Постанова № 30424861, 01.04.2013, Єнакіївський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
01.04.2013
Номер справи
230/3039/13-а
Номер документу
30424861
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

01.04.2013 Справа № 230/3039/13-а

№ провадження: 2-а/230/78/2013

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

1 квітня 2013 року Єнакіївський міський суд Донецької області у складі

головуючого судді Ференчук О.В.

при секретарі Радько Н.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Єнакієве справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської Ради про визнання неправомірними дій по нарахуванню соціальних виплат та про стягнення недоотриманої суми компенсаційних виплат,

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської Ради про визнання неправомірними дій по нарахуванню соціальних виплат та про стягнення недоотриманої суми допомоги на користь дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

В обгрунтування позовних вимог вказав, що він має статус громадянина постраждалого від наслідків Чорнобильської катастрофи 1 категорії і перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Єнакіївської міської ради, має двох дітей - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, які мають статус постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до п. 6 ст. 30 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон-796-ХІ) передбачена щомісячна компенсація сім'ям з дітьми та видатки на безплатне харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 50% мінімальної заробітної плати. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

Згідно зі ст. 22 Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», передбачено мінімальний розмір заробітної плати.

З урахуванням отриманої допомоги сім'ям з дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, за 2012 рік суми 396 гривен і розміру мінімальної заробітної плати на час виплати допомоги, на його користь підлягає стягненню 12794 грн.

На його заяву про перерахування розміру допомоги на безплатне харчування дітей, сім'ям з дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за 2012 рік згідно з Законом України 796-ХІ, та Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» та доплатити різницю у виплаті Єнакіївське УПСЗН відмовляє. У своїй відповіді Єнакіївське УПСЗН відмовило у здійсненні перерахунку та виплати компенсації, посилаючись на Постанову Кабінету Міністрів України № 649 від 20.04.2007 року «Про встановлення розмірів виплат деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Разом з тим, в зазначених постановах, всупереч Закону -796-ХІ (яким встановлений розмір щорічної допомоги, як величина, що кратна розміру мінімальної заробітної плати, визначеної Законом на час здійснення виплати допомоги) встановлені конкретні розміри такої допомоги в твердій грошовій сумі, що суперечить п.2 постанови Верховної Ради України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» законодавчі та інші нормативні акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону».

Крім того, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, вважає, що при вирішенні даного спору підлягають застосуванню ст. 30 Закону - 796-ХІ, а не відповідні постанови КМУ. Їх виконання є обов'язковим та конституційним.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, орган державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та ,у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Крім того відповідно до ч. З ст. 22 Конституції України, при прийняті нових законів або внесення змін до діючих законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Просить признати дії управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради, у якості відмови в перерахунку та виплати на його користь недоотриманої допомоги на безплатне харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за 2012 рік, неправомірними, стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради на його користь недоотримані щомісячні виплати на дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за 2012 рік в сумі 12794,00 грн.

У судовому засідання позивач підтримав свої вимоги.

Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради їх не визнав та пояснив, що при розрахунку виплат позивачу, він керувався положеннями Постанови Кабінету Міністрів України №-836 від 26 липня 1996 року «Про компенсаційні виплати особам які постраждали від Чорнобильської катастрофи» та Постанови Кабінету Міністрів України №-649 від 20 квітня 2007 року «Про компенсаційні виплати особам які постраждали від Чорнобильської катастрофи».

Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги законні, обґрунтовані та підлягають частковому задоволенню.

У судовому засіданні було встановлено, що позивач має статус громадянина постраждалого від наслідків Чорнобильської катастрофи 2 категорії і перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Єнакіївської міської ради, має сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, і доньку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, які мають статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, тобто мають право на виплати, передбачені Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Діти знаходиться на обліку у відповідача та йому нараховуються та виплачуються грошові кошти, що підтверджується довідкою.

Суд вважає, що відповідач необґрунтовано нараховував та виплачував компенсацію за 2012 рік.

