Ухвала суду № 30321831, 26.03.2013, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
26.03.2013
Номер справи
20/12б
Номер документу
30321831
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32 ______

УХВАЛА

26 березня 2013 року Справа № 20/12б.

Суддя М.Ю. Ковалінас, при секретарі Меженській Ю.О.,

розглянувши матеріали справи за заявою

кредитора - Управління Пенсійного фонду України в м. Красному Лучі

Луганської області

до боржника - Державного відкритого акціонерного товариства

«Вахрушевський ремонтно - механічний завод»

ХК «Антрацитвуглесервіс», м. Красний Луч Луганської області

Про банкрутство

В присутності представників:

від кредитора - скаржника:

- Забровський А.В., в.о. начальника ДПІ, наказ від 06.03.2013 №33-в;

- Іванов А.О., дов. №5087/7/10-018 від 10.07.2012,

- Якутко В.М., дов. №53/7/22-156 від 09.01.2013 (ДПІ у м. Красному Лучі Луганської

області ДПС );

від кредитора - Трофимова Г.О., дов. №91/09-13 від 03.01.2013 (УПФУ в м. Красному Лучі Луганської області);

від банкрута - ліквідатор Віскунов О.В.;

за участю:

- Маланчук В.М., дов. №13.2-32/3161 від 08.01.2013 (ГУЮ у Луганській області);

- Фесенко Н.І., посвідчення №014465 від 11.01.2013 (прокуратура Луганської області).

Обставини справи: банкрутство, ліквідаційна процедура за загальними положеннями Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (далі за текстом - Закон), розгляд заяви (скарги) ДПІ у м. Красному Лучі Луганської області щодо проведення ліквідатором Віскуновим О.В. ліквідаційної процедури у справі з порушенням вимог діючого законодавства.

Розглянувши матеріали справи та додатково надані, вислухавши присутніх, суд

в с т а н о в и в :

Постановою від 09.08.2011 у справі №20/12б визнано банкрутом боржника - Державне відкрите акціонерне товариство «Вахрушевський ремонтно - механічний завод» ХК «Антрацитвуглесервіс», ідентифікаційний код 00177632, вул. Орджонікідзе, 159, м. Вахрушево-2, м. Красний Луч Луганської області, відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, тобто до 09 серпня 2012 року, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Віскунова О.В. (ліцензія серії АВ №397277 від 13.10.2008).

Ухвалою суду від 04.10.2012 у справі №20/12б, за клопотанням ліквідатора та комітету кредиторів, продовжено на 6 місяців строк ліквідаційної процедури ДВАТ «Вахрушевський ремонтно - механічний завод» ХК «Антрацитвуглесервіс», м. Красний Луч Луганської області, та повноваження арбітражного керуючого Віскунова О.В. в якості ліквідатора банкрута, тобто до 09.02.2013р.

Ухвалою суду від 28.02.2013 клопотанням ліквідатора та комітету кредиторів у справі №20/12б продовжено повноваження арбітражного керуючого Віскунова О.В. в якості ліквідатора банкрута ДВАТ «Вахрушевский ремонтно - механічний завод», на 3 місяці, тобто до 09.05.2013р.

Кредитор та член комітету кредиторів - ДПІ у м. Красному Лучі Луганської області ДПС, подав до господарського суду заяву від 03.10.2012 №8127/7/10-018, з додатками у вигляді копій деяких господарських договорів банкрута та податкових накладних за якими нараховано ПДВ, у цій заяві наведено відомості про порушення арбітражним керуючим Віскуновім О.В. вимог діючого законодавства при проведенні ліквідаційної процедури у справі №20/12б, зокрема: про продовження банкрутом господарської (підприємницької) діяльності з реалізації (постачання) електричної енергії субспоживачам за період серпня -грудня 2011р., січень-серпень 2012р., у зв'язку з чим нараховано ПДВ 33725грн.58коп. та укладення ліквідатором під час ліквідаційної процедурі господарських договорів (у т.ч. відповідального зберігання вугільної продукції), що суперечить приписам ч.1 ст. 23 Закону й призвело до виникнення у банкрута зобов'язань зі сплати податку на додану вартість, загальна нарахованого, але несплаченого поточного ПДВ складає 403840тис.грн., про необхідність сплати якого неодноразово було зауважено ліквідатору Віскунову О.В., але останній заперечує проти цього, посилаючись на те, що дія Податкового кодексу України не розповсюджується на підприємства, які знаходяться в процедурі банкрутства, скаржник обґрунтовує свої вимоги ч.1 ст.23 Закону та п.57.1 ст.57, п.180.1 ст.180, п.185.1 ст.185 Податкового кодексу України.

