копія
ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 березня 2013 р. Справа № 804/3414/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя Парненко В.С.
при секретарі судового засідання Орлові О.В.
за участю:
представник позивача Гуржій К.С.
представник відповідача Каперко Є.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом кредитної спілки "Взаємний кредит" до управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Дніпропетровській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
05 березня 2013 року кредитна спілка "Взаємний кредит" звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи з обслуговування м.Дніпропетровська та Солонянського району №1 Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Дніпропетровській області, в якому просить:
1. Визнати незаконними дії Відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи з обслуговування м. Дніпропетровська та Солонянського району №1 Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Дніпропетровській області щодо відмови в реєстрації за Позивачем автомобіля марки TOYOTA LAND CRUISER, державний номер НОМЕР_1, 2006 року випуску, номер (шасі, кузова, рами) VIN - НОМЕР_2.
2. Зобов'язати Відділ реєстраційно-екзаменаційної роботи з обслуговування м.Дніпропетровська та Солонянського району №1 Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Дніпропетровській області зареєструвати за кредитною спілкою "ВЗАЄМНИЙ КРЕДИТ" (ЄДРПОУ 25927330, 49000, Дніпропетровська обл., місто Дніпропетровськ, Жовтневий район, пр. К. Маркса, будинок 41 Г) автомобіль марки TOYOTA LAND CRUISER, державний номер НОМЕР_1, 2006 року випуску, номер (шасі, кузова, рами) VIN - НОМЕР_2 без сплати митних платежів та зборів.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що відповідно до Свідоцтва про придбання майна серія ВМК № 277610 Кредитній спілці «ВЗАЄМНИЙ КРЕДИТ» на праві власності належить автомобіль марки TOYOTA LAND CRUISER, державний номер НОМЕР_1, 2006 року випуску, номер (шасі, кузова, рами) VIN - НОМЕР_2. Позивач набув право власності на вищезазначений автомобіль на законних підставах, незаконність набуття права власності не встановлена судом, таким чином Позивач є добросовісним набувачем автомобіля. Отже дії відповідача щодо відмови у реєстрації автотранспортного засобу є незаконними та такими, що порушують права та законні інтереси позивача.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 березня 2013 року позовну заяву Кредитної спілки "Взаємний кредит" до Відділу реєстраційно - екзаменаційної роботи з обслуговування м. Дніпропетровська та Солонянського району №1 Головного Управління Міністерства Внутрішніх Справ України Дніпропетровської області про визнання протиправними дії залишено без руху, встановлено позивачу строк до 26 березня 2013 року для усунення недоліків, а саме: надання через канцелярію Дніпропетровського окружного адміністративного суду клопотання про зміну сторони по справі.
19 березня 2013 року через канцелярію Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов уточнений адміністративний позов, у зв'язку з чим Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 березня 2013 року провадження в даній адміністративній справі було відкрито.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив адміністративний позов задовольнити у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.
Відповідач позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що обов'язковою умовою реєстрації транспортних засобів, увезених із-за кордону, в органах ДАІ є проходження ними митного контролю, незалежно від того, хто звернувся із заявою про проведення такої реєстрації, - особа, яка придбала за кордоном цей засіб, чи особа, до якої перейшло право володіння ним. В усіх випадках, коли транспортний засіб перейшов у приватну власність, якщо немає відміток митних органів про митне оформлення, відповідно до Закону України від 30 червня 1993 року «Про дорожній рух» та Правил державної реєстрації автомобілів останні не підлягають реєстрації. Посилаючись на вказані обставини, представник відповідача просив відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини та відповідні правовідносини.
21 вересня 2007 року між Позивачем та ОСОБА_3 (далі за текстом Боржник) було укладено Договір кредитної лінії № 210907-к (далі за текстом - Кредитний договір).
Відповідно до п. 1.1 Кредитного договору кредитна спілка "Взаємний кредит" надав Боржнику кредитну лінію з правом користування грошовими коштами по частинам з лімітом кредитування в сумі 164000,00 грн. строком до 21 вересня 2008 року для купівлі будівельних матеріалів.
