Постанова № 30442702, 12.03.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
12.03.2013
Номер справи
2а-14052/12/0170/19
Номер документу
30442702
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 березня 2013 р. (09 год. 54 хв.) Справа №2а-14052/12/0170/19

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кузнякової С.Ю., секретар судового засідання Устінова І.В., за участю представників позивача Овсянникова Д.В., Казакова А.Р., представника відповідача Ніколаішвілі В.Я., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства "Сімферопольський завод сільськогосподарського машинобудування"

до Кримського територіального управління національної комісії з цінних паперів та фондового ринку

про визнання протиправними та скасування постанов.

Обставини справи: Публічне акціонерне товариство "Сімферопольський завод сільськогосподарського машинобудування" звернулось до Окружного адміністративного суду А Р Крим з адміністративним позовом до Кримського територіального управління національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови № 338-КР-1-Е від 28.11.2012р., винесеної Кримським територіальним управлінням національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення на Публічне акціонерне товариство "Сімферопольський завод сільськогосподарського машинобудування" штрафу у розмірі 1000 неоподаткованих податком мінімумів доходів громадян на суму 17000,00 грн. за нерозміщення інформації у Загальнодоступній базі даних Комісії про ринок цінних паперів та про визнання протиправною та скасування постанови № 341-КР-1-Е від 28.11.2012р., винесеної Кримським територіальним управлінням національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення на Публічне акціонерне товариство "Сімферопольський завод сільськогосподарського машинобудування" штрафу у розмірі 1000 неоподаткованих податком мінімумів доходів громадян на суму 17000,00 грн. за подання недостовірної інформації до комісії. Позовні вимоги мотивовані тим, що, позивачем були прийняти усі дії по розміщенню квартальної інформації згідно з Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженим рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006р. № 5191, а тому, на думку позивача, в його діях відсутнє правопорушення чинного законодавства про цінні папери, в зв'язку з чим оскаржувані постанови не відповідають дійсним обставинам справи та підлягають визнанню протиправними та скасуванню.

Представники позивача у судовому засіданні позовній вимоги підтримали у повному обсязі з підстав, наведених у позові, та просили їх задовольнити

Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував та просив відмовити у їх задоволенні у повному обсязі, обґрунтованість своєї позиції виклав у письмових запереченнях на позов (а.с. 31-34).

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Сімферопольський завод сільськогосподарського машинобудування" зареєстрований виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим 29.05.1998р. як юридичною особою, ЄДРПОУ 05786117, за адресою місцезнаходження: 95047, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Узлова, буд. 8/5, про що свідчить довідка з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.14-15).

24.04.2012 р. за вх. № 339НК Кримським територіальним управлінням національної комісії з цінних паперів та фондового ринку отримано супровідний лист позивача, в якому зазначено, що відповідно до вимог Положення про порядок надання щоквартальної інформації акціонерними товариствами і холдинговими компаніями зі значною державною часткою в статутному капіталі ВАТ "Завод "Сімферопольсільмаш" надає наступні документи: звіт за 1 квартал 2012 року в електронній формі - 1 дискета; звіт у паперовій формі за 1 квартал (20 сторінок) 2012 року. У п.п. 2.1 титульного аркушу звіту вказано про те, що квартальна інформація розміщена у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії 24.04.2012 р. (а.с.48).

