Постанова № 30472930, 05.04.2013, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2013
Номер справи
813/2113/13-а
Номер документу
30472930
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 квітня 2013 року № 813/2113/13-а

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді - Потабенко В.А.,

за участю секретаря судових засідань - Гойни Є.А.,

з участю:

прокурора - Бойко Н.І., згідно посвідчення,

представника відповідача - Мирки Т.В., згідно протоколу,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом прокурора Галицького району м. Львова, що звернувся в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Західному регіоні, до житлово-будівельного кооперативу № 247 про стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

прокурор Галицького району м. Львова звернувся до суду в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Західному регіоні, до житлово-будівельного кооперативу № 247 (надалі - ЖБК № 247) про стягнення 3009,00 грн. штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.

Позов обґрунтований тим, що, 30.10.2012 року, за наслідками проведеної перевірки виконання відповідачем вимог припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області № 03/23-42-258 від 15.06.2012 року про усунення порушень законодавства про електроенергетику, складено акт перевірки № 03/23-42-513. А 19.11.2012 року винесено постанову № 79 про накладення штрафу за виявлені порушення в галузі електроенергетики в розмірі 3009,00 грн. за ухилення від виконання вимог припису. Оскільки відповідальність за ухилення від виконання чи невчасне виконання вимог припису покладається на порушників законодавства про електроенергетику, просить позовні вимоги задовольнити повністю.

Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, просила позов задовольнити.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, подав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав повністю, просив задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, наведених у запереченні від 02.04.2013 року, суть яких зводиться до наступного. Після надходження на адресу відповідача зазначеного вище припису, керівництво ЖБК № 247 вжило заходів щодо часткового виконання його вимог. Решта вимог припису виконати не вдалося зв'язку відсутністю коштів. За таких обставин просив розтермінувати виконання решти вимог припису у зв'язку з необхідність збору коштів.

Заслухавши пояснення прокурора, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю, враховуючи наступне.

На підставі проведеного інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області Войчуком О.С. 15.06.2012 року позапланового інспектування (огляду) ЖБК № 247, оформленого актом від 15.06..2012 року, голові правління Мирці Т.В. надано припис № 03/23-42-258 про усунення порушень законодавства про електроенергетику, яким приписано:

- в п. 1 - призначити особу відповідальну за електрогосподарство в ЖБК-247 з відповідною групою з електробезпеки;

- в п. 2 - в 3 під'їзді на першому поверсі в поверховому розподільчому щиті відновити фазу В, що йде до квартир;

- в п. 3 - в поверхових електрощитових будинку по вул. Драгана, 21 провести ревізію контактних з'єднань;

- в п. 4 - в підвалах будинку по вул. Драгана, 21 закрити розподільчі коробки;

- в п. 5 - для електропостачання підвальних приміщень житлового будинку по вул. Драгана, 21 встановити трансформатори 220/36В або пристрої захисного вимкнення ліній при струмі витоку до 30 мА;

- в п. 6 - представити протоколи профілактичних випробувань ліфтових установок ЖБК-247;

- в п. 7 - провести виміри опору ізоляції електромережі і струмоприймачів ЖБК-247 та представити протоколи;

- в п. 8 - провести вимірювання опору розтікання на основних заземлювачах і заземленнях магістралей і устаткування приміщень ЖБК-247 та представити протоколи.

- в п. 9 - лампи освітлення сходових кліток з під'їзду з, 4, 5 поверхів та освітлення підвалу 1 під'їзду під'єднати до загальнобудинкової електромережі ЖБК-247;

- в п. 10 - у ввідному пристрої №15556 будинку по вул. Драгана, 21 встановити схему відходящих фідерів.

Про виконання вимог припису відповідач повинен був повідомити інспекцію до 30.08.2012 року.

Згідно наявного в матеріалах справи примірнику припису та відмітки інспектора на ній, припис представником ЖБК-247 отримано 30.06.2012 року.

