Постанова № 30490055, 03.04.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.04.2013
Номер справи
820/2050/13-а
Номер документу
30490055
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

03 квітня 2013 р. № 820/2050/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Чудних С.О.,

при секретарі судового засідання Чепурній Т.В.,

за участю представників сторін:

представника позивача - Дубенко А.М.,

представника відповідача - Лаврик А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ГЕО АЛЬЯНС Таранушинське" до Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "ГЕО АЛЬЯНС Таранушинське", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення відповідача від 03.09.2012 року № 0003161501 та від 03.09.2012 року № 0003171501.

В обґрунтовування позову позивач зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області Державної податкової служби від 03.09.2012 року № 0003161501 та № 0003171501 прийняті відповідачем без достатніх правових підстав, з перевищенням ним своїх повноважень, а отже є повністю незаконними і підлягають скасуванню, оскільки відповідачем було проведено камеральну перевірку позивача з питань несвоєчасного подання податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1, 2, 3, 4 квартали 2011 року та 1, 2 квартали 2012 року та податкових розрахунків з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат що видобувається в Україні за січень-грудень 2011 року та січень-червень 2012 року, за результатами якої було складено акт № 539/15-016/35164693 від 21 серпня 2012 року. Як вбачається із акту перевірки відповідач дійшов висновку, що позивачем було порушено п.п 49.18.1 п. 49.18.1 ст. 49 розділу ІІ, 260.4 ст. 260 розділу ХІ Податкового Кодексу України та ст. 35 Закону України "Про нафту і газ". Проте вказані висновки є безпідставними та необґрунтованими, так як позивач є власником спеціального дозволу від 12.12.2007 року № 3208 на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку з подальшим видобуванням нафти і газу (промисловою розробкою) Таранушинської площі.

Відповідно до п.п. 263.11.3 п. 263.11 ст. 263 розділу ХІ ПКУ редакція якого діяла до 01.07.2012 року було встановлено, що податковий розрахунок подається платником починаючи з календарного кварталу, що настає за кварталом, у якому такий платник отримав дозвіл на початок (продовження) виконання роботи підвищеної небезпеки або експлуатації об'єкта. Поте позивач зазначає, що з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами Таранушинської площі і по теперішній час Позивач не отримував дозволу на початок (продовдення) виконання роботи підвищеної небезпеки або експлуатації об'єкта. Щодо подання податкових розрахунків з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобувається в Україні за січень-грудень 2011 р. та січень-червень 2012 позивач зазначає, що відповідно до Податкового кодексу податковий розрахунок подається платником починаючи з календарного місяця, що настає за місяцем, у якому такий платник отримав [передбачене статтями 35, 36 Закону України «Про нафту і газ» рішення спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади, до відання якого віднесені питання державного регулювання нафтогазової галузі, про введення родовища або окремого покладу в дослідно-промислову або у промислову розробку. Проте, з моменту отримання Позивачем Спецдозволу і по теперішній час Позивач не подавав документи щодо введення Таранушинської площі або окремого покладу в дослідно-промислову або у промислову розробку до уповноваженого центрального органу виконавчої влади, до відання якого віднесені питання державного регулювання нафтогазової галузі і не |отримувало відповідного рішення. У зв'язку із чим, представник позивача просив позов задовольнити у повному обсязі та скасувати оскаржувані податкові повідомлення-рішення.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, зазначив, що порушення, встановлені в ході перевірки позивача, зафіксовані належним чином в акті перевірки, підставою для винесення спірних податкових повідомлень - рішень слугував відображений в акті перевірки висновок про те, що в порушення п.п. 49.18.1, п.п. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 розділу П 260.4 ст. 260 та 256.1 ст. 256 розділу Х та п. 263.11 та 263.1.1 ст. 263 розділу ХІ Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755 та ст. 35 Закону України "Про Нафту і газ" від 12.07.2001 р. № 2665-111 (із змінами і доповненнями) Позивачем не подано податкові розрахунки з рентної плати за нафту, природний газ та газовий конденсат, що видобувається в Україні за січень-грудень 2011 року та січень-червень 2012 року та податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1, 2, 3, 4 квартали 2011 року та 1, 2 квартал 2012 року , у зв'язку з чим просив суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, фахівцями Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області Державної податкової служби проведено камеральну перевірку ТОВ "ГЕО АЛЬЯНС Таранушинське" з питань несвоєчасного подання податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1, 2, 3, 4 квартали 2011 року та 1, 2 квартали 2012 року та податкових розрахунків з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат що видобувається в Україні за січень-грудень 2011 року та січень-червень 2012 року.

