8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
02 квітня 2013 року Справа № 812/2352/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді - Ковальової Т.І.
при секретарі судового засідання - Шибаєвій Т.В.
за участю:
представника позивача - Саліхової В.Б.
представника відповідача - Недбай Л.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Виробничого управління житлово - комунального господарства Гірської міської ради про стягнення коштів за податковим боргом у сумі 90507,17 грн., -
ВСТАНОВИВ:
06 березня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Виробничого управління житлово - комунального господарства Гірської міської ради про стягнення коштів за податковим боргом у сумі 90507,17 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Виробниче управління житлово-комунального господарства Гірської міської ради зареєстровано як суб'єкт господарської діяльності виконавчим комітетом Первомайської міської ради Луганської області 22.11.2000 року за № 1 388 107 0005 000211.
У ДПІ в м. Первомайську відповідача взято на облік платником податків з 04.12.2000 року за № 757, зареєстровано платником податку на додану вартість 08.11.2005 року, згідно свідоцтва № 16494942, індивідуальний податковий номер 311974112100.
Станом на 01.03.2013 року відповідач має податкову заборгованість з податку на додану вартість в сумі 90507,17 грн., в тому числі недоїмка у сумі 65841,0 грн. за період з 30.09.12 по 30.01.13 та пеня у сумі 24666,17 грн. за період з 27.01.12 по 28.12.12, яка розрахована самим платником в податкових деклараціях з податку на додану вартість.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд стягнути кошти з Виробничого управління житлово - комунального господарства Гірської міської ради з рахунків у банках, обслуговуючих платника в рахунок сплати податкового боргу з податку на додану вартість в розмірі 90507,17 грн. на користь Державного бюджету.
Представник відповідача в судовому засіданні визнав позовні вимоги в повному обсязі, проти задоволення позовних вимог не заперечував.
Зазначив, що вказана заборгованість виникла на підприємстві у зв'язку з незбалансованістю доходної та витратної частини балансу підприємства.
Заборгованість населення станом на 01.03.2013р. складає 395,7 тис. грн.
На розрахунковий рахунок підприємства в середньому в місяць надходить 88,0 тис. грн., з них майже 90% витрачається на сплату заробітної плати та обов'язкових податків.
Ціни на електроенергію, ПММ та матеріали, а також мінімальна заробітна плата закладена в діючому тарифі на утримання будинків та прибудинкових територій не відповідають діючим цінам та розміру мінімальної заробітної плати.
Всі вищевказані дані свідчать про складне фінансове становище Виробничого управління житлово-комунального господарства Гірської міської ради і неможливість в повному обсязі розрахуватися по податкам і зборам. Реально погасити борг відповідач може тільки сплачуючи його частинами, що надасть ВУ ЖКГ Гірської міської ради можливість функціонувати.
Просив суд встановити спосіб і порядок виконання рішення шляхом розстрочення його виконання, розстрочити податковий борг в сумі 90507,17 грн. на 48 місяців з оплатою згідно графіку розстрочення.
Представник позивача в судовому засіданні проти клопотання позивача про розстрочення податкового боргу в сумі 90507,17 грн. не заперечував.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, та принципом рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом.
Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Судом встановлено, що Виробниче управління житлово-комунального господарства Гірської міської ради зареєстровано як суб'єкт господарської діяльності виконавчим комітетом Первомайської міської ради Луганської області 22.11.2000 року за № 1 388 107 0005 000211 та внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (код за ЄДРПОУ 31197416) (а.с.11,12) .
У ДПІ в м. Первомайську Виробниче управління житлово-комунального господарства Гірської міської ради взято на облік платником податків 04.12.2000 року за № 757, зареєстровано платником податку на додану вартість 08.11.2005 року, згідно свідоцтва № 16494942, індивідуальний податковий номер 311974112100 (а.с.13,14).
Виробниче управління житлово-комунального господарства Гірської міської ради є юридичною особою, має самостійний баланс та розрахункові рахунки. Юридична адреса підприємства: 93292, Луганська область, м. Гірське, вул. Дружба, 11, кв.2 (а.с.27,40,41).
