Рішення № 3042550, 19.02.2009, Господарський суд Херсонської області

Дата ухвалення
19.02.2009
Номер справи
7/4-пн-09
Номер документу
3042550
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18

____________________________

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19.02.2009 Справа № 7/4-ПН-09

Господарський суд Херсонської області у складі судді Задорожної Н.О. при секретарі Степановій О. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом відкритого акціонерного товариства "Херсонська теплоелектроцентраль", м.Херсон

до відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Херсонгаз", м.Херсон

про заборону припинення постачання природного газу.

за участю представників сторін:

від позивача - Душин Д.А., юрисконсульт, дов. №04/18 від 05.01.2009р.

від відповідача - Автонагов І.В., нач. юр. відділу, дов. №08/31-01 від 08.01.2009р.

Сутність справи: Позивач (ВАТ "Херсонська теплоелектроцентраль", м.Херсон, код ЄДРПОУ 00131771) звернувся з позовом, в якому просить суд заборонити відповідачу (ВАТ з газопостачання та газифікації "Херсонгаз", м.Херсон, код ЄДРПОУ 03355353) вчиняти дії з припинення або обмеження постачання природного газу ВАТ "Херсонська теплоелектроцентраль" в опалювальний період 2008-2009 років.

Обгрунтовуючи підстави позову, позивач посилається на існуючі між сторонами договірні відносини щодо поставки природного газу для вироблення теплової енергії для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевого бюджетів, а також інших суб'єктів господарювання (договір №06/08-1540 БО-33 від 29.09.2008р.).

01 грудня 2008 р. відповідач звернувся з листом, який містив вимогу щодо негайного припинення споживання природного газу та попередженням про примусове припинення газопостачання підприємства.

Вважаючи таку вимогу безпідставною, позивач посилається на те, що основним видом його діяльності є виробництво та постачання теплової енергії (п.п.2.2.1 Статуту), отже, позивач є суб'єктом правовідносин, на якого поширюються положення Закону України "Про теплопостачання" як на теплогенеруючу, теплотранспортируючу та теплопостачальну організацію.

Відповідно до статті 6 вищеназваного Закону одним із принципів, на якому базується державна політика з теплопостачання, є заборона відключення в опалювальний період об'єктів теплопостачання від систем енерго-, газо-, водопостачання як об'єктів життєзабезпечення та стратегічного призначення.

Позивач зазначає, що ВАТ "Херсонська ТЕЦ" збудована з метою забезпечення населення, бюджетних установ та організацій, промислових підприємств міста. Кількість об'єктів, приєднаних до теплових мереж ТЕЦ, складає 1051 одиницю, що становить 63% від загальної кількості споживачів теплової енергії міста.

Згідно до розпорядження голови виконавчого комітету Херсонської міської ради від 18.09.2007р. №426 у м.Херсоні з 03.11.2007р. розпочато опалювальний сезон.

Таким чином, позивач, будучи об'єктом життєзабезпечення та стратегічного значення, відповідно до Закону України "Про теплопостачання" є об'єктом теплопостачання і не може бути відключений в опалювальний період від систем газопостачання.

Відповідно до ст.28 Закону України "Про теплопостачання" суб'єкти господарської діяльності, які уклали договори на постачання енергоносіїв з теплогенеруючими або теплопостачальними організаціями, в разі обмеження об'ємів постачання енергоносіїв повинні письмово попередити органи місцевої виконавчої влади не пізніше як за 24год. до введення обмежень із зазначенням термінів та обсягів таких обмежень. При цьому обсяги обмежень не повинні призвести до зупинки теплогенеруючого обладнання. В порушення наведеної правової норми відповідач вимагає повністю припинити споживання природного газу та попереджає про повне примусове його відключення.

