Постанова № 30456697, 02.04.2013, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2013
Номер справи
803/501/13-а
Номер документу
30456697
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2013 року Справа № 803/501/13-a

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Димарчук Т.М.,

при секретарі судового засідання Мельник Л.А.,

за участю представників позивача Максимчука Ю.В., Ахмедової А.П.,

представника відповідача Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби Ярошика Т.В.,

представника відповідача Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області Ольхової А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж Україна" до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби, Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Престиж Україна" (надалі - ТзОВ "Престиж Україна") звернулося з позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби (надалі - Луцька ОДПІ, відповідач 1), Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області (надалі - ГУ ДКСУ у Волинській області, відповідач 2) про визнання бездіяльності протиправною та стягнення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за січень 2012 року в розмірі 143 857 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в січні 2012 року позивачем сформовано суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 143 857 грн. Луцькою ОДПІ проведено перевірку ТзОВ "Престиж Україна", за результатами якої складено акт № 771/15-3/33381637 від 20 квітня 2012 року, в якому зафіксовано порушення абзацу «а» пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України, а саме: завищення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за січень 2012 року в сумі 143 857 грн.

На підставі акту перевірки відповідачем 1 винесено податкове повідомлення - рішення № 0000072302 від 08 травня 2012 року, яким до ТзОВ «Престиж Україна» застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 35 964 грн.

Дане податкове повідомлення - рішення оскаржене позивачем у судовому порядку та скасоване Волинським окружним адміністративним судом 15 серпня 2012 року.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2013 року постанову Волинського окружного адміністративного суду залишено без змін. ТзОВ "Престиж Україна" двічі зверталося до Луцької ОДПІ з проханням подати до органу державного казначейства висновок про бюджетне відшкодування коштів в сумі 143 857 грн., однак відповіді від відповідача 1 так і не отримало.

Позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність Луцької ОДПІ в частині неподання органу, що здійснює казначейське обслуговування висновку про відшкодування з бюджету на рахунок ТзОВ "Престиж Україна" коштів в сумі 143 857 грн. та стягнути з Державного бюджету України вказану суму бюджетного відшкодування.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві, та просили їх задовольнити.

Представник відповідача - Луцької ОДПІ позовних вимог не визнав і послався на правомірність висновків податкового органу, зроблених при проведенні перевірки. Вважає, що оскаржуване повідомлення-рішення № 0000072302 від 08 травня 2012 року винесене відповідно до чинного законодавства, оскільки придбані позивачем у «EGEN S. А» товарно-матеріальні цінності не використані ним у господарській діяльності, тому перевіркою зроблено висновок, що право на бюджетне відшкодування по імпортованих ТМЦ виникне у разі їх реалізації. ТзОВ «Престиж Україна» в порушення вимог абзацу «а» пункту 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України завищено суму бюджетного відшкодування ПДВ. Луцькою ОДПІ до Вищого адміністративного суду подано касаційну скаргу на постанову Волинського окружного адміністративного суду та ухвалу Львівського апеляційного суду з клопотанням про зупинення виконання рішень судів попередніх інстанцій. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник відповідача - ГУ ДКСУ у Волинській області суду пояснила, що відповідно до вимог пунктів 200.12 та 200.13 статті 200 Податкового кодексу України та пунктів 6, 9 Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, орган державної податкової служби надає висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету. На підставі такого висновку, орган казначейства перераховує платникові податку суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку. Станом на 15 березня 2013 року висновки Луцької ОДПІ із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню ТзОВ "Престиж Україна" до ГУ ДКСУ у Волинській області не надходили. Представник відповідача 2 зауважує на тому, що відповідно до частини 1 статті 25 Бюджетного кодексу України повернення суми бюджетної заборгованості з податку на додану вартість можливе в порядку безспірного списання коштів державного бюджету за рішенням суду.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з врахуванням наступного.

Судом встановлено, що ТзОВ «Престиж Україна» 23 березня 2005 року зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Луцької міської ради Волинської області (а.с.11), а з 19 квітня 2005 року зареєстроване платником податку на додану вартість у Луцькій ОДПІ (а.с.16).