За результатами даної перевірки складено акт № 539/15-016/35164693 від 21 серпня 2012 року (а.с. 14-18).

Перевіркою встановлено, що ТОВ "ГЕО АЛЬЯНС Таранушинське" в порушення діючого законодавства не подавало податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1, 2, 3, 4 квартали 2011 року та 1, 2 квартали 2012 року та податкових розрахунків з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат що видобувається в Україні за січень-грудень 2011 року та січень-червень 2012 року(а.с. 18).

31.08.2012 року ТОВ "ГЕО АЛЬЯНС Таранушинське" було подане до податкової служби заперечення № 14/08-12 на акт перевірки № 539/15-016/35164693 від 21.08.2012 року (а.с.19-23).

11.09.2012 року Державною податковою інспекцією у Балаклійському районі Харківської області Державної податкової служби було надано відповідь № 2642/10/15-0-20 на заперечення до акту перевірки, у якій зазначалось, що у зв'язку із неотриманням протягом п'яти робочих днів після отримання акту заперечень податковим органом були сформовані податкові повідомлення-рішення від 03.09.2012 року на підставі наявних у ДПІ документів (а.с. 25-27).

На підставі акту перевірки № 539/15-016/35164693 від 21.08.2012 року Державною податковою інспекцією у Балаклійському районі Харківської області Державної податкової служби були прийняті податкові повідомлення - рішення від 03.09.2012 року за № 0003161501, яким відповідач визначив позивачу податкове зобов'язання з рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні на загальну суму 3060,00 грн., з яких за штрафними (фінансовими) санкціями - 3060,00 грн. та податкове повідомлення № 0003171501, яким відповідач визначив позивачу податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення на загальну суму 1020,00 грн., з яких за штрафними (фінансовими) санкціями - 1020,00 грн.

Позивач скористався своїм правом та оскаржив податкові повідомлення рішення від 03.09.2012 року №0003171501 та № 0003161501 в адміністративному порядку (а.с.30-35), однак рішенням ДПС у Харківській області від 22.11.2012 року № 5829/10/10.2-17 оскаржувані податкові повідомлення - рішення ДПІ у Балаклійському районі від 03.09.2012 року №0003171501 та № 0003161501 залишені без змін, а скарга ТОВ "ГЕО АЛЬЯНС Таранушинське" - без задоволення.

06.12.2012 року позивач звернувся з повторною скаргою до Державної податкової служби України на податкові повідомлення рішення від 03.09.2012 року №0003171501 та № 0003161501 та рішення ДПС у Харківській області № 5829/10/10.2-17, проте рішенням Державної податкової служби України від 06.02.2013 року № 1799/6/10-2215 податкові повідомлення рішення від 03.09.2012 року №0003171501 та № 0003161501 та рішення ДПС у Харківській області № 5829/10/10.2-17 залишені без змін, а скарга ТОВ "ГЕО АЛЬЯНС Таранушинське" - без задоволення, у зв"язку з чим товариство звернулось до суду за захистом своїх прав про оскарження даного податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З положень наведеної норми процесуального закону слідує, що адміністративному суду при вирішенні адміністративного спору належить перевірити, зокрема, обґрунтованість саме тих висновків, стосовно обставин спірних правовідносин, які покладені суб'єктом владних повноважень в основу спірного рішення. Перевірка судом інших обставин спірних правовідносин виходить за межі предмету доказування в адміністративній справі і має своїм фактичним наслідком перебирання судом на себе функцій суб'єкта владних повноважень, а правовим -мотивування спірного рішення додатковими фактичними підставами, що не відповідає запровадженому ст.6 Конституції України принципу розподілу державної влади та запровадженому ст.8 Конституції України принципу верховенства права.