Оскільки зазначена заява фактично є скаргою на дії ліквідатора, її було призначено до розгляду у судовому засіданні (ухвала від 04.10.2012), а також судом було зобов'язано Головне управління юстиції у Луганській області, провести позапланову перевірку діяльності арбітражного керуючого Віскунова О.В. за час виконання ним повноважень ліквідатора у справі №20/12б про банкрутство ДВАТ «Вахрушевський ремонтно - механічний завод» ХК «Антрацитвуглесервіс».

У даному судовому засіданні з приводу розгляду вищезазначеної скарги ДПІ у м. Красному Лучі Луганської області ДПС на дії ліквідатора банкрута ДВАТ «Вахрушевский ремонтно - механічний завод», арбітражного керуючого Віскунова О.В., з'ясовано наступне.

Ліквідатором банкрута Віскуновим О.В. подано до суду поточний звіт від 03.10.2012 вих. №590 ліквідатора у справі №20/12б про банкрутство ДВАТ «Вахрушевський РМЗ» ХК «Антрацитвуглесервіс», з додатками, у вигляді протоколів засідань комітету кредиторів, з доказами дотримання вимог ст.16 Закону щодо порядку їх організації, тощо.

З вищезазначеного звіту ліквідатора вбачається, що ним ще не завершено реалізацію майна банкрута. Відповідно до протоколу засідання комітету кредиторів від 09.08.2012 б/н (з доказами дотримання приписів ст. 16 Закону), комітетом кредиторів було розглянуто і затверджено звіт ліквідатора про виконану роботу станом на 09.08.2012р. й вирішено клопотати перед судом про продовження строку ліквідаційної процедури у справі та повноважень ліквідатора Віскунова О.В. на 6 місяців; відповідно до протоколу засідання комітету кредиторів від 26.09.2012 б/н (з доказами дотримання приписів ст. 16 Закону), комітетом кредиторів було розглянуто і затверджено звіт ліквідатора про виконану роботу станом на 26.09.2012р.

Як вбачається з протоколу засідання комітету кредиторів від 16.09.2011 б/н, з доказами дотримання приписів ст.16 Закону щодо порядку його скликання та проведення (а.с.98-108 т.13), комітетом кредиторів, у т.ч. за участю представника ДПІ у м. Красний Луч, було заслухано поточний звіт ліквідатора та вирішено: затвердити звіт ліквідатора про виконану роботу станом на 16.09.2011, погодити укладання договорів із спеціалізованими організаціями, що подали у встановлений термін заявки про надання послуг з мінімальною оплатою вартості їх послуг, оплату їх діяльності встановити за рахунок коштів банкрута, отриманих від реалізації його майна; а також, комітетом кредиторів вирішено: затвердити результати проведеної інвентаризації станом на 01.09.2011, затвердити проведену належну оцінку майнових активів банкрута, включених до складу ліквідаційної маси, а саме: основних засобів - об'єктів нерухомого майна в кількості тридцять об' єктів ринковою вартістю 1577000грн. 00коп. з ПДВ, ліквідаційною вартістю - 1245830грн., з ПДВ. Також, комітетом за цим протоколом встановлено порядок продажу майна банкрута шляхом проведення відкритих аукціонів, встановлено розмір та порядок оплати послуг ліквідатора й затверджено звіт про відшкодування витрат арбітражного керуючого Віскунова О.В. за період процедури санації з 24.11.2008 по 08.08.2011 в сумі 63023грн. 70коп. (копія цього звіту та документи, що підтверджують витрати додаються). Всі вищезазначені рішення комітету кредиторів прийнято одноголосно, протокол засідання комітету кредиторів від 16.09.2011 б/н, підписано всіма присутніми членами комітету.

Ухвалою суду від 14.11.2011 затверджено оплату послуг арбітражного керуючого Віскунова О.В. за час виконання повноважень ліквідатора у справі починаючи з дати його призначення й до моменту припинення його повноважень, в розмірі 2-х мінімальних заробітних плат щомісячно, й затверджено звіт про відшкодування витрат арбітражного керуючого Віскунова О.В. за період процедури санації з 24.11.2008 по 08.08.2011 на загальну суму 63023грн. 70коп., джерело оплати послуг та відшкодування витрат - кошти, отримані від реалізації майна банкрута.

