Рішення № 30361471, 13.03.2013, Вінницький районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
13.03.2013
Номер справи
203/6594/12
Номер документу
30361471
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 203/6594/12

РІШЕННЯ

Іменем України

13.03.2013 року місто Вінниця

Вінницький районний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді: Васильєвої Т.Ю.

при секретарі: Гнесь В.В.

за участі

прокурора Швець А.П.

представника позивача ОСОБА_1

відповідача ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом прокурора Вінницького району в інтересах держави в особі: Державної інспекції сільського господарства у Вінницькій області, Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області до ОСОБА_2 про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки та стягнення шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, зобов'язання знести малу архітектурну форму "кіоск", привести земельну ділянку у придатний для використання стан та заборонити надалі використовувати земельну ділянку без правовстановлюючих документів, суд

встановив:

Прокурор Вінницького району звернувся до суду із вищевказаним позовом, обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що проведеною перевіркою за скаргою Державної інспекції сільського господарства у Вінницькій області встановлено, що відповідач по справі використовує земельну ділянку із земель житлової та громадської забудови Стрижавської селищної ради площею 0, 05 га по вул. Набережна, б/н, смт. Стрижавка, Вінницького району Вінницької області, за відсутності відповідного рішення органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду), та за відсутності вчиненого правочину щодо даної земельної ділянки, а саме незаконно завіз ґрунт на дану земельну ділянку та встановив малу архітектурну форму «кіоск», який використовується для складання будівельних матеріалів. В зв`язку із самовільним зайняттям відповідачем вказаної земельної ділянки, використанням її не за цільовим призначенням та зняттям ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу ним було заподіяно шкоду у розмірі 807, 76 грн., яку відповідачем у добровільному порядку не відшкодовано. Тому, посилаючись на відповідні норми законодавства, прокурор просить зобовязати відповідача повернути державі в особі Стрижавської селищної ради самовільно зайняту земельну ділянку, стягнути з нього 807, 76 грн. на відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки та зняттям ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, та зобов`язати відповідача знести за його рахунок малу архітектурну форму "кіоск" і привести земельну ділянку у придатний для використання стан, а також заборонити йому надалі використовувати дану земельну ділянку без правовстановлюючих документів.

В судовому засіданні прокурор позов підтримала та просила його задовольнити в повному обсязі з підстав, викладених в позові.

Представник Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області в судовому засіданні позов підтримав, водночас пояснив, що вважає достатнім зобовязати відповідача звільнити земельну ділянку від малої архітектурної форми, яку він розмістив на даній земельній ділянці, та не вбачає підстав для заявлення вимоги про зобов`язання відповідача привести земельну ділянку у придатний для використання стан. Відповідач привів дану земельну ділянку у придатний до використання стан, завіз каміння та грунт, вирівняв земельну ділянку, хоча дійсно жодних правовстановлюючих документів на дану земельну ділянку відповідачеві надано не було, а попередні рішення селищної ради з цього приводу після проведення інспекцією сільського господарства перевірки були скасовані.

Представник Державної інспекції сільського господарства у Вінницькій області в минулому судовому засіданні вказав, що даний позов стосується інспекції лише в частині стягнення завданої шкоди, крім цього на адресу суду надійшов лист від 04.02.2013 року, згідно якого Державна інспекція сільського господарства у Вінницькій області просить розглянути справу без участі її представника, позов прокурора в частині стягнення шкоди підтримує.

Відповідач ОСОБА_2 та його представник ОСОБА_3 в судовому засіданні заперечували проти задоволення позову з підстав, вказаних в письмових запереченнях (а.с. 21-22), однак в подальшому позов визнали частково, а саме в частині відшкодування завданої шкоди, оскільки дійсно земельна ділянка використовувалась відповідачем, але самовільного захвату земельної ділянки не було, відповідачем було здійснено її благоустрій, а саме завезено родючий ґрунт, тобто земельну ділянку з рова, де раніше був смітник, перетворено на рівнину, при чому селищною радою були прийняті відповідні рішення від 25.04.2008 року «Про надання згоди на передачу та дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2М.» та від 06.11.2008 року «Про надання дозволу ОСОБА_2 на проведення благоустрою до розробки проекту із землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки». На даний час роботи з благоустрою даної земельної ділянки припинено та при дорозі стоїть належний відповідачеві «кіоск», який він використовує для зберігання інвентарю, а саму земельну ділянку зараз він ніяк не використовує, по ній вільно ходять люди. .

Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає необхідним позов задовольнити частково з наступних підстав.

Так, згідно матеріалів справи рішенням Стрижавської селищної ради № 35 від 25.04.2008 року «Про надання згоди на передачу та дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2М.» останньому погоджено надання земельної ділянки орієнтовною площею 0, 05 га за рахунок земель запасу (пасовищ) на праві оренди на термін 10 років та дозвіл на розробку проекту із землеустрою щодо відведення в оренду даної земельної ділянки для суспільного користування та благоустрою по вул. Набережна б/н, в межах населеного пункту (а.с. 23). Також рішенням Стрижавської селищної ради № 3 від 06.11.2008 року «Про надання дозволу ОСОБА_2 на проведення благоустрою до розробки проекту із землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки» відповідачеві надано дозвіл на проведення благоустрою території по вул. Набережна б/н відповідно вищевказаного рішення до розробки проекту із землеустрою щодо відведення в оренду даної земельної ділянки, в межах населеного пункту (а.с. 24).

