ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" березня 2013 р. Справа № 809/783/13-a
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Грицюка П.П.
при секретарі Кузишин Р.М
за участю:
прокурора Голіней О.М.,
представника позивача Раковецької Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: заступника прокурора м. Івано-Франківська в інтересах держави в особі Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
до відповідача: відкритого акціонерного товариства "Коломийський м'ясокомбінат"
про стягнення штрафних санкцій в сумі 85000,00 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
11.03.2013 року заступник прокурора м.Івано-Франківська в інтересах держави в особі Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства (далі-ВАТ) "Коломийський м'ясокомбінат" про стягнення штрафних санкцій.
Позовні вимоги мотивував тим, що за відповідачем рахується заборгованість перед бюджетом в розмірі 85000 грн., яка виникла у зв'язку з несплатою штрафної санкції, застосованої за правопорушення на ринку цінних паперів.
Прокурор в судовому засіданні заявлений позов підтримала з підстав, викладених у позовній заяві. Зазначила, що внаслідок повторного невиконання відповідачем розпорядження Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі-Комісії) від 05.04.2012 року постановою Комісії від 30.08.2012 року до Товариства застосовано штрафну санкцію в розмірі 85 000 грн. Вказала, що оскільки вказана сума штрафу відповідачем добровільно не сплачена, остання підлягає до стягнення в судовому порядку. Позов просила задовольнити.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала. Суду пояснила, що у зв'язку із невиконанням ВАТ "Коломийський м'ясокомбінат" вимог чинного законодавства про цінні папери, зокрема п.5 розділу XVII та ч.2 ст.20 Закону України "Про акціонерні товариства", Прикарпатським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено розпорядження від 05.04.2012 року, яким зобов'язано відповідача до 05.07.2012 року усунути допущені порушення, про що проінформувати уповноважену особу Комісії не пізніше наступного дня після закінчення даного строку. Однак у встановлений строк вказане розпорядження Товариством виконано не було, внаслідок чого відносно ВАТ "Коломийський м'ясокомбінат" порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів. Зазначила, що за результатами розгляду даної справи позивачем винесено постанову від 30.08.2012 року, згідно якої до відповідача застосовано штрафну санкцію в розмірі 85 000 грн. Вказала, що доказів сплати вказаної суми штрафу ВАТ "Коломийський м'ясокомбінат" на адресу Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку не надіслав. За таких обставин позовні вимоги прокурора вважає обгрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, поштові відправлення з повістками про виклик до суду, направлені ВАТ "Коломийський м'ясокомбінат" за адресою, зазначеною у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців, повернулися до суду без вручення в зв'язку із закінченням терміну зберігання (а.с. 26).
В такому випадку у відповідності до ч.11 ст.35 Кодексу адміністративного судочинства (далі-КАС) України вважається, що повістки вручені належним чином, так як поштові відправлення із даними повістками поверненні без вручення адресату з незалежних від суду причин. Наданим правом на подання заперечення проти позову відповідач не скористався. Заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи чи про причини неявки суду не подав.
За таких обставин, згідно положень ч.4 ст.128 КАС України суд ухвалив здійснити розгляд даної адміністративної справи на підставі наявних у ній доказів за відсутності представника відповідача.
Вислухавши пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши та оцінивши в їх сукупності подані докази, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому останні підлягають до задоволення з наступних мотивів.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначені Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" за №448/96-ВР від 30.10.1996 року.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Відкрите акціонерне товариство "Коломийський м'ясокомбінат" зареєстроване як юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, та згідно приписів ст.2 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" є емітентом в змісті даного Закону.
Частиною 1 ст. 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", визначено, що державне регулювання на ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Судом встановлено, що внаслідок порушення відповідачем приписів чинного законодавства про цінні папери, зокрема ч.2 ст.20 та п.5 Розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства", начальником Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено розпорядження за №65-ПР-Е від 05.04.2012, яким зобов'язано ВАТ "Коломийський м'ясокомбінат" у строк до 05.07.2012 року привести статут і внутрішні положення Товариства у відповідність до вимог вищевказаного Закону, перевести випуск акцій емітента з документарної форми існування в бездокументарну, та до 06.07.2012 року проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання вказаного розпорядження (а.с.8).
Дане розпорядження 13.04.2012 року направлено на виконання до ВАТ "Коломийський м'ясокомбінат". Факт направлення вказаного розпорядження відповідачу на адресу, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців, підтверджується наявними в матеріалах справи копіями реєстру поштових відправлень рекомендованих листів та відповідного фіскального чеку Укрпошти (а.с. 9).
