного розміщення чи видалення відходів несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну чи кримінальну відповідальність.
Відповідно до ст. 33 Закону України "Про відходи" забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, у тому числі побутових, у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини.
Відповідно до ч.4, 5 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Згідно ст. 69 вказаного Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, в повному обсязі.
Відповідно до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу, згідно зі ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Відповідно до п. 3.2 Методики, землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.
Згідно ст. 1 Закону України "Про відходи", відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.
Утилізація відходів - це використання відходів як вторинних матеріальних чи енергетичних ресурсів.
Видалення відходів - здійснення операцій з відходами, що не призводять до їх утилізації;
Відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" у процесі експлуатації виробничих, побутових та інших приміщень, споруд, обладнання, устаткування, транспортних засобів, використання технологій їх власник зобов'язаний створити безпечні і здорові умови праці та відпочинку, що відповідають вимогам санітарних норм, здійснювати заходи, спрямовані на запобігання захворюванням, отруєнням, травмам, забрудненню навколишнього середовища.
Згідно з п. "а" ч. 1 ст. 32 та ч. 1 ст. 33 Закону України "Про відходи" з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється вести будь - яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів. Зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення).
Аналогічні приписи містяться у ч. 2 ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", згідно з якою розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища і здоров'я людей.
У порушення вищевказаних вимог діючого законодавства, у ТОВ "ТЕХСЕРВІС" відсутні дозвіл та ліміти на розміщення відходів у 2012 році.
Згідно з п. 3.2 та п. 3.3 Методики, землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.
Факти забруднення (засмічення) земель встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення та засмічення земель.
Як свідчать матеріали справи та підтверджено поясненнями представників сторін в судовому засіданні, під час перевірки було виявлено розміщення відходів деревини (тирса, кускові відходи та обрізки) на земельній ділянці з нетвердим покриттям.
Відповідно до розділу 3 вищезазначеної Методики землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.
При виявленні засмічення визначаються на місці обсяги засмічення відходами та інші показники, які необхідні для визначення розмірів шкоди.
Розміщення відходів - зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах.
Згідно Закону України "Про відходи", спеціально відведені місця чи об'єкти - місця чи об'єкти (місця розміщення відходів, сховища, полігони, комплекси, споруди, ділянки надр тощо), на використання яких отримано дозвіл спеціально уповноважених органів на видалення відходів чи здійснення інших операцій з відходами.
Однак під час здійснення перевірки Інспекцією було встановлено відсутність у Відповідача дозволу розміщення відходів на 2012 рік та розміщення відходів на земельній ділянці, яка не є спеціально відведеним місцем для розміщення відходів.
Відповідно до Державного класифікатора України "Класифікатор відходів" ДК 005-96, затверджений наказом Держкомстандарту України від 29.02.1996 року № 89 із змінами, зафіксовані матеріали деревини відносяться до категорії відходів.
Враховуючи викладене даний факт був кваліфікований Інспекцією як засмічення земельних ресурсів, що є порушенням ст. 35 Закону України "Про охорону земель" та ст. 23,33 Закону України "Про відходи".
Відповідно до п.3 Методики, факти забруднення (засмічення) земель встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення та засмічення земель.
Відповідно до матеріалів справи, Інспекцією були оформлені: акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 234/04; акт обстеження; припис від 05.09.2012 року; матеріали адміністративної справи (протокол, постанова) що підтверджують факт засмічення земель.
Дані акти та припис підписані директором товариства без зауважень.
Крім того, відповідно до копій квитанцій (17-18 арк.спр.) сплачені відповідні штрафні санкції.
Відповідно до п.6 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).
Статтею 21 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що суб'єкт господарювання має право звернутися до відповідного центрального органу виконавчої влади або до суду щодо оскарження рішень органів державного нагляду (контролю).
Як вбачається з матеріалів справи, акт перевірки №234/04 від 05.09.2012 року підписано без зауважень та відповідачем не оскаржувався.
Тому посилання відповідача на той факт, що ними було закуплено обрізки деревини судом до уваги не приймається.
Суд не приймає також твердження відповідача що дані відходи не є відходами в розумінні ст. 1 Закону України «Про відходи» так як вони не утворились в результаті діяльності підприємства, а були закуплені оскільки для встановлення обставин заподіяння шкоди внаслідок засмічення земельної ділянки достатньо лише встановлення наявності на території земельних ділянок сторонніх предметів і матеріалів.
Відповідно до ст.1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правом фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування шкоди, потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення:
1)протиправної поведінки;
2)шкоди;
3)причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою;
4)вини.
За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.
Важливим елементом доказування наявності шкоди є встановлення причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою потерпілої сторони. Слід довести, що протиправна дія чи бездіяльність заподіювача є причиною, а шкода, яка завдана особі, - наслідком такої протиправної поведінки.
Дана правова позиція також викладена у постанові Вищого господарського суду України від 31.07.2012 року за аналогічною справою № 5023/303/12.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 Господарського процесуального кодексу України передбачено обов'язок доказування кожною стороною тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень .
Відповідно ч. 1 ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку що позовні вимоги є обґрунтованими, вони підтверджуються доданими до матеріалів справи доказами, не спростовані відповідачем та є такими, що підлягають задоволенню
Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якої судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Техсервіс" (вул. 30 років Перемоги, 39, м. Щорс, Чернігівська область 15200; код 32680313) до державного бюджету та бюджету Великощимельської сільської ради Щорського району (р/р 33111331700571,отримувач УК в Щорському районі.ю с. Великий Щимель, код ЄДРПОУ 38009282, МФО 853592, код бюджетної класифікації 24062100, банк отримувача ГУДКСУ в Чернігівській області) 4377,27 грн. шкоди.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Техсервіс" (вул. 30 років Перемоги, 39, м. Щорс, Чернігівська область 15200; код 32680313) в доход державного бюджету (р/р 31217206783002, отримувач -УК у м. Чернігові/м. Чернігів/22030001, МФО 853592, код 38054398, банк -ГУДКСУ у Чернігівській області) 1720,50 грн. судового збору.
Повне рішення складено: 18.03.2013 року
Суддя Репех В.М.