В подальшому під час проведення Державною інспекцією сільського господарства у Вінницькій області обстеження земельної ділянки площею 0, 05 га, розташованої в смт. Стрижавка по вул. Набережній б/н, встановлено, що відповідач використовує вказану земельну ділянку із земель житлової та громадської забудови за відсутності відповідного рішення органу місцевого самоврядування про її передачу у власність чи надання у користування та за відсутності вчиненого правочину щодо зазначеної земельної ділянки, на яку завезено ґрунт для подальшого благоустрою даної ділянки та встановлено малу архітектурну форму «кіоск», який використовується для складання будівельних матеріалів (а.с. 7-8). Постановою Державної інспекції сільського господарства у Вінницькій області від 28.09.2012 року № 08 відповідача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення за ст. 53-1 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 680 грн. (а.с. 6).

Дана постанова на даний час набула чинності, що відповідачем не оспорюється.

Відповідно до рішення Стрижавської селищної ради № 21 від 20.12.2012 року «Про розгляд клопотання державної інспекції сільського господарства у Вінницькій області стосовно приведення у відповідність до вимог законодавства рішення № 3 24 сесії 05 скликання Стрижавської селищної ради» вищевказане рішення селищної ради № 3 від 06.11.2008 року визнано таким, що втратило чинність (а.с. 26).

Згідно розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки (а.с. 9-10) розмір заподіяної відповідачем шкоди складає 807, 76 грн.

Згідно ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Також ст. 123 Земельного кодексу України встановлено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування шляхом прийняття відповідного рішення. При цьому надання земельних ділянок здійснюється на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок або технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки.

Згідно матеріалів справи та пояснень сторін, даних документів до селищної ради відповідач не надавав та відповідне рішення про надання земельної ділянки у власність чи у користування селищною радою не приймалося.

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України, в чинній на даний час редакції, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно ст. 1 Закону України Про державний земельний кадастр, державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про державний контроль за використанням та охороною земель, самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Оскільки відповідачем не заперечується використання земельної ділянки без відповідного рішення про надання її власність чи користування та відповідної реєстрації цих прав, а також розміщення на ній малої архітектурної форми «кіоску», вимоги прокурора про зобовязання відповідача повернути Стрижавській селищній раді дану земельну ділянку та знести за рахунок відповідача малу архітектурну форму "кіоск", що знаходиться на даній земельній ділянці, підлягають задоволенню.

В звязку з вищевикладеним, та враховуючи попереднє притягнення відповідача до адміністративної відповідальності за ст. 53-1 КпАП України за самовільне зайняття земельної ділянки відповідною постановою, якою також встановлено розмір завданої такими діями шкоди, а саме 807, 76 грн., задоволенню підлягає також вимога про з відповідача заявленої суми завданої шкоди.

Водночас матеріалами справи, а саме жодним належним та допустимим доказом, не доведено приведення діями відповідача земельної ділянки у непридатний для використання стан та не обґрунтовано якими діями відповідач мав би привести земельну ділянку у придатний до використання стан, тому в задоволенні вимоги про зобовязання відповідача привести земельну ділянку у придатний до використання стан слід відмовити.

Також слід відмовити в задоволенні позовної вимоги про заборону відповідачу надалі використовувати дану земельну ділянку без правовстановлюючих документів в звязку з її безпідставністю, оскільки згідно ст. 15 ЦК України захисту підлягають порушені, невизнані або оспорювані права особи, тому суд не здійснює захисту прав позивача на випадок можливого майбутнього порушення таких прав позивача.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. 15 Цивільного кодексу України, ст.ст. 116, 123, 125 Земельного кодексу України, ст. 1 Закону України Про державний земельний кадастр, ст. 1 Закону України Про державний контроль за використанням та охороною земель, ст.ст. 10, 11, 59, 60, 61, 209, 212-215 ЦПК України, суд -

вирішив:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Зобов'язати ОСОБА_2 повернути державі в особі Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області самовільно зайняту земельну ділянку із земель житлової та громадської забудови Стрижавської селищної ради площею 0, 05 га по вул. Набережна, б/н, смт. Стрижавка Вінницького району Вінницької області, та знести за його рахунок малу архітектурну форму "кіоск", що знаходиться на даній земельній ділянці.

Стягнути з ОСОБА_2 807, 76 грн. до державного бюджету Вінницького району 21080600, р/р 31113102700071 ГДКУ у Вінницькій області м. Вінниця МФО 802015 код ЄДРПОУ 38054712, на відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки та зняттям ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Вінницької області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час оголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя: (підпис)

Копія вірна.

Суддя:

Секретар: