ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 квітня 2013 року Справа № 813/508/13-а
15 год. 48 хв. Зал судових засідань № 7
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Карп'як О.О.
при секретарі судового засідання Харів М.Ю.
за участю представників сторін:
від позивача - Кутянський А.Г., Микичак І.П.
від відповідача - Холявка І.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Автогаражного кооперативу № 15 Галицького району м. Львова до Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Львівській області про визнання дій неправомірними та зобов'язати вчинити дії,
в с т а н о в и в :
Автогаражний кооператив № 15 Галицького району м. Львова звернувся до суду з адміністративним позовом до Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Львівській області, просить визнати дії Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Львівській області по поверненню Автогаражному кооперативу № 15 Галицького району м. Львова декларації про початок виконання будівельних робіт від 16.01.2013 року № ЛВ 093130160123 протиправними; зобов'язати відповідача зареєструвати Автогаражному кооперативу № 15 Галицького району м. Львова декларацію про початок виконання будівельних робіт " Будівництво житлового кварталу по вул. Майданній у м. Львові багатоповерхових житлових будинків із збудованими приміщеннями на вул. Антонича - Майданна корпус 2, 3, 7, 8 за генпланом ", подану 15.01.2013 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно повернув йому на доопрацювання декларацію про початок виконання будівельних робіт, оскільки не вказав на порушення (недоліки), які зазначені в листі від 17.01.13 року. Вказує, що при поданні 15.01.2013 року декларації про початок виконання будівельних робіт ним повністю виконано вимоги Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Постанови КМ України №466 від 13.04.11 року та вимоги, зазначені відповідачем у листі від 21.12.2012 року. Позивач вважає, що оскільки декларація про початок виконання будівельних робіт від подана 15.01.2013 відповідає вимогам чинного законодавства, тому її повернення є неправомірним і на його думку підлягає реєстрації. В додаткових поясненнях на позов вказує на те, що згідно Експертного звіту від 22.11.2012 року, який був виконаний юридичною особою, яка є підрозділом в структурі відповідача, а саме Філією ДП «Укрдержбудекспертиза» у Львівській області підтверджено відповідність проектної документації, згідно наданих в повному обсязі проектно - кошторисних документів, по даним об'єктам будівництва згідно вимог чинного законодавства ,зокрема вимогам ДБН України. Також вказує на те, що відповідні установи органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади видали на дані об'єкти будівництва технічні умови щодо інженерно - технічного забезпечення об'єктів будівництва - житлових будинків (ЛКП «Львівводоканал», ВАТ «Львівгаз», ЛМКП «Львівтеплоенего», ВАТ «Укртелеком», Львівсвітло) ,що також свідчить про те, що проектна документація розроблена і виготовлена у відповідності до вимог чинного законодавства. Відтак вважає, що відмова відповідача у реєстрації декларації про початок будівельних робіт є безпідставною та необґрунтованою.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяві та додаткових поясненнях на позов ,просять позов задоволити у повному обсязі.
Позиція відповідача викладена у письмових запереченнях на позов та обґрунтовується тим, що оскільки позивачем не було дотримано повноту даних у декларації про початок виконання будівельних робіт, а саме не внесено відомості про номер та дату видачі розпорядчого документа про затвердження проектної документації та не вказано реєстраційного номеру та дати видачі містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки, відтак - інспекцією на підставі п.11 «Порядку виконання будівельних робіт», затвердженого Постановою КМ України від 13.04.2011 року №466 повернуто декларацію від 14.12.2012 року на доопрацювання. За результатами дослідження декларації від 15.01.2013 року встановлено, що позивачем в декларацію про початок виконання будівельних робіт з будівництва житлового кварталу по вул. Майданній в м. Львові не вказано відомості про містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки, виданих відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 року №3038-VI. При цьому вказує на те, що позивачем в декларації від 15.01.13 року в графі містобудівні умови і обмеження вказано - ДП ДІПМ «Містопроект», затверджені головним архітектором м.Львова12.10.2006 року, Рішення ВК ЛМР №226 від 24.02.2006 року. Вказує, що відповідно до п.1.2 Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, ч.1 ст.5 Закону України «Про архітектурну діяльність», п.9, п.1 розділу 2 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництва», як архітектурно - планувальне завдання, такі містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки є складовими вихідних даних. Тому вважає, що оскільки позивачем не вказано містобудівних умов і обмежень оскілок зобов'язаний був вказати найменування органу, який видав містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки, їх реєстраційний номер та дату видачі, відтак вважає, що ним правомірно повернено подану позивачем декларацію на доопрацювання, просить відмовити у задоволенні позову. Також в додаткових запереченнях на позов від 05.03.2013 року №7/13/13-6-14410 відповідач вказує, що у позивача відсутні належним чином розроблені вихідні дані на проектування - містобудівні умови і обмеження чи архітектурно - планувальне завдання, що виключає можливість реєстрації в інспекції ДАБК у Львівській області декларації про початок виконання будівельних робіт.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, наведених у письмових запереченнях на позов, просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
Позивачем 14.12.2012 року подано для реєстрації декларацію про початок виконання будівельних робіт «Будівництво житлового кварталу по вул. Майданній у м. Львові - багатоповерхових житлових будинків із вбудованими приміщеннями на вулиці Антонича - Майданна корпус №2, №3, №7,№8 за г.п.» (далі - декларація).