Позивач також звертає увагу на той факт, що питання відключення газу теплозабезпечуючим організаціям було предметом розгляду у міській постійній комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій виконавчого комітету Херсонської міської ради, якою прийняте рішення про визнання ситуації щодо можливого відключення газопостачання критичною та такою, що потребує вжиття термінових заходів з попередженням відповідача про те, що відключення позивача від газопостачання призведе до надзвичайної ситуації - аварії на теплових мережах, що є порушенням приписів ст.6 Закону України "Про теплопостачання" (протокол №49 від 10.12.2008р.).

Позивач також з врахуванням приписів ч.2 ст.35 ГПК України посилається на постанову Запорізького апеляційного господарського суду від 30.05.2007р. по справі №2/26-ПД-07, якою встановлено факт, що є преюдиціальним для цієї справи, а саме те, що несанкціонованого споживання природного газу в спірний період відповідачем не здійснювалось, оскільки споживання природного газу у грудні 2006р. здійснювалося на підставі договору та в тих обсягах, які обумовлені сторонами.

Відповідач позов не визнає, у наданих суду запереченнях посилається на укладену між сторонами технічну угоду №1-300т від 31.01.2006р. про порядок та умови передачі, приймання та обліку газу для підприємств комунальної теплоенергетики та котелень промислових підприємств, які виробляють теплову енергію для потреб населення, бюджетних установ та організацій.

Відповідно до п.п.2.1, 2.4, 2.5 п.2 угоди газорозподільне підприємство (відповідач у справі) виконує транспортування природного газу по своїм мережам за умови наявності лімітів природного газу, виділених постачальником та підтверджених ОДУ ДК "Укртрансгаз". У випадку відсутності підтверджених лімітів, отриманні попередження газорозподільного підприємства про відключення від газопостачання, споживач (позивач у справі) повинен протягом 6-ти годин з моменту події самостійно припинити споживання газу, встановити на вхідній запірній арматурі інвентарну заглушку, повідомити про це представників газорозподільного підприємства і допустити їх до газоспоживаючого обладнання для опломбування зі складенням відповідного акту. Гозорозподільне підприємство має право припинити транспортування газу у випадках відсутності передбачених проектом приладів обліку природного газу і відсутності підтверджених ОДУ ДК "Укртрансгаз" лімітів природного газу.

01.12.2008р. на підставі вищеназваної угоди (п.2.6, 2.4), постанов Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку пооб'єктного припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення" від 08.12.2006р. №1687; "Про забезпечення споживачів природним газом" від 27.12.2001р. №1729; Наказу Державного комітету України по нафті та газу "Про встановлення правил подачі та використання природного газу в народному господарстві України" від 01.11.1994р. №335, а також з врахуванням повідомлень про понадлімітне споживання природного газу, а в подальшому й примусового скорочення подачі природного газу через газорозподільчі станції м.Херсона та Херсонської області до рівня підтверджених лімітів, позивачу було направлено вимогу №16/23-616 про самостійне припинення газопостачання з направленням копій листа обласній державній адміністрації і міському голові.

З огляду на ту обставину, що позивач не прийняв заходів щодо припинення несанкціонованого споживання природного газу, з метою недопущення подальшого несанкціонованого споживання природного газу, відповідач 01.12.2008р. мав провести опломбування газоспоживного обладнання підприємства позивача.

Натомість позивач не виконав заходів щодо припинення несанкціонованого споживання природного газу та не допустив на територію представників підприємства - відповідача.

Відповідач також звертає увагу на відсутність порушення прав позивача, оскільки на сьогоднішній час газопостачання не припинено.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд

в с т а н о в и в:

29 вересня 2008р. між ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" (постачальник) та ВАТ "Херсонська ТЕЦ" (покупець) укладений договір №06/08-1540 БО-33 поставки природного газу для вироблення теплової енергії для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів, а також інших суб'єктів господарювання.

На підставі п.2 договору постачальник зобов'язався передати покупцю в період з 01.10.2008р. по 31 грудня 2008р. газ для використання виключно для вироблення теплової енергії для потреб установ та організацій, що фінансуються з державних та місцевих бюджетів, а також інших суб'єктів господарювання в обсязі до 20.70 тис.куб.м.

