Постанова № 30355914, 01.04.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.04.2013
Номер справи
812/2719/13-а
Номер документу
30355914
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

01 квітня 2013 року Справа № 812/2719/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді - Ковальової Т.І.

при секретарі судового засідання - Шибаєвій Т.В.

за участю:

представників позивача - Самохіна Ю.В.

Домарєвої С.М.

представника відповідача - Щербакова А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби до Державного підприємства «Антрацит» про стягнення податкового боргу з податку на прибуток за рахунок коштів з розрахункових рахунків у банках на загальну суму 822033,00 грн., -

ВСТАНОВИВ:

20 березня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби до Державного підприємства «Антрацит» про стягнення податкового боргу з податку на прибуток за рахунок коштів з розрахункових рахунків у банках на загальну суму 822033,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Державне підприємство „Антрацит" зареєстроване виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради від 30.04.2003 р. за реєстраційним № 04051885Ю0010158. До Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України відповідач внесений 30.04.2003 р. з присвоєнням ідентифікаційного коду 32226065, про що видана довідка № 070543.

Згідно з встановленим порядком, відповідач взятий на податковий облік в Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Луганську 10.03.2011 р., про що видана довідка №40/29-011.

Станом на 27.02.2013 року у ДП «Антрацит» лічиться податковий борг з авансових внесків з податку на прибуток підприємств у загальній сумі 822 033,00 грн., який виник з нарахованих, але не сплачених податкових зобов'язань, згідно з пунктом 2 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили суд стягнути кошти з Державного підприємства „Антрацит" (і.к. 32226065, місцезнаходження : 94600, Україна, Луганська область, м. Антрацит, вул. Ростовська, 38) з рахунків з банків, обслуговуючих платника в рахунок сплати податкового боргу по авансовим внескам з податку на прибуток підприємств в розмірі 822 033,00грн. на р/р 31112158799002 відкритий у ГУ ДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код платежу 11023100, одержувач У ДКСУ у м. Луганську і.к. 37991503.

Представник відповідача в судовому засіданні визнав позовні вимоги в повному обсязі, проти їх задоволення не заперечував та просив суд, у разі задоволення адміністративного позову, встановити порядок виконання постанови згідно графіку, а саме розстрочити термін виконання погашення заборгованості на 36 календарних місяців, починаючи з 20.04.2013 року по 20.03.2014 року включно рівними частинами щомісячно в сумі 5000,00 грн., з 20.04.2014 року по 20.02.2016 року включно рівними частинами щомісячно в сумі 31751,00 грн., з 20.03.2016 року - 31760,00 грн.

Представник позивача в судовому засіданні проти клопотання позивача про розстрочення податкового боргу в сумі 822 033,00 грн. не заперечував.

Заслухавши пояснення представників позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, та принципом рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом.

Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Судом встановлено, що Державне підприємство „Антрацит" зареєстроване виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради від 30.04.2003 р. за реєстраційним № 04051885Ю0010158. До Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України відповідач внесений 30.04.2003 р. з присвоєнням ідентифікаційного коду 32226065, про що видана довідка № 070543 (а.с.8,9).

Відповідач взятий на податковий облік до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську 10.03.2011 р., про що видана довідка № 40/29-011 (а.с.10).

У зв'язку з тим, що 27.03.2012 року Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Луганську було реорганізовано (шляхом перетворення), її правонаступником є Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби.

Відповідно до Статуту Державне підприємство «Антрацит» засноване на державній власності згідно з наказом Мінпаливенерго України від 02 квітня 2003 року № 168 та належить до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України відповідно до Указів Президента від 25 липня 2005 року № 1123 «Про заходи щодо вдосконалення державного управління вугільною промисловістю», від 5 жовтня 2005 року № 1417 «Питання Міністерства вугільної промисловості України», розпорядження Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2005 року № 417-р «Про передачу цілісних майнових комплексів державних підприємств та повноважень з управління корпоративними правами держави щодо господарських товариств» (а.с.11-18).

Станом на 27.02.2013 року у ДП «Антрацит» лічиться податковий борг з авансових внесків з податку на прибуток підприємств у загальній сумі 822033,00 грн., який виник з нарахованих, але не сплачених податкових зобов'язань, згідно з пунктом 2 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (а.с.27).

Відповідач узгодив податкові зобов'язання з податку на прибуток, подавши до податкового органу податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за 9 місяців 2012 року від 07.11.2012р. № 9069807194 на суму 7 398 295,00 грн. (а.с.22,23).

Законом України від 05.07.2012 року №5083-УІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні» (далі Закон № 5083) внесено зміни до ПК України та доповнено наступним пунктом:

Пунктом 2 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України зазначено, що платники податку на прибуток підприємств, які починаючи з 2013 року подають річну податкову декларацію відповідно до пункту 57.1 статті ПК України, сплачують у січні - лютому 2013 року авансовий внесок з цього податку у розмірі 1/9 податку на прибуток, нарахованого у податкові звітності за дев'ять місяців 2012 року, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

В узагальнюючій податковій консультації щодо особливостей подання декларації з податку на прибуток та сплати податку у 2013 році, яку затверджено наказом Державної податкової служби України від 21.12.2012р. №1171 (далі - Консультація 1171), зазначено що для розрахунку 1/9 податку на прибуток для сплати авансового внеску у січні - лютому 2013 року для підприємств враховується сумарне значення рядків 14 та 20 декларації за 9 місяців 2012 року. Нарахування авансових внесків за січень та лютий 2013 року в картках особових рахунків платника податку здійснюється в автоматизованому режимі (а.с.24-26).

Оскільки сумарне значення рядків 14 та 20 декларації з податку на прибуток за 9 місяців 2012 року від 07.11.2012р. № 9069807194 становить 7 398 295,00 грн., то ДП «Антрацит» повинно було сплатити авансового внеску з податку на прибуток на загальну суму 822 033,00 грн.

Узгодженою сумою грошового зобов'язання та/або пені, відповідно до п. 54.1 ст. 54 ПК України, вважається сума, яку платник податків самостійно обчислює та зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Отже, при подачі декларації з податку на прибуток за 9 місяців 2012 року від 07.11.2012р. № 9069807194 та у відповідності до Закону № 5083, ДП «Антрацит» самостійно узгодило суму авансового внеску з податку на прибуток у розмірі 822 033,00 грн.

Також, вищенаведеною податковою консультацією № 1171 зазначено, що авансовий внесок у січні та лютому 2013 року сплачується протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

У відповідності до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України, сума податкового боргу визначається як сума грошового зобов'язання, самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплачена у встановлений строк.

Відповідач узгодив податкові зобов'язання з податку на прибуток, подавши до податкового органу зазначену вище податкову декларацію з податку на прибуток підприємства.

Таким чином, у зв'язку з несплатою у встановлені законом терміни узгоджених сум податкових зобов'язань по авансовим внескам з податку на прибуток, самостійно визначених відповідачем у декларації з податку на прибуток та у відповідності до пункту 2 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, загальна сума податкового боргу станом на 27.02.2013. складає 822 033,00 грн., що підтверджено актом звірки між СДПІ ВПП у м. Луганську ДПС та відповідачем від 27.02.2013 (а.с.28)

З метою погашення податкового боргу, у відповідності до п.п.6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-111, Антрацитівською ОДПІ на адресу відповідача було надіслано: першу податкову вимогу від 05.10.2001р. № 1/36 та другу податкову вимогу від 08.11.2001 р. № 2/194 (а.с.20,21).

Враховуючи наявність податкового боргу, рухоме майно і майнові права ДП „Антрацит" були передані у податкову заставу, що підтверджується витягом від 03.08.2012 року № 37211077р. з Державного реєстру обтяжень рухомого майна (а.с.19).

На підставі п.152.1. ст. 152 Податкового кодексу України податок нараховується платником самостійно за ставкою, визначеною пунктом 151.1 статті 151 цього Кодексу, від податкової бази, визначеної згідно зі статтею 149 цього Кодексу. Податок, отриманий від діяльності, яка підлягає патентуванню відповідно до розділу XII цього Кодексу, підлягає сплаті до бюджету в сумі, яка визначена відповідно до цього розділу, і зменшена на вартість придбаних торгових патентів на право провадження такого виду діяльності.

Згідно з п.п. 168.1.2 п. 168.1, 168.4.1. п. 168.4 ст. 168 Податкового кодексу України податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету. Податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України.

Відповідно до п. 95.1. ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно п. 95.2. ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Антрацитівською ОДПІ було надіслано (вручено) : першу податкову вимогу від 05.10.2001р. № 1/36, яка отримана відповідачем 08.10.2001 року та другу податкову вимогу від 08.11.2001 р. №2/194, яка отримана відповідачем 08.11.2001 року (а.с.20,21) згідно вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» від 21.12.00 № 2181 - ІІІ. Тобто 60 днів з моменту надіслання минуло, відповідачем вищезазначені вимоги не оскаржені, не скасовані та є такими, що підлягають виконанню.

Відповідно до п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України).

Сума податкового боргу відповідачем добровільно не сплачена.

Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідач визнав позовні вимоги у повному обсязі, про що зазначив у письмовому зверненні до суду.

В силу ст. 136 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи. Судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.

У частинах 3, 4 ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Суд не приймає відмови від адміністративного позову, визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Підстав для неприйняття визнання адміністративного позову судом не встановлено.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

Станом на 28.03.2013 року ДП «Антрацит» має податкову заборгованість перед бюджетом у розмірі 22752,9 тис. грн. (а.с.39).

Заборгованість ДП «Антрацит» перед Фондами соціального страхування станом на 27.03.2013 року складає 87687,00 грн. (а.с.40).

Станом на 01.03.2013 року ДП «Антрацит» має кредиторську заборгованість за поставлені матеріали, виконані роботи та надані послуги у розмірі 216034,00 грн. (а.с.41).

Заборгованість підприємства перед Антрацитівським міськрайцентром зайнятості становить станом на 01.02.2013 року - 3785,0 тис. грн., у тому числу зі сплати страхових внесків - 3520,0 тис. грн., штрафних санкцій та пені - 265,0 тис. грн.

Станом на 01.01.2013 року Державне підприємство «Антрацит» має кредиторську заборгованість перед підприємствами-контрагентами за поставлені матеріали, виконані роботи та надані послуги в сумі 660606 грн. (а.с.43).

Майно ДП «Антрацит» знаходиться у податковій заставі.

Згідно балансу на 31.12.2012 р. Державне підприємство "Антрацит" має кредиторську заборгованість на загальну суму 609 075 тис. грн. (рядки балансу 530-610) (а.с.42).

Рішенням Господарського суду Луганської області від 18.05.2011 року було стягнуто з Приватного підприємства «Офра» на користь Державного підприємства «Антрацит» борг в сумі 27 786 000,00 грн., 3% річних в сумі 1 865 742,85 грн., інфляційні нарахування в сумі 7 640 050,00 грн., витрати по державному миту у сумі 25 500,00 грн. та витрати на ІТЗ судового процесу у сумі 236,00 грн. Всього було стягнуто заборгованість на загальну суму 37 317 528,85 грн. та видано наказ № 4/52/2011 від 31.05.2011 року про примусове виконання рішення, на підставі якого 21.06.2012 року відділом примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 33191127, за якою у разі невиконання боржником рішення суду № 4/52/2011 самостійно, органом виконавчої служби буде розпочато його примусове виконання (а.с.44-47).

Таким чином, при стягненні заборгованості з ПП «Офра» за рішенням суду від 18.05.2011 року ДП «Антрацит» матиме можливість погашати заборгованість згідно наданого графіку погашення заборгованості.

Пунктом 100.4 статті 100 Податкового кодексу України передбачено, що підставою для розстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків є надання ним достатніх доказів існування обставин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань та податкового боргу та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму розстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.

Тобто інститут розстрочення податкового боргу може бути застосовано лише у разі наявності доказів поліпшення економічного стану боржника у подальшому та наявності даних про погашення боргу в майбутньому.

З урахуванням клопотання відповідача та відсутністю заперечень позивача, суд вважає за необхідне відповідно до частини 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України встановити спосіб та порядок виконання даного судового рішення шляхом розстрочення Державному підприємству «Антрацит» сплату податкового боргу з податку на прибуток в сумі 822033,00 грн. строком на тридцять шість місяців шляхом сплати податкового боргу щомісячно, починаючи з 20.04.2013 року по 20.03.2014 року включно рівними частинами щомісячно в сумі 5000,00 грн., з 20.04.2014 року по 20.02.2016 року включно рівними частинами щомісячно в сумі 31751,00 грн., з 20.03.2016 року - 31760,00 грн.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 99, 105, 158-163, 167, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби до Державного підприємства «Антрацит» про стягнення податкового боргу з податку на прибуток за рахунок коштів з розрахункових рахунків у банках на загальну суму 822033,00 грн., - задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства „Антрацит" (і.к. 32226065, місцезнаходження: 94600, Україна, Луганська область, м. Антрацит, вул. Ростовська, 38) кошти з рахунків у банках, обслуговуючих платника в рахунок сплати податкового боргу по авансовим внескам з податку на прибуток підприємств в розмірі 822033,00 грн. (вісімсот двадцять дві тисячі тридцять три гривні) на р/р 31112158799002 відкритий у ГУ ДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код платежу 11023100, одержувач У ДКСУ у м. Луганську і.к. 37991503.

Розстрочити Державному підприємству «Антрацит» сплату податкового боргу з податку на прибуток в сумі 822033,00 грн. (вісімсот двадцять дві тисячі тридцять три гривні) строком на тридцять шість місяців шляхом сплати податкового боргу щомісячно, починаючи з 20.04.2013 року по 20.03.2014 року включно рівними частинами щомісячно в сумі 5000,00 грн. (п'ять тисяч гривень), з 20.04.2014 року по 20.02.2016 року включно рівними частинами щомісячно в сумі 31751,00 грн. (тридцять одна тисяча сімсот п'ятдесят одна гривня), з 20.03.2016 року - 31760,00 грн.(тридцять одна тисяча сімсот шістдесят гривень).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено та підписано 02 квітня 2013 року.

Суддя Т.І. Ковальова