Постанова № 30472110, 27.03.2013, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.03.2013
Номер справи
821/686/13-а
Номер документу
30472110
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" березня 2013 р. 11 год.00 хв.Справа № 821/686/13-а

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Кисильової О.Й.,

при секретарі: Козловій Н.О.,

за участю: позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Кравець І.В

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіальної державної інспекції з питань праці у Херсонській області про визнання протиправною бездіяльності, встановлення наявності компетенції та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся із адміністративним позовом до Територіальної державної інспекції з питань праці у Херсонській області (далі - відповідач, Інспекція), в якому, з урахуванням уточнень позовних вимог, просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перевірки за його зверненням; встановити наявність належної компетенції у відповідача щодо його спроможності досліджувати факти сплати боргових зобов'язань по заробітній платі та щодо забезпечення відповідачем повного виконання приписів про стягнення боргу із заробітної плати; за наявності необхідної компетенції зобов'язати відповідача провести повторну перевірку для точного встановлення фактів виплати заробітної плати на протязі 1997-2008 років, а також вжити конкретних і повних заходів щодо стягнення всіх боргів із заробітної плати, що утворилися у зв'язку з її багаторічною затримкою.

У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та пояснив, що неодноразово звертався до Територіальної державної інспекції з питань праці у Херсонській області і Міністерства праці та соціальної політики України з проханням провести перевірку ВАТ "Південелектромаш", тобто підприємства, на якому до лютого 1997 року працював позивач, з питання щодо невиплати ОСОБА_1 компенсації за затримку заробітної плати, отримавши відповіді про проведення перевірки та надіслання боржнику приписів. Вважає, що фактично відповідачем ніякої перевірки здійснено не було, а відповіді Інспекції містять неправдиву інформацію. Зазначив, що на даний час не встановлено чи була повністю погашена заборгованість ВАТ "Південелектромаш" перед позивачем. Позивач зауважував, що своєю бездіяльністю Інспекція порушує вимоги законодавства, не виконує свої функції щодо захисту прав працівників шляхом здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю. Просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача заперечувала проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 Суду пояснила, що Територіальна державна інспекція з питань праці у Херсонській області діяла на підставі та в межах своїх повноважень. Вважає вимоги позивача безпідставними, оскільки перевірка за зверненнями ОСОБА_1 була проведена ще у серпні 2009 р. За її результатами та на підставі акту перевірки винесено приписи виконуючому обов'язки голови правління та заступнику голови правління ВАТ "Південелектромаш". Однак, відповідно до вимог законодавства України відповідач не наділений повноваженнями щодо забезпечення повного виконання приписів Територіальної державної інспекції з питань праці у Херсонській області, зокрема щодо зобов'язання підприємства вжити конкретних і повних заходів щодо стягнення всіх боргів із заробітної плати.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог, виходячи із наступного.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 40 Конституції України передбачено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як статтею 8 Конституції України, так і статтею 8 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про звернення громадян" громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Пунктом 2 Указу Президента України від 06.04.2011 р. № 386/2011 встановлено, що Державна інспекція України з питань праці є правонаступником прав та обов'язків Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю - урядового органу, що діяв у системі Міністерства праці та соціальної політики України.

Згідно із пунктом 1 Положення про Державну інспекцію України з питань праці, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 р. № 386/2011 (далі - Положення), Державна інспекція України з питань праці (Держпраці України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України (далі - Міністр).

Держпраці України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

У пункті 7 Положення визначено, що Держпраці України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Пунктом 1.2 Порядку проведення перевірки стану додержання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що проводиться посадовими особами Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю та його територіальних органів, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 21.03.2003 р. № 72 (далі - Порядок), чинним на час виникнення спірних правовідносин, визначено процедуру здійснення державного нагляду і контролю за додержанням законодавства про працю (крім питань охорони праці) та про загальнообов'язкове державне соціальне страхування: від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності; у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням; на випадок безробіття на підприємствах, в установах і організаціях усіх форм власності та у фізичних осіб, які використовують найману працю.

Згідно пунктів 1.3, 1.4 вказаного Порядку № 72 (був чинним на час виникнення спірних правовідносин) визначалося, що посадові особи Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю (далі - Держнаглядпраці) та територіальних державних інспекцій праці (далі - ТДІП) (головні державні інспектори праці, їх заступники, державні інспектори праці) контролюють додержання законодавства про працю та про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині забезпечення прав і гарантій застрахованих осіб шляхом проведення перевірок роботодавців та робочих органів виконавчих дирекцій фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Перевірки, що проводяться посадовими особами Держнаглядпраці та ТДІП, можна підрозділити на: планові та позапланові; за дорученням керівництва Держнаглядпраці та ТДІП, правоохоронних органів; за пропозиціями установ, організацій; за зверненнями громадян.