30.10.2012 року інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області Войчуком О.С. складено акт (протокол) № 03/23-42-513 про ухилення ЖБК-247 від виконання усіх вимог припису. Тобто, ні станом на 30.08.2012 року (дату, вказану в приписі), ні на 30.10.2012 року відповідачем вимоги припису виконаними в повному обсязі не були.

За невиконання вимог припису, 19.11.2012 року інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області винесено постанову № 79 про накладення на ЖБК-247 штрафу в розмірі 3009,00 грн. за порушення законодавства в галузі електроенергетики та в сфері теплопостачання. Вказану постанову відповідачу було направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення 20.11.2012 року. Докази сплати зазначеного штрафу в матеріалах справи відсутні.

Відповідачем в судовому засіданні не представлено доказів звернення до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області із проханням про розтермінування виконання вимог припису № 03-23-42-258, також, не надано доказів виконання його вимог у повному обсязі.

Крім того, в матеріалах справи відсутні докази оскарження відповідачем винесеного інспекцією припису, що, на думку суду, свідчить про те, що ЖБК-247 із його вимогами погоджується.

Також слід зазначити, що із змісту поданих представником відповідача заперечень на позовну заяву не вбачається наявності у відповідача заперечень щодо вимог припису.

Згідно преамбули Закону України "Про електроенергетику" від 16.10.1997 року № 575/97-ВР, він визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі.

Даний Закон, згідно ч. 1 ст. 2, регулює відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії.

Державна політика в електроенергетиці, у відповідності до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про електроенергетику" базується на принципах, серед яких є забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів та створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики.

У відповідності до ч. 2, 3 ст. 9 Закону України "Про електроенергетику", предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж.

Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, у відповідності до ч. 5 ст. 9 Закону, під час здійснення державного енергетичного нагляду (контролю), серед іншого, має право:

- вимагати від суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії усунення виявлених порушень вимог законодавства;

- видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання розпорядження щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання;

- застосовувати відповідно до Закону штрафні санкції до суб'єктів господарювання за правопорушення в електроенергетиці тощо.

Згідно п. 2 ч. 7 ст. 9 Закону України "Про електроенергетику", інспектори з державного енергетичного нагляду мають право видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж, а також стосовно приведення технічного стану електричних, теплових, тепловикористальних установок та мереж, засобів обліку, контролю і регулювання виробництва, постачання та споживання енергії, організації їх експлуатації у відповідність із вимогами нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж.

Суб'єкти господарської діяльності, у відповідності до вимог ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, та порушення умов ліцензій - у вигляді штрафу в розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Частиною 4 вказаної статті встановлено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови або розпорядження про накладення штрафів за встановленою формою, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання № 1312 від 21.07.1999 року.

Згідно п.п. 10, 11 вказаного Положення, суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.

У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку

Рішення про накладення на суб'єктів господарювання штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку.

Відповідно ч. 2 ст. 60 КАС України, з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з адміністративним позовом (поданням), бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може ступити за своєю ініціативою у справу, провадження в якій відкрито за адміністративним позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення Верховним Судом України, про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами для представництва інтересів громадянина або держави.

За наслідками розгляду справи суд погоджується з твердженнями прокурора про наявність неусунених порушень відповідачем вимог законодавства в сфері електроенергетики, а також із тим, що матеріалами справи не підтверджено сплату ЖБК-247 встановленого розміру штрафних санкцій згідно постанови № 79 від 19.11.2012 року, яка оскарженою не була.

Згідно із ч.1 та ч. 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 70 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Згідно ч. 3 вказаної статті докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Згідно ст. 94 КАС України судові витрати у цій справі з відповідача стягувати не належить.

Керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 69-72, 86, 94, 128, 158-163, 167 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

позов задовольнити повністю.

Стягнути з житлово-будівельного кооперативу № 247 (ЄДРПОУ 20855643, м. Львів, вул. Драгана, 21) до державного бюджету заборгованість по штрафних санкціях за порушення законодавства в сфері електроенергетики в сумі 3009 (три тисячі дев'ять) гривень рівно.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений 08.04.2013 року.

Суддя Потабенко В.А.