Постанова № 30423638, 28.02.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
28.02.2013
Номер справи
2а-15295/10/11/0170
Номер документу
30423638
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

28 лютого 2013 р. (14:15) Справа №2а-15295/10/11/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Москаленка С.А., за участі секретаря судового засідання Магері М.В.,

представника позивача - Ібрагімова А.Ш. (довіреність №777 від 12.12.2012 р.),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз»

до Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ

Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим із адміністративним позовом до Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим Державної податкової служби (далі відповідач) про визнання №0000782301/0 від 15.11.2010 року, яким позивачу визначено суму грошового зобов'язання за платежем комунальний податок у розмірі 5639,75 грн., в тому числі за основним платежем 4176,90 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 1462,85 грн.

Позовні вимоги вмотивовано тим, що оскаржене податкове повідомлення-рішення прийнято відповідачем з порушенням чинного законодавства, без урахування розгалуженої структури відокремлених підрозділів позивача, перебування Товариства на податковому обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим та сплати позивачем комунального податку за юридичну особу та всі її підрозділи (філії без права юридичної особи) до місцевого бюджету м. Сімферополя.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав, викладених в позовній заяві.

Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про місце, дату та час розгляду адміністративної справи повідомлен належним чином - судовою повісткою, надав клопотання про розгляд справи за відсутності представника відповідача, проти позову заперечує в повному обсязі. У письмових запереченнях на позов, залучених до матеріалів справи, зазначає, що відповідно до ст. 15 Закону України «Про систему оподаткування» №1251-ХІІ від 25.06.1991 до місцевих податків належить комунальний податок, який відповідно до частини 3 ст. 15 Закону №1251 встановлюється сільськими, селищними, міськими радами в межах граничних розмірів ставок, встановлених законами України, та який відповідно до частини 4 ст. 15 Закону №2151 зараховується до місцевих бюджетів у порядку, визначеному сільськими, селищними, міськими радами, якщо інше не встановлено законами України.

На порушення зазначених норм Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Кримгаз», не сплачувало комунальний податок до бюджету м. Саки за свою філію - Сакського управління по експлуатації газового господарства ВАТ «Кримгаз», місцезнаходженням якого є м. Саки, вул. Промислова 5-А.

Частиною 6 ст.128 КАС України встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За таких обставин, оскільки відсутні перешкоди для розгляду справи, суд вважає можливим розглянути справу на основі наявних в ній доказів за відсутністю нез'явившегося представника відповідача.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» є юридичною особою (ідентифікаційний код 03348117), що підтверджується випискою з ЄДРПОУ.

У зв'язку з прийняттям загальними зборами акціонерів ВАТ «Кримгаз» рішення про зміну типу і найменування Товариства в зв'язку з приведенням їх у відповідність із ЗУ «Про акціонерні товариства», а також реєстрацією 11.05.2011 року зміни найменування (реєстрація Статуту в новій редакції, внесення змін в ЄДРПОУ, позивач змінив найменування з Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» на Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Кримгаз».

Відповідно до п. 1.5.4 Статуту ПАТ «Кримгаз», товариство має право засновувати (створювати) інші юридичні особи (у т.ч. створювати дочірні підприємства), створювати (відкривати) філії та представництва.

Сакське управління по експлуатації газового господарства ПАТ «Кримгаз» є філією ПАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз», що визначено у додатку №1 до Статуту ПАТ «Кримгаз».

На підставі направлення від 25.10.2010 року №336/2301, виданого Сакською ОДПІ посадовими особами Сакської ОДПІ проведено планову виїзну перевірку Сакського управління по експлуатації газового господарства ВАТ «Кримгаз» (ЄДРПОУ 22269895) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2009р. по 30.06.2010р.