Листом від 21.12.2012 року №7/13-6-73-24 Інспекція державного архітектурно - будівельного контролю у Львівській області повернула позивачу на доопрацювання декларацію про початок виконання будівельних робіт від 20.12.2012 року №ЛВ 09312511191 на підставі п.11 Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого Постановою КМ України від 13.04.2011 рок у№466, оскільки встановлено, що в декларації не вказано номера та дати видачі розпорядчого документа про затвердження проектної документації, не вказано реєстраційного номеру та дати видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки.
З врахуванням на вказані недоліки у листі від 21.12.2012 року №7/13-6-73-24, позивачем повторно 15.01.2013 року подано для реєстрації декларацію про початок виконання будівельних робіт «Будівництво житлового кварталу по вул. Майданній у м.Львові - багатоповерхових житлових будинків із вбудованими приміщеннями на вулиці Антонича - Майданна корпус №2, №3, №7,№8 за г.п.» (далі - декларація).
Однак, листом від 17.01.2013 року №7/13-6-380 Інспекція державного архітектурно - будівельного контролю у Львівській області повернула позивачу на доопрацювання декларацію про початок виконання будівельних робіт від 16.01.2013 року №ЛВ 093130160123 на підставі п.11 Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого Постановою КМ України від 13.04.2011 року №466, оскільки встановлено, що в декларації не вказано містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, виданих відповідно до вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 року №3038- VI.
На підтвердження позовних вимог, в обґрунтування повноти заповнення декларації про початок виконання будівельних робіт позивачем подано копії позитивного експертного звіту щодо розгляду проектної документації в частині міцності, надійності та довговічності будинків і споруд, їх експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення від 22.11.2012 року №14-03958-12 та його додатку, копії положення про Філію ДП «Спеціалізована державна експертна організація - Центральна Служба Української державної будівельної експертизи» у Львівській області, погодженого та затвердженого 18.04.2008 року №25, наказу №25 від 29.12.2009 року про затвердження документації, копії містобудівного обґрунтування можливості розміщення житлового кварталу з додатками, погодженого головним архітектором м. Львова 12.10.2005 року, копію рішення Виконавчого комітету ЛМР від 24.02.2006 року №226, копії витягу з протоколу загальних зборів Автогаражного кооперативу №15 Галицького району м. Львова від 09.11.2006 року, листів від 16.01.2006 року №18, від 10.10.2008 року №25, копій завдань на проектування, витягу з проекту будівництва, технічних умов ЛМКП «Львівводоканал»№15-3740 від 27.07.2006 року, ЛМКП «Львівтеплокомуненерго» від 11.06.2006 року №21/858, ДК «Газ України» ВАТ «Львівгаз» №33/569 за липень 2006 року,ВАТ «Львівобленерго» від 06.06.2006 року №131-3139/2, ДП «Фарлеп» №2/2 від 15.05.2006 року, ЛКП «Львівсвітло» від 11.05.2006 року №21/850, ЛФ «Центр технічної експлуатації радіофікації» від 02.10.2006 року та копію рішення виконкому ЛМР народних депутатів від 18.02.88 року №63 про відведення Автогаражному кооперативу №15 Ленінського району земельної ділянки в комунальній зоні масиву «Сихів», площею 1,7 га.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності від 17.02.11 року №№3038- VI, із змінами і доповненнями, замовник має право виконувати будівельні роботи після реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорій складності.
