Ухвала суду № 30339467, 28.03.2013, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.03.2013
Номер справи
0670/4623/12
Номер документу
30339467
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

______________

Головуючий у 1-й інстанції: Єфіменко О.В.

Суддя-доповідач:Котік Т.С.

УХВАЛА

іменем України

"28" березня 2013 р. Справа № 0670/4623/12

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Котік Т.С.

суддів: Жизневської А.В.

Малахової Н.М.,

при секретарі Грищенко І.В. ,

за участю відповідача

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "28" серпня 2012 р. у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 про стягнення заборгованості ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2012 року задоволено позов управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_4 про стягнення заборгованості у сумі 4051,31 грн.

Стягнуто з суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_4 на користь управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області заборгованість у сумі 4051 грн. 31 коп.

В апеляційній скарзі ОСОБА_4, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить судове рішення скасувати та прийняти нове - про відмову у задоволенні позову. Зокрема, апелянт посилається на те, що у зв"язку із внесенням змін до ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов"язкове державне соціальне страхування" він як військовий пенсіонер звільнений від сплати єдиного внеску.

Розглянувши справу, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_4 як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування зареєстрований в управлінні Пенсійного фонду України м. Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області, є фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності, який обрав особливий спосіб оподаткування - "єдиний податок".

З матеріалів справи убачається, що у відповідача утворилася заборгованість:

- зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за липень - вересень 2010 у сумі 1465,20 грн.;

- зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за липень - грудень 2011 року у сумі 2586,11 грн.

Принципи, засади, механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, питання призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду урегульовано Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058).

Відповідно до частини 3 статті 18 Закону №1058 страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.

Згідно пункту 4 частини 2 статті 17 Закону № 1058 страхувальники зобов'язані подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом.

Відповідно до вимог статей 1, 14 Закону №1058 відповідач є страхувальником, тобто платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

З введенням в дію Закону України "Про внесення змін до законів України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 08.07.2010 № 2461-VІ, який набрав чинності з 17.07.2010 фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах, зобов'язані сплачувати страхові внески у розмірі, який може бути визначений самостійно. При цьому сума страхового внеску з урахуванням частин фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску на кожну особу та не більше страхового внеску, обчисленого від максимальної величини витрат на оплату праці в місяць.

Відповідач не сплатив доплати до мінімального страхового внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 1465,20 грн., а тому на адресу ОСОБА_4 надсилалась вимога від 25.06.2012 № Ф 58/58 (а.с. 6). Проте, зазначена сума не сплачена відповідачем, а тому судом обґрунтовано задоволено позов у названій частині.

Також, є обґрунтованими висновки суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог про стягнення з відповідача єдиного внеску до Пенсійного фонду України в розмірі 2586,11 грн. за травень - грудень 2011 року.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов"язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Частинами 1 та 5 статті 9 Закону визначено, що єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Сплата єдиного внеску здійснюється виключно у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для його зарахування.

Згідно з частиною 8 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов"язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом для відповідача є календарний місяць.

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника, як передбачено частиною 12 статті 9 Закону.

Згідно з ч. 4 ст. 25 названого Закону у разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.

У випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки.

Як встановлено судом першої інстанції на адресу відповідача надсилалась вимога про сплату боргу №Ф 285/216 від 02.04.2012 року на суму 2586,11 грн. (а.с. 5). Проте, відповідач не скористався своїм правом та не оскаржив вказану вимогу до суду, так само, не сплатив заборгованість зі сплати єдиного внеску в добровільному порядку.

Доводи ОСОБА_4 про те, що відповідно до ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов"язкове державне соціальне страхування" він як військовий пенсіонер звільнений від сплати єдиного внеску, є безпідставними.

Відповідно до п. 4 ч.1 ст.4 вказаного Закону - платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України" № 3609 від 07.07.2011 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов"язкове державне соціальне страхування" доповнено частиною 4, відповідно до якого особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов"язкового державного соціального страхування.

Стаття 9 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" встановлює наступні види пенсійних виплат 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов"язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв"язку з втратою годувальника.

За змістом статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачені умови призначення пенсії за віком, а саме досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

За приписами ч.4 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов"язкове державне соціальне страхування" звільнення від сплати єдиного внеску наступає лише після призначення та отримання пенсії за віком.

Проте, як убачається з матеріалів справи, відповідач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", отже, він не звільнений від сплати єдиного внеску.

Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності до норм матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "28" серпня 2012 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.С. Котік

судді: А.В. Жизневська Н.М. Малахова

Повний текст cудового рішення виготовлено "29" березня 2013 р.

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області вул.Л.Карастоянової,29,м.Бердичів,Житомирська область,13312

3- відповідачу Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 АДРЕСА_1