Рішення № 30450052, 01.04.2013, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
01.04.2013
Номер справи
914/759/13-г
Номер документу
30450052
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.04.13 Справа№ 914/759/13-г

За позовом: Прокурора Яворівського району Львівської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області, м. Львів

до відповідача: Яворівського дочірнього лісогосподарського підприємства ЛГП «Галсільліс», м. Яворів Яворівського району Львівської області

про стягнення 15 008, 46 грн.

Суддя П. Манюк

при секретарі Н. Чорній

За участю представників:

від прокурора: Телюк Г.В.

від позивача: Калітєєвська Є.О. - представник

від відповідача: Харчук В.М. - представник

Суть спору: Розглядається справа за позовом Прокурора Яворівського району Львівської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області до Яворівського дочірнього лісогосподарського підприємства ЛГП «Галсільліс» про стягнення 15 008, 46 грн.

Ухвалою господарського суду Львівської області від 21.02.2013 року порушено провадження у справі та призначено до розгляду в судовому засіданні на 11.03.2013 року.

В судовому засіданні оголошувалася перерва до 01.04.2013 року.

В судових засіданнях прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали, просили їх задоволити з підстав наведених у позовній заяві та усних поясненнях наданих в судових засіданнях.

Представник відповідача у судових засіданнях позовні вимоги не заперечив, однак просив розстрочити сплату заборгованості на 6 місяців у зв'язку з важким економічним становищем підприємства.

Розглянувши матеріали справи суд встановив наступне:

Прокурор Яворівського району Львівської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області звернувся із позовом до Яворівського дочірнього лісогосподарського підприємства ЛГП «Галсільліс» (надалі відповідач) про стягнення 15 008, 46 грн.

В обґрунтування позовних вимог прокурор вказує на те, що 26.04.2012 р. Державною екологічною інспекцією у Львівській області проведено позапланову перевірку дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства в своїй діяльності, за результатами якої складено акт перевірки від 26.04.2012 року № 640-05/623.

Перевіркою встановлено порушення вимог ст.ст. 19, 105 Лісового кодексу України, яке полягало в нездійсненні відповідачем своєчасного очищення від порубкових залишків на території земельної ділянки в кварталі № 20 виділ 12 на площі 5,2 га Немирівського лісництва, яка знаходиться в межах Немирівської селищної ради.

Шкода за порушення вимог лісового законодавства щодо неочищення місць рубок від порубкових залишків становить половину таксової вартості зрубаної деревини. Таксова вартість зрубаної деревини на площі 5,2 га становить 30 016, 92 грн. відповідно до виписаного лісорубного квитка від 17.06.2011 року № 265723. Таким чином, внаслідок порушення вимог лісового законодавства та неочищення місць рубок від порубкових залишків, відповідачем заподіяно державі збитків в розмірі 15 008, 46 грн.

Позивачем розрахунок збитків було проведено згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.1995 р. № 555 «Про затвердження санітарних правил в лісах України».

На адресу відповідача позивачем була направлена претензія про добровільне відшкодування завданих державі збитків, яка була залишена без відповіді та задоволення.

В представленому відзиві та в усних пояснення, наданих в судових засіданнях, відповідач позовні вимоги не заперечив, однак просив розстрочити сплату заборгованості на 6 місяців у зв'язку з важким економічним становищем підприємства, значною заборгованістю з виплати заробітної плати працівникам підприємства та з сплати податків, зборів та обов'язкових платежів до державного та місцевого бюджетів, оскільки стягнення повної суми з підприємства може зупинити його діяльність, що у свою чергу може привести до ліквідації підприємства.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги слід задоволити повністю виходячи із наступних мотивів:

Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в народному господарстві в даний період, зокрема, ліс та інша рослинність.

Статтею 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів віднесено подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних у результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 94 Лісового кодексу України, державний контроль за охороною, захистом, використанням та відтворенням лісів здійснюється Кабінетом Міністрів України, центральними органами виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, з питань лісового господарства, органами виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центральних органів виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, з питань лісового господарства, іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади в межах повноважень, визначених законом.

Відповідно до п.п. 1, 6, 7, 9 Положення про Державну екологічну інспекцію в Львівській області, затвердженого наказом Мінприроди від 19.02.2007 року № 55, інспекція має право зокрема: обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації, військові та оборонні об'єкти з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів; вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

У відповідності до вищезгаданого Положення, позивачем було проведено позапланову перевірку дотримання відповідачем вимог лісового та природоохоронного законодавства в присутності директора Яворівського ДЛГП «Галсільліс» Мазура М.Ф. та складено акт перевірки від 26.04.2012 р. № 640-05/623 в якому встановлено порушення вимог ст.ст. 19, 105 Лісового кодексу України, яке полягало в нездійсненні відповідачем своєчасного очищення від порубкових залишків на території земельної ділянки в кварталі № 20 виділ 12 на площі 5,2 га Немирівського лісництва, яка знаходиться в межах Немирівської селищної ради, чим заподіяно державі збитків в розмірі 15 008, 46 грн.

