Постанова № 30348274, 25.03.2013, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
25.03.2013
Номер справи
5015/5101/12
Номер документу
30348274
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" березня 2013 р. Справа № 5015/5101/12

Львівський апеляційний господарський суд, в складі колегії:

головуючого-судді: Якімець Г.Г.,

суддів: Зварич О.В.,

Кравчук Н.М.,

при секретарі Олійник І.О.,

за участю представників:

від прокуратури - Куцик В.Б.

від позивача - Бекесевич Ю.В.

від відповідача - не з'явився

розглянувши апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Концерн Галнафтогаз», вих. № 623/18 від 25.02.2013 року

на рішення господарського суду Львівської області від 13.02.2013 року (підписане 14.02.2013 року), суддя Станько Л.Л.

у справі № 5015/5101/12

за позовом прокурора міста Львова в інтересах держави в особі Львівської міської ради, м.Львів

до відповідача Публічного акціонерного товариства «Концерн Галнафтогаз» (правонаступник ВАТ «Концерн Галнафтогаз»), м. Львів

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 30.08.2007 року № Л-586

в с т а н о в и в :

Рішенням господарського суду Львівської області від 13.02.2013 року по справі №5015/5101/12 задоволено позов прокурора міста Львова заявлений в інтересах держави в особі Львівської міської ради. Суд вирішив внести зміни у договір оренди земельної ділянки від 30.08.2007р. №Л-586, укладений між Львівською міською радою та ВАТ "Концерн Галнафтогаз" і викласти пункт 9 договору, що стосується розміру орендної плати в наступній редакції: "Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку становить 204976 (двісті чотири тисячі дев'ятсот сімдесят шість) грн. 06 коп.".

Суд у рішенні посилаючись на положення ст.ст.11, 632, 651, ч.2 ст.792 ЦК України, ч.4 ст.188 ГК України, ст.ст.12, 33, 84, 206 Земельного кодексу України, ст.25, п.34 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст.21,30 Закону України «Про оренду землі», ст.ст.288.5, 589.1 Податкового кодексу України, ухвали Львівської міської ради №2712 від 18.06.2009 року, №37 від 16.12.2010 року, №369 від 31.03.2011 року, №1224 від 16.02.2012 року, нову грошову оцінку земельної ділянки по вул.Б.Хмельницького,292 у м.Львові площею 1573 кв.м, яку орендує відповідач, згідно договору оренди земельної ділянки від 30.08.2007 року №Л-586, повідомлення відповідача про зміну нормативної грошової оцінки та необхідність внесення змін до договору, прийшов до висновку про задоволення позовних вимог.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, ПАТ «Концерн Галнафтогаз» подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення господарського суду Львівської області від 13.02.2013 року по справі №5015/5101/12, прийняти нове, яким в позові відмовити, вказуючи на порушення норм матеріального та процесуального права. Зокрема, апелянт вказує на те, що нормами чинного законодавства та умовами договору не передбачено такої підстави для перегляду розміру орендної плати за договором, як затвердження нової нормативної грошової оцінки землі, а також зазначає, що в ухвалах Львівської міської ради відсутні посилання на те, що встановлені ними розрахунки розміру орендної плати за землю, поширюються на угоди, укладені до їх прийняття. Поряд з цим, посилаючись на положення ст.24 Закону України «Про плату за землю», ст.654 ЦК України, ст.124 Земельного кодексу України, ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування» зазначає, що ініціювання внесення змін до договорів оренди землі в частині зміни розміру орендної плати належить до компетенції міської ради і має здійснюватись шляхом прийняття відповідних рішень, проте, Львівська міська рада не приймала жодних рішень про внесення змін до договору оренди земельної ділянки №Л-586 від 30.08.2007 року. З огляду на наведене, на думку апелянта, відсутні підстави для внесення змін до договору оренди землі.

Представник відповідача (скаржника) в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Оскільки явка представника відповідача не визнавалась обов'язковою, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду вважає за можливе розглянути справу за його відсутності.

Прокурор та представник позивача в судовому засіданні проти вимог апеляційної скарги заперечили, просили оскаржуване рішення залишити без змін, вказуючи на безпідставність доводів апелянта.

Суд, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, розглянувши доводи апеляційної скарги та дослідивши наявні докази по справі, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного:

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, 25.07.2007 року між Львівською міською радою (в тексті договору орендар) та ВАТ "Концерн Галнафтогаз" (в тексті договору - орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до умов якого орендодавець на підставі ухвали Львівської міської ради від 15.03.2007 року №627 «Про затвердження ВАТ «Концерн Галнафтогаз» проекту відведення земельної ділянки по вул.Б.Хмельницького,292 у Львові» надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою м.Львів, вул. Б.Хмельницького,292.

Зазначений договір зареєстровано у Львівській міській раді - 30.08.2007 року за №Л-586.

У пункті 2 договору встановлено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,1573 гектарів, в тому числі: під рослинним покривом - 0,1573 гектарів, для розміщення комплексу АЗС.

Згідно із п.5 та п.9 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 655547,75 грн., відповідно до довідки (витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку) про визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки в м.Львові від 26.04.2007 року за №40/01-15/1655. Розмір орендної плати з урахуванням ПДВ в рік - 655554,78 грн., що становить 10 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Вказана вище грошова оцінка земель затверджена ухвалою Львівської міської ради №210 від 29.04.1999 року «Про затвердження відкорегованої грошової оцінки земель м.Львова».

