Ухвала суду № 30334752, 01.04.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
01.04.2013
Номер справи
801/3318/13-а
Номер документу
30334752
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

УХВАЛА

про забезпечення адміністративного позову

01 квітня 2013 р.Справа №801/3318/13-а

Окружний адміністративний суд АР Крим в особі головуючого судді Ольшанська Т.С. , розглянувши у відкритому судовому засіданні за участю секретаря судового засідання Ківа А.С., представника позивачів ОСОБА_1, договір від 26.03.2013, представника третьої особи ПАТ Банк"Форум" ОСОБА_2, довіреність від 01.03.2013, адміністративну справу

за позовом ОСОБА_3 в інтересах особи неповнолітніх ОСОБА_4, ОСОБА_5

до Залізничного відділу державної виконавчої служби Сімферопольського міського управління юстиції АР Крим

треті особи - Приватне підприємство "Нива-В.Ш.", Публічне акціонерне товариство "Банк Форум", Служба у справах дітей Сімферопольської міської ради

про визнання дій протиправними та спонукання до виконання певних дій,

ВСТАНОВИВ:

Згідно з ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 29.03.2013 відкрито провадження в адміністративній справі № 801/3318/13-а за позовом ОСОБА_3 в інтересах неповнолітніх ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Залізничного відділу державної виконавчої служби Сімферопольського міського управління юстиції АР Крим про визнання дій протиправними та спонукання до виконання певних дій. До розгляду справи залучено третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору: Приватне підприємство "Нива-В.Ш.", Публічне акціонерне товариство "Банк Форум", Службу у справах дітей Сімферопольської міської ради.

Разом з позовною заявою надійшло клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову.

Частиною 1 статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.

Відповідач та треті особи - Приватне підприємство "Нива-В.Ш.", Служба у справах дітей Сімферопольської міської ради в судове засідання не з'явились, про день та час розгляду клопотання були сповіщені належним чином, про причини неявки суд не повідомили.

Відповідно до частини 3 статті 118 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розглядові питання про забезпечення адміністративного позову.

Отже суд може розглянути вказане клопотання за відсутністю нез'явившихся осіб.

Судом встановлено, що заочним рішенням Залізничного районного суду м. Сімферополя від 24.11.2011 з ОСОБА_3 на користь ПАТ "Банк "Форум" присуджено до стягнення заборгованість за кредитним договором у сумі 721081,52 грн., в рахунок погашення заборгованості звернуто стягнення на предмет іпотеки - квартиру АДРЕСА_1.

На підставі даного рішення видано виконавчий лист, який пред'явлено до виконання. Постановою державного виконавця Залізничного ВДВС Сімферопольського міського управління юстиції АР Крим від 15.10.2012 ВП №34725805 відкрито виконавче провадження.

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень (https://trade.informjust.ua/vpdoc/doc.aspx?docid=75985411&Type=Decrees) встановлено, що 05.11.2011 постановою відповідача накладений арешт на майно боржника та оголошена заборона на його відчуження - квартиру АДРЕСА_1, що належить боржнику: ОСОБА_3, адреса: - Украина - Симферополь - Желябова 37/7 77, РНОКПП: НОМЕР_1.

Згідно повідомлення про торги від 26.03.2013 №490561 з офіційного сайту Система реалізації конфіскованого та арештованого майна (https://trade.informjust.ua/anonym/bargainingviewer.aspx?messageid=490561) встановлено, що на 25.04.2013 у 11:00 призначені публічні торги з продажу квартири по АДРЕСА_1.

Представник позивачів просить забезпечити його адміністративний позов шляхом заборони ПП "Нива-В.Ш." здійснювати продаж квартири АДРЕСА_1 на публічних торгах, призначених на 25.04.2013 о 11:00 до набрання рішенням Окружного адміністративного суду АР Крим законної сили.

Вивчивши клопотання позивача та надані ним документи, суд вважає, що клопотання про вжиття заходів забезпечення позову підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що в квартирі, що є об'єктом продажу на публічних торгах, зареєстровані дві малолітні дитини - ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_1), ОСОБА_5 (ІНФОРМАЦІЯ_2).

В Україні дитинство охороняється державою (частина третя статті 51 Конституції України). Засади охорони дитинства визначаються виключно законами України (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).