В період з 06 по 12 квітня 2012 року Луцькою ОДПІ проведено перевірку ТзОВ "Престиж Україна", за результатами якої складено акт № 771/15-3/33381637 від 20 квітня 2012 року. Актом перевірки зафіксовано порушення абзацу «а» пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України, в зв'язку з чим завищено заявлену суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за січень 2012 року на 143 857 грн.

На підставі акту перевірки Луцькою ОДПІ винесено податкове повідомлення - рішення № 0000072302 від 08 травня 2012 року, яким до ТзОВ «Престиж Україна» застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 35 964 грн.

Дане податкове повідомлення - рішення оскаржене позивачем в адміністративному і судовому порядку. Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2012 року у справі № 2а/0370/2484/12 податкове повідомлення-рішення Луцької ОДПІ №0000072302 від 08.05.2012 року булу визнано протиправним і скасовано.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2013 року постанову Волинського окружного адміністративного суду залишено без змін.

ТзОВ «Престиж Україна» двічі зверталося із заявами до Луцької ОДПІ, а саме 14 лютого 2013 року та 04 березня 2013 року з проханням подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про відшкодування з бюджету на рахунок ТзОВ «Престиж Україна» 143 857 грн. Проте, жодної відповіді на свої заяви позивач не отримав.

Згідно з частиною 5 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Відповідно до частини 1 статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

З аналізу наведених норм вбачається, що рішення Волинського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2012 року в адміністративній справі № 2а/0370/2484/12, яким досліджено та підтверджено правомірність формування позивачем суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за січень 2012 року у розмірі 143 857 грн., набрало законної сили 31 січня 2013 року, а тому правомірність формування позивачем суми бюджетного відшкодування в даній адміністративній справі доказуванню не підлягає.

Згідно з частиною 2 статті 14 КАС України, постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.

Відповідно до підпункту 14.1.18 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Згідно з пунктом 200.7 статті 200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Абзацом 2 пункту 200.15 статті 200 ПК України передбачено, що після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Згідно з пунктом 200.13 статті 200 ПК України на підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування або шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку, або шляхом оформлення (випуску) казначейського фінансового векселя (за згодою платника податків) протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем 14 лютого 2013 року та 04 березня 2013 року Луцькій ОДПІ було надіслано заяви з проханням надати в орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про відшкодування з бюджету на рахунок товариства коштів в сумі 143 857 грн., які залишилися без належного реагування.

З наведеного вбачається, що Луцькою ОДПІ в порушення зазначених вище приписів законодавства не було надано органу державного казначейства протягом п'яти робочих днів, наступних за днем отримання ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду, висновку із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету, у зв'язку із чим сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість не була перерахована органом державного казначейства на розрахунковий рахунок позивача.

Оскільки, позивачем виконані всі необхідні умови для отримання бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, а Луцька ОДПІ не вчинила дій, спрямованих на перерахування позивачу бюджетної заборгованості, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ТзОВ "Престиж Україна" та стягнення з Державного бюджету України на його користь суми бюджетної заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 143 857 грн.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа.)

Таким чином, сплачена позивачем сума судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 1438,57 грн. згідно платіжного доручення № 1209 від 05 березня 2013 року підлягає поверненню з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 94, 160, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби щодо ненадання органу державного казначейства висновку про відшкодування з бюджету на рахунок товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж Україна" податку на додану вартість за січень 2012 року в сумі 143 857 грн. (сто сорок три тисячі вісімсот п'ятдесят сім гривень).

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж Україна" суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за січень 2012 року в розмірі 143 857 грн.(сто сорок три тисячі вісімсот п'ятдесят сім гривень).

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж Україна" судовий збір у розмірі 1438,57 грн.(одну тисячу чотириста тридцять вісім гривень п'ятдесят сім копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 05 квітня 2013 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Т.М. Димарчук