Ухвала суду № 30450032, 02.04.2013, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
02.04.2013
Номер справи
20/17б
Номер документу
30450032
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32 ______

УХВАЛА

02 квітня 2013 року Справа № 20/17б.

За заявою

боржника - Відкритого акціонерного товариства «Лисичанська сода»,

м. Лисичанськ Луганської області,

суддя Т.С. Кірпа,

представники:

від кредиторів:

- Лавриненко В.С., дов. № 66 від 01.02.2013, ТОВ "Луганське енергетичне об'єднання";

- Захарова Т.І., довіреність № 04-05/13-04 від 02.01.2013, Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів;

ліквідатор - Клименко М.А.

обставини справи: банкрутство, ліквідаційна процедура відповідно до положень розділу ІІІ Закону України від 14.05.1992. №2343-ХІІ "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції Закону від 30.06.1999 №784-ХІV), розгляд скарги на дії ліквідатора та розгляд клопотання ліквідатора про продовження його повноважень,

в с т а н о в и в:

Боржник - Відкрите акціонерне товариство "Лисичанська сода", м. Лисичанськ Луганської області, звернувся до господарського суду Луганської області із заявою від 19.02.2010 №30-2-6 про порушення справи про власне банкрутство в порядку ст. 53 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", з метою проведення керівником підприємства процедури санації, до подачі кредиторами заяви про порушення справи про банкрутство.

Як вбачається із матеріалів справи, рішення про звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство з метою проведення керівником боржника процедури санації прийнято на позачергових загальних зборах акціонерів Відкритого акціонерного товариства "Лисичанська сода", які відбулися 23.11.2009 (протокол №2/2009) та які, згідно п.п. 10.1, 10.2 Статуту боржника, є вищим органом управління підприємства-боржника.

За таких обставин, керуючись ст. ст. 1, 5, 7, 53 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", господарським судом порушено провадження у справі стосовного даного боржника ухвалою від 22.02.2010 №20/17б.

Матеріали справи свідчать, що Спеціалізованою організацією, Державною госпрозрахунковою установою "Агентство з питань банкрутства", м. Київ, проведені аналіз і оцінка фінансово-господарського стану боржника на наявність ознак неплатоспроможності підприємства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства, за період 2008-2009 р.р.

За результатами проведеного аналізу наявності економічних ознак фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства, не виявлено.

Враховуючи, що заява боржника, додані до неї й додатково представлені матеріали відповідають приписам ст. 53 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", суд відкрив процедуру санації Відкритого акціонерного товариства "Лисичанська сода", строком на 12 місяців, тобто до 23.03.11., призначив керуючим санацією боржника його керівника - генерального директора Галунова Геннадія Івановича, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, та призначив розпорядником майна в процедурі санації арбітражного керуючого Клименка Михайла Анатолійовича (ліцензія НОМЕР_4 від 08.08.06., який мешкає за адресою: АДРЕСА_1, ід. номер НОМЕР_2).

Розпорядником майна Клименком М.А. на виконання вимог суду та ст.ст. 14, 15, 53 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" надано реєстр грошових вимог кредиторів до боржника, ВАТ "Лисичанська сода", який затверджено ухвалою господарського суду Луганської області від 18.06.2010 № 20/17б.

У зв'язку з надісланням на адресу суду листа прокуратури м. Лисичанська Луганської області від 08.06.2010. за вихідним номером 3594-10 щодо призначення проведення експертизи фінансового стану з виявлення ознак фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства ВАТ "Лисичанська сода", ухвалою від 18.06.2010 №20/17б суд призначив проведення експертизи фінансового стану з виявлення ознак фіктивного банкрута чи доведення до банкрутства Відкритого акціонерного товариства "Лисичанська сода" Відділом з питань банкрутства у Луганській області та зобов'язав Відділ надати суду у термін до 15.08.2010 результати проведення експертизи з виявлення ознак фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства боржника.