Згідно з укладеним від 29.09.2008р. договором №06/08-1541 поставки природного газу постачальник зобов'язався передати покупцю виключно для власних потреб за період з 01.10.2008р. по 31.12.2008р. газ в обсязі 11600тис.куб.м. У пункті 3.2 цього договору сторони також зобов'язалися укласти технічну угоду щодо порядку обліку газу з газотранспортним підприємством, повідомивши про це постачальника протягом трьох днів з дати її укладення. У пункті 3.5 договору сторони досягли домовленості щодо обов'язку покупця самостійно припинити (обмежувати) споживання газу згідно з чинним законодавством з першого дня відсутності підтвердженого постачальником у порядку, встановленому договором, планового обсягу поставки; без перешкод допустити представників постачальника газотранспортного підприємства.

01 грудня 2008р. відповідач звернувся до позивача з листом №16/23-616, у якому повідомив про непідтвердження позивачу ОД УДК "Укртрансгаз" лімітів природного газу на першу декаду грудня 2008р. та необхідність негайного самостійного припинення споживання природного газу та підготовки до пломбування вхідних газових засувок. У випадку невиконання зазначених заходів ВАТ "Херсонгаз" повідомив про примусове припинення постачання газу, починаючи з 10-00 2.12.2008р.

Зазначені дії були підставою для звернення до суду з позовом про заборону вчинення відповідачем дій з припинення або обмеження позивачу постачання природного газу в опалювальний період 2008-2009 років.

З'ясувавши обставини справи, дослідивши докази на їх підтвердження та надавши їм юридичну оцінку, суд визнав позов обгрунтованим і задовольняє його у повному обсязі з врахуванням наступного.

З наданих у справу фактичних доказів, у тому числі Статуту позивача, укладеного з постачальником договору поставки природного газу від 29.09.2008р. №06/08-1540БО-33 вбачається, що основним видом діяльності позивача є виробництво та постачання теплової енергії, якою ВАТ "Херсонська ТЕЦ" забезпечує населення, установи та організації, які фінансуються з Державного та місцевого бюджетів, промислові підприємства.

Технологічна складова роботи ВАТ "Херсонська ТЕЦ" зводиться до того, що зупинка станції призведе до порушення теплового режиму тепломереж за рахунок температурних коливань, що тягне за собою збільшення аварійних ситуацій, а в подальшому може призвести до порчи обладнання і повного припинення теплопостачання.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про теплопостачання" теплогенеруюча організація - це суб'єкт господарської діяльності, який має у своїй власності або користуванні теплогенеруюче обладнання та виробляє теплову енергію; теплотранспортуюча організація - це суб'єкт господарської діяльності, який здійснює транспортування теплової енергії, а теплопостачальна організація - це суб'єкт господарської діяльності з постачання споживачам теплової енергії.

Зазначеним Законом, зокрема ст.6, встановлено заборону відключення в опалювальний період систем газопостачання як суб'єктів життєзабезпечення та стратегічного призначення. Пунктом 3 прикінцевих положень цього Закону Кабінету Міністрів України доручено у шестимісячний термін з дня набрання чинності Законом привести свої нормативно-правові акти у відповідність з цим Законом та забезпечити розробку нормативно-правових актів, що випливають із цього Закону, забезпечити перегляд і скасування міністрерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону.

Згідно рішень виконавчого комітету Херсонської міської ради від 16.09.2008р. №487 та наказу ВАТ "Херсонська ТЕЦ" опалювальний сезон 2008-2009р.р. розпочався з 01 листопада 2008р.

Згідно зі ст.5 Закону України "Про теплопостачання", регулювання відносин у сфері теплопостачання має особливості, визначені цим Законом. Ці особливості викликані такими об'єктивними умовами функціонування систем теплопостачання, зокрема, особливим статусом суб'єктів природних монополій, який мають деякі суб'єкти господарювання у сфері теплопостачання.