Як було встановлено під час розгляду справи, фактичною підставою для визначення позивачу суми грошового зобов'язання слугувала висновок акту перевірки про те, що ТОВ " ГЕО АЛЬЯНС Таранушинське" в порушення діючого законодавства не подавало податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1, 2, 3, 4 квартали 2011 року та 1, 2 квартали 2012 року та податкових розрахунків з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат що видобувається в Україні за січень-грудень 2011 року та січень-червень 2012 року.

Однак, суд не погоджується з такими висновками відповідач виходячи з наступного.

Матеріалами справи підтверджується, що ТОВ "ГЕО АЛЬЯНС Таранушинське" є власником спеціального дозволу від 12.12.2007 року № 3208 на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку з подальшим видобуванням нафти і газу (промисловою розробкою) Таранушинської площі (а.с. 12.).

Відповідно до Закону України "Про нафту і газ", власник спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами зобов'язаний забезпечити повноту геологічного вивчення, раціональне комплексне використання і охорону нафтогазоносних надр згідно з угодою про умови користування нафтогазоносними надрами та програмою робіт.

Як зазначено в п. 49.2 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

При цьому, п. 63.8 ПК України встановлено, що особливості обліку платників податків за окремими податками, а також окремих категорій платників податків установлюються відповідними розділами цього Кодексу.

Щодо порушення позивачем податкового законодавства за подання розрахунків з плати за користування надрами для видобування корисних копали за 1, 2, 3, 4 квартали 2011 року та 1-2 квартали 2012 року суд зазначає наступне.

Відповідно до положень п.п. 263.1.1 п. 263.1 ст. 263 ПК України платниками плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр.

Як вбачається із п.п. 263.2.1 ст. 263 ПК України об'єктом оподаткування плати за користування надрами для видобування корисних копалин по кожній наданій в користування ділянці надр, що визначена у відповідному спеціальному дозволі, є обсяг видобутої у податковому (звітному) періоді корисної копалини (мінеральної сировини) або обсяг погашених у податковому (звітному) періоді запасів корисних копалин.

При цьому п. 263.11.3 ПК України редакція якого діяла до 01.07.2012 року, було встановлено, що податковий розрахунок подається платником починаючи з календарного кварталу, що настає за кварталом, у якому такий платник отримав дозвіл на початок (продовження) виконання робот підвищеної небезпеки або експлуатації об'єкта.

Проте позивач, з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами Таранушинської площі не отримував дозволу на початок (продовження) виконання роботи підвищеної небезпеки або експлуатації об'єкта, також таких доказів не надано до суду відповідачем.

Таким чином, враховуючи норми ПК України, редакція якого діяла до 01.07.2012 року, суд приходить до висновку, що у позивача були відсутні підстави для подання податкових розрахунків з плати за користування надрами для видобування корисних копали за 1, 2, 3, 4 квартали 2011 року та 1-2 квартали 2012 року.

Щодо подання податкових розрахунків з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобувається в Україні за січень-грудень 2011 року та січень-червень 2012 року суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 260.4 ст. 260 ПК України, редакція якого діяла до 01.07.2012 року, податкові розрахунки з рентної плати подаються платником податків починаючи з календарного місяця, що настає за місяцем, у якому такий платник отримав спеціальний дозвіл для видобування корисних копалин на здійснення видобутку вуглеводневої сировини.

Статтею 35 Закону України "Про нафту і газ" передбачено, що введення родовища або окремого покладу в дослідно-промислову розробку здійснюється за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в нафтогазовому комплексі, на підставі обґрунтованої заяви користувача нафтогазоносними надрами, до якої додаються проект дослідно-промислової розробки родовища (покладу) та проект його облаштування, інвестиційний проект (програма), підготовлений і затверджений у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 36 Закону України "Про нафту і газ" введення родовища або окремого покладу нафти і газу у промислову розробку здійснюється за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в нафтогазовому комплексі, на підставі обґрунтованої заяви користувача нафтогазоносними надрами.

Для введення родовища (покладу) нафти і газу у промислову розробку користувач нафтогазоносними надрами повинен мати: спеціальний дозвіл на видобування нафти і газу (промислову розробку родовищ); затверджену в установленому порядку геолого-економічну оцінку запасів родовища (покладу) за результатами розвідувальних робіт; акти або договори на користування земельними ділянками та акт про надання гірничого відводу для розробки родовища; затверджений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в нафтогазовому комплексі, технологічний проект (схему) промислової розробки родовища (покладу), комплексний проект його облаштування, виконаний згідно із законодавством, та інвестиційний проект (програму); дозвіл центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері промислової безпеки та державного гірничого нагляду.