За результатами перевірки складено акт № 1769/23-01/22269895 від 12.11.2010 р. (а.с. 14-53), у висновках якого зазначено, що перевіркою встановлено порушення Сакського управління по експлуатації газового господарства ВАТ «Кримгаз» ст.15 Декрету Кабінету Міністрів України «Про місцеві податку та збори» від 20.05.1993 р. №56-93; Рішення V-ї сесії 17-го скликання Сакської міської Ради від 31.05.2007 р. №8 (із змінами і доповненнями, внесеними рішенням Сакської міської Ради №19 від 30.03.2010р. 49 сесії 5 скликання) «Про затвердження положення «Про комунальний податок», в результаті чого встановлено заниження задекларованого суб'єктом господарювання комунального податку всього на 4176,90 грн., в тому числі за 3 квартал 2009 р. на 1050,60 грн., за 4 квартал 2009 р. на 1040,40 грн., за 1 квартал 2010 р. на 1042,10грн., за 2 квартал 2010 р. на 1043,80 грн.

Висновок Сакської ОДПІ про заниження ВАТ «Кримгаз» задекларованого комунального податку ґрунтується на наступних обставинах.

Згідно з пунктом 2 Положення про комунальний податок, затвердженого рішенням 17-ї сесії 5-го скликання Сакської міської Ради від 31.05.2007 р. платниками комунального податку є розташовані на території м. Саки підприємства (юридичні особи) всіх форм власності, крім бюджетних установ та організацій, юридичних осіб - виробників сільськогосподарської продукції, планово-дотаційних підприємств, що отримують дотацію з бюджету та підприємств, що зареєстровані в органах ДПС як неприбуткові. За філії та інші відокремлені підрозділи, які не мають окремого балансу, комунальний податок сплачують головні підприємства - юридичні особи. При цьому сплата податку здійснюється до місцевого бюджету за місцезнаходженням філії пропорційно середній кількості працівників, зайнятих на тій чи іншій ділянці.

Подання розрахунків комунального податку за ІІІ - IV квартали 2009 року та І - ІІ квартали 2010 року обчислених у тому числі за середньооблікову кількість штатних працівників облікового складу свого структурного підрозділу (без права юридичної особи) - Сакського УЕГГ, здійснювало головне підприємство - ВАТ «Кримгаз» за місцем перебування на податковому обліку - до ДПІ в м. Сімферополі. Сплата обчислених сум комунального податку, у тому числі за середньооблікову кількість штатних працівників облікового складу Сакського УЕГГ, здійснювалось також головним підприємством - ВАТ «Кримгаз» до місцевого бюджету м. Сімферополь.

За результатами перевірки, на підставі акту № 1769/23-01/22269895 від 12.11.2010 р. відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення №0000782301/0 від 15.11.2010 року, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних/фінансових санкцій) за платежем комунальний податок у розмірі 5639,75 грн., в тому числі за основним платежем 4176,90 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 1462,85 грн. (а.с. 13).

Не погодившись із зазначеним податковим повідомленням-рішенням відповідача позивач звернувся до суду з позовом про визнання його протиправним і скасування.

В обґрунтування своїх вимог позивачем надано рішення Господарського суду Автономної Республіки Крим від 28.07.03р. у справі №2-6/9059-2003 та платіжні доручення від 11.08.09р. №2417 про сплату 5521,60 грн., від 11.09.09р. №2963 про сплату 5489,30 грн., від 12.10.09р. №3356 про сплату 5487,60 грн., від 17.11.09р. № 3933 про сплату 5470,60 грн. від 14.12.09р. №4382 - 5530,10 грн., від 15.01.10р. №94 - 557,90 грн., від 16.02.10р. №586 - 5567,50 грн., від 17.03.10р. №1203 - 5603,20 грн., від 14.04.10р. № 1784 - 5594,70 грн., від 17.05.10р. №2333 - 5559,00 грн., від 17.06.10р. №2963 -5543,30 грн., від 19.07.10р. №3415 - 5555,60 грн. про сплату до місцевого бюджету Центрального району м. Сімферополя комунального податку за липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2009 року, січень, лютий, березень, квітень, травень, червень 2010 року, відповідно. (а.с.58-69)