Згідно Постанови від 27.07.1995 р. № 555 «Про затвердження Санітарних правил в лісах України» (надалі - Постанова) санітарні правила в лісах - це сукупність норм здійснення санітарно-оздоровчих заходів та санітарних вимог, які встановлюються з метою охорони та захисту лісів при веденні лісового господарства, використанні лісових ресурсів та здійснення робіт, не пов'язаних з веденням лісового господарства, підприємствами, установами, організаціями та громадянами.

Пунктом 42 вищезазначеної Постанови передбачено, що очищення місць рубок від порубкових решток здійснюється

відповідно до правил відпуску деревини на пні та правил рубок

головного користування. В осередках стовбурових шкідників, судинних і некрозно-ракових хвороб порубкові рештки підлягають обов'язковому спалюванню.

Відповідно до п. 52 Постанови за вчинені підприємствами, організаціями, установами та громадянами порушення цих Правил встановлюються такі розміри стягнень за несвоєчасне очищення або з порушенням вимог лісового законодавства місць рубок від порубкових залишків, захаращення просік, доріг, смуг, завширшки 30 метрів, що прилягають до лісосік, - за кожний гектар неочищеної або захаращеної території - половина таксової вартості деревини, зрубаної з одного гектара лісосіки (сплата суми стягнення не звільняє лісозаготівельника від проведення очищення місць рубок у визначені терміни)

Згідно ч. 4 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Статтею 19 Лісового кодексу України передбачено, що постійні лісокористувачі зобов'язані забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень; дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.

Приписами статті 105 Лісового кодексу України передбачено, що особи, винні у порушенні лісового законодавства, зокрема, у порушенні строків лісовідновлення та інших вимог щодо

ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері

охорони, захисту, використання та відтворення лісів, несуть встановлену законом відповідальність.

Відповідно до ст. 64 Лісового кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов'язані зокрема: забезпечувати посилення водоохоронних, захисних, кліматорегулюючих, санітарно-гігієнічних, оздоровчих та інших корисних властивостей лісів з метою поліпшення навколишнього природного середовища та охорони здоров'я людей; здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень.

Згідно ст. 107 Лісового кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Відповідно до ч.1 ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Зважаючи на те, що відповідач своєчасного не очистив від порубкових залишків земельну ділянку, суд вважає що позовні вимоги про стягнення збитків в розмірі 15 008, 46 грн. є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Оскільки спір виник через неправомірні дії відповідача, судовий збір покладаються на відповідача повністю.

Відповідно до п. 6 ст. 83 ГПК України господарський суд приймаючи рішення має право відстрочити або розстрочити виконання рішення.

Заслухавши думку прокурора та представників сторін, суд вважає, що виконання рішення слід розстрочити терміном на 6 місяців шляхом сплати Яворівським дочірнім лісогосподарським підприємством ЛГП «Галсільліс» суми коштів (без урахування судового збору) в розмірі 15 008, 46 грн. наступним чином:

- до травня 2013 р. - 2 501, 41 грн.

- до червня 2013 р. - 2 501, 41 грн.

- до липень 2013 р. - 2 501, 41 грн.

- до серпня 2013 р. - 2 501, 41 грн.

- до вересня 2013 р. - 2 501, 41 грн.

- до жовтня 2013 р. - 2 501, 41 грн.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 5, 20, 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. ст. 19, 64, 94, 105, 107 Лісового кодексу України, ст.ст. 36, 43, 49, 82-85 ГПК України, суд ,

в и р і ш и в:

1. Позовні вимоги задоволити повністю.

2. Стягнути з Яворівського дочірнього лісогосподарського підприємства "Галсільліс" (81000, м. Яворів Яворівського району Львівської області, вул. Бічна Греблі, 2, код ЄДРПОУ 31179842) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Львівській області (79026, м. Львів, вул. Стрийська, 98, код ЄДРПОУ 38057086) збитки у розмірі 15 008, 46 грн. на рахунок місцевого бюджету Немирівської селищної ради Яворівського району Львівської області (р/р № 33117331700704, банк УДКСУ у Яворівському районі Львівської області, ЄДРПОУ 38011710, МФО 825014, код платежу 24062100) в рахунок відшкодування збитків заподіяних державі, внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства та розстрочити виконання судового рішення терміном на 6 місяців шляхом сплати суми збитків в розмірі 15 008, 46 грн. наступним чином:

- до травня 2013 р. - 2 501, 41 грн.

- до червня 2013 р. - 2 501, 41 грн.

- до липень 2013 р. - 2 501, 41 грн.

- до серпня 2013 р. - 2 501, 41 грн.

- до вересня 2013 р. - 2 501, 41 грн.

- до жовтня 2013 р. - 2 501, 41 грн.

3. Стягнути з Яворівського дочірнього лісогосподарського підприємства "Галсільліс" (81000, м. Яворів Яворівського району Львівської області, вул. Бічна Греблі, 2, код ЄДРПОУ 31179842) в дохід Державного бюджету України 1 720, 50 грн. судового збору.

4. Накази видати відповідно ст.116 ГПК України.

Повне рішення складено 04.04.2013 року

Суддя Манюк П.Т.