Відділ з питань банкрутства у Луганській області 10.08.2010 надіслав на адресу суду акт від 06.08.2010 за результатами експертизи (аналізу) фінансово-господарського стану Відкритого акціонерного товариства "Лисичанська сода" з виявлення ознак фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства.

Згідно зазначеного акту фінансовий стан ВАТ "Лисичанська сода" за попередні роки та на час порушення справи про банкрутство характеризується наявністю ознак неплатоспроможності.

Наявності ознак фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства за результатами аналізу наданих документів фінансової звітності ВАТ "Лисичанська сода" не вбачається.

Як свідчать матеріали справи, ухвалою суду від 30.08.2010 №20/17б затверджено план санації боржника, попередньо розглянутий та схвалений на засіданні комітету кредиторів.

У зв'язку з незадовільним фінансовим станом боржника та відповідно рішенню комітету кредиторів, постановою господарського суду від 25.10.2011 №20/17б прийнято рішення про:

- визнання Відкритого акціонерного товариства "Лисичанська сода", м. Лисичанськ Луганської області, вул. Красна, 1, ідентифікаційний код 00204889, банкрутом;

- відкриття ліквідаційної процедури Відкритого акціонерного товариства "Лисичанська сода", м. Лисичанськ Луганської області, вул. Красна, 1, ідентифікаційний код 00204889, банкрутом, строком на дванадцять місяців, до 25.10.2012;

- призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Клименка Михайла Анатолійовича (ліцензія НОМЕР_4 від 08.08.06., який мешкає за адресою: АДРЕСА_1, ід. номер НОМЕР_2).

Матеріали справи свідчать, що ліквідатор Клименко М.А. надав суду протокол зборів комітету кредиторів ВАТ "Лисичанська сода" від 22.02.2013 №16, з тексту якого вбачається, що об'єкти, які лічаться на балансі банкрута та належать Державному агентству по корпоративним правам, є зруйновані, а саме, житлові будинки (у кількості 8 од.) та штаб Цивільної оборони (зруйнований у 1980 році).

Листом від 17.01.2013 на запит ліквідатора Агентство повідомило про те, що необхідно зробити для вирішення питань, пов'язаних зі списанням вказаних об'єктів (лист було надано на розгляд комітету кредиторів). По Указу Президента України дане Агентство ліквідовано у грудні 2012 року, правонаступником є Мінпромполітики. Станом на дату проведення засідання Міністр не призначений, тобто вирішити питання на даний час не є можливим.

Ліквідатором приймаються заходи по виконанню вимог Закону та листа Агентства, з селищної ради отримані довідки про те, що вказані будинки не мають статусу житлового фонду, тобто є всі підстави для їх списання.

На зборах комітету 22.02.2013 затверджено поточний звіт ліквідатора та визнано роботу ліквідатора Клименка М.А. по проведенню заходів, пов'язаних з ліквідаційною процедурою банкрута, задовільною.

З огляду на абз. 3 п. 1-1 ч. 1 Розділу Х Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 22.12.2011 №4212-VI суд зобов'язав ліквідатора Клименка М.А. у разі виявлення майна банкрута, здійснити продаж та визначення оцінки початкової вартості майна, у відповідності до вимог ст. ст. 43, 49, 57 Закону №4212-VI.

Ліквідатором Клименком М.А. надано лист від 20.02.2013 "б/н про наступне.

Відповідно до п. 6 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", на підставі Наказу від 31.01.2013 №202/5 Міністерства юстиції України, ліцензія серії НОМЕР_6 від 23.08.2011 арбітражного керуючого Клименка М.А. на право здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) замінена на Свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) НОМЕР_5 від 07.02.2013.

У зв'язку з чим, при подальшому розгляді справи ліквідатор Клименко М.А. просить суд використовувати наступну інформацію про арбітражного керуючого, а саме, Клименко Михайло Анатолійович, ідентифікаційний код НОМЕР_3, Свідоцтво НОМЕР_5 від 07.02.2013, адреса для отримання поштової кореспонденції: АДРЕСА_1.

