Постанова № 30463444, 02.04.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
02.04.2013
Номер справи
801/2791/13-а
Номер документу
30463444
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

02 квітня 2013 р. Справа №801/2791/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Ольшанської Т.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Головного Управління Пенсійного фонду України в Автономної Республіці Крим

до Управління державної виконавчої служби ГУЮ Міністерства юстиції України в АР Крим

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача- Військовий комісаріат АР Крим

про визнання дій неправомірними, скасування постанови та спонукання до виконання певних дій,

Обставини справи: Головне Управління Пенсійного фонду України в Автономної Республіці Крим звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Управління державної виконавчої служби ГУЮ Міністерства юстиції України в АР Крим, третя особа- Військовий комісаріат АР Крим про:

- визнання неправомірними дії Управління державної виконавчої служби ГУЮ Міністерства юстиції України в АР Крим щодо прийняття постанови від 28.02.2013 ВП №33657122 про повернення виконавчого листу по справі №2а-2667/10/11/0170;

- про скасування постанови від 28.02.2013 ВП №33657122;

- зобов'язання Управління державної виконавчої служби ГУЮ Міністерства юстиції України в АР Крим прийняти нову постанову прийняття до виконавчого провадження та відкриття відповідного виконавчого провадження за виконавчим листом по справі №2а-2667/10/11/0170, виданим Окружним адміністративним судом АР Крим 31.08.2011 про стягнення з Військового комісаріату АР Крим 2075,75 грн. на користь Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим.

Позивач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про місце, час та день його проведення був повідомлений належним чином, надав клопотання про розгляд справи за його відсутністю.

Відповідач у судове засіданні не з'явився, про місце, час та день його проведення був повідомлений належним чином.

Представник третьої особи у судове засіданні не з'явився, про місце, час та день його проведення був повідомлений належним чином, надіслав заперечення на адміністративний позов.

Суд зазначає, що відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до частини 6 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає можливим розглянути справу на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

01.08.2012 постановою державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції в АР Крим відкрито виконавче провадження за виконавчим листом від 31.08.2011 по справі №2а-2667/10/11/0170 про стягнення з Військового комісаріату АР Крим переплати пенсії у сумі 2075,75 грн. на користь Головного управління пенсійного фонду України в АР Крим.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, на момент відкриття виконавчого провадження, визначений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 (у редакції, що діяла на момент відкриття виконавчого провадження) (далі - Порядок 845).

Згідно пункту 4 Порядку 845 виконавчі документи пред'являються до виконання органам державної виконавчої служби у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження" (у разі виконання рішень про стягнення коштів з боржників).

Рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства з попереднім інформуванням Мінфіну та у порядку черговості надходження виконавчих документів.

Як встановлено судом, військові комісаріати є місцевими органами військового управління, юридичними особами, згідно Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 №1235.

На підставі наведеного суд робить висновок, що стягувач - ГУ ПФУ в АР Крим, правомірно звернувся до органу державної виконавчої служби з виконавчим листом.

Проте, 28.02.2013 виконавчий документ був повернутий на адресу стягувача - ГУ ПФУ в АР Крим без виконання на підставі пункту 9 частини 1 статті 47 Закону України "Про виконавче провадження".

Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень відповідача, суд керується критеріями, закріпленими у частині 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта.

Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Застосовуючи наведене до дії відповідача, суд вважає їх такими, що не відповідають вказаним критеріям адміністративної процедури, а тому підлягають визнанню протиправними.

Відповідно до статті 47 Закону України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999 №606-ХІУ передбачені умови повернення виконавчого листа стягувачу. Зокрема на підставі пункту 9 вказаної статті, виконавчий лист, на підставі якого відкрито виконавче провадження, за яким виконання не здійснювалося або здійснено частково, повертається стягувачу у разі, якщо наявна встановлена законом заборона щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, якщо у нього відсутнє інше майно чи кошти, на які можливо звернути стягнення, а також щодо проведення інших виконавчих дій стосовно боржника, що виключає можливість виконання відповідного рішення.

Про наявність обставин, зазначених у частині першій цієї статті, державний виконавець складає акт.

Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього кодексу.

Відповідачем не доведена наявність складеного акту, на виконання вимог статті 47 Закону України "Про виконавче провадження".

У постанові від 28.02.2013 відповідач посилається на Закон України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", згідно пункту 1 статті 3 якого, виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу.

Суд не може погодитись з вказаною позицією відповідача.

Гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження" (далі - рішення суду), та особливості їх виконання встановлені Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 05.06.2012 №4901-УІ, який набув чинність з 01.01.2013.