Ухвалою Львівської міської ради № 899 від 07.06.2007 року "Про затвердження Положення про організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок несільськогосподарського призначення у м. Львові" передбачено, що розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється відповідно до їх функціонального призначення у розрізі економіко-планувальних зон м. Львова згідно з грошовою оцінкою землі та на підставі ухвали міської ради про надання в оренду земельної ділянки або у разі набуття права оренди на земельну ділянку на конкурентних засадах. У пункті 20 пп.5 вказаної ухвали визначено, що орендна плата за земельні ділянки комерційного використання, надані під автозаправні станції, встановлюється у розмірі 10 відсотків від грошової оцінки земельної ділянки незалежно від терміну оренди.

18.06.2009 року Львівською міською радою прийнято ухвалу № 2712 від "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Львова", у п.3 якої вказано - вважати такою, що втратила чинність ухвалу Львівської міської ради №210 від 29.04.1999 року. Відповідно до довідки Управління Держкомзему у м.Львові від 27.09.2012 року нормативно-грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2011 року становила - 2049760,57 грн.

Ухвалою Львівської міської ради №1675 від 26.07.2012 року "Про затвердження Положення про підготовку, організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок у м. Львові" скасовано ухвалу міської ради від 07.06.2007 року № 899 та п. 14.6.2. визначено, що орендна плата за земельні ділянки комерційного використання встановлюється у розмірі 10 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Відповідно до п. 15.1 вказаної ухвали, розмір орендної плати може бути змінено на вимогу орендодавця у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та у разі встановлення Верховною Радою України ставок земельного податку. Відповідно до п.15.8 розмір орендної плати не є сталим та змінюється у зв'язку з проведенням щорічної індексації нормативної грошової оцінки землі і внесенням змін на підставі чинного законодавства України та інших нормативних документів.

З урахуванням наведеного, позивач вказує, що річний розмір орендної плати за земельну ділянку, орендовану відповідачем, згідно із новою грошовою оцінкою землі встановлюється в розмірі - 204976,06 грн.

Управлінням природних ресурсів та регулювання земельних відносин Департаменту містобудування Львівської міської ради направлявся на адресу ВАТ «Концерн Галнафтогаз» лист від 13.01.2011 року за вих.№13/139/2403, в якому повідомлялось товариство про прийняття Львівською міською радою ухвали від 18.06.2009 року №2712»Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м.Львова», введення нової грошової оцінки земель м.Львова з 01.01.2011 року. Крім того, у даному листі вказано на необхідність у встановленому законом порядку звернення відповідача до Львівської міської ради та подання документів для внесення змін до діючого договору оренди земельної ділянки на вул.Б.Хмельницького,292.

В подальшому, ВАТ "Концерн Галнафтогаз" неодноразово повідомлявся про зміну нормативної грошової оцінки земельної ділянки і розміру орендної плати та про необхідність внесення змін до договору оренди земельної ділянки на вул.Б.Хмельницького,292 в частині перерахунку орендної плати за землю листами Управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин від 23.01.2012р. №2403-45-27, від 12.09.2012р. №2403-831, від 14.09.2012р. №2403-889.

Проте, відповідач ухилявся від внесення змін до договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до статей 651, 652 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.

Статтею 632 ЦК України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про оренду землі" орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Орендна плата за землю визначена у частині 1 статті 21 Закону України "Про оренду землі" як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Отже, чинним законодавством передбачено можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.

Крім того, пунктом 12 договору оренди землі від 25.07.2007 року сторони визначили, що розмір орендної плати переглядається відповідно до Закону України «Про оренду землі» та згідно з цим договором у разі: - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; - в інших випадках, передбачених законом.

Таким чином, встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, Львівська міська рада вправі вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для позивача і відповідача.

Відповідно до частини першої статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, внесення змін до договору оренди землі у разі зміни ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів уповноваженим органом повинно здійснюватися з дотриманням порядку, визначеного вказаною нормою зазначеного Кодексу.

Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Відповідно до частини 4 ст. 188 Господарського кодексу України, у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Львівською міською радою вжито всіх заходів досудового розв'язання спору.

Крім того, статтями 288.5-288.5.2 Податкового кодексу України унормовано, що розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а також не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки. Згідно ст. 289.1 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Таким чином, суд першої інстанції обґрунтовано прийшов до висновку про наявність підстав для внесення змін до договору оренди земельної ділянки щодо розміру орендної плати ґрунтується на вимогах закону.

За таких обставин, суд вважає, що при прийнятті оскаржуваного рішення господарський суд повно і всебічно перевірив всі обставини справи, дав належну правову оцінку зібраним у справі доказам та прийняв законне і обґрунтоване рішення.

Доводи скаржника про скасування рішення місцевого суду є безпідставними.

Судовий збір за подання апеляційної скарги на рішення господарського суду, в порядку ст.49 ГПК України покладається на скаржника.

Рішення місцевого суду прийняте у відповідності з вимогами діючого законодавства, а тому підстав для його скасування апеляційний суд не вбачає.

Керуючись ст.ст.101,103,105 ГПК України, суд,

постановив:

Рішення господарського суду Львівської області від 13.02.2013 року по справі №5015/5101/12 залишити без змін, а апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Концерн Галнафтогаз» без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку.

Матеріали справи повернути в місцевий господарський суд.

Головуючий-суддя: Якімець Г.Г.

Судді: Зварич О.В.

Кравчук Н.М.