Відповідно до ст.36 вказаного Закону, право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до I - III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт. Реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводить орган державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації.
Відповідно до п.7 Постанови КМ України від 13.04.2011 № 466 "Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт" із змінами і доповненнями, реєстрація декларації про початок виконання підготовчих робіт (далі - декларація) здійснюється з дотриманням вимог Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності". Декларація приймається в дозвільному центрі за місцезнаходженням об'єкта. Реєстрацію декларації щодо об'єкта здійснює територіальний орган Держархбудінспекції за місцезнаходженням об'єкта на безоплатній основі.
Відповідно до п.8 Постанови КМ України від 13.04.2011 № 466 "Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт" із змінами і доповненнями (далі - Постанова КМ України №466), замовник (його уповноважена особа) заповнює і подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронну систему здійснення декларативних процедур у будівництві до Інспекції два примірники декларації за формою згідно з додатком 2. Замовник згідно із законом відповідає за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації.
Відповідно до п.9 Постанова КМ України №466, інспекція протягом п'яти робочих днів з дня надходження до неї декларації перевіряє повноту даних, зазначених у декларації, та вносить їх до єдиного реєстру.
Як вказано у п.11 Постанова КМ України №466, Інспекція повертає декларацію замовнику з обґрунтуванням причин повернення у строк, передбачений для її реєстрації, у разі коли декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог.
Відповідно до п.1 Постанова КМ України №466, реєстрація - внесення даних до єдиного реєстру.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" із змінами і доповненнями, декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства (далі - декларація) - документ, яким суб'єкт господарювання повідомляє державного адміністратора або представника відповідного дозвільного органу про відповідність своєї матеріально-технічної бази вимогам законодавства. У такий спосіб суб'єкт господарювання набуває права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності без отримання документа дозвільного характеру.
Відповідно до п.5 ст.4' 1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" із змінами і доповненнями, при повторному розгляді документів не допускається відмова у видачі документа дозвільного характеру з причин, раніше не зазначених у письмовому повідомленні заявнику (за винятком неусунення чи усунення не в повному обсязі заявником причин, що стали підставою для попередньої відмови).
Як вбачається з листа відповідача від 21.12.2012 року №7/13-6-7324, вперше при поверненні декларації позивачу на доопрацювання декларації, вказувалось на те, що у ній не зазначено номеру та дати видачі розпорядчого документа про затвердження проектної документації та не вказання реєстраційного номеру та дати видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки.
Відповідач не надав доказів того, що при повторному подані позивачем декларації про початок виконання будівельних робіт ним не усунено у повному обсязі причин, що стали підставою для попередньої відмови.
Однак, в порушення п.5 ст.4' 1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" із змінами і доповненнями, при повторному поверненні позивачу декларації на доопрацювання листом від 17.01.13 року №7/13-6-380, відповідач вказує на нову обставину щодо відмови у реєстрації - відсутність зазначення у декларації містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, виданих відповідно до вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», що не допускається.
Крім того, як вбачається з копії декларації про початок виконання будівельних робіт «Будівництво житлового кварталу по вул. Майданній у м. Львові - багатоповерхових житлових будинків із вбудованими приміщеннями на вулиці Антонича - Майданна корпус №2, №3, №7,№8 за г.п.» від 15.01.2013 року, така заповнена позивачем за формою згідно з додатком 2 Постанова КМ України №466, всі реквізити декларації заповнені. Слід також зазначити, що у графі «Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки видані (крім об'єктів, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не видаються)» позивачем вказано: «ДП ДІПМ «Містопроект» затверджені головним архітектором м. Львова 12.10.2005 року, Рішення Виконавчого комітету Львівської міської ради №226 від 24.02.2006 року». Як вбачається з додатку 2 Постанова КМ України №466, у вказаній графі повинно зазначатись найменування органу, який видав містобудівні умови та обмеження, їх реєстраційний номер та дата видачі. Таким чином, позивачем при заповненні вказаної графи декларації виконано вимоги щодо її заповнення, вказано найменування органу, який видав містобудівні умови та обмеження, їх реєстраційний номер та дата видачі. Інших вимог щодо заповнення вказаної графи не передбачено.