Пунктом 10 ст.8 вищевказаного Закону встановлено, що до повноважень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку належить надіслання емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкових для виконання розпоряджень про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання відповідних документів відповідно до чинного законодавства.
Згідно п.п. 1,2 розділу XIV Правил розгляду справ про порушення законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 за № 2272, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.02.2008 за № 120/14811 (далі-Правила), розпорядження про усунення порушення законодавства про цінні папери (далі- розпорядження про усунення порушення) уповноваженою особою може виноситися, як за наслідками розгляду справи про правопорушення одночасно з постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у разі, якщо на момент розгляду справи порушення не усунуто, так і незалежно від порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Тобто, надсилаючи відповідачу розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку в особі його територіального управління діяла в межах повноважень, наданих їй чинним законодавством, зокрема Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".
Як вбачається із дослідженого судом акту за №379-ПР-1-Е, 16.08.2012 року уповноваженою особою Комісії виявлено факт невиконання Товариством розпорядження від 05.04.2012 року.
В судовому засіданні встановлено, що уповноваженою особою НКЦПФР у відповідності до Правил розгляду справ про порушення законодавства на ринку цінних паперів, відносно ВАТ "Коломийський м'ясокомбінат" порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів. Постановою Комісії від 16.08.2012 року розгляд вказаної справи призначено на 10.00 год. 30.08.2012 року, про що відповідно до вимог п.16 розділу I Правил повідомлено відповідача (а.с. 13). Даний факт підтверджується наявними в матеріалах справи письмовими доказами (а.с. 14).
Пунктом 8 ч.1 ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" та п.1.8 Розділу XVII вищевказаних Правил передбачена відповідальність юридичних осіб у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
На підставі наведеного, за наслідками розгляду вищевказаної справи, начальником Прикарпатського територіального управління НКЦПФР прийнято постанову за № 361-ПР-1-Е від 30.08.2012 року, згідно якої до ВАТ "Коломийський м'ясокомбінат" застосовано штрафну санкцію в розмірі 85 000 грн. (а.с. 15). Згідно наявних в матеріалах справи та досліджених у судовому засіданні копій реєстру поштових відправлень рекомендованих листів та фіскального чеку Укрпошти, вищезгадану постанову НКЦПФР направлено відповідачу 03.09.2012 року (а.с. 16-17).
Штрафні санкції до відповідача застосовані в сумі 85 000 грн. з тих підстав, що дане правопорушення є повторним, вчиненим відповідачем протягом року.
Так, за вказані порушення, на підставі винесеної позивачем постанови за № 13-ПР-Е від 05.04.2012 до ВАТ "Коломийський м'ясокомбінат" застосовано штрафну санкцію в розмірі 17 000 грн.
Дана штрафна санкція в розмірі 17000 грн. стягнута з відповідача у судовому порядку, справа №2а-2828/12/0970, рішення по справі набрало законної сили (а.с. 32-36).
У відповідності до п.п. 2, 3 розділу XVIII Правил штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше як через п'ятнадцять днів з дати отримання постанови шляхом перерахування коштів до Державного бюджету України. При цьому згідно п.4 даного розділу документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу центрального апарату Комісії чи відповідного підрозділу територіального органу Комісії.
Таким чином, оскільки у встановлений законом строк вищевказану постанову від 30.08.2012 року відповідачем не оскаржено, доказів перерахунку до Державного бюджету України штрафу в розмірі 85 000 грн. на адресу позивача не надіслано, то суд дійшов висновку про те, що вказану суму заборгованості Товариством не сплачено.
Підстав для звільнення відповідача від сплати заборгованості судом не встановлено.
Наявність вказаної суми заборгованості та її розмір відповідач не спростував, доказів сплати штрафних санкцій суду не представив, чим фактично не заперечив суму заборгованості, стягнення якої є предметом позову в даній справі.
Відповідно до п.5 Правил у разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.
Частиною 3 ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів" встановлено, що у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Виходячи з викладеного, суд вважає заявлену прокурором в інтересах Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку вимогу про стягнення з ВАТ "Коломийський м'ясокомбінат" штрафних санкцій в розмірі 85000 грн. підставною, а відтак позов слід задовольнити.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Коломийський м'ясокомбінат" (78200, вул. Соборна, 16, м. Коломия, Івано-Франківська область, ідентифікаційний код 13663245) в дохід Державного бюджету України штрафні санкції в сумі 85000 (вісімдесять п'ять тисяч) гривень 00 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя: /підпис/ Грицюк П.П.
Постанова складена в повному обсязі 29.03.2013 року.