Як зазначено у частині 2 статті 2 зазначеного Закону, дія цього Закону не поширюється на рішення суду, стягувачем за якими є державний орган, державне підприємство, орган місцевого самоврядування, підприємство, установа, організація, що належать до комунальної власності.

Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого указом Президента України від 06.04.2011 №384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 27 червня 2002 р. N 11-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25 лютого 2008 р. N 5-5), що зареєстроване в Міністерстві юстиції України 12 липня 2002 р. за N 581/6869, Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Управління) разом з управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах утворюють систему територіальних органів Пенсійного фонду України (далі - Фонд), який є центральним органом виконавчої влади.

На підставі встановлено суд робить висновок, що Головне управління Пенсійного фонду України в АР Крим є державним органом виконавчої влади, відповідно, на нього не поширюються вимоги Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".

Наступною підставою для повернення виконавчого документа стягувачеві відповідачем зазначений пункт 6 Порядку №845 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 №45, відповідно до якого у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб відповідні документи.

Суд не може погодитись з наведеним, оскільки відповідно до пункту 9 частини 1 статті 47 Закону України "Про виконавче провадження" заборона на звернення стягнення на майно чи кошти боржника може бути встановлена лише законом.

На це окремо звернуто увагу органів виконавчої служби в Інструкції з організації примусового виконання рішень від 02.04.2012 №512/5, що зареєстрована у Мінюсті України 2 квітня 2012 р. за N 489/20802. За пунктом 3.15.: "При поверненні виконавчого документа стягувачу необхідно враховувати, що підставою для повернення виконавчого документа згідно з пунктом 9 частини першої статті 47 Закону є встановлення безпосередньо у Законі заборони звертати стягнення на окреме майно чи кошти боржника".

У статті 17 Закону від 23.02.2006 року № 3477-IV "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" зазначається, що суди при розгляді справ застосовують Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Складовою принципу верховенства є вимога юридичної визначеності, відповідно до якої остаточне рішення суду не може піддаватись сумніву, а також належне виконання судових рішень проти органів державної влади: "Принцип верховенства права, один з основоположних принципів демократичного суспільства, який є невід'ємним аспектом всіх статей Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, зобов'язує державу та будь-який державний орган виконувати судові розпорядження чи рішення, ухвалені проти держави (органу)" (параграф 87 рішення Європейського Суду з прав людини: "Гасан і Чеус проти Болгарії" від 26.10.2000 року).

Таким чином, судовий акт, який набрав законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок.

Це означає, що особа, якій належить виконати судовий акт, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.

На підставі наведеного суд вважає безпідставним повернення стягувачу виконавчого документа, а тому задовольняє адміністративний позов в частині визнання протиправними дій відповідача щодо повернення стягувачу виконавчого документа, визнає протиправною та скасовує постанову про повернення виконавчого документа від 28.02.2013 ВП №33657122.

Щодо решти позовних вимог про зобов'язання відповідача прийняти нову постанову про прийняття виконавчого документа та відкриття виконавчого провадження, то суд не вбачає підстав для їх задоволення.

Відповідно до статті 51 Закону України "Про виконавче провадження" у разі якщо постанова державного виконавця про … повернення виконавчого документа стягувачу визнана судом незаконною … виконавче провадження підлягає відновленню протягом трьох робочих днів з дня надходження рішення суду, виконавчого документа чи постанови керівника відповідного органу державної виконавчої служби.

Про відновлення виконавчого провадження державний виконавець виносить постанову, копії якої не пізніше наступного дня надсилаються до суду, який визнав незаконною постанову державного виконавця, сторонам, а також органу (посадовій особі), який видав виконавчий документ.

У разі відновлення виконавчого провадження стягувач, суд або орган (посадова особа), якому повернуто виконавчий документ, зобов'язаний у тримісячний строк з дня надходження відповідної постанови пред'явити його до виконання.

На підставі викладеного суд робить висновок про встановлені Законом України "Про виконавче провадження" певні процедури, які повинен провести орган виконавчої служби.

Оскільки рішення суду про визнання протиправним та скасування постанови про повернення виконавчого провадження ще не набуло чинності, вимоги про зобов'язання орган виконавчої служби відкрити провадження є передчасною та задоволенню не підлягає.

Враховуючи зазначене вище, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити частково.

2.Визнати протиправними дії відповідача щодо повернення Головному Управлінню Пенсійного фонду України в Автономної Республіці Крим виконавчого документа.

3.Визнати протиправною та скасувати постанову про повернення виконавчого документа від 28.02.2013 ВП №33657122.

4.В іншій частині позовних вимог -відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя підпис Т.С.Ольшанська