Станом на 01.03.2013 року відповідач має податкову заборгованість з податку на додану вартість в сумі 90507,17 грн., в тому числі недоїмка у сумі 65841,0 грн. за період з 30.09.2012 року по 30.01.2013 року та пеня у сумі 24666,17 грн. за період з 27.01.2012 року по 28.12.2012 року, яка розрахована самим платником в податкових деклараціях по податку на додану вартість, а саме:
- декларація № 9056457872 від 18.09.2012 року на суму 13505,00 грн. (термін сплати -30.09.2012 року );
-декларація № 9064714356 від 19.10.2012 року на суму 8643,00 грн. (термін сплати -30.10.2012 року);
-декларація № 9072747394 від 19.11.2012 року на суму 19141,00 грн. (термін сплати-30.11.2012 року);
-декларація № 9080026316 від 19.12.2012 року на суму 13719,00 грн. (термін сплати 30.12.2012 року);
-декларація № 9085283032 від 18.01.2013 року на суму 10833,00 грн. (термін сплати - 30.01.2013 року) (а.с.6-8,17-26).
Боржнику направлено дві податкові вимоги : перша податкова вимога № 1/128 від 02.07.2005 року та друга податкова вимога № 2/139 від 02.08.2005 р. були вручені платнику податків згідно вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.00 № 2181 -III (зі змінами та доповненнями) (а.с.14 на звороті, 15,16). Тобто 60 днів з моменту надіслання (вручення) минуло, відповідачем вищезазначені вимоги не оскаржені, не скасовані та є такими, що підлягають виконанню.
Згідно п.п. 14.1.156 п.14.1. ст. 14 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п. 57.2 ст. 57 Податкового кодексу України у разі, коли відповідно до цього Кодексу або інших законів України контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків з причин, не пов'язаних з порушенням податкового законодавства, такий платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені в цьому Кодексі, а якщо такі строки не визначено, - протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення про таке нарахування.
У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно пп. 14.1.175 п. 14.1. ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Розділом V Податкового кодексу України врегульовані питання, пов'язані з обчисленням та сплатою податку на додану вартість.
У відповідності із пунктом 202.1 статті 202 Податкового кодексу України звітним (податковим) періодом по податку на додану вартість є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Кодексом, календарний квартал, з урахуванням таких особливостей:
а) якщо особа реєструється як платник податку з іншого дня, ніж перший день календарного місяця, першим звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня такої реєстрації та закінчується останнім днем першого повного календарного місяця;
б) якщо податкова реєстрація особи анулюється в інший день, ніж останній день календарного місяця, то останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається з першого дня такого місяця та закінчується днем такого анулювання.
Податкова декларація з податку на додану вартість згідно з пунктом 203.1 статті 203 Податкового кодексу України подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Платник податку у відповідності із пунктом 203.2 статті 203 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Відповідно до п. 95.1. ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно п. 95.2. ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня
надіслання такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України).
Сума податкового боргу відповідачем добровільно не сплачена.
Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
З урахуванням клопотання відповідача та відсутністю заперечень позивача, суд вважає за необхідне відповідно до частини 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України встановити спосіб та порядок виконання даного судового рішення шляхом розстрочення Виробничому управлінню житлово - комунального господарства Гірської міської ради сплати заборгованості з податку на додану вартість в сумі 90507,17 грн. строком на сорок вісім місяців, починаючи з квітня 2013 року по лютий 2017 року включно щомісячно по 1886,00 грн., у березні 2017 року - 1865,17 грн.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 99, 105, 158-163, 167, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Виробничого управління житлово - комунального господарства Гірської міської ради про стягнення коштів за податковим боргом у сумі 90507,17 грн., - задовольнити.
Стягнути з Виробничого управління житлово - комунального господарства Гірської міської ради кошти з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків за податковим боргом з податку на додану вартість в сумі 90507,17 грн. (дев'яносто тисяч п'ятсот сім гривень 17 коп.) на користь Державного бюджету України на р/р № 31114029700054, отримувач ГУДКСУ у Луганській області, код БК 14010100, МФО 804013, ОКПО 37736894.
Розстрочити Виробничому управлінню житлово - комунального господарства Гірської міської ради сплату заборгованості з податку на додану вартість в сумі 90507,17 грн. (дев'яносто тисяч п'ятсот сім гривень 17 коп.) строком на сорок вісім місяців, шляхом сплати шляхом сплати податкового боргу починаючи з квітня 2013 року по лютий 2017 року включно щомісячно по 1886,00 грн. (одна тисяча вісімсот вісімдесят шість гривень), у березні 2017 року - 1865,17 грн. (одна тисяча вісімсот шістдесят п'ять гривень 17 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 08 квітня 2013 року.
Суддя Т.І. Ковальова