15.11.12 р.за вих. № 0386 Агентством з розвитку інфраструктури фондового ринку України Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку на адресу ПАТ "Завод "Сімферопольсільмаш" направлено повідомлення щодо розміщення регулярної квартальної інформації за 2012 рік, у якому Агентство про підтвердження інформації щодо спроб розміщення ПАТ "Завод "Сімферопольсільмаш" на сайті www.stockmarket.gov.ua квартальної звітності за І, ІІ, ІІІ квартали 2012 року повідомляє, що сайт загальнодоступної інформаційної бази даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів працює без технічних збоїв. Зокрема, Агентство вказує на те, що згідно журналу обліку дій Товариство намагалось розмістити квартальну інформацію в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії на сайті www.stockmarket.gov.ua тричі: 24.04.2012р., 25.07.2012р., 24.10.2012р., - але зазначена інформація не була розміщена у зв'язку з тим, що в процесі кожного розміщення Товариством було допущено помилку, а саме: у файлі fp_a.dbf не вказано код ЄДРПОУ або код ЄДРПОУ не співпадає з кодом ЄДРПОУ, вказаному у титульному файлі. Про факт виникнення помилки під час розміщення квартальної звітності на адресу електронної пошти Товариства, зазначену в п. 1.5 Ідентифікаційного бланка, було надіслане відповідне повідомлення, з огляду на що Агентство вказує на змогу Товариства контролювати процес розміщення регулярної річної інформації в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії на сайті www.stockmarket.gov.ua та, в разі її відсутності, провести повторну процедуру розміщення (а.с. 12).

09.11.2012 р. за № 01/02/1806 Кримським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якою встановлено:

1) нерозміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів (www.stockmarket.gov.ua) квартальної інформації емітента цінних паперів ПАТ "Завод "Сімферопольсільмаш" за 1 квартал 2012 року. Провести розміщення квартальної інформації відповідно до п.п.1, 3 глави 3 розділу 4 Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, емітент зобовязаний був до 25.04.2012 р., але квартальна інформація емітента цінних паперів ПАТ "Завод "Сімферопольсільмаш" за 1 квартал 2012 року у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів (www.stockmarket.gov.ua) не розміщені, чим порушено вимоги п. 1 ст. 39, п. 6 ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", п.п. 1, 3 глави 3 розділу 4 Положення № 1591;

2) нерозміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів (www.stockmarket.gov.ua) квартальної інформації емітента цінних паперів ПАТ "Завод "Сімферопольсільмаш" за 2 квартал 2012 року. Провести розміщення квартальної інформації відповідно до п.п.1, 3 глави 3 розділу 4 Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, емітент зобов'язаний був до 25.07.2012 р., але квартальна інформація емітента цінних паперів ПАТ "Завод "Сімферопольсільмаш" за 2 квартал 2012 року у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів (www.stockmarket.gov.ua) не розміщені, чим порушено вимоги п. 1 ст. 39, п. 6 ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", п.п. 1, 3 глави 3 розділу 4 Положення № 1591;

3) нерозміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів (www.stockmarket.gov.ua) квартальної інформації емітента цінних паперів ПАТ "Завод "Сімферопольсільмаш" за 3 квартал 2012 року. Провести розміщення квартальної інформації відповідно до п.п.1, 3 глави 3 розділу 4 Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, емітент зобов'язаний був до 25.10.2012 р., але квартальна інформація емітента цінних паперів ПАТ "Завод "Сімферопольсільмаш" за 3 квартал 2012 року у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів (www.stockmarket.gov.ua) не розміщені, чим порушено вимоги п. 1 ст. 39, п. 6 ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", п.п. 1, 3 глави 3 розділу 4 Положення № 1591;

4) подання недостовірної інформації ПАТ "Завод "Сімферопольсільмаш" до Кримського територіального управління НКЦПФР (вх.№ 339Н від 24.04.2012 р.), в паперовій та електронній формах титульного аркушу квартальної інформації емітента цінних паперів за 1 квартал 2012 року зазначено, що квартальна інформація у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів (www.stockmarket.gov.ua) розміщена 24.04.2012 р., однак, розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів (www.stockmarket.gov.ua) квартальної інформації емітента цінних паперів за 1 квартал 2012 року не здійснено, чим ПАТ "Завод "Сімферопольсільмаш" до КТУ НКЦПФР було подано недостовірну інформацію, що є порушенням вимог п. 6 ст. 40 Закону, пп. 1.1 глави 2 розділу 4 та п.14.4 розділу 1 Положення № 1591;

