Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Постанова
Іменем України
Справа № 2а-2590/12/2770
25.03.13 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Цикуренка А.С.,
суддів Мунтян О.І. ,
Іщенко Г.М.
секретар судового засідання Бражникова Ю.В.
за участю сторін:
представник позивача, Приватного підприємства "Кримбал-Трейд" - Кузнецов Олександр Анатолійович, директор рішення № 1/10-06 від 17.10.06,
представник відповідача, Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя Державної податкової служби - Ксенз Олексій Миколайович, довіреність № 1873/9/10-0 від 14.09.12
розглянувши матеріали справи № 2а-2590/12/2770 за апеляційною скаргою Приватного підприємства "Кримбал-Трейд" на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (суддя Майсак О.І. ) від 25.12.12
за позовом Приватного підприємства "Кримбал-Трейд" (вул. Кожанова, 10, кв. 2, м. Севастополь,99003)
до Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя Державної податкової служби (вул. 7-го Листопада, 3, м. Севастополь,99042)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 25.12.12р. відмовлено у задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства "Кримбал-Трейд" до Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Не погодившись з даною постановою суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 25.12.12 та прийняти нове рішення по справі.
У судовому засіданні представник позивача підтримав апеляційну скаргу, наполягав на скасуванні постанови Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 25.12.12р. та задоволенні позовних вимог.
Представник відповідача у судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечував та просив залишити постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 25.12.12р..
На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, а також неповно з'ясовані обставини, що мають істотне значення для справи.
Відповідно до п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі - Кодекс № 2755) органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно з п. 75.1 ст. 75 Податкового Кодексу України № 2755 передбачено, що органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.
Начальником Державної податкової інспекцією у Балаклавському районі м. Севастополя Державної податкової служби 10.08.2011року прийнято наказ № 628 "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПП "Кримбал-Трейд" (а.с.55).
Державною податковою інспекцією у Балаклавському районі м. Севастополя Державної податкової служби 22.08.2011 року проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ПП "Кримбал-Трейд" з питання повноти і своєчасності внесення до бюджету орендної плати за землю по уточнюючий декларації від 25.12.2009 року. За результатами перевірки складено акт № 81/577/34680417 від 22.08.2012 року (а.с.11-12).
Перевіркою встановлено порушення з боку ПП "Кримбал-Трейд", а саме: п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами" що виразилось у несвоєчасному погашенні узгодженого податкового зобов'язання (01.02.2010 року, 30.12.2009 року (уточнююча декларація № 18989 від 25.12.2009 року), що призвело до утворення недоїмки в сумі 20 388,95 грн.
На підставі акту перевірки № 81/577/34680417 від 22.08.2011 року керівництвом ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя ДПС прийнято податкове повідомлення-рішення № 0003791503 від 29.08.2011 року про застосування штрафних санкцій в розмірі 1 501,87 грн. (а.с.10).
Суд першої інстанції дійшов висновку, що строк погашення ПП "Кримбал-Трейд" податкового зобов'язання по уточнюючій декларації від 25.12.2009 року № 18989 настав 30.12.2009 року. Проте, зі змісту картки особового рахунку ПП "Кримбал-Трейд" вбачається, що сума податкового боргу ПП "Кримбал-Трейжд" в розмірі 20 392,87 грн., погашено: 20.12.2009 року в розмірі 3,89 грн.; 30.12.2009 року в розмірі 15 018,72 грн., 01.02.2010 року у розмірі 5 370,26 грн. Отже, сплата суми узгодженого податкового зобов'язання в розмірі 15 018,72грн. відбулась із затримкою на 5 календарних днів (а.с.48-50). Вказана заборгованість виникла за періоди, за яки строк сплати вже настав 25 грудня 2009 року, а саме червень-вересень 2009 року. Таким чином, податкове повідомлення-рішення №0003791503 від 29.08.2011 року про застосування штрафних санкцій в розмірі 1 501,87 грн. прийняте відповідачем у відповідності до норм діючого законодавства України, а тому скасуванню не підлягає.
З вказаними доводами суду першої інстанції погодитись не можливо.
Згідно з частиною 1 статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Відповідно до статей 13, 14 Закону України "Про плату за землю" підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.
Між Севастопольською міською Радою (далі - Орендодавець) та ПП "Кримбал-Трейд" (далі - Орендар) 19.10.2007 року укладено договір оренди земельної ділянки (а.с.13-17). Відповідно до п.п. 1 п. 1 Договору, Орендодавець відповідно до рішення Севастопольської міської Ради № 2455 від 14.08.2007 року надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для реконструкції та обслуговування будівель та споруд виробної ділянки цеху кераміки з віднесенням земельної ділянки до категорії земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, яка знаходиться за адресою: м. Севастополь, вул. Гончарна, 10.
Згідно з п.п. 2.1 п. 2 Договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,4162 га.