Суд задовольнив вказане клопотання.

Як свідчать матеріали справи свідчать, на адресу суду надійшла скарга від 19.02.2013 №04-05/336-04 кредитора, Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Луганськ з проханням задовольнити заяву Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів в повному обсязі, визнати вимоги Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів в сумі 108619 грн. 73 коп. - до банкрута, ВАТ «Лисичанська сода» адміністративно-господарські санкції (за 2011 рік) та включити до реєстру кредиторів.

Враховуючи зазначене, суд призначив розгляд скарги у засіданні суду.

На виконання ухвали суду від 25.02.2013 №20/17б ліквідатор Клименко М.А. надав відзив від 02.04.2013 за яким останній просить суд залишити скаргу Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на дії ліквідатора щодо визнання грошових вимог та включення до реєстру кредиторів, без задоволення.

Луганським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів надано суду роз'яснення до скарги на дії ліквідатора від 01.04.2013 №04-05/593-04 про наступне.

Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про основи соціального захисту інвалідів в Україні» від 21.03.1991 у випадку, якщо кількість працюючих інвалідів на підприємствах, установах, у тому числі підприємства, організації громадських організацій де кількість працюючих інвалідів менша, ніж встановлено нормативом, передбаченим ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», щороку сплачують санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій передбачає нарахування пені.

ВАТ «Лисичанська сода» в порушення зазначеного закону не працевлаштувало необхідну кількість інвалідів і тому підлягає відповідальності за порушення чинного законодавства.

У порушення вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» на підприємстві ВАТ «Лисичанська сода» у 2011 році замість 9 інвалідів працювало 5 інвалідів.

Відповідно до ч. 1 ст. 218 ГКУ підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. У ч. 2 наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема, за порушення правил господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Згідно до листа Лисичанського міського центру зайнятості від 18.09.2012 №8/07-2348 ВАТ «Лисичанська сода» у 2011 році до Лисичанського міського центру зайнятості інформацію про наявність робочих місць для працевлаштування інвалідів надавало лише у березні 2011 році. Відповідно до ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення» підприємства, установи і організації, незалежно від форми власності, реєструються у місцевих центрах зайнятості, щомісячно подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць, у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів.

Банкрутом вказані вимоги закону не виконані. Таким чином, на думку Фонду, на підприємстві за 4 робочих місця, які повинні бути призначені для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами, банкрут до 15.04.2012 повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції на користь Державного бюджету у розмірі 105069 грн. 04 коп., пеня 3550 грн. 69 коп.

Розглянувши матеріали справи, заяву Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, заслухавши та оцінивши доводи сторін у їх сукупності, суд вважає, що вимоги до банкрута є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Протягом 2011 року банкрут регулярно надавав до центру зайнятості звіти за формою 3-ПН про наявність вакантних місць для працевлаштування інвалідів та випадків відмови у працевлаштуванні інвалідів на підприємстві протягом 2010 року не зафіксовано.

За ст. 18-1 Закону України «Про основи соціального захисту інвалідів в Україні» державна служба зайнятості здійснює пошук відповідної роботи згідно рекомендацій МСЕК, наявних у інвалідів кваліфікації та знань, з урахуванням їх бажань.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про основи соціального захисту інвалідів в Україні», підприємства, установи, організації, фізичної особи-підприємці, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За змістом ст. 19 Закону №875-ХІІ для підприємств, установ, організацій встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.

Відповідно до ст. 18 Закону України в редакції від 08.07.2010 «Про основи соціального захисту інвалідів в Україні» забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані, в свою чергу, виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації праці інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

ВАТ «Лисичанська сода» виконало всі вимоги чинного законодавства, а саме, створило робочі місця для працевлаштування інвалідів, протягом 2011 року звітувало до Лисичанського міського центру зайнятості про наявність вакансій для осіб з обмеженими можливостями, що підтверджується звітністю форми №3-ПН «Звіт про наявність вакансій».