5) подання недостовірної інформації ПАТ "Завод "Сімферопольсільмаш" до Кримського територіального управління НКЦПФР (вх.№ 339Н від 24.04.2012 р.), в паперовій та електронній формах титульного аркушу квартальної інформації емітента цінних паперів за 2 квартал 2012 року зазначено, що квартальна інформація у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів (www.stockmarket.gov.ua) розміщена 25.07.2012 р., однак, розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів (www.stockmarket.gov.ua) квартальної інформації емітента цінних паперів за 2 квартал 2012 року не здійснено, чим ПАТ "Завод "Сімферопольсільмаш" до КТУ НКЦПФР було подано недостовірну інформацію, що є порушенням вимог п. 6 ст. 40 Закону, пп. 1.1 глави 2 розділу 4 та п.14.4 розділу 1 Положення № 1591;

6) подання недостовірної інформації ПАТ "Завод "Сімферопольсільмаш" до Кримського територіального управління НКЦПФР (вх.№ 339Н від 24.04.2012 р.), в паперовій та електронній формах титульного аркушу квартальної інформації емітента цінних паперів за 3 квартал 2012 року зазначено, що квартальна інформація у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів (www.stockmarket.gov.ua) розміщена 25.10.2012 р., однак, розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів (www.stockmarket.gov.ua) квартальної інформації емітента цінних паперів за 3 квартал 2012 року не здійснено, чим ПАТ "Завод "Сімферопольсільмаш" до КТУ НКЦПФР було подано недостовірну інформацію, що є порушенням вимог п. 6 ст. 40 Закону, пп. 1.1 глави 2 розділу 4 та п.14.4 розділу 1 Положення № 1591 (а.с.40-41).

20.11.2012 р. Кримським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку складено акти про правопорушення на ринку цінних паперів, зокрема:

1) № 358-КР-1-Е, в якому вказано про встановлення нерозміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів (www.stockmarket.gov.ua) квартальної інформації емітента цінних паперів ПАТ "Завод "Сімферопольсільмаш" за 1 квартал 2012 року. Провести розміщення квартальної інформації відповідно до п.п.1 ,3 глави 3 розділу ІV Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006 р. №1591, емітент зобов'язаний був до 25.04.2012 р., але квартальна інформація емітента цінних паперів ПАТ "Завод "Сімферопольсільмаш" за 1 квартал 2012 року у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів (www.stockmarket.gov.ua), станом на дату порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів (09.11.2012 р.), не розміщена (а.с.42).

У вказаному акті зазначено, що ПАТ "Завод "Сімферопольсільмаш" (після отримання постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів) 16.11.2012 р. здійснило розміщення квартальної інформації емітента цінних паперів за 1 квартал 2012 року у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів (www.stockmarket.gov.ua); ПАТ "Завод "Сімферопольсільмаш" порушено вимоги п. 1 ст. 39, п.п. 1, 5, 6 ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 р. № 3480 та п.п. 1, 3 глави 3 розділу 4 Положення № 1591.

2) № 361-КР-1-Е, в якому вказано про встановлення подання недостовірної інформації ПАТ "Завод "Сімферопольсільмаш" до Кримського територіального управління НКЦПФР (вх.№339Н від 25.04.2012 р.) в паперовій та електронній формах титульного аркушу квартальної інформації емітента цінних паперів за 1 квартал 2012 року, зазначено, що квартальна інформація у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів розміщена 24.04.2012 р., однак, розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів (www.stockmarket.gov.ua) квартальної інформації емітента цінних паперів за 1 квартал 2012р., станом на дату порушення справи про правопорушення на ринку ціних паперів (09.11.2012р.) не здійснено (а.с.43).

