Рішення № 30461077, 26.03.2013, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
26.03.2013
Номер справи
921/242/13-г/7
Номер документу
30461077
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"26" березня 2013 р.Справа № 921/242/13-г/7

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Стадник М.С.

розглянув справу

за позовом: Тернопільської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері Тернопільської області, вул. Білецька, 51, м. Тернопіль, 46003, в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль

до відповідача: Товстенького професійного сільськогосподарського ліцею, вул. Грушевського, 45, смт. Товсте, Заліщицького району, Тернопільської області, 48630

За участю представників сторін:

прокуратури: Ковальчук О.Р. посвідчення №001015 від 20.08.12 р.

позивача: Мазур Т.В. - юрисконсульт, довіреність № 1-1/23-1 від 03.01.12 р.

відповідача: Лізак К.Ф. (паспорт МС №631491 від 22.02.2000р.) довідка №АБ426487 від 07.03.12р.

Суть спору:

Тернопільський міжрайонний природоохоронний прокурор Тернопільської області звернувся з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до Товстенького професійного сільськогосподарського ліцею про стягнення 1873,28грн. збитків, завданих державі внаслідок самовільного водокористування.

Учасникам судового процесу роз'яснено права і обов'язки передбачені ст.ст. 22,29 ГПК України.

Прокурор, позивач підтримали заявлені позовні вимоги в повному обсязі, подали витребувані судом матеріали.

Відповідач визнав позовні вимоги, при цьому зазначив, що ліцеєм здійснюються заходи щодо отримання дозволу на спеціальне водокористування, також просить відстрочити виконання рішення господарського суду щодо стягнення 1873,28грн. збитків, завданих державі внаслідок самовільного водокористування до 01.07.2013р., оскільки ліцей здійснює фінансову діяльність по тимчасовому кошторису на перший квартал 2013р., яким не передбачено коштів на оплату штрафів.

Прокурор та представник позивача заперечень щодо відстрочення виконання рішення суду не заявили.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши прокурора, пояснення представників сторін, встановлено:

- відповідно до вимог ст.121 Конституції України, ст.ст.2, 29 ГПК України, прокуратура забезпечує представництво інтересів громадян або держави в суді із зазначенням органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Підставою представництва інтересів держави в судах, згідно ст.361 Закону України «Про прокуратуру» є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.

Державна екологічна інспекція у Тернопільській області, відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області (затверджене наказом Державної екологічної інспекції України від 12.12.2011р. №136) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції і їй підпорядковується та: - здійснює державний нагляд (контроль) в тому числі за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про екологічну та радіаційну безпеку, законодавства про використання та охорону земель, законодавства про поводження з відходами, законодавства щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов (п.п.1, 4.2 Положення); - складає протоколи про адміністративні правопорушення та розглядає справи про адміністративні правопорушення, накладає адміністративні стягнення у випадках, передбачених законом (п. 4.3 Положення); - проводить перевірки з питань, що належать до її компетенції, видає за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження (п. 6.4 Положення); - перевіряє документи на право спеціального використання природних ресурсів (дозволи, ліцензії, сертифікати, висновки, рішення, ліміти, квоти, погодження, свідоцтва) (п. 6.7 Положення); - розраховує розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства; - пред'являє претензії (п. 6.11 Положення).

Відповідно до ч.3 ст.38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" (далі Закон України) в порядку спеціального використання природних ресурсів, до яких належить води водних об'єктів (спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів, ст.48 Водного кодексу), громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності.

Спеціальне водокористування згідно ст.49 Водного кодексу здійснюється на підставі дозволів, погодження та видача яких регулюється Порядком погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 р. № 321.

Як визначено Переліком корисних копалин загальнодержавного значення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994р. №827, підземні води належать до корисних копалин загальнодержавного значення, дозвіл на спеціальне водокористування яких надається державними органами охорони навколишнього природного середовища (ст.49 Водного кодексу та п.2 Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування).