Держава має забезпечувати належні умови для виховання, фізичного, психічного, соціального, духовного та інтелектуального розвитку дітей, їх соціально-психологічної адаптації та активної життєдіяльності, зростання в сімейному оточенні в атмосфері миру, гідності, взаємоповаги, свободи та рівності (стаття 4 Закону України "Про охорону дитинства" від 26.04.2001 №2402-Ш).

Згідно статті 18 Закону України "Про охорону дитинства" держава забезпечує право дитини на проживання в таких санітарно-гігієнічних та побутових умовах, що не завдають шкоди її фізичному та розумовому розвитку. Діти - члени сім'ї наймача або власника жилого приміщення мають право користуватися займаним приміщенням нарівні з власником або наймачем.

Органи опіки та піклування зобов'язані здійснювати контроль за додержанням батьками або особами, які їх замінюють, майнових та житлових прав дітей при відчуженні жилих приміщень та купівлі нового житла.

Відповідно до статті 12 Закону України "Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей" від 02.06.2005 №2623-ІУ держава охороняє і захищає права та інтереси дітей під час вчинення правочинів щодо нерухомого майна.Неприпустиме зменшення або обмеження прав та інтересів дітей під час вчинення будь-яких правочинів щодо жилих приміщень.

Органи опіки та піклування здійснюють контроль за дотриманням батьками та особами, які їх замінюють, житлових прав і охоронюваних законом інтересів дітей відповідно до закону.

Для вчинення будь-яких правочинів щодо нерухомого майна, право власності на яке або право користування яким мають діти, необхідний попередній дозвіл органів опіки та піклування, що надається відповідно до закону. Посадові особи органів опіки та піклування несуть персональну відповідальність за захист прав та інтересів дітей при наданні дозволу на вчинення правочинів щодо нерухомого майна, яке належить дітям.

Тобто, дозвіл органів опіки та піклування необхідний і у разі, коли у дитини є лише право користування нерухомим майном, як правило житлом.

Наприклад, дитина постійно проживає та/або зареєстрована у житловому приміщенні, яке відчужується.

Позивачем оскаржуються дії Залізничного районного відділу ДВС Сімферопольського міського управління юстиції саме за підставами відсутності дозволу органів опіки та піклування на продаж квартири, якою користуються неповнолітні.

Відповідно до частини 3 статті 117 КАС України подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються.

Відповідно до частини 4 статті 117 КАС України адміністративний позов, крім способу, встановленого частиною третьою цієї статті, може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії.

Згідно з частиною 1 статті 117 КАС України суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Зі змісту наведеної норми випливає, що підставою для вжиття заходів забезпечення позову є існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також наявність ознак, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Згідно Рекомендації N R (89) 8 про тимчасовий судовий захист в адміністративних справах, прийнятій Комітетом Міністрів Ради Європи 13 вересня 1989 року рішення про вжиття заходів тимчасового захисту може, зокрема, прийматися у разі, якщо виконання адміністративного акта може спричинити значну шкоду, відшкодування якої неминуче пов'язано з труднощами, і якщо на перший погляд наявні достатньо вагомі підстави для сумнівів у правомірності такого акта. Суд, який постановляє вжити такий захід, не зобов'язаний одночасно висловлювати думку щодо законності чи правомірності відповідного адміністративного акту; його рішення стосовно вжиття таких заходів жодним чином не повинно мати визначального впливу на рішення, яке згодом має бути ухвалено у зв'язку з оскарженням адміністративного акту.

При таких обставинах, суд вважає достатнім та необхідним засобом захисту порушеного права, задовольнити клопотання про забезпечення позову шляхом заборони здійснювати реалізацію нерухомого майна - квартири АДРЕСА_1 до набуття рішення по справі №801/3318/13-а законної сили.

На підставі викладеного, керуючись статтями 117, 118, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

клопотання позивачів задовольнити.

Заборони здійснювати реалізацію нерухомого майна - квартири АДРЕСА_1 до набуття рішення по справі №801/3318/13-а законної сили.

Виконання ухвал з питань забезпечення адміністративного позову здійснюється негайно.

Ухвала набирає законної сили протягом 5 днів з дня її проголошення. Якщо справу розглянуто у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, ухвала набирає законної сили через 5 днів з дня її отримання. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної республіки Крим протягом 5 днів з дня її проголошення. У разі розгляду справи у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя підпис Т.С.Ольшанська