Так, 14.07.2009 р. ОСОБА_1 звернувся до Міністерства праці та соціальної політики України щодо невиплати компенсації за затримку виплати заробітної плати.

Відповідно до листа Територіальної державної інспекції праці у Херсонській області від 24.07.2009 р. № 21-01-11/н-250 ОСОБА_1 було повідомлено про проведення перевірки за його зверненням, виявлені порушення та вжиті заходи щодо їх усунення. Крім того, позивачу роз'яснено, що компенсація втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів її виплати ОСОБА_1 не нараховується.

На підставі виконання службових обов'язків згідно з Положенням № 50 державним інспектором праці Кириченко А.Г. проведено первинну, за дорученням керівництва перевірку дотримання законодавства про працю, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на ВАТ "Південний електромашинобудівний завод".

Відповідно до пункту 4.1 Порядку, чинного на час виникнення спірних правовідносин, за результатами кожної перевірки обов'язково складається акт перевірок, а у разі виявлення порушень законодавства про працю чи загальнообов'язкове державне соціальне страхування - припис щодо їх усунення.

Акт - документ, складений посадовою особою Держнаглядпраці чи ТДІП, що підтверджує будь-які встановлені факти порушення законодавства про працю чи загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Припис - документ органів Держнаглядпраці про усунення виявлених порушень, що можуть призвести до шкідливих наслідків.

За результатами перевірки відповідачем складено акт від 05.08.2009 р. № 21-4-114/2, в якому зафіксовано порушення, а саме: ст. 116 КЗпПУ - в день звільнення з ОСОБА_1 не проведено остаточного розрахунку належної до виплати суми заробітної плати, тому станом на 01.03.1997 р. створилась заборгованість в сумі 3296 грн. (розрахунок проведено в січні 2000 року в сумі 600 грн. та у вересні 2008 року - 2696 грн.); ст.117 КЗпПУ - станом на 23.07.2009 р. ВАТ "Південелектромаш" не нарахував і не виплатив ОСОБА_1 середній заробіток по 22.09.2008 р. (день остаточного розрахунку). Крім того, запропоновано: керівнику вказаного підприємства прийняти невідкладні міри по погашенню заборгованості із заробітної плати та усунути виявлені порушення з законодавства про працю; вирішити питання про притягнення до дисциплінарної відповідальності посадових осіб, винних у виявлених порушеннях трудового законодавства.

У зв'язку із виявленням порушень законодавства про працю Територіальною державною інспекцією праці у Херсонській області 05.08.2009 р. складено приписи № 21-01-114/002-002 на ім'я виконуючого обов'язки голови правління Коссе В.Г. та № 21-01-114/002-003 на ім'я заступника голови правління з фінансово-економічних питань Корнюка В.А. Крім того, визначено термін виконання приписів до 06.09.2009 р.

Згідно із вимогами п. 5.2 Порядку, чинного на час виникнення спірних правовідносин, якщо за матеріалами перевірки в діях посадових осіб вбачаються ознаки злочинів, передбачених статтями Кримінального кодексу України: ст. 172 (грубе порушення законодавства про працю), ст. 173 (грубе порушення угоди про працю) або ст.175 (невиплата заробітної плати, стипендії, пенсії чи інших установлених законом виплат), матеріали перевірки негайно направляються до правоохоронних органів із супровідним листом, який підписує начальник ТДІП.

Відповідно до листа Територіальної державної інспекції праці у Херсонській області від 27.08.2009 р. № 13 на адресу прокурора м. Нова Каховка Захарова М.Ю. направлено акт перевірки № 21-4-114/2 від 05.08.2009 р. для розгляду та прийняття відповідного рішення.

Таким чином, суд приходить до висновку про безпідставність тверджень ОСОБА_1 щодо не проведення Територіальною державною інспекцією праці у Херсонській області перевірки вимог законодавства про працю на ВАТ "Південелектромаш" та неправдивість відомостей, що містяться у відповідях на звернення позивача, оскільки відповідачем надано належні докази проведення перевірки за зверненнями позивача.

Щодо позовної вимоги про встановлення наявності належної компетенції у відповідача щодо його спроможності досліджувати факти сплати боргових зобов'язань по заробітній платі та щодо забезпечення ним повного виконання приписів щодо стягнення боргів із заробітної плати, слід зазначити наступне.