Проте з моменту отримання спецдозволу в матеріалах справи відсутні докази того, що позивач подавав документи щодо введення Таранушинської площі або окремого покладу в дослідно-промислову або у промислову розробку до уповноваженого центрального органу виконавчої влади, до відання якого віднесені питання державного регулювання нафтогазової галузі і не отримувало відповідного рішення.

Отже, у ТОВ "ГЕО АЛЬЯНС Таранушинське" були відсутні підстави для подання податкових розрахунків з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобувається в Україні за січень-грудень 2011 року та січень-червень 2012 року.

Законом України від 24.05.2012 року № 4834-VI "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм", який набрав чинності 01.07.2012 року п. 260.4 ст. 260 ПК України передбачається подання податкових розрахунків з рентної плати платником податків починаючи з календарного місяця, що настає за місяцем, у якому платник отримав спеціальний дозвіл для видобування корисних копалин на здійснення видобутку вуглеводної сировини.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про нафту і газ" зазначається, що на користування нафтогазоносними надрами надаються такі види спеціальних дозволів: на геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ; на геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ з подальшим видобуванням нафти і газу (промисловою розробкою родовищ); на видобування нафти і газу (промислову розробку родовищ); на будівництво та експлуатацію підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі підземних сховищ нафти чи газу та споруд для захоронення відходів виробництва нафтогазової галузі і супутніх вод.

Пунктом 5 порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 № 615 передбачається, що дозволи надаються на такі види користування надрами: геологічне вивчення родовищ корисних копалин; геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислова розробка родовищ корисних копалин загальнодержавного значення; видобування корисних копалин; геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислова розробка родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ); будівництво та експлуатація підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод; створення геологічних територій та об'єктів, що мають важливе наукове, культурне, санітарно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам'ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади тощо); виконання робіт (провадження діяльності), передбачених угодою про розподіл продукції.

Як вбачається із Спецдозволу № 3208 від 12.12.2007 року позивач має право на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку з подальшим видобуванням нафти і газу (промисловою розробкою) Таранушинської площі.

У статтею 37 Кодексу України про надра зазначено, що геологічне вивчення надр здійснюється з метою одержання даних про геологічну будову надр, процеси, які відбуваються в них, виявлення і оцінки корисних копалин, вивчення закономірностей їх формування і розміщення, з'ясування гірничо-технічних та інших умов розробки родовищ корисних копалин і використання надр для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин. Таким чином видобування корисних копалин та геологічне вивчення є різними поняттями.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. З огляду на припис наведеної норми процесуального права при розгляді судом спору щодо правомірності рішення органу державної податкової служби, яким платнику податків донараховані податкові зобов'язання чи зменшені податкові вигоди, презумується добросовісність платника податків, якщо зазначеним органом не доведено інше.

Відповідачем вказаного процесуального обов'язку стосовно податкових повідомлень - рішень від 03.09.2012 року № 0003161501 та № 0003171501, не виконано, тому суд приходить до висновку про невідповідність прийнятого відповідачем податкових повідомлень-рішень дійсним обставинам справи та вимогам діючого законодавства, а отже є такими, що підлягають скасуванню.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ГЕО АЛЬЯНС Таранушинське" є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 94, 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ГЕО АЛЬЯНС Таранушинське" до Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області Державної податкової служби від 03.09.2012 року № 0003161501.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області Державної податкової служби від 03.09.2012 року № 0003171501.

Стягнути з Державного бюджету України з рахунку: УДКСУ в Червонозаводському районі м. Харкова, код отримувача: 37999628, банк отримувача: ГУДКУ у Харківській області, код банку отримувача: 851011, р/р 31217206784011 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ГЕО АЛЬЯНС Таранушинське" (вул.Шовковична, буд. 42-44, м.Київ, 01601, код. 35164693) судовий збір у розмірі 114 (сто чотирнадцять) грн. 70 коп.

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя С.О. Чудних

Повний текст постанови виготовлено 08.04.2013р.