У вказаному акті зазначено, що ПАТ "Завод "Сімферопльсільмаш" (після отримання постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів) здійснило 16.11.2012 р. розміщення квартальної інформації емітента цінних паперів за 1 квартал 2012 року у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів; ПАТ "Завод "Сімферопольсільмаш" до КТУ НКЦПФР була подана недостовірна інформація, що є порушенням вимог п. 6 ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", п.п. 1.1 глави 2 розділу 4 та п.п.14.4 розділу 1 Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів.

28.11.2012 р. Кримським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на підставі п. 14 ст.8, ст. 9, п. 6 ст. 11, ст. 12 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30.10.1996 р. № 448, п.п. 1.6 та п.п. 1.7. п. 1 розділу XVII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням ДКЦПФР від 11.12.2007 р. №2272 прийнято постанови:

- № 338-КР-1-Е про накладення на ПАТ "Завод "Сімферопольсільмаш" фінансової санкції - штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів громадян - 17000 грн. за нерозміщення інформації у Загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів (а.с.7-8, 45);

- № 341-КР-1-Е про накладення на ПАТ "Завод "Сімферопольсільмаш" фінансової санкції - штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 17000 грн. за подання недостовірної інформації до Комісії (а.с.9-10).

Вказані постанові були скеровані на адресу позивача із супровідним листом від 28.11.2012р. № 01/02/1885 та отримані останнім 03.12.2012р. за вх. № 685 (а.с.11).

Не погодившись із наведеними постановами про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, позивач звернувся до суду із адміністративним позовом щодо їх оскарження.

Оцінюючи правомірність рішень відповідача, суд керується критеріями, закріпленими у частині 3 статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Отже "на підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.

"У межах повноважень" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, встановлених законами.

"У спосіб" означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.

Суд з'ясовує, чи використане повноваження, надане суб'єкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчинюється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначено Законом України від 30.10.1996р. № 448/96-ВР "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", із змінами на час виникнення спірних правовідносин (далі Закон № 448).

Відповідно до статті 1 Закону № 488 державне регулювання ринку цінних паперів здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством (частина 1 статті 5 Закону № 488).

Відповідно до п. 14 ст. 8 Закону № 448 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам.

Згідно з п. 1 Положення про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого Указом Президента України № 1063 від 23.11.2011 р. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. НКЦПФР здійснює державне регулювання ринку цінних паперів.

Відповідно до п. 3 Положення № 1063 до основних завдань НКЦПФР відносяться: формування та забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку і функціонування ринку цінних паперів та похідних (деривативів) в Україні, сприяння адаптації національного ринку цінних паперів до міжнародних стандартів; здійснення державного регулювання та контролю за емісією і обігом цінних паперів та похідних (деривативів) на території України та інш.

Підпунктами 22, 23, 63, 64, 81 п. 4 Положення № 1063 передбачено, що відповідно до покладених завдань НКЦПФР: розробляє та організовує виконання заходів, спрямованих на запобігання порушенням законодавства України про цінні папери; визначає порядок та строки розгляду уповноваженими особами НКЦПФР справ про порушення юридичними особами, громадянами та посадовими особами вимог законодавства на ринку цінних паперів; має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові до виконання розпорядження про усунення порушень вимог законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати на осіб, винних у порушенні вимог законодавства про цінні папери, адміністративні стягнення, а також штрафні та інші санкції аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів; створювати, реорганізовувати та ліквідовувати територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - територіальні органи) як юридичні особи публічного права.

Відповідно до п. 8 Положення № 1063 територіальні органи діють на підставі положень, що затверджуються НКЦПФР як колегіальним органом.

Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 215 від 31.01.2012 р. затверджено Положення про Кримське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

У п. 1 вищевказаного Положення № 215 зазначено, що Кримське територіальне управління НКЦПФР входить до системи Комісії.

Згідно з п.п. 14) п. 5 Положення № 215 Управління відповідно до покладених на нього завдань: здійснює заходи щодо усунення порушень емітентами, особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовими біржами та саморегулівними організаціями чинного законодавства про цінні папери.