Відповідно до пункту 4 Положення про Державний департамент нагляду за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2003 р. № 50, чинного на час виникнення спірних правовідносин, Держнаглядпраці відповідно до покладених на нього завдань: здійснює контроль додержання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині забезпечення реалізації прав і гарантій працівників шляхом проведення перевірок роботодавців та робочих органів виконавчих дирекцій фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування; співпрацює з організаціями працівників і роботодавців з метою впровадження законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування; забезпечує інформування населення щодо стану додержання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування; подає методичну допомогу роботодавцям, проводить роз'яснювальну та консультаційну роботу з питань, що належать до його компетенції; бере участь у розробленні пропозицій і рекомендацій щодо вдосконалення обліку, звітності та державної статистики з питань, що належать до його компетенції; за дорученням Мінпраці здійснює міжнародні зв'язки; виступає в установленому порядку за дорученням Мінпраці замовником науково-дослідних робіт; здійснює заходи щодо професійної підготовки та перепідготовки кадрів у системі підпорядкованих органів; організовує видання необхідної нормативної, методичної та іншої документації; забезпечує у межах своєї компетенції реалізацію державної політики стосовно державної таємниці, контроль за її збереженням у Держнаглядпраці та підпорядкованих органах; виконує інші функції.

Пунктом 6 Положення № 386 визначено, що Держпраці України для виконання покладених на неї завдань має право, зокрема, видавати в установленому порядку роботодавцям, суб'єктам господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні в Україні, здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця, а також фондам загальнообов'язкового державного страхування, обов'язкові до виконання приписи щодо усунення порушень законодавства про працю, законодавства про зайнятість населення, законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування щодо призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб; складати у випадках, передбачених законом, протоколи про адміністративні правопорушення, розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення; накладати у межах своїх повноважень штрафи за порушення вимог законодавства про зайнятість населення та про рекламу; вносити роботодавцям, суб'єктам господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні в Україні, здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця, а також фондам загальнообов'язкового державного страхування, пропозиції про накладення дисциплінарних стягнень на посадових осіб, винних у порушенні законодавства про працю, зайнятість населення, законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування щодо призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб, передавати матеріали про порушення до правоохоронних органів.

Із аналізу наведених вище норм законодавства слідує, що ні на час проведення перевірки та винесення припису (05.08.2009 р.), ні на час розгляду справи Територіальна державна інспекція праці у Херсонській області не наділена повноваженнями щодо дослідження фактів сплати підприємством боргових зобов'язань по заробітній платі та щодо забезпечення повного виконання приписів щодо стягнення боргів із заробітної плати.

Крім того, у своїх листах Територіальна державна інспекція праці у Херсонській області неодноразово роз'яснювала ОСОБА_1 його право щодо звернення до суду із позовною заявою про захист порушених прав та інтересів позивача у сфері трудових правовідносин.

У зв'язку із викладеним, суд вважає необґрунтованими вимоги позивача про встановлення наявності у відповідача належної компетенції щодо стягнення із підприємства боргів по заробітній платі та відмовляє у задоволенні позову в цій частині.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача провести повторну перевірку для точного встановлення фактів виплати заробітної плати на протязі 1997-2008 років, а також вжиття конкретних і повних заходів щодо стягнення із ВАТ "Південелектромаш" всіх боргів із заробітної плати, що утворилися у зв'язку з її багаторічною затримкою, суд зазначає наступне.

Процедура проведення Державною інспекцією України з питань праці (далі - Держпраці України) та її територіальними органами перевірок додержання законодавства з питань праці встановлена Порядком проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, затвердженим Наказом Міністерства соціальної політики України від 02.07.2012 р. № 390 (далі - Порядок № 390).

Пунктом 3 Порядку № 390 визначено, що інспектор може проводити планові та позапланові перевірки, які можуть здійснюватися за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Планові перевірки проводяться з періодичністю, яка визначається відповідно до Критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності суб'єктами господарювання у частині додержання вимог законодавства про працю та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю), наведених у додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 17.11.2010 р. № 1059.

Позапланова перевірка проводиться незалежно від кількості раніше проведених перевірок за наявності підстав, визначених Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Позапланові перевірки за зверненнями фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктами господарювання вимог законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування здійснюються за наявності згоди Держпраці України на їх проведення.

Відповідно до ч.1 ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" підставами для здійснення позапланових заходів є: подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням; виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктом господарювання; перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю); звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення; неподання у встановлений термін суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів; настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.

Суд погоджується з твердженнями відповідача про те, що рішення суду не може бути підставою для проведення повторної перевірки щодо порушення законодавства про працю, оскільки види перевірок та перелік підстав для їх проведення чітко визначені чинним законодавством України.

Частиною 1 статті 71 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

За таких обставин суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки судом встановлено, що Територіальна державна інспекція праці у Херсонській області діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -

постановив:

Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог до Територіальної державної інспекції з питань праці у Херсонській області про визнання протиправною бездіяльності, встановлення наявності компетенції та зобов'язання вчинити певні дії.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 01 квітня 2013 р.

Суддя Кисильова О.Й.

кат. 14