11.4
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження у адміністративній справі
08 квітня 2013 рокуСправа № 812/3225/13-а Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до четвертої Луганської нотаріальної контори м.Луганська, третя особа - Головне управління юстиції у Луганській області про визнання протиправними дій,-
ВСТАНОВИВ:
04.04.2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до четвертої Луганської нотаріальної контори м.Луганська, третя особа - Головне управління юстиції у Луганській області про визнання протиправними дій, в якому позивач просить суд:
- визнати протизаконними дії відповідача в частині не витребування у спадкоємця ОСОБА_2, яка пропустила строк подання заяви про прийняття спадщини, документів, які є обов'язковими для того, щоб було визнано, що спадкоємець прийняв спадщину; а також протизаконними дії відповідача щодо розподілу спадкового майна від померлої ОСОБА_3 між спадкоємцями, який зробила нотаріус ОСОБА_4 у свідоцтві про прийняття спадщини від 18.10.2005 №1-1380;
- скасувати свідоцтво про право на спадщину за заповітом, видане четвертою Луганською державною нотаріальною конторою 18.10.2005, зареєстрованого під №1-1380, у зв'язку з неправильним перерозподілом обов'язкової частини спадщини між спадкоємцями;
- зобов'язати четверту Луганську державну нотаріальну контору видати ОСОБА_1 нове свідоцтво про право на спадщину за заповітом, враховуючи обставини щодо спадкоємців - чоловіка спадкодавця ОСОБА_3 - ОСОБА_5 та її доньки ОСОБА_6, що змінила прізвище на ОСОБА_1, які фактично прийняли спадщину.
Розглянувши зазначений адміністративний позов, підстав для відкриття провадження по адміністративній справі не вбачається, з огляду на наступне.
Відповідно до ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України, справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
П. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України передбачено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Порядок правового регулювання діяльності нотаріату в Україні встановлюється Законом України «Про нотаріат».
Згідно із ст.1 Закону України «Про нотаріат», Нотаріат в Україні - це система органів і посадових осіб, на які покладено обов'язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені цим Законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.
Вчинення нотаріальних дій в Україні покладається на нотаріусів, які працюють в державних нотаріальних конторах, державних нотаріальних архівах (державні нотаріуси) або займаються приватною нотаріальною діяльністю (приватні нотаріуси).
Нотаріус не може займатися підприємницькою, адвокатською діяльністю, бути засновником адвокатських об'єднань, перебувати на державній службі або службі в органах місцевого самоврядування, у штаті інших юридичних осіб, а також виконувати іншу оплачувану роботу, крім викладацької, наукової і творчої діяльності (ст.3 Закону України «Про нотаріат»).
З аналізу зазначеної норми Закону України «Про нотаріат» вбачається, що нотаріуси організують свою діяльністю самостійно, не виконують здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій, а також не здійснюють функції представників влади, владні управлінські функції їм не делеговані, а отже вони не є суб'єктами владних повноважень, що виключає можливість бути стороною у справі за адміністративним позовом.
Відповідно до ч.1 ст.50 Закону України «Про нотаріат», нотаріальна дія або відмова у її вчиненні, нотаріальний акт оскаржуються до суду.
Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства. Законом може бути передбачено розгляд інших справ за правилами цивільного судочинства.
Отже, що стосується вимог позивача про скасування свідоцтва про право на спадщину за заповітом, видане четвертою Луганською державною нотаріальною конторою 18.10.2005, зареєстрованого під №1-1380 та зобов'язання видати нове свідоцтво про право на спадщину за заповітом, суд приходить до висновку про наявність в даному випадку спору про право, яке підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Позовні вимоги щодо визнання протиправними дій четвертої Луганської державної нотаріальної контори відносяться до юрисдикції загальних судів і розглядаються за правилами ЦПК України.
Згідно зі ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
За таких обставин, у відкритті провадження по справі за вказаним адміністративним позовом позивачеві слід відмовити у повному обсязі.
Керуючись ст. 109 ч.1 п.1 КАС України, суддя,-
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до четвертої Луганської нотаріальної контори м.Луганська, третя особа - Головне управління юстиції у Луганській області про визнання протиправними дій.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала суду не набрала законної сили.
Суддя К.Є. Петросян