Відповідно до п.п. 1), 5), 8) п. 6 Положення № 215 Управління має право: здійснювати контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, та її відповідністю встановленим стандартам; надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, обов'язкові до виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати на юридичних та фізичних осіб, винних у порушенні законодавства про цінні папери, адміністративні стягнення, а також штрафи та інші санкції в межах повноважень, наданих Комісією.

Законом, що регулює відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку є Закон України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.200р., № 3480-IV (в редакції на час виникнення спірних правовідносин, далі Закон № 3480).

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 2 Закону 3440 фондовий ринок (ринок цінних паперів) - сукупність учасників фондового ринку та правовідносин між ними щодо розміщення, обігу та обліку цінних паперів і похідних (деривативів).

До учасників фондового ринку відноситься в тому числі емітент - юридична особа, Автономна Республіка Крим або міські ради, а також держава в особі уповноважених нею органів державної влади, яка від свого імені розміщує емісійні цінні папери та бере на себе зобов'язання щодо них перед їх власниками.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 39 Закону № 3480 розкриття інформації на фондовому ринку здійснюється емітентами цінних паперів шляхом:

розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів;

опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку;

подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Додаткові вимоги до розкриття інформації емітентами цінних паперів, які пройшли процедуру лістингу на фондовій біржі, встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Інформація про власників значних пакетів (10 відсотків і більше) акцій є відкритою і оприлюднюється в установленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку порядку шляхом розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.

Загальнодоступна інформаційна база даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів в розумінні чинного законодавства про цінні папери - це інформаційний ресурс, який є основою ефективної взаємодії між регулятором, емітентами, інвесторами та громадськістю у частині реалізації повноважень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо оприлюднення і доступу до інформації про діяльність емітентів цінних паперів.

Система розкриття інформації дає можливість отримувати необхідні дані щодо діяльності потенційних об'єктів інвестування та стану розвитку ринку цінних паперів у доступному та зручному режимі.

Вказана система створена НКЦПРФ з урахуванням рекомендацій IOSCO (Міжнародна організація комісій з цінних паперів), з огляду на що НКЦПРФ відповідно до Рішення ДКЦПФР від 27 травня 2003 року N 233 створено Єдиний інформаційний масив даних про емітентів цінних паперів.

Відповідальність за формування та підтримку в актуалізованому стані Єдиного масиву даних покладено на Державну установу "Агентство з розвитку інфраструктури фондового ринку України".

Державна установа "Агентство з розвитку інфраструктури фондового ринку України" створена відповідно до Розпорядження Президента України від 19.06.98 N 275/98-рп "Про заходи щодо прискорення розвитку фондового ринку України", для формування єдиного інформаційного масиву даних про емітентів цінних паперів відповідно до рішення Комісії від 27.05.2003 N 233 "Про формування єдиного інформаційного масиву даних про емітентів цінних паперів", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.06.2003 за N 516/7837, та ведення єдиної бази даних (переліку) оприлюдненої інформації.

Агентство є уповноваженою особою з розкриття інформації в Загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.

Відповідно до ч.1 ст. 40 Закону № 3480 регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Частиною 5 ст. 40 Закону № 3480 встановлено, що звітним періодом для складання квартальної інформації про емітента є квартали поточного року.

Квартальна інформація про емітента повинна містити такі відомості: найменування та місцезнаходження емітента, розмір його статутного капіталу; орган управління емітента, його посадові особи та засновники; господарська та фінансова діяльність емітента; цінні папери емітента (вид, форма випуску, тип, кількість); квартальна фінансова звітність; участь емітента у створенні інших підприємств, установ та організацій.

Емітент має право додатково розкривати іншу інформацію.

