ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"04" квітня 2013 р.Справа № 916/454/13-г
за позовом Заступника прокурора Суворовського району м. Одеси, в інтересах держави,
в особі Одеської міської ради
до відповідача Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2
про зобов'язання звільнити самовільно зайняту земельну ділянку.
Суддя Демешин О. А.
Представники:
від прокуратури: Доброжан Н.І. - за посвідченням № 010038;
від позивача: Асташенкова О.І. - довіреність № 32 исх-гс від 24.01.2013 р.;
від відповідача: не з'явився;
СУТЬ СПОРУ: Заступник прокурора Суворовського району м. Одеси, в інтересах держави, в особі Одеської міської ради звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (далі - відповідач) про зобов'язати відповідача привести до попереднього стану самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 0,04 га, вартістю 121000 грн. розташовану за адресою: АДРЕСА_1, шляхом звільнення земельної ділянки від павільйону кафе-бару „ІНФОРМАЦІЯ_1", загальною площею 55,9 кв. м. та літнього майданчику загальною площею 150 кв. м.
Відповідач відзиву на позов не надав, тому справа розглядається за наявними в ній матеріалами, в порядку ст. 75 ГПК України.
В С Т А Н О В И В :
В обґрунтування позову, заступник прокурора Суворовського району м. Одеси посилається на те, що на території парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва ім. Котовського відповідач -ФОП ОСОБА_2 використовує земельну ділянку площею 0,04 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 під розміщення кафе-бару „ІНФОРМАЦІЯ_1".
Павільйон, площею 34,5 кв. м. належить ФОП ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу від 23.02.2008, укладеного з ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, посвідчений приватним нотаріусом ОСОБА_8, зареєстрований за № 62.
Після реконструкції площа павільйону складає 55,9 кв.м.
Заступник прокурора вказує, що документи на землекористування, передбачені ст. 125, 126 ЗК України у відповідача відсутні, рішення про надання земельної ділянки Одеською міською радою не приймалось, дозвіл інспекції ДАБК на виконання будівельних робіт не видавався. Об'єкт в експлуатацію у встановленому законом порядку не вводився, право власності не оформлено.
Так, самовільне зайняття відповідачем земельної ділянки підтверджується актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 28.03.2012 складеним спеціалістами Одеського міського управління земельних ресурсів відділу самоврядного контролю за використанням і охороною земель та дотриманням земельного законодавства № 000072.
Крім того, Одеською міською радою не приймалося рішення про передачу у власність або у користування земельної ділянки під розміщення ФОП ОСОБА_2 на території „Гідропарку „Лузанівка" павільйону-бару „ІНФОРМАЦІЯ_1".
Відповідно інформації КП „ОМБТІ та РОН" від 10.05.2012 № 4321-04/388, право власності на нежиле приміщення павільйону-бару „ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 не зареєстровано.
За інформацією Суворовської районного адміністрації Одеської міської ради від 12.06.2012 № 01-05-2/1807, згідно книг реєстрації розпорядження щодо затвердження акту технічної комісії від 09.07.1999 року про готовність закінченого будівництвом об'єкту до експлуатації не приймалось.
Згідно інформації Управління архітектури та містобудування від 28.03.2012 № 99, будь-яка проектно-правова документація до управління не надавалась та не узгоджувалась, спірний об'єкт не є капітальним.
11.08.2011 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області № 05/1-100 прийнято рішення про заборону експлуатації закінченого будівництвом об'єкта, не прийнятого в експлуатацію кафе-бару „ІНФОРМАЦІЯ_1", розташованого у „Гідропарку Лузанівка".
Таким чином, перевіркою встановлено, що дозвільні документи на встановлення на земельній ділянці, що належить територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради, павільйону-бару „ІНФОРМАЦІЯ_1" - відсутні.
Відповідно до ст. 80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землю є. зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування на землі комунальної власності. Ст. 83 Земельного кодексу України передбачено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам міст є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності.
Таким чином, землі самовільно зайняті відповідачем є комунальною власністю територіальної громади м. Одеси, власником та розпорядником якої є Одеська міська рада
Згідно ст. 116 Земельного кодексу України юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку або право оренди земельної ділянки виникає: після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації; після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Згідно зі статтею 126 Земельного кодексу України, вказане право посвідчується державним актом встановленої форми або договором, який реєструється відповідно до закону.
Відповідно до ст. 1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель", самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж в натурі (на місцевості) до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації.
Стаття 212 Земельного кодексу України передбачає, що самовільне зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі.
Відповідно до п. 4 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30.03.2012 № 6 «Про практику застосування судами статті 5^6 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва), самочинним вважається будівництво, якщо воно збудовано на земельній ділянці, що не була відведена особі.
Постановою Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», п.3.1 зазначено, що відповідно до вимог чинного законодавства обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність таких документів може свідчити про самовільне зайняття земельної ділянки. Крім трго, п. 3.3 зазначено, що дозвільні документи на право торгівлі надають суб'єкту господарювання право на здійснення підприємницької діяльності, але такий документ не надає права на відповідну земельну ділянку. Отже, розміщення малої архітектурної форми для здійснення підприємницької діяльності за відсутності правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій вона розміщення, свідчить про самовільне зайняття земельної ділянки і тягнути за собою наслідки, визначені ст. 212 ЗК України.
Самовільне використання відповідачем земельної ділянки без оформлення права на її використання порушує права територіальної громади в особі Одеської міської ради, передбачені ст.12 Земельного кодексу України, оскільки тільки власник має право розпоряджатися своїм майном.
За таких обставин, позов підлягає задоволенню з покладенням на відповідача судових витрат.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1 .Позов задовольнити у повному обсязі.
2. Зобов'язати Фізичну особу - підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, код - НОМЕР_1) привести в попередній стану самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 0,04 га, вартістю 121000 грн., розташовану за адресою: АДРЕСА_1, шляхом звільнення цієї земельної ділянки від павільйону кафе-бару „ІНФОРМАЦІЯ_1", загальною площею 55,9 кв. м. та літнього майданчику загальною площею 150 кв. м.
3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, код - НОМЕР_1) до Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22030001, рахунок №31210206783008, отримувач - ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 37607526, банк отримувача - ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ господарського суду Одеської області 03499997 - 1147 гривні судового збору.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України..
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Демешин О.А.