04.10.2012 згідно вхідного штампу канцелярії суду ліквідатором Віскуновим О.В. надано до суду поточний звіт про проведення ліквідаційної процедури у справі від 03.10.2012 вих. №590, з додатками до нього (а.с.87-93 т.15, а.с. 1-22 т.16), з даного звіту вбачається наступне.

Відповідно до ст.23 Закону про банкрутство відомості про визнання боржника банкрутом опубліковано в газеті «Голос України» від 18.08.2011р. №153 (5153).

18.08.2011р. ліквідатором видано накази «Про припинення повноважень органів управління банкрута та вступ до виконання обов'язків ліквідатора», «Про припинення підприємницької діяльності банкрута та передачу документації та матеріальних цінностей ліквідатору», «Про завершення технологічного циклу», «Про проведення інвентаризації майна, товарно-матеріальних цінностей та розрахунків статей банкрута», «Про забезпечення матеріально-відповідальними особами збереження майна підприємства», «Про попередження про вивільнення працівників у зв'язку з ліквідацією», «Про прийняття майна, документації, печаток та штампи банкрута», «Про підготовку документів постійного зберігання для здачі в архів», «Про перереєстрацію спеціального рахунку для проведення процедури ліквідації» та ін.

Всі працівники підприємства, які не зайняті у проведенні робіт з ліквідації ДВАТ «Вахрушевський ремонтно-механічний завод» 24.10.2011р. звільнені за статтею 40 п.1 КзпП України.

Згідно акту приймання - передачі від 18.08.2011р. майно ДВАТ «Вахрушевський ремонтно-механічний завод» ХК «Антрацитвуглесервіс» прийнято ліквідатором у своє відання відповідно до даних бухгалтерського обліку.

З метою встановлення найбільш вигідних умов для підприємства, 17.08.2011р. в газеті «Экспресс-клуб» №33 (929) опубліковано оголошення про подання заявок від підприємств, організацій та громадян, що надають охоронні послуги та послуги з організації та проведення аукціонних торгів з продажу майна підприємств, які перебувають в процедурах банкрутства. Термін подання заявок був встановлений протягом 10 днів з дати публікації оголошення.

На виконання вимог ст. ст. 25, 26 Закону, постанови господарського суду Луганської області 09.08.2011р. у справі №20/12б та наказу №30 від 18.08.2011р. по підприємству, за участю залучених спеціалістів ПП «ЮФ «Правовий Аспект Груп» (договір №29-08/11 від 29.08.2011), з метою формування ліквідаційної маси банкрута, проведено повну інвентаризацію активів (основні засоби, ТМЦ, МБП та інші) і зобов'язань підприємства-банкрута за станом на 01.09.2011р., згідно зведеного акту інвентаризації встановлено: основні засоби на суму 4356 564,00грн. (рядок балансу 030); товарно - матеріальні цінності на суму 0,00грн. (рядок балансу 100); виробничі запаси на суму 358059,71грн. (рядок балансу 100); готова продукція на суму 465 501,03грн. (рядок балансу 130); грошові кошти на розрахунковому рахунку - 85,40грн. (рядок балансу 230); грошові кошти в касі - 0,00 грн.; дебіторська заборгованість на суму 161 375,87грн. (рядок балансу 160); кредиторська заборгованість на суму 2930276,81грн. (рядки балансу 530, 550, 570, 580); інші поточні зобов'язання - 49675,12грн. (рядок балансу 610); статутний капітал - 89000,00грн. (рядок балансу 300); інший додатковий капітал - 1793 000,00грн. (рядок балансу 330); поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями - 83000,00грн. (рядок балансу 510). При проведенні інвентаризації не виявлено нестачі та надлишків. Усі майнові активи банкрута виявлені в ході проведення інвентаризації, включені до складу ліквідаційної маси відповідно до ст.26 Закону. Результати проведеної інвентаризації станом на 01.09.2011р. затверджено рішенням комітету кредиторів від 16.09.2011р.