Відповідно до п. 4.1 Кредитного договору виконання зобов'язань Боржника забезпечувалося Договором застави № 210907-3 від 21.09.2007 року (далі за текстом - Договір застави).
Предметом Договору застави був автомобіль марки TOYOTA LAND CRUISER, державний номер НОМЕР_1, 2006 року випуску, номер (шасі, кузова, рами) VIN - НОМЕР_2, що належав Боржнику на праві власності на підставі Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3.
Відповідно до п. 3.1. Договору застави, у випадку невиконання Боржником зобов'язань за Кредитним договором, заставодержатель має право одержати задоволення своїх вимог за Кредитним договором за рахунок заставленого майна шляхом його реалізації.
У зв'язку із невиконанням Боржником своїх зобов'язань за Кредитним договором, 28 жовтня 2008 року приватним нотаріусом ОСОБА_4 було вчинено виконавчий напис, яким звернено стягнення на автомобіль марки TOYOTA LAND CRUISER, державний номер НОМЕР_1, 2006 року випуску, номер (шасі, кузова, рами) VIN - НОМЕР_2.
Через відсутність бажаючих придбати вищезазначений автомобіль з аукціонів, призначених АНД ВДВС Дніпропетровського МУЮ в межах виконавчого провадження зі звернення стягнення на предмет застави, Позивачеві було запропоновано залишити автомобіль за собою, у зв'язку з чим, 03 листопада 2009 року приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_4 було видано Свідоцтво про придбання майна серія ВМК № 277610.
Відповідно до цього Свідоцтва Кредитній спілці «ВЗАЄМНИЙ КРЕДИТ» на праві власності належить автомобіль марки TOYOTA LAND CRUISER, державний номер НОМЕР_1, 2006 року випуску, номер (шасі, кузова, рами) VIN - НОМЕР_2.
Позивач набувши право власності на автомобіль марки TOYOTA LAND CRUISER, державний номер НОМЕР_1, 2006 року випуску, номер (шасі, кузова, рами) VIN - НОМЕР_2, з метою його реєстрації звернувся до Відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи з обслуговування м. Дніпропетровська та Солонянського району №1 ГУ МВС України в Дніпропетровській області.
Проте, Відповідач відмовив Позивачу в реєстрації даного автомобіля, про що повідомив Листом від 06 грудня 2012 № 14/1РЕР-6100, посилаючись на те, що Державна митна служба України спростувала факт митного оформлення даного автомобіля Листом від 19.11.2007 р.№ 11/4-35/11747.
Встановивши обставини справи, дослідивши норми чинного законодавства України, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Статтею 34 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 р. № 3353-ХІІ передбачено, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
Державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.
Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються підрозділами Державтоінспекції Міністерства внутрішніх справ України. Для автоматизованого обліку зареєстрованих транспортних засобів та відомостей про їх власників ведеться Єдиний державний реєстр, держателем якого є Державтоінспекція Міністерства внутрішніх справ України.
Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.
Згідно ст. 37 Закону України «Про дорожній рух», забороняється експлуатація незареєстрованих (неперереєстрованих) транспортних засобів, ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах, знищені чи підроблені, без номерного знака або з номерним знаком, що не належить цьому засобу чи не відповідає вимогам стандартів, або з номерними знаками, які закріплені у не встановлених для цього місцях, закриті іншими предметами чи забруднені, що не дозволяє чітко визначити символи номерного знака з відстані 20 метрів, перевернуті чи не освітлені, а також транспортних засобів, що підлягають обов'язковому технічному контролю, але не пройшли його, та у випадках, передбачених законодавством, без чинного на території України поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката «Зелена картка»).
Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 р. № 1388.
29.12.2009 р. набула чинності постанова Кабінету Міністрів України № 1371 від 23.12.2009 р., якою було внесено певні зміни до вищезазначеного Порядку.
Зокрема, згідно п. 8 постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2009 р., державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України "Про дорожній рух").
Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є засвідчені підписом відповідної посадової особи, що скріплений печаткою:
довідка-рахунок за формою згідно з додатком 1, видана суб'єктом господарювання, діяльність якого пов'язана з реалізацією транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери;
договори та угоди, укладені на товарних біржах на зареєстрованих у Департаменті Державтоінспекції бланках, інші засвідчені в установленому порядку документи, що встановлюють право власності на транспортні засоби;
копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин;
довідка органу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що виділили автомобіль або мотоколяску;
акт приймання-передачі транспортних засобів за формою згідно з додатком 6, виданий підприємством-виробником або підприємством, яке переобладнало чи встановило на транспортний засіб спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, із зазначенням ідентифікаційних номерів такого транспортного засобу та конкретного одержувача;
митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронна митна декларація, або видане митним органом посвідчення про реєстрацію в підрозділах Державтоінспекції транспортних засобів чи їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери;
договір фінансового лізингу.
У разі митного оформлення транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, які ввозяться на митну територію України, за електронною митною декларацією така декларація, засвідчена електронним цифровим підписом відповідальної посадової особи митного органу, передається за допомогою засобів інформаційно-телекомунікаційних систем органам МВС.
Для державної реєстрації транспортних засобів, що перебували в експлуатації і зняті з обліку в підрозділах Державтоінспекції, крім зазначених у цьому пункті документів, що підтверджують правомірність їх придбання, подається свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт) та копія реєстраційної картки, що додається до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу на пластиковій основі, з відміткою підрозділу Державтоінспекції про зняття транспортного засобу з обліку. Переобладнання (крім переобладнання для роботи на газових паливах), відчуження, передача права користування і (або) розпорядження придбаних транспортних засобів, не зареєстрованих у підрозділах Державтоінспеції, не допускається.
З матеріалів справи вбачається, що автомобіль марки TOYOTA LAND CRUISER, державний номер НОМЕР_1, 2006 року випуску, номер (шасі, кузова, рами) VIN - НОМЕР_2, належав на праві власності ОСОБА_3 на підставі Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3.
При цьому при постановці ОСОБА_3 на облік до органу, що здійснює реєстрацію автотранспортного засобу (РЕВ 1-го MB ДАІ при МВС України в Дніпропетровській області), посадовими особами вказаного органу було здійснено перевірку документації на траспортний засіб (ТЗ), право на який підлягало реєстрації за ОСОБА_3 та було здійснено відповідну реєстрацію.
Відповідно до п. 3.3. Інструкції про проведння державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них та здійснення перевірок реєстраційно-екзаменаційних підрозділів Державтоінспекції МВС України, зареєстрованої в МЮУ України 04.06.2002 року № 472/6760 (у подальшому Інструкція), посадовими особами органу реєстрації проводиться перевірка документів на автотранспортний засіб, поданих до реєстрації (свідоцтво про реєстрацію ТЗ, технічний паспорт, відповідні документи держмитслужби, довідки-рахунки, акти приймання - передачі, договори купівлі- продажу, біржові угоди, інші документи, що підтверджують правомірність придбання ТЗ) за наявними базами АІС „Довідка-рахунок", „Митний документ", „Автомобіль" та ін.
У разі відсутності можливості перевірити правильність та відповідність заявлених даних на автомобіль, що підлягає реєстрації, власнику автотранспортного засобу видається тимчасовий реєстраційний талон, а не свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (ч. 4,5 п.3.7 Інстрункції).
Після проведення всіх перевірок відповідним органом реєстрації ТЗ проводиться реєстрація та видається свідоцтво про реєстрацію ТЗ (п. 3.9, 3.10 Інструкції).
Таким чином підтвердженням надання документів для реєстрації у повному обсязі та правомірність набуття права на автомобіль ОСОБА_3 є реєстрація за ОСОБА_3 вказаного автомобілю у РЕВ 1-го MB ДАІ при МВС України в Дніпропетровській області, що підтверджується свідоцтвом серії НОМЕР_3, виданим РЕВ 1-го MB ДАІ при У МВС України в Дніпропетровській області.
21.09.2007 р. за Договором застави даний автомобіль було передану Позивачу у заставу.
На момент укладення договору застави автотранспортний засіб не перебував під арештом чи під забороною відчуженя, жодних обтяжень з боку митних органів та УДАІ України у Дніпропетровській області не було, про що свідчить Витяг з державного реєстру обтяжень рухомого майна від 21.09.2007 року, наявний в матеріалах справи.