Відповідно до ст.28 цього ж Закону суб'єкти господарської діяльності, які уклали договори на постачання енергоносіїв з теплогенеруючими або теплопостачальними організаціями, в разі обмеження об'ємів постачання енергоносіїв повинні письмово попередити органи місцевої виконавчої влади не пізніше як за 24 години до введення обмежень, при цьому повинні бути вказані терміни та обсяги обмежень. Обсяги обмежень не повинні призвести до зупинки теплогенеруючого обладнання. В порушення даної норми, листом від 01.12.2008р. № 16/23-616 відповідач повідомив позивача про намір повністю припинити поставку природного газу відкритому акціонерному товариству "Херсонська ТЕЦ".

Згідно зі ст. 9 Закону України "Про теплопостачання", завданнями державного управління у сфері теплопостачання є, зокрема, забезпечення надійності теплопостачання як одного із необхідних елементів безпеки людини.

Відповідно до ст. ст. 5, 9 Закону України "Про природні монополії", одним із принципів регулювання діяльності суб'єктів природних монополій є, зокрема, забезпечення захисту прав споживачів.

Оскільки відповідач - ВАТ "Херсонгаз" є монополістом в частині надання послуг з постачання природного газу позивачу, то він позбавлений правових підстав для відмови від виконання покладених на нього обов'язків безперебійного постачання об'єктів позивача природним газом.

Крім того, поряд із нормами Закону України "Про теплопостачання" повинні застосовуватися також і норми Закону України "Про житлово-комунальні послуги", які передбачають забезпечення соціальних гарантій мінімального рівня житлово-комунальних послуг для споживачів з метою недопущення їх порушення.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" державна політика у сфері житлово-комунальних послуг базується на принципі забезпечення рівних можливостей доступу до отримання мінімальних норм житлово-комунальних послуг для споживачів незалежно від соціального, майнового стану, віку, місцеперебування та форми власності юридичних осіб.

Перевіривши матеріали справи, надавши оцінку зібраним по справі та дослідженим судом доказам, доводам та запереченням сторін, суд дійшов висновку, що вимоги відкритого акціонерного товариства "Херсонська теплоелектроцентраль" до відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Херсонгаз" про заборону припинення постачання природного газу як об'єкту життєзабезпечення та стратегічного призначення в опалювальний період є обґрунтованими, а отже, підлягають задоволенню.

Оскільки спір доведений до врегулювання у судовому порядку з вини відповідача, з останнього, на користь позивача, стягуються витрати по оплаті державного мита у сумі 85 грн. та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

За згодою представників сторін в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення та повідомлено про дату виготовлення повного тексту рішення.

На підставі викладеного, керуючись ст.44, ст.49, ст. ст. 82-85 ГПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

2. Заборонити відкритому акціонерному товариству з газопостачання та газифікації "Херсонгаз" (код ЄДРПОУ 03355353, м. Херсон, вул. Поповича, 3, р/р 26035870917881 в ХФ АКБ "Укрсоцбанк", МФО 352015) вчиняти дії з припинення або обмеження постачання природного газу відкритому акціонерному товариству "Херсонська теплоелектроцентраль" (код ЄДРПОУ 00131771, м. Херсон, Бериславське шосе, 1, р/р 26004691101 в ХФ ВАТ "МТБ", МФО 342285).

3. Стягнути з відкритого акціонерного товариства з газопостачання та газифікації "Херсонгаз" (код ЄДРПОУ 03355353, м. Херсон, вул. Поповича, 3, р/р 26035870917881 в ХФ АКБ "Укрсоцбанк", МФО 352015) на користь відкритого акціонерного товариства "Херсонська теплоелектроцентраль" (код ЄДРПОУ 00131771, м. Херсон, Бериславське шосе, 1, р/р 26004691101 в ХФ ВАТ "МТБ", МФО 342285) 85 грн. витрат по оплаті державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Наказ видати стягувачу після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, який надається сторонам по справі для підготування апеляційної скарги на рішення суду, а у разі, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення.

Суддя Н.О. Задорожна

Дата підписання рішення

відповідно до вимог ст. 84 ГПК України