Згідно договору №8/2011 ДП «Макіївський державний проектний інститут» Мінпромполітики (ліцензія АВ №117565 від 19.05.2006) було проведено оцінку технічного стану і експлуатаційної придатності будівель і технологічного обладнання ДВАТ «Вахрушевський РМЗ» ХК «Антрацитвуглесервіс», за результатами виконаного обстеження аналізу технічного стану залишків основних засобів ДВАТ «Вахрушевський РМЗ» ХК «Антрацитвуглесервіс», ДП «Макіївський державний проектний інститут» надано висновок: комплектність, а також технічний стан інженерних систем енергозабезпечення та технологічного обладнання не відповідає вимогам діючих норм та правил та не дозволяє здійснювати виробничу діяльність; обладнання підприємства не ремонтувалося капітально понад 20 років, рівень фізичного зносу по групам технологічного обладнання складає 95-100%, що характеризується як не придатне для нормальної експлуатації.

В порядку ст.29 Закону, на підставі укладеного договору №74-30 від 06.09.2011, на проведення незалежної оцінки майна банкрота суб'єктом оціночної діяльності ДП «Ависта-А» ЗАТ «Ависта» проведено оцінку частини майнових активів банкрута. Згідно висновків проведеної незалежної оцінки: ринкова вартість основних засобів - об'єктів нерухомого майна в кількості 30 об'єктів складає 1577000,00грн. з ПДВ, ліквідаційна вартість складає 1245 830,00грн. з ПДВ.

На підставі укладеного договору №08-30 від 24.01.2012р. на проведення незалежної оцінки майна банкрута, суб'єктом оціночної діяльності ДП «Ависта-А» ЗАТ «Ависта» проведено оцінку частини майнових активів банкрута. Згідно висновків проведеної незалежної оцінки: ліквідаційна вартість та вартість ліквідації основних засобів в кількості 249 одиниць складає 597 902.00грн. з ПДВ.

На підставі укладеного договору №37-30 від 15.06.2012р. на проведення незалежної оцінки майна банкрута, суб'єктом оціночної діяльності ДП «Ависта-А» ЗАТ «Ависта» проведено оцінку частини майнових активів банкрута (запаси, готова продукція, матеріали). Згідно висновків проведеної незалежної оцінки: вартість готової продукції складає 482617,00 грн. з ПДВ; вартість запасів та матеріалів складає 59444,00 грн. з ПДВ.

Незалежні оцінки майнових активів банкрута включених до складу ліквідаційної маси затверджено рішеннями комітету кредиторів - протоколи засідань комітету кредиторів від 16.09.2011, 30.12.2012., 09.07.2012.

Реалізація майна банкрута (ліквідаційної маси проводилась ліквідатором відповідно до ст. 30 Закону. Порядок продажу майна банкрута, склад, умови та строки придбання майна погоджуються з комітетом кредиторів.

Рішенням комітету кредиторів від 16.09.2011 встановлено порядок продажу майна ДВАТ «Вахрушевський ремонтно-механічний завод» ХК «Антрацитвуглесервіс» шляхом проведення відкритих аукціонних торгів. На підставі укладеного договору №21/09-11 від 21.09.11 на організацію та проведення аукціону ПП «ЮФ «Правовий Аспект Групп» 24.10.2011 проведено аукціонні торги з продажу основних засобів банкрута, які включені до складу ліквідаційної маси. Оголошення про порядок продажу майна, склад, умови і терміни придбання було опубліковане в обласній газеті «Новый субботний калейдоскоп» №18 (294) від 22.09.2011.

За результатами проведеного аукціону 24.10.2011р., переможцем торгів з придбання нерухомого майна визнано ТОВ Центральна збагачувальна фабрика «СЄВЄРНАЯ» (Лот №1), а саме:

- Адміністративна будівля, (інв.№26), продажна ціна 152506,00 грн. з ПДВ;

- Будівля складу хлора, (інв.№15), продажна ціна 3916,00 грн. з ПДВ;

- Будівля прохідної, (інв.№20), продажна ціна 15923,00 грн. з ПДВ;

- Будівля лазні, (інв.№13), продажна ціна 43244,00 грн. з ПДВ;

- Будівля їдальні, (інв.№1), продажна ціна 63070,00 грн. з ПДВ;

- Будівля складу вугілля, (інв.№3), продажна ціна 5724,00 грн. з ПДВ;

- Огорожі, споруди, (Літер БТІ І) (інв.№101), продажна ціна 20326,00 грн. з ПДВ;

- Будівля модельного цеху, (інв.№8), продажна ціна 21324,00грн. з ПДВ;

- Будівля складу, (інв.№10), продажна ціна 32996,00 грн. з ПДВ;

- Склад пально-мастильних матеріалів, (інв.№17), продажна ціна 11191,00грн. з ПДВ;