Крім того, на момент укладення договору застави право власності на автотранспортний засіб було зареєстровано за Боржником (ОСОБА_3) та не було скасовано. Тобто на момент оформлення договору застави ОСОБА_3 (боржник) мав право розпоряджатися вказаним атотранспортним засобом, відчужувати його та передавати в заставу, а КС „Взаєний кредит" отримувати у заставу вказаний ТЗ.
Згідно статті 78 Митного кодесу України (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) митне оформлення вважається завершеним після виконання митним органом митних процедур, визначених ним на підставі цього Кодексу відповідно до заявленого митного режиму.
Стаття 80 зазначеного Кодексу визначає, що у разі відмови у митному оформленні та пропуску через митний кордон України товарів і транспортних засобів митний орган зобов'язаний видавати заінтересованим особам письмове повідомлення із зазначенням причин відмови та вичерпним роз'ясненням вимог, виконання яких забезпечує можливість митного оформлення та пропуску цих товарів і транспортних засобів через митний кордон України.
Разом з тим, згідно Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, затверджених Наказом Державної митної служби України від 17.11.2005 N 1118 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25 листопада 2005 р. за N 1428/11708 (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), ТЗ, не пропущені через митний кордон України внаслідок установлених заборон чи обмежень на їх увезення в Україну, а також несплати встановлених податків і зборів, що підлягають сплаті при переміщенні ТЗ через митний кордон України, підлягають вивезенню з території України або переданню на склад митного органу оформлення для зберігання відповідно до Митного кодексу України ( 92-15 ).
Судом встановлено, що експлуатація спірного автомобіля ОСОБА_3 відбувалася не по підробленим документам, автомобіль не було конфісковано, відмови митного органу пропустити даний автомобіль марки TOYOTA LAND CRUISER через митний кордон України, як і Листа Державної митної служби України від 19.11.2007 р.№ 11/4-35/11747, на який посилається відповідач в спростування факту митного оформлення спірного транспортного засобу, відповідачем надано не було.
Крім того, перед видачею свідоцтва про реєстрацію серії НОМЕР_3, виданим РЕВ 1-го MB ДАІ при УМВС України в Дніпропетровській області про реєстрацію за ОСОБА_3 вказаного автомобілю було проведено передбачену законом перевірку, в тому числі й перевірку проходження митного контролю.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги кредитної спілки "Взаємний кредит" до управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Дніпропетровській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Статтею 124 Конституції України передбачено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади (до яких належать органи державної податкової служби) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов кредитної спілки "Взаємний кредит" до управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Дніпропетровській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати незаконними дії Відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи з обслуговування м. Дніпропетровська та Солонянського району №1 Головного Управління Міністерства Внутрішніх справ України в Дніпропетровській області (УДАІ ГУ УМВС України в Дніпропетровської області) щодо відмови в реєстрації за кредитною спілкою "Взаємний кредит" автомобіля марки TOYOTA LAND CRUISER, державний номер НОМЕР_1, 2006 року випуску, номер (шасі, кузова, рами) VIN - НОМЕР_2.
Зобов'язати управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області зареєструвати за кредитною спілкою "Взаємний кредит" (ЄДРПОУ 25927330, 49000, Дніпропетровська обл., місто Дніпропетровськ, Жовтневий район, пр. К. Маркса, будинок 41 Г) автомобіль марки TOYOTA LAND CRUISER, державний номер НОМЕР_1, 2006 року випуску, номер (шасі, кузова, рами) VIN - НОМЕР_2 без сплати митних платежів та зборів.
В порядку розподілу судових витрат стягнути з Державного бюджету України на користь кредитної спілки "Взаємний кредит" судовий збір в розмірі 68,82 грн. (шістдесят вісім гривень 82 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови, виготовленої у повному обсязі.
Постанова в повному обсязі виготовлена 29.03.2013 року.
Суддя (підпис) З оригіналом згідно Постанова не набрала законної сили 29.03.2013 СуддяВ.С. Парненко В.С. Парненко