Згідно з ст.19 ч.2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи особливий статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та обумовлену цим необхідність їх адекватного захисту, Верховна Рада України внесла доповнення до ст.71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в якій встановлено, що дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону (Закон № 231 -V від 5 жовтня 2006 року.)

Необхідно зазначити, що відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Права і свободи людини та її гарантії визнають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою дяльність. Усталення і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Таким чином, при розрахунку розміру компенсацій на дитину, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи слід керуватися ст.30 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

На підставі вище викладеного суд вважає, що дії відповідача по виплаті компенсації на дитину, яка постраждала внаслідок Чорнобильської аварії не відповідають вимогам ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», є такими, що порушують конституційні права позивача на належний соціальний захист.

Зупинення дії положень законів, якими визначено права і свободи громадян, їх зміст та обсяг, є обмеженням прав і свобод і може мати місце лише у випадках, передбачених Основним Законом України. У статті 64 Конституції України вичерпно визначено такі випадки, та визначено ряд прав і свобод, які не можуть бути обмежені за жодних обставин.

Отже, відповідно до частини третьої ст. 22, ст. 64 Конституції України право громадян на соціальний захист, інші соціально-економічні права можуть бути обмежені, у тому числі зупиненням дії законів (їх окремих положень), лише в умова воєнного або надзвичайного стану на певний строк. Таку правову позицію Конституційний Суд вже неодноразово висловлював у своїх рішеннях у справах щодо пільг, компенсацій, гарантій.

Згідно положень Конституції України вбачається, що Закон «Про Державний бюджет України», як правовий акт чітко зумовлений поняттям бюджету як плану формування та використання фінансових ресурсів, має особливий предмет регулювання і стосується виключно встановлення доходів та видатків держави на загальносуспільні потреби, тому цим законом не можуть вноситися зміни, зупинятися дії чинних законів України, а також встановлюватися інше правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України.

Виходячи з викладеного, суд вважає, що задоволенню позов підлягає у сумі 12794,00 грн. за період з 1 січня по 31 грудня 2012 року.

Відповідно до ЗУ «Про державний бюджет на 2012 рік мінімальна заробітна плата становить за період з 1 січня 2012 року по 31 березня - 1073 грн., з 1 квітня по 30 червня 2012 року - 1094 грн., з 1 липня по 30 вересня 2012 року - 1102,00 грн., з 1 жовтня 2012 року по 30 листопада - 1118,00 грн. З урахуванням виплаченої допомоги сім'ям з дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і розміру мінімальної заробітної плати на час виплати допомоги, на користь позивача стягненню підлягає:

з 1 січня по 30 березня 2012 року - (1073 грн. х 50% х 3 міс. - 16,5 грн х 3 міс.) х 2 =3120,00 грн;

з 1 квітня по 30 червня 2012 року - (1094 грн. х 3 міс. - 16,5 грн. х 3 міс.) х 2 = 3183,00 грн;

з 1 липня по 30 вересня 2012 року - (1102 грн. х 3 міс .) = 3207,00 грн.

з 1 жовтня по 30 листопада 2012 року - (1118 грн. х 50% х 2 міс - 16,5 грн. х 2 міс.) х 2= 2170,00 грн.

- 1 по 31 грудня 2012 року (1147 грн. х 50% - 16,5 грн.) х 2= 114,00 грн.

Керуючись ст. ст. 7, 10, 11, 69, 71, 159, 161, 162 КАС України, Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", постановою Верховної Ради України «Про внесення змін та доповнень до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», Конституцією України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської Ради про визнання неправомірними дій по нарахуванню соціальних виплат та про стягнення недоотриманої суми щомісячних виплат - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської Ради по нарахуванню та виплаті розміру соціальної допомоги ОСОБА_1 на дітей, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської Ради на користь ОСОБА_1 суму недоплати у розмірі 12794 (дванадцять тисяч сімсот дев'яносто чотири) грн. за період з 1 січня 2012 року по31 грудня 2012 року.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Донецької області через Єнакіївський міський суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя О.В. Ференчук