Згідно з ч. 6 ст. 40 Закону № 3480 строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) і додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Публічні акціонерні товариства додатково розкривають інформацію про свою діяльність на основі міжнародних стандартів бухгалтерського обліку в порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до п. 3 Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 р. № 1591, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2007 р. за N 97/13364, (в редакції на час виникнення спірних правовідносин, далі Положення № 1591) емітенти цінних паперів у випадках, передбачених цим Положенням, зобов'язані розкривати на фондовому ринку у такій послідовності Інформацію шляхом:

- розміщення на безоплатній основі в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів (далі - загальнодоступна інформаційна база даних Комісії) або в її інформаційному ресурсі, поновлюваному у режимі реального часу (далі - стрічка новин);

- опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Комісії (далі - офіційні друковані видання);

- подання до Комісії.

Пунктами 1-3 глави 1 розділу 4 Положення № 1591 передбачено, що емітенти зобов'язані розкривати регулярну квартальну інформацію у повному обсязі відповідно до вимог цього Положення.

Квартальна інформація складається за підсумками кожного кварталу.

Обов'язок здійснювати розкриття квартальної інформації в порядку, передбаченому цим Положенням, поширюється в тому числі на акціонерні товариства, що мають державну частку в обсязі 25 відсотків і більше акцій у статутному капіталі за станом на перше число звітного кварталу.

Відповідно до п. 1 глави 2 Положення № 1591 квартальна інформація емітентів цінних паперів, зазначених у підпунктах 3.1 - 3.4 пункту 3 глави 1 цього розділу, включає: титульний аркуш; зміст; інформацію про підприємство та його участь у створенні інших юридичних осіб; основні відомості про випущені акції; основні відомості про облігації емітента при закритому розміщенні; основні відомості про похідні цінні папери емітента; інформацію про осіб, які ведуть облік прав власності на цінні папери емітента у депозитарній системі України, послугами яких користується емітент; інформацію щодо посади корпоративного секретаря; інформацію про господарську та фінансову діяльність; квартальну фінансову звітність; звіт про стан об'єкта нерухомості (у разі емісії цільових облігацій підприємств, виконання зобов'язань за якими здійснюється шляхом передачі об'єкта (частини об'єкта) житлового будівництва).

Квартальна інформація складається відповідно до вимог цієї глави та додатка 28 до цього Положення.

Згідно з п.п. 1, 3 глави 3 розділу 4 Положення № 1591 розкриття квартальної інформації на фондовому ринку здійснюється шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та подання до Комісії.

Особи, зазначені у підпунктах 3.1, 3.4 - 3.8 пункту 3 глави 1 цього розділу, зобов'язані розкрити квартальну інформацію у строк не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом, квартальну інформацію за четвертий квартал - не пізніше 20 лютого року, наступного за звітним роком.

Тобто, розкриття щоквартальної інформації емітентом на фондовому ринку повинно бути здійснене, зокрема:

- шляхом розміщення вказаної інформації в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії;

- у строк, не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом.

Посилання позивача на наявність обов'язку емітента лише надіслати звітність до бази даних та відсутність обов'язку щодо перевірки розміщення щоквартальної звітності в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, суперечить положенням чинного законодавства.

Так, зокрема, розміщення інформації в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії в розумінні положень Закон України "Про цінні папери та фондовий ринок", Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів означає за своєю сутністю не тільки надсилання вказаної інформації емітентом в електронному вигляді до бази Комісії, а й розкриття останньої в режимі загального доступу для ознайомлення.

Більш того, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 39 Закону № 3480 емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного розкриття інформації емітентом шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних повинно бути здійснене емітентом шляхом надіслання відповідної інформації до бази даних, розкриття іі на сайті Комісії в режимі загального доступу для ознайомлення у випадках та строки, що передбачені чинним законодавством.

Отже, емітент цінних паперів при розкритті відповідної інформації шляхом розміщення останньої в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії повинен пересвідчитись у фактичному розміщенні інформації на сайті Комісії та розкритті її для загального доступу, що передбачає можливість перегляду розміщеної інформації в режимі он-лайн на сайті Комісії.