- Будівля УМТС, (інв.№37), продажна ціна 4956,00 грн. з ПДВ;

- Будівля складу готової продукції, (інв.№9), продажна ціна 109051,00грн. з ПДВ;

- Будівля компресора, (інв.№19), ринковою вартістю 17892,00 грн. з ПДВ;

- Будівля трансформаторної підстанції, (інв.№18), продажна ціна 2974,00 грн. з ПДВ;

- Будівля котельні, (інв.№Г2), продажна ціна 78509,00 грн. з ПДВ;

- Будівля насосної станції, (інв.№35), продажна ціна 4436,00 грн. з ПДВ;

- Будівля цеху металоконструкцій, (інв.№6), продажна ціна 143573,00грн. з ПДВ;

- Підстанція, (інв.№157), продажна ціна 5414,00 грн. з ПДВ;

- Будівля літейного цеху, (інв.№7), продажна ціна 342829,00грн. з ПДВ;

- Копер, (інв.№104), продажна ціна 3641,00 грн. з ПДВ;

- Будівля ремонтно -відбудовного цеху, (інв.№23), продажна ціна 64668,00 грн. з ПДВ;

- Будівля механічного цеху, (інв.№2), продажна ціна 309796,00 грн. з ПДВ;

- Будівля гаражу, (інв.№14), продажна ціна 64780,00 грн. з ПДВ;

- Будівля складу заповнювача, (інв.№23223), продажна ціна 14930,00грн. з ПДВ;

- Естакада для погрузки, (інв.№5003), продажна ціна 17982,00 грн. з ПДВ;

- Будівля кислородної, (інв.№37), продажна ціна 4993,00 грн. з ПДВ;

- Будівля вбиральні, (інв.№21), продажна ціна 67,00 грн. з ПДВ;

- Будівля вбиральні, (інв.№22), продажна ціна 67,00 грн. з ПДВ;

- Асфальтова дорога, (інв.№102), продажна ціна 3436,00 грн. з ПДВ;

- Споруда сантехнічна (інв.№140), продажна ціна 12786,00 грн. з ПДВ;

Загальна продажна ціна майна склала 1 577 000,00 грн., з ПДВ.

З переможцем аукціону ТОВ ЦЗФ «СЄВЄРНАЯ» 31.10.2011р. укладено договір купівлі - продажу №2687. Після повної сплати ціни придбаного майна, 29.11.2011р. майно передано покупцю за актом приймання - передачі. Результати аукціонних торгів від 24.10.2011р. затверджено рішенням комітету кредиторів від 30.11.2011

На підставі укладеного договору №08/02-12 від 08.02.2012 на організацію та проведення аукціону ПП «ЮФ «Правовий Аспект Групп» 12.03.2012 проведено аукціонні торги з продажу основних засобів банкрута, які включені до складу ліквідаційної маси. Оголошення про порядок продажу майна, склад, умови і терміни придбання було опубліковане в обласній газеті «Новый субботний калейдоскоп» №4 (302) від 10.02.2012. За результатами проведеного аукціону 12.03.2012, переможцем торгів з придбання основних засобів банкрута у кількості 249 одиниць визнано ТОВ Центральна збагачувальна фабрика «СЄВЄРНАЯ» (Лоти №№1-249). Загальна продажна ціна склала 538111,80грн. з ПДВ. З переможцем аукціону ТОВ ЦЗФ «СЄВЄРНАЯ» 16.03.2012 року укладено договори купівлі - продажу. Після повної сплати придбаного майна, майно передано покупцю згідно актів приймання - передачі. Результати аукціонних торгів від 12.03.2012 затверджено рішенням комітету кредиторів від 19.03.2012.

У зв'язку з змінами у Закон України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», було змінено умови та порядок продажу майна на аукціоні, за конкурсом (ст.ст. 15, 17 цього закону). Рішенням комітету кредиторів від 09.07.2012р. встановлено новий порядок продажу оціненого майна шляхом проведення відкритих аукціонних торгів. Оголошення про проведення аукціону опубліковувати не пізніше чим за 20 (двадцять) календарних днів до дати проведення аукціону в обласних друкованих органах Луганської області. У разі якщо на аукціон з продажу майна надійшла заява від одного покупця, зазначений об'єкт продавати безпосередньо такому покупцеві за запропонованою ним ціною, але не нижче початкової ціни.

На підставі укладеного договору №09/07-12 від 09.07.2012 на організацію і проведення аукціону ПП «Юридична фірма „Правовий Аспект