Враховуючи наявну в матеріалах справи копію декларації про початок будівельних робіт від 15.01.2013 року, така заповнена позивачем за формою згідно з додатком 2 Постанова КМ України №466 із заповненням усіх реквізитів.
Як передбачено п.9 Постанова КМ України №466, інспекція протягом п'яти робочих днів з дня надходження до неї декларації перевіряє тільки повноту даних, зазначених у декларації, та вносить їх до єдиного реєстру. До повноважень відповідача під час проведення реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт проведення перевірки достовірності даних, зазначених у декларації не віднесено.
З аналізу вищенаведених нормативно - правових актів вбачається, що Інспекція державного архітектурно - будівельного контролю у Львівській області не має права повертати на доопрацювання декларацію про початок виконання будівельних робіт з підстав недостовірності даних, зазначених в ній, оскільки відповідальність за достовірність заповнення даних у подій декларації покладається на замовника будівництва. Крім того, відповідач при надходженні декларації про початок будівельних робіт перевіряє лиш повноту даних, зазначених декларації, а не їх достовірність.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду належних та допустимих доказів того, що позивачем при поданні декларації про початок виконання будівельних робіт від 15.01.2013 року не дотримано вимоги щодо повноти її заповнення та недотримання вимог форми декларації.
Оскільки декларація про початок виконання будівельних робіт від 15.01.2013 року подана та оформлена позивачем з дотриманням п.8 Постанова КМ України №466, відтак у відповідача відсутні підстави для її повернення замовнику на підставі п.11 Постанова КМ України №466.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищенаведене, перевіривши обставини, визначені ч.3 ст.2 КАС України, суд дійшов до висновку що дії відповідача по поверненню Автогаражному кооперативу №15 Галицького району м. Львова декларації про початок виконання будівельних робіт від 16.01.2013 року № ЛВ 093130160123 є протиправними. Оскільки відповідачем при прийнятті рішення про повернення позивачу на доопрацювання декларації про початок виконання будівельних робіт від 15.01.2013 року порушено вимоги п.9 Постанови КМ України від 13.04.2011, № 466 "Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт", п.5 ст.4' 1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" та протиправно повернено декларацію на доопрацювання, відтак, вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача зареєструвати Автогаражному кооперативу № 15 Галицького району м. Львова декларацію про початок виконання будівельних робіт подану 15.01.2013 року підлягають до задоволення.
Таким чином, оскільки позов є підставним та обґрунтованим, відтак позовні вимоги підлягають до задоволення у повному обсязі.
Судові витрати у вигляді судового збору (34,41 грн.), відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, слід стягнути з Державного бюджету України на користь позивача.
Керуючись статтями ст.ст. 7-14, 18, 19, 94, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
п о с т а н о в и в :
1. Адміністративний позов задоволити повністю.
2. Визнати дії Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Львівській області по поверненню Автогаражному кооперативу № 15 Галицького району м. Львова декларації про початок виконання будівельних робіт від 16.01.2013 року № ЛВ 093130160123 протиправними.
3. Зобов'язати Інспекцію державного архітектурно - будівельного контролю у Львівській області (адреса: 79044, м. Львів, вул. Ген. Чупринки, 71) зареєструвати Автогаражному кооперативу № 15 Галицького району м. Львова (адреса: 79039, м. Львів, вул. Залізнична,7, код ЄДРПОУ 20787448) декларацію про початок виконання будівельних робіт "Будівництво житлового кварталу по вул. Майданній у м. Львові багатоповерхових житлових будинків із збудованими приміщеннями на вул. Антонича - Майданна корпус 2, 3, 7, 8 за генпланом", подану 15.01.2013 року.
4. Стягнути з Держаного бюджету України на користь Автогаражного кооператива № 15 Галицького району м. Львова (адреса: 79039, м. Львів, вул. Залізнична,7, код ЄДРПОУ 20787448) 34 (тридцять чотири) гривні 41 коп. сплаченого судового збору.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Карп'як Оксана Орестівна
Повний текст постанови виготовлений і підписаний 08.04.2013 року.