Як встановлено актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 31.01.2013р., підписаного механіком Товстенського професійного сільськогосподарського ліцею Філіпчук І.М. без заперечень, проведеної згідно плану роботи Держекоінспекції у Тернопільській області на 1 квартал 2013р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Сагаш Д.З., ліцей в період з 01.01.2013р. по 31.01.2013р., не маючи дозволу на спеціальне водокористування підземних джерел (попередній дозвіл діяв до 01.01.2013р), здійснило забір підземних прісних вод в кількості 0,032 м. куб.

Розмір шкоди, заподіяної відповідачем навколишньому природному середовищу, внаслідок самовільного забору підземних вод в кількості 0,032 куб.м. за період з 01.01.2013р. по 31.01.2013р. складає 1873,28 грн., та здійснений головним спеціалістом - держінспектором охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Тернопільській області відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів затвердженої наказом Міністерства навколишнього природного середовища України №389 від 20.07.2009р., яка встановлює єдині вимоги до визначення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.

Факт самовільного забору підземних вод Товстенським професійно сільськогосподарським ліцеєм, без дозволу на спеціальне водокористування та нанесення державі збитків, також підтверджується постановою про накладення адміністративного стягнення №8 від 31.01.2013р., якою механіка Філіпчук І.М., притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення ст. 48,49 Водного кодексу України (порушено право державної власності на води, а саме відсутність дозволу на спецводокористування), та на підставі ст.48,82-1 КУпАП, накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 85,00грн.

Відповідно до Закону України та Водного кодексу України, усі води підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій.

Згідно ч.1 ст. 110 Водного кодексу, ст. 68 Закону України, порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законодавством України.

Підприємства, установи, організації, діяльність яких впливає на стан води, зобов'язані приймати заходи щодо забезпечення їх охорони та нести відповідальність за порушення водного законодавства в розмірах і порядку встановлених законодавством України.

Так, згідно ч. 2 ст. 68 Закону України, п. 6 ч.3 ст. 110, ст. 111 Водного кодексу України, особа яка заподіяла шкоду, шляхом порушення правил спеціального водокористування (самовільне спеціальне використання природних ресурсів), зобов'язана відшкодувати її в повному обсязі.

При таких обставинах 1873,28грн. збитків, завданих державі порушенням природоохоронного законодавства підлягають до задоволення як такі, що доведені позивачем у відповідності до ст. ст. 33-34 ГПК України належними і допустимими доказами.

Сума шкоди в розмірі 1873,28грн. підлягає стягненню з відповідача на користь спеціального фонду місцевого та державного бюджету згідно вимог ст. 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" та п. 7 ч.3 ст. 29 Бюджетного кодексу України, відповідно до якого джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2013 рік у частині доходів є 30% (561,98грн.) грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності; та відповідно до п.7 ч.2 ст. 69 Бюджетного кодексу України, джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2013 році є 70% грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50% (936,64грн.), обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим, - 20% (374,6грн.), бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

Суд, розглянувши заяву та додані до неї докази, заслухавши пояснення представника ліцею, задовольняє заяву, та відстрочує виконання рішення суду, щодо стягнення 1873,28грн. збитків до 01.07.2013р.

Судовий збір в сумі 1720,50грн. згідно ст. 49 ГПК України, покладаються на відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 43, 49, 82,п.6 ст.83, ст.84 ГПК України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Товстенького професійного сільськогосподарського ліцею, вул. Грушевського, 45, смт. Товсте, Заліщицького району, Тернопільської області, ідентифікаційний код 02547599 :

- 1873,28грн. збитків , завданих порушенням природоохоронного законодавства, з них:

561,98грн. (30%) в доход спеціального фонду Державного бюджету України, 936,64грн. (50%) в доход спеціального фонду місцевого бюджету Заліщицької міської ради, 374,66грн. (20%) в доход спеціального місцевого бюджету Тернопільської обласної ради на р/р 33119331700153, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача 37373001 в ГУДКСУ в Тернопільській області , МФО 838012.

- в доход Державного бюджету України, 1720 грн. 50 коп. судового збору.

Виконання рішення відстрочити до 01.07.2013р.

На рішення суду, яке не набрало законної сили, прокурор, сторони мають право подати апеляційну скаргу, протягом десяти днів з дня підписання рішення через місцевий господарський суд.

Повне рішення складено "2 квітня 2013р."

Суддя М.С. Стадник