Аналізуючи норми Конституції України та чинного законодавства, можна зробити висновок, що основним органом працевлаштування громадян є центр зайнятості; людина самостійно обирає собі працю і не може бути примушена виконувати її, інваліди, забезпечуючи своє право на працевлаштування, самостійно звертаються на підприємства або до центру зайнятості, вони вільні у виборі професії та місця роботи.

Таким чином, ВАТ «Лисичанська сода» вжито усі передбачені чинним законодавством заходи для забезпечення працевлаштування інвалідів, на ВАТ «Лисичанська сода» не може бути покладена відповідальність за не направлення органами соціального захисту населення необхідної кількості інвалідів на підприємство для працевлаштування, та відсутність інвалідів, які бажають працевлаштуватись.

Аналогічна правова позиція висловлена в ухвалі Донецького апеляційного адміністративного суду від 29.09.2011 по справі №2а-6250/11/1270.

Враховуючи зазначене, суд відхиляє скаргу Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на дії ліквідатора Клименка М.А. за необґрунтованістю.

Крім того, ліквідатором Клименком М.А. подано звіт ліквідатора за період з 25.10.2011 по 20.03.2013, водночас, керуючись ч. 2 ст. 22 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ліквідатор просить суд продовжити термін повноважень ліквідатора Клименка М.А. на 3 місяці, до 25.07.2013, з приводу необхідності звернення до відповідного суду з позовною заявою про спонукання виконати відповідні дії відповідача, Державного агентства по корпоративним правам.

За змістом ч. 2 ст. 22 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", строк ліквідаційної процедури не може перевищувати дванадцяти місяців. Господарський суд може продовжити цей термін на шість місяців, якщо інше не передбачено даним Законом.

Враховуючи викладене, з метою завершення ліквідаційної процедури, суд, керуючись ч. 2 ст. 22 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", задовольняє подане клопотання та продовжує термін повноважень ліквідатора Відкритого акціонерного товариства "Лисичанська сода", м. Лисичанськ Луганської області, - Клименка М.А. на три місяці, до 25.07.2013.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 1, 31, 5, 6, 7, 16, 22-32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. ст. 1, 41, 38, 43, 50, 77, 86, 87 Господарського процесуального кодексу України, суд

у х в а л и в :

1. Продовжити термін повноважень ліквідатора Відкритого акціонерного товариства «Лисичанська сода», м. Лисичанськ Луганської області, - Клименка М.А. на три місяці, до 25.07.2013.

2. Скаргу кредитора, Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Луганськ на дії ліквідатора Відкритого акціонерного товариства «Лисичанська сода», Клименка М.А. щодо визнання грошових вимог в сумі 108619,73грн. та включення їх до реєстру кредиторів, - відхилити.

3. Відкласти розгляд справи на 22.07.2013 на 11 год. 00 хв. в приміщенні господарського суду Луганської області, кімн. 333.

4. Зобов'язати ліквідатора Клименка М.А. у термін до 20.07.2013 надати суду звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута, інші матеріали згідно вимог ст. ст. 16, 22-32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" № 2343-ХІІ та ст. ст. 43, 49, 57 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції Закону від 22.12.2011 №4212-VI, попередньо розглянуті на засіданні комітету кредиторів.

5. Зобов'язати комітет кредиторів у термін до 20.07.2013 розглянути на засіданні комітету звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута, протокол з зазначених питань надати до суду.

Дану ухвалу надіслати банкруту; ліквідатору Клименку М.А. (АДРЕСА_1), кредиторам у справі; Публічному акціонерному товариству «Центральна збагачувальна фабрика «Комсомольська».

Явка в судове засідання членів комітету кредиторів та ліквідатора є обов'язковою.

Суддя Т.С. Кірпа