Позивачем доказів дійсного розміщення (розкриття) щоквартальної звітності в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії у випадках та строки, передбачені чинним законодавством про цінні папери, в матеріали справи не надано.

Так, в матеріалах справи наявний витяг з сайту загальнодоступної інформаційної бази даних Комісії, з якої вбачається подання позивачем щоквартальної звітності, а саме за 1, 2, 3 квартали 2012 року, - 16.11.2012 р., після отримання постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, тобто з порушенням встановлених чинним законодавством строків, а саме розміщення щоквартальної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом, з урахуванням чого позивачем щоквартальна інформація повинна бути розміщена на сайті Комісії у наступні строки:

за 1 квартал 2012 року - до 25.04.12 р.,

за 2 квартал 2012 року - до 25.07.12 р.,

за 3 квартал 2012 року - до 25.10.2012 р.

Дійсне розміщення інформації в загальнодоступній інформаційній базі даних було здійснено позивачем 16.11.2012 р., про що свідчить витяг з сайту Агентства (www.smida.gov.ua).

Відповідно до п. 16 розділу 1 Положення № 1591 інформація вважається розкритою своєчасно, якщо вона оприлюднена, опублікована та подана (надіслана) до Комісії у формі, порядку та строки, встановлені цим Положенням.

Отже, позивачем не здійснено розміщення щоквартальної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії за 1 квартал 2012 року у строки встановлені чинним законодавством, чим вчинено порушення вимог ст.ст. 39, 40 Закону № 3480, а саме, - нерозміщення щоквартальної інформації у загальнодоступній базі даних Комісії у строки до 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом.

Відповідно до п. 14 Положення № 1591 при поданні Інформації до Комісії емітент зобов'язаний надавати (надсилати) таку Інформацію у паперовій та електронній формах. Електронна форма Інформації складається з файлів, встановлених окремими наказами Голови Комісії.

Електронна форма Інформації надається на носії інформації (дискета 3,5 або лазерний диск).

Інформація в електронній формі складається шляхом заповнення таблиць та форм, передбачених цим Положенням, за допомогою програмних засобів, які забезпечують формування файлів у форматі, визначеному Комісією.

Інформація у паперовій формі формується як друкована копія електронної форми.

У разі, якщо паперова форма Інформації нараховує більше одного аркуша, така Інформація повинна бути прошнурована, пронумерована та скріплена відбитком печатки емітента та підписом керівника емітента. На зворотному боці останньої сторінки робиться такий напис: "Прошнуровано, пронумеровано та скріплено відбитком печатки емітента та підписом керівника емітента (кількість) сторінок".

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем 24.04.2012 р. за вх. № 339Н отримало від ПАТ "Завод "Сімферопольсільмаш" звіти за 1 квартал 2012 року в електронній формі (дискету) та звіт за 1 квартал 2012 року в паперовій формі.

Відповідно до п.п. 1.1. глави 2 розділу 4 Положення № 1591 титульний аркуш квартальної інформації має містити реквізити, обов'язкові для швидкої ідентифікації емітента, засвідчення достовірності квартальної інформації. На титульному аркуші квартальної інформації обов'язково зазначаються дата розміщення квартальної інформації в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та адреса сторінки (сторінок) у мережі Інтернет, на якій оприлюднена квартальна інформація.

У цьому звіті, у п.п. 2.1 титульного аркушу, вказано про те, що квартальна інформація розміщена у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, за 1 квартал 2012 року - 24.04.2012 р.

Вказана інформація не відповідає дійсним обставинам справи, оскільки позивачем було фактично розміщено щоквартальну звітність за 1 квартал 2012 року 16.11.2012 р., про що свідчить витяг з сайту Агентства (www.smida.gov.ua), а не в строки, передбачені чинним законодавством, зокрема, до 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом.