ПП "Кримбал-Трейд" до ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя 30.01.2009 року надана податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 рік № 958, відповідно до якої розмір орендної плати на 2009 рік складає 100 692,28 грн., а саме: за січень - вересень - 4 155,55 грн., за жовтень - 13 151,67 грн., за листопад - грудень - 25 070,33 грн. (а.с.25).
Уточнююча податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності надана ПП "Кримбал-Трейд" 25.12.2009 року до ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя за 2009 рік № 18989, відповідно до якої розмір орендної плати на 2009 рік складає 91 047,75 грн., а саме: за січень - квітень - 4 137,28 грн., за травень - 4 137,32 грн., за червень - листопад - 10 051,61 грн., грудень - 10 051,65 грн. (а.с.29). Даною уточнюючою декларацією ПП "Кримбал-Трейд" зменшено податкове зобов'язання зі сплати орендної плати за землю за листопад - 15 018,72 грн. та грудень - 15 018,68 грн.
Актом перевірки з питань повноти та своєчасності внесення до бюджету (а.с.11-12) встановлено, що позивачем згідно уточнюючої декларації нараховане узгоджене податкове зобов'язання з орендної плати за землю за періоди, за якими минув строк сплати у сумі 20392,87грн. Термін оплати 25.12.2009р. По картці особового рахунку станом на 25.12.2009р. рахується переплата у розмірі 3,92грн. Однак узгоджене податкове зобов'язання погашено не своєчасно, а саме 01.02.2010р., 30.12.2009р. (уточнююча декларація №18989 від 25.12.2009р.), що привело до утворення недоїмки в сумі 20388,95грн. Відповідач в даному випадку вважає, що подання уточнюючої декларації є погашенням податкового боргу.
Відповідно до п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181-III (далі - Закон № 2181) (що діяв на час виникнення спірних відносин) платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.
Згідно з п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу. Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.
Колегія суддів не погоджується з думкою відповідача, щодо несвоєчасного погашення податкового зобов'язання, яке відбулось 30.12.2009 року шляхом подання уточнюючої декларації.
Згідно ст.7.1 Закону № 2181 джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна і немайнових цінностей, випуску цінних паперів, у тому числі корпоративних прав, отримані у позику (кредит), а також з інших джерел з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.
Податкове зобов'язання або податковий борг погашається виключно коштами, які вносяться до відповідного бюджету у гривнях.
За податками, зборами (обов'язковими платежами), які відповідно до закону справляються з об'єктів нерухомої власності, джерелом їх самостійної оплати можуть бути активи як власника таких об'єктів нерухомої власності, так і будь-якої іншої особи, на яку покладено обов'язок сплати, яка здійснюється виключно у грошовій формі. При цьому якщо особу, відповідальну за сплату податків, зборів (обов'язкових платежів), не виявлено, податкові процедури, визначені цим Законом, застосовуються безпосередньо до об'єктів такої власності, які підпадають під податкову заставу та підлягають продажу за правилами, визначеними цим Законом.
Відповідно до ст. 87 Податкового Кодексу України, наведені джерела сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податку. Зазначеною статтею не передбачається погашення податкового боргу шляхом подання уточнюючої декларації.
В даному випадку подання уточнюючої податкової декларації - це зменшення податкового зобов'язання, але ні як не погашення податкового боргу. У зв'язку з чим у відповідача не має підстав для нарахування штрафних санкцій за затримку платежу, у зв'язку з поданим уточнюючої декларації.
На підставі викладеного Окружний адміністративний суд м.Севастополя дійшов невірного висновку щодо правомірності оскарженого податкового повідомлення-рішення. Позовні вимоги підлягають задоволенню, а податкове повідомлення-рішення № 0003791503 від 29.08.2011 року про застосування штрафних санкцій в розмірі 1 501,87 грн. (а.с.10) - скасуванню.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України, а саме: квитанція №01-701832 від 01.11.2012р. за подачу адміністративного позову на суму 111,80 грн., квитанція №21-824906 від 21.01.2013р. за подачу апеляційної скарги на суму 57,35грн. (111,80+57,35=169,15грн.).
Відповідно до п.3 ч.1 ст. 198 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції має право скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову. У ст. 202 КАС України наведені підстави для скасування постанови.
Колегія судів ухвалює нову постанову, у зв'язку з порушенням судом першої інстанції норм матеріально права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись статтями 195, 198, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Кримбал-Трейд" задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 25.12.12р. по справі № 2а-2590/12/2770 скасувати.
Прийняти нову постанову.
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя Державної податкової служби № 0003791503 від 29.08.2011 року про застосування штрафних санкцій в розмірі 1 501,87грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства "Кримбал-Трейд" судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 169,15 гривень .
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення рішення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення рішення в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 01 квітня 2013 р.
Головуючий суддя підпис А.С. Цикуренко
Судді підпис О.І. Мунтян
підпис Г.М. Іщенко
З оригіналом згідно
Головуючий суддя А.С. Цикуренко