Постанова № 30402855, 26.03.2013, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2013
Номер справи
2а-15582/12/2670
Номер документу
30402855
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2а-15582/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Аблов Є.В.

Суддя-доповідач: Пилипенко О.Є.

ПОСТАНОВА

Іменем України

26 березня 2013 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Пилипенко О.Є.

суддів - Глущенко Я.Б. та Шелест С.Б.,

при секретарі - Паскаль Ю.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Концерн Європа" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 грудня 2012 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Концерн Європа" до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И Л А :

У листопаді 2012 року позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Концерн Європа" звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення, в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення ДПІ у Печерському районі м. Києва за формою «В1» № 0000055156 від 15 серпня 2012 року про зменшення суми бюджетного відшкодування (в тому числі в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість в розмірі 5 518 703 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 грудня 2012 року у задоволенні позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 грудня 2012 року та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. На думку апелянта, зазначену постанову суду прийнято з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Концерн Європа" підлягає задоволенню, постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 грудня 2012 року - скасуванню з постановленням нової про задоволення позовних вимог, з таких підстав.

У відповідності до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує рішення суду першої інстанції та ухвалює нове якщо встановить порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що єдиним та виключним способом визначення платником податку напрямку бюджетного відшкодування є внесення у відповідний рядок податкової декларації та заяві про відшкодування обраного напрямку такого повернення (підпункт 7.7.4 пункту 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР та ст. 200 Податкового кодексу), як гарантоване державою право на отримання платником бюджетного відшкодування, проте позивач шляхом подання ряду уточнюючих розрахунків всупереч вище викладених положень податкового законодавства змінив (вже визначений у декларації та заяві про відшкодування) напрямок повернення податку на додану вартість. Окрім того. позивачем невірно вказаний період виникнення від'ємного значення, а саме - замість лютого 2009 року зазначено - січень та вересень 2010 року (разом з тим за даний період операції з оплати за придбаний товар не здійснювалися, а тому у позивача відсутня оплата, розрахована відповідно з вимогами п. 200.1, п. 200.4 ст. 200 ПК України).

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції оскільки він суперечить нормам чинного законодавства, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено в суді першої інстанції, з 17.07.12 року по 30.07.12 року відповідачем проведено документальну позапланову перевірку правомірності нарахування ТОВ «Концерн Європа» бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість в наступних звітних (податкових) періодах за лютий 2011 року за результатами якої складено акт №38/15-6/20046820 від 02.08.12 року.

У ході перевірки встановлено порушення вимог Наказу ДПА України від 25.01.11 р. № 41 та неодноразова зміна напрямку бюджетного відшкодування. На порушення вимог п.200.1, п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України ТОВ «Концерн Європа» завищено заявлену суму бюджетного відшкодування ПДВ у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість в наступних звітних (податкових) періодах за лютий 2011 року в розмірі 5 518 703 грн.

На підставі акту перевірки №38/15-6/20046820 від 02.08.12 року Державною податковою інспекцією у Печерському районі м. Києва ДПС прийнято податкове повідомлення - рішення №0000055156 від 15.08.12 р.

Як вбачається із акту перевірки, згідно з поданою ТОВ «Концерн Європа» до ДПІ у Печерському районі м. Києва податковою декларацією з податку на додану вартість за лютий 2011 року (вх. від 21.03.2011 р. за № 9001452691) підприємство задекларувало залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового кредиту, р.26 податкової декларації з ПДВ, складає 8 471 102 гривні.

Згідно уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до декларації з ПДВ за лютий 2011 року(вх. від 24.03.2011 р. за № 9001591000) зменшено суму, що підлягає зарахуванню до складу податкового кредиту наступного податкового кредиту на 30 088 грн. та збільшено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість в наступних звітних (податкових) періодах, р.25.2 податкової декларації з ПДВ, в розмірі 5 518 703 грн.

Згідно уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до декларації з ПДВ за лютий 2011 року (вх. від 09.06.2011 р. за № 265766) зменшено суму що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість в наступних звітних (податкових) періодах в розмірі 5 518 703 грн. та відповідно збільшено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на розрахунковий рахунок платника, р.23.1 податкової декларації з ПДВ, в розмірі 5 518 703 грн.

Згідно уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до декларації з ПДВ за лютий 2011 року (вх. від 25.07.2011 р. за № 340739) зменшено суму що підлягає бюджетному відшкодуванню на розрахунковий рахунок платника в розмірі 5 518 703 грн. та відповідно збільшено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість в наступних звітних (податкових) періодах, р.23.2 податкової декларації з ПДВ, в розмірі 5 518 703 грн.

Таким чином, ТОВ «Концерн Європа» подано уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до декларацій з ПДВ за лютий 2011 року згідно яких сума рядка 23.1 (25.1) «Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку» зменшено та віднесено до рядка 23.2 (25.2), «Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість в наступних звітних (податкових) періодах»та навпаки двічі, що свідчить про маніпулювання платником податковою звітністю.

Обговорюючи правомірність заявлених вимог колегія суддів приходить до наступного.

Відповідно до пп.14.1.18 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V даного Кодексу.

Згідно з п.200.4 статті 200 Податкового Кодексу України, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;

б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Пунктами 200.6 та 200.7 статті 200 Податкового кодексу України визначено, що платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів(п. 200.6).

Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. (п. 200.7)

Відповідно до п. 13 розділу 3 «Порядку заповнення та подання податкової декларації з ПДВ», затвердженого наказом ДПА від 25.01.2011 року №41, зареєстрованого Міністерством Юстиції України 16.02.11 р. за № 197/18935, уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок (до декларації з ПДВ) подаються платником у визначених Кодексом випадках.

Відповідно до п.50.1 ст.50 ПК України, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою, чинною на час подання уточнюючого розрахунку.

Враховуючи вищевказане, колегія суддів вважає, що позивач має право при самостійному виявленні помилок, що містяться у раніше поданій ним декларації, подати уточнюючий розрахунок.

Пункт 200.6 ст. 200 Кодексу, на який посилається податкова інспекція, забороняє у разі прийняття самостійно платником податку рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, враховувати зазначену суму при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів і не обмежує право платника податку у разі виявлення помилки у декларації за попередній період щодо визначення способу відшкодування податку на додану вартість виправити таку помилку у визначеному Кодексом порядку. Таке виправлення не призводить до того, що заявлена платником податку до бюджетного відшкодування сума за конкретний звітний період враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів.

Дана правова позиція викладена також в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 18.02.2013 року у справі № К/9991/55133/12.

Також колегія суддів звертає увагу на той факт, що наявність у позивача права на бюджетне відшкодування податку на додану вартість в розмірі за березень 2009 року в розмірі 5 518 703,00 грн. підтверджується Актом «Про результати позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Концерн Європа» (код 20046820) з питань достовірності нарахування податку на додану вартість шляхом зарахування коштів на розрахунковий рахунок підприємства в установі банку за березень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01.02.2009 року по 28.02.2009 року» № 276/0700/20046820 від 28.01.2010 року.

З урахуванням вищевказаного, колегія суддів вважає протиправними дії посадових осіб контролюючого органу щодо зменшення суми бюджетного відшкодування (в тому числі в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість в розмірі 5 518 703 грн..

З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було не вірно встановлено фактичні обставини справи, надано невірну оцінку дослідженим доказам та порушено норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. В зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Концерн Європа" - задовольнити, постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 грудня 2012 року - скасувати та прийняти нову про задоволення позову.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Концерн Європа" - задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 грудня 2012 року - скасувати та прийняти нову, якою позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Концерн Європа" задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва за формою «В1» № 0000055156 від 15 серпня 2012 року про зменшення суми бюджетного відшкодування (в тому числі в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість в розмірі 5 518 703 грн.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: О.Є. Пилипенко

Судді: Я.Б. Глущенко

С.Б. Шелест

Дата виготовлення та підписання повного тексту рішення - 26.03.2013 року.

Головуючий суддя Пилипенко О.Є.

Судді: Глущенко Я.Б.

Шелест С.Б.