На думку позивача зі скасуванням зазначеним рішенням Господарського суду АР Крим від 28.07.2003 року (а.с.71-72) окремих норм Положення про механізм стягнення і порядок сплати комунального податку, затверджений рішенням 4-ої сесії Сімферопольської міської ради XXIV скликання від 29.10.02р. № 44, а саме пунктів 1.2, 2.1, 2.4, 2.5 в частині слів: п.1.2 "...їх філіями, відділеннями та іншими окремими підрозділами, які не мають статусу юридичної особи ..."; їі.2.1. "При цьому сплата податку здійснюється в місцевий бюджет за місцем знаходження таких філій та інш., пропорційно середній чисельності працівників, зайнятих на тій чи іншій ділянці"; п.2.4 "базовий звітній (податковий) період для комунального податку дорівнюється календарному плану"; п.2.5 "... до 20 числа першого та третього місяця звітного кварталу", - в нього виник обов'язок сплачувати комунальний податок незалежно від територіального місця знаходження відокремленого структурного відокремленого підрозділу до місцевого бюджету за місцем юридичної реєстрації Товариства.

Дослідивши зазначене рішення Сімферопольської міської ради в діючій реакції, слід звернути увагу, що відповідно до п. 1.2 Положення, воно є обов'язковим для виконання юридичними особами на території м. Сімферополя, з п.2.1 платниками комунального податку є юридичні особи, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств усіх форм власності (за виключенням їх підрозділів, що працюють на комерційній основі), які розміщені на території м. Сімферополя. За свої філії, підрозділи, окремі дільниці та інші, що не мають статусу юридичної особи, комунальний податок в бюджет сплачують головні підприємства - юридичні особи.

На думку позивача комунальний податок та інші місцеві податки і збори, що встановлюються органом місцевого самоврядування мають сплачуватись юридичною особою, ВАТ «Кримгаз», до бюджету на території якого зареєстровано Товариство - тобто до бюджету м. Сімферополь.

Вирішуючи спір між сторонами щодо наявності обов'язку у позивача сплачувати комунальний податок до місцевого бюджету Сакської міської територіальної громади та подавати відповідачу щоквартально податкові розрахунки комунального податку суд виходить з наступного.

Податки і збори, в силу дії ст. 92 Конституції України, встановлюються законами України.

Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування, відповідно до ст. 143 Конституції України, встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону. Рішення органів місцевого самоврядування, прийняті в мажах їх повноважень, визначених законом, з положень ст. 144 Конституції України, є обов'язковими для виконання на відповідній території (території між їх повноважень).

Статтею 15 Закону України від 25.06.91р. № 1251-ХІІ «Про систему оподаткування», в редакції на час виникнення спірних правовідносин, визначені податки і збори, що справляються на території України, у тому числі місцеві податки і збори, які можуть запроваджуватися органами місцевого самоврядування. До місцевих податків і зборів віднесено комунальний податок. Окрім цього, положеннями названої статті визначено, що механізми справляння місцевих податків і зборів та порядок їх сплати встановлюються сільськими, селищними, міськими радами. Комунальний податок є обов'язковими для встановлення сільськими, селищними та міськими радами за наявності об'єктів оподаткування або умов, із якими пов'язане запровадження цих податків і зборів. Цей податок встановлюється в межах граничних розмірів ставок, установлених законами України.

Суми податків і зборів (обов'язкових платежів), зазначених у цій статті, зараховуються до місцевих бюджетів у порядку, визначеному сільськими, селищними, міськими радами, якщо інше не встановлено законами України.

З положень ст. 4 цього Закону платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні та фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).

Положеннями ст. 15 Декрету Кабінету Міністрів України від 20.05.93р. № 56-93 «Про місцеві податки і збори» встановлено, що платниками комунального податку є юридичні особи, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Відповідно до ст. 18 Декрету № 56-93 органи місцевого самоврядування самостійно встановлюють і визначають порядок сплати місцевих податків і зборів відповідно до переліку та в межах установлених граничних розмірів ставок. Ці рішення органів місцевого самоврядування обов'язкові для виконання на території меж їх повноважень.

Судом встановлено, що порядок сплати комунального податку на території м. Сімферополя врегульовано рішенням 4-ої сесії Сімферопольської міської ради ХХІV скликання від 29.10.02р. № 44, на території м. Саки рішенням 2-ої сесії ХХІІІ скликання Сакської міської ради "Комунальний податок" від 16.06.98р. Відповідно до п.7 ч.1 ст. 69 Бюджетного кодексу України, що діяв на час виникнення спірних правовідносин, комунальний податок зараховується до бюджетів місцевого самоврядування відповідної територіальної громади.

Філією юридичної особи, з розуміння ст. 95 ЦК України, є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення. Відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до єдиного державного реєстру.

З тлумачення юридичного терміну філії, розкритого податковим законодавством (Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств"), відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку (далі філії), суб'єктів господарської діяльності, бюджетних, громадських та інших підприємств, установ та організацій, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж такий платник податку, територіальної громади.

На відміну від порядку сплати податку на прибуток, який платник податку може сплачувати консолідовано, до бюджету територіальної громади за місцем свого знаходження або сплачувати цей податок до бюджету територіальної громади за місцем знаходження філії правом консолідованої сплати комунального податку, без урахування прав та інтересів територіальної громади, на території якої здійснює господарську діяльність відокремлений підрозділ юридичної особи, або правом вибору способу його сплати, платник податку не наділений, а тому, враховуючи те, що лише законами встановлюється порядок сплати податку, суд дійшов висновку, що думка позивача про можливість сплати комунального податку консолідовано не ґрунтується на положеннях закону та порушує інтереси тієї територіальної громади, на території якої юридична особа здійснює свою господарську діяльність через філію, відокремлений підрозділ.

Платники податків і зборів (обов'язкових платежів), в силу дії п.2 ч.1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).

Відповідальність згідно положень ст. 11 названого Закону за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України.

Таким чином, суд дійшов висновку, що комунальний податок за філії сплачується головним підприємством в порядку та розмірі встановленому у місцевості розташування його філії, відокремленого підрозділу. Обов'язок платника податку подавати податкову звітність прямо передбачений законом. Підстав для застосування рішення Сімферопольської міської ради для сплати комунального податку за відокремлений підрозділ розташований у м. Саки, тобто на територію, на яку не поширюються повноваження органу самоврядування Сімферопольської міської громади, у позивача не було.

Враховуючи викладене суд дійшов висновку щодо правомірності вимоги відповідача щодо обов'язку сплати позивачем комунального податку за ІІІ - ІV квартали 2009 року І та ІІ квартали 2010 року який має сплачуватися позивачем, як головним підприємством за відокремлений підрозділ розташований на території м. Саки саме до бюджету м. Саки.

Таким чином, донарахування комунального податку позивачеві за 3 квартал 2009 року - 2 квартал 2010 року та штрафні санкції оскарженим рішенням застосовано відповідачем до позивача на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Крім того, відповідно до ч.1 ст.71 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим у справі №2а-13271/10/17/0170 за позовом ВАТ «Кримгаз» до Сакської ОДПІ в АР Крим, що залишена без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 04.02.2013 року встановлено, що комунальний податок за філії сплачується головним підприємством в порядку та розмірі встановленому у місцевості розташування його філії, відокремленого підрозділу. Підстав для застосування рішення Сімферопольської міської ради для сплати комунального податку за відокремлений підрозділ, розташований у м. Саки, тобто на території, на яку не поширюються повноваження органу самоврядування - Сімферопольської міської ради у позивача не було.

Таким чином, суд не вбачає підстав для визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення №0000782301/0 від 15.11.2010 року у зв'язку із чим у задоволенні позову слід відмовити у повному обсязі.

Під час судового засідання, яке відбулось 28.02.2013 року оголошені вступна і резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАС України постанову у повному обсязі складено 05.03.2013 року.

Керуючись ст. ст. 94, 122, 160-163,167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Москаленко С.А.