номер провадження справи 15/6/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.03.13 Справа № 908/93/13-г
За позовом Запорізького міжрайонного екологічного прокурора в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Запорізької міської ради, м. Запоріжжя
до відповідача Публічного акціонерного товариства «Запорізький абразивний комбінат», 69014 м. Запоріжжя, вул. Димитрова, 44
про внесення змін до договору оренди землі
Суддя Горохов І.С.
представники:
від прокуратури: Борін А.Б., прокурор Запорізької міжрайонної екологічної прокуратури, посвідчення № 011303 від 24.10.2012
від позивача: Луцик Т.В., представник дов. № 01-17/2440 від 09.06.2011р.
Зубар О.А., представник дов. № 01-38/01771 від 12.07.2012р.
Сосновська А.Ю., представник дов. №01-38/01772 від 12.07.2012
від відповідача: Різніченко І.А., представник дов. № 14/2183 від 03.07.2012р.
Суть спору:
Розглянуто позовну заяву Запорізького міжрайонного екологічного прокурора, подану в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, - Запорізької міської ради до відповідача Публічного акціонерного товариства «Запорізький абразивний комбінат» про внесення змін до договору оренди.
Ухвалою господарського суду від 10.01.2013 порушено провадження у справі, її розгляд призначено на 24.01.2013. Розгляд справи відкладався, строк вирішення спору продовжувався.
В судовому засіданні 25.03.2013 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Позовні вимоги заявлені з наступних підстав: за договором оренди земельної ділянки, укладеному 04.05.2005 між позивачем та відповідачем, розмір орендної плати становить 12 715,10 грн. за календарний рік в цінах 2004 року. Земельна ділянка, що передана відповідачу в оренду, пройшла нормативну оцінку і на час звернення до суду її ціна становить 7 027 275,28 грн. Згідно чинного законодавства на даний час орендна плата повинна становити 210 818,26 грн., що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2012 року. Перевіркою, проведеної прокуратурою, встановлено, що до теперішнього часу відповідні зміни в договір оренди не внесені, що стало підставою для звернення до суду. Прокурор та позивач просять внести відповідні зміни у договір оренди земельної ділянки від 04.05.2005.
Відповідач проти задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві. Зазначив, що статтею 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Тому, оскільки пункт 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України, в частині скасування Закону України «Про плату за землю» набрав чинності з 01.01.2011, а договірні відносини виникли ще в 2005 році, зміни передбачені податковим кодексом України не підлягають застосуванню до спірних відносин.
Запис розгляду судової справи здійснюється за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу «Оберіг».
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників судового процесу суд встановив наступне.
Між Запорізькою міською радою - Орендодавець (позивачем у справі) та Відкритим акціонерним товариством «Запорізький абразивний комбінат» - Орендар (правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство «Запорізький абразивний комбінат», відповідач у справі) на підставі рішення дев'ятнадцятої сесії четвертого скликання Запорізької міської ради № 16/100 від 24.11.2004 підписано договір оренди земельної ділянки, за умовами якого Орендар прийняв в оренду земельну ділянку загальною площею 2,4284 га, що розташована в м. Запоріжжя, вул. Димитрова/Виробнича, 42/1в, для розташування будинку культури з парком.
Договір зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельним ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 04.05.2005 за №040526100264.
Земельна ділянка прийнята орендарем за актом прийому-передачі від 04.05.2005.
Договір укладено на 10 років, п. 8 Договору.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1 271 510,24 грн. (в цінах 2004 року), п. 5 договору.
Відповідно до пункту 9 Договору орендна плата за користування земельною ділянкою згідно умов даного договору становить 12 715,10 грн. за календарний рік в цінах 2004 року.
Згідно з п. 12 Договору, розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі, зокрема, зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції тощо.
Рішенням дев'ятнадцятої сесії Запорізької міської ради п'ятого скликання "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Запоріжжя" №79 від 03.03.2008 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя з базовою вартістю 1 кв. м. землі 190,18 грн.
Відповідно до витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки кадастровий номер 2310100000:07:036:0014, місцезнаходження: м. Запоріжжя, вул. Димитрова/Виробнича 42/1в, договір оренди землі, зареєстрований за №040526100264 від 04.05.2005р., площа 24 284,00 грн., нормативна грошова оцінка земельної ділянки - 7 028 275,28 грн.
На виконання зазначеного рішення листом від 23.05.2012 № 01-32/01215 з огляду на зміну нормативної грошової оцінки земель міста відповідачу було запропоновано внести зміни у п. 9 договору оренди шляхом укладення додаткової угоди.
Відповідач на запропоновані позивачем зміни до договору оренди землі не відреагував, додаткову угоду не підписав, протокол розбіжностей відсутній.
Згідно зі ст. 13 Конституції України, від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Відповідно до ст. ст. 142-145 Конституції України, до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначних цим Кодексом.
Волевиявлення відповідного органу, як власника землі, у господарських відносинах -орендодавця здійснюється у формі рішення такого органу (зокрема, органу місцевого самоврядування, оскільки він є колегіальним органом).
Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним Кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до положень Закону України "Про оренду землі", оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.
За приписами статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту (стаття 654 Цивільного кодексу України).
Аналогічні положення містяться у ст. 188 Господарського кодексу України, зокрема, згідно з пунктами 2 та 3 цієї статті передбачено, що сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
Матеріалами справи доведено, що пропозицію щодо зміни умов п. 9 Договору шляхом укладення додаткової угоди до нього було направлено позивачем на адресу відповідача 23.05.2012. Відповіді на пропозицію або заперечення на неї позивач не отримав.
У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду (п. 4 ст. 188 ГК України).
Згідно зі статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 № 309-VІ внесено зміни до частин четвертої та п'ятої статті 21 Закону України "Про оренду землі", відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою для інших категорії земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
У зв'язку із введенням в дію Податкового кодексу з 01.01.2011 Закон України "Про плату за землю" втратив чинність згідно частини 2 Прикінцевих положень Кодексу.
Відповідно до ст. 274 Податкового кодексу України, ставка земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено і встановлюється в розмірі 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до ст. 276.1 Податкового кодексу України, податок за земельні ділянки (в межах населених пунктів), зайняті житловим фондом, автостоянками для зберігання особистих транспортних засобів громадян, які використовуються без отримання прибутку гаражно-будівельними, дачно-будівельними та садівницькими товариствами, індивідуальними гаражами, садовими і дачними будинками фізичних осіб, а також за земельні ділянки надані для потреб сільськогосподарського виробництва, водного та лісового господарства, які зайняті виробничими, культурно-побутовими, господарським та іншими будівлями і спорудами, справляються у розмірі 3 відсотків земельного податку, обчисленого відповідно до ст. 274 і 275 цього Кодексу.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, нормами чинного законодавства та умовами договору передбачено можливість у даному випадку зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін.
Відповідно до ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" акти (рішення), прийняті органами місцевого самоврядування, є обов'язковими для виконання на відповідній території.
Відповідно до статті 290 Господарського кодексу України розмір плати за користування земельною ділянкою, що є державною або комунальною власністю, не може бути нижчим за встановлений відповідно до закону.
Рішення Запорізької міської ради № 79 від 03.03.2008 до теперішнього часу не оскаржене, є чинним і підлягає виконанню суб'єктами господарювання, які користуються земельними ділянками для здійснення підприємницької діяльності.
У пункті 12 договору оренди земельної ділянки, укладеного між сторонами передбачено, що розмір орендної плати переглядається у разі підвищення цін, тарифів, в інших випадках, передбачених законом. За таких обставин позов щодо внесення змін ставок орендної плати підлягає задоволенню.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість внесення змін до договору, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Такі ж висновки наведені у постановах Вищого господарського суду України -від 28.07.2011 р. у справі № 5005/2715/211 (11/224-10), від 02.08.2011 р. у справі № 6/474-10, від 05.08.2011 р. у справі № 5005/431/2011, від 09.08.2011 р. у справі № 41/81пд. Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд України у своїх постановах від 06.12.2010 року у справі №2-1/10068-2008 та від 30ю.05.2011 року у справі № 17/299-10.
Отже, з підстав зазначених вище, суд знаходить позовні вимоги про внесення змін до п. п. 5, 9 договору оренди земельної ділянки від 04.05.2005, укладеного між Запорізькою міською радою та ПАТ «Запорізький абразивний комбінат», виклавши їх в наступній редакції: «п. 5 Грошова оцінка земельної ділянки становить: 7 027 275,28 грн. (сім мільйонів двадцять сім тисяч двісті сімдесят п'ять гривень двадцять вісім копійок) в цінах 2012 року»; «п. 9 Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 210 818,26 грн. (двісті десять тисяч вісімсот вісімнадцять гривень двадцять шість копійок), що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2012 року», обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Заперечення на позов суд вважає безпідставними та таким, що суперечать вимогам чинного законодавства України з викладених вище норм та обставин справи.
Судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов Запорізького міжрайонного екологічного прокурора в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Запорізької міської ради до відповідача Публічного акціонерного товариства "Запорізький абразивний комбінат", м. Запоріжжя про внесення змін до договору оренди землі задовольнити.
2. Внести зміни до п. 5 договору оренди земельної ділянки площею 2,4284 га (кадастровий, номер 2310100000:07:036:0014), який укладено 04.05.2005 між Запорізькою міською радою та Відкритим акціонерним товариством «Запорізький абразивний комбінат» та зареєстровано у Запорізькій регіональній філії ДП «Центр ДЗК при Державному комітеті України по земельних ресурсах» за №040526100264 від 04.05.2005р. виклавши його у наступній редакції: «Грошова оцінка земельної ділянки становить: 7 027 275 грн. 28 коп. (сім мільйонів двадцять сім тисяч двісті сімдесят п'ять гривень двадцять вісім копійок) в цінах 2012 року».
3. Внести зміни до п. 9 договору оренди земельної ділянки площею 2,4284 га (кадастровий номер 2310100000:07:036:0014), який укладено 04.05.2005 між Запорізькою міською радою та Відкритим акціонерним товариством «Запорізький абразивний комбінат» та зареєстровано у Запорізькій регіональній філії ДП «Центр ДЗК при Державному комітеті України по земельних ресурсах» за №040526100264 від 04.05.2005р. виклавши його у наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 210 818 грн. 26 коп. (двісті десять тисяч вісімсот вісімнадцять гривень двадцять шість копійок), що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2012 року».
4. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Запорізький абразивний комбінат» вул. Димитрова 44 м. Запоріжжя Запорізька область 69014 в доход Державного бюджету України (одержувач: УДКСУ у м. Запоріжжя (Орджонікідзевський район), 22030001; банк одержувача: ГУДКСУ у Запорізькій області; МФО 813015; код ЄДРПОУ 38025409; № рахунку 31215206783007, код класифікації доходів бюджету 22030001 «Судовий збір» (Державна судова адміністрація України, 050) судовий збір в розмірі 1147 (одна тисяча сто сорок сім) грн. Видати наказ.
Суддя І.С. Горохов
Рішення оформлено та підписано відповідно до вимог ст. 84 Господарського процесуального кодексу України 01.04.2013р.