Тобто, при поданні звітів до Комісії в електронній та паперовій формах, зазначаючи на строки розміщення щоквартальної інформації в загальнодоступній базі даних Комісії, позивачем вказано недостовірну інформацію, тобто таку, що не відповідає фактичному стану розміщення відповідної інформації та не збігається з даними загальнодоступної інформаційної бази даних Комісії.

Отже, з урахуванням вищевикладених фактичних обставин справи, аналізу положень чинного на час виникнення спірних правовідносин законодавства про цінні папери вбачається, що ПАТ "Завод "Сімферопольсільмаш" вчинено порушення законодавства про цінні папери, зокрема, нерозміщене щоквартальну інформацію в загальнодоступній базі даних у відповідні строки, подано недостовірну інформацію стосовно розміщення останньої до Комісії на титульних аркушах квартальних звітів.

Відповідно до п. 6, п. 7 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30.10.1996, № 448/96 (далі Закон № 448) Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за:

- нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 12 Закону № 448 штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії та уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.

Про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 11, уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, протягом трьох робочих днів направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф.

Відповідно до п. 5 розділу 2 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій начальник територіального органу Комісії розглядає справи про правопорушення та застосовує санкції до учасників ринку цінних паперів, що передбачені в підпунктах 1.1 - 1.14, 1.18 пункту 1 розділу XVII цих Правил, а санкції, передбачені підпунктами 1.15 - 1.17 та 1.19 пункту 1 розділу XVII цих Правил, застосовує у межах повноважень, наданих Комісією.

Відповідно до п. 1 розділу 4, п. 1 розділу 7 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.

Справа про правопорушення порушується з дати винесення постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.

Розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення за справою.

Рішення уповноваженої особи за справою оформлюється у вигляді постанови.

Відповідно до п.п. 1) п. 3 розділу 7 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства про порушення на ринку цінних паперів за справою про правопорушення уповноважена особа приймає, зокрема, рішення про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.

Відповідно до п.п. 1, 2 розділу 7 Положення № 1591 державний контроль за розкриттям Інформації емітентами цінних паперів відповідно до вимог законодавства, в тому числі нормативно-правових актів Комісії, здійснює Комісія.

За неопублікування, опублікування не в повному обсязі Інформації та/або опублікування недостовірної Інформації, нерозміщення, розміщення не в повному обсязі Інформації та/або розміщення недостовірної Інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів, неподання, подання не в повному обсязі Інформації та/або подання недостовірної Інформації до Комісії, передбаченої цим Положенням, юридична особа несе відповідальність відповідно до закону.

Відповідно до п.п. 1.6, 1.7 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року N 2272, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 р. за N 120/14811, в редакції на час виникнення спірних правовідносин, за правопорушення на ринку цінних паперів до юридичних осіб застосовуються такі фінансові та інші санкції:

- нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Комісії - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Позивачем належних доказів, які документально підтверджують відсутність порушень вимог законодавства про цінні папери в части порядку та строки розміщення щоквартальної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, подання до Комісії достовірної інформації про розміщення щоквартальних звітів у загальнодоступній інформаційній базі даних в розумінні ч. 1 ст. 71 КАС України в матеріали справи не надано.

Таким чином, відповідачем під час розгляду справи про порушення на ринку цінних паперів правомірно встановлено порушення вимоги п. 1 ст. 39, п.1, п. 5, п. 6 ст. 40 Закону України «Про акціонерні товариства».

Враховуючи зазначене вище, суд приходить до висновку, що відповідач при прийнятті постанов від 28.11.2012р. № 338-КР-1-Е та № 341-КР-1-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів діяв у межах повноважень, у порядку та у спосіб, що встановлені Конституцією України та Законом України, не порушуючи норм діючого законодавства, та обґрунтовано застосував до позивача санкції.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, та відповідно такими, що не підлягають задоволенню у повному обсязі.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено у судовому засіданні 12.03.2013р. Постанову складено у повному обсязі та підписано 18.03.2013р.

Керуючись ст. ст. 9, 69-71, ст.ст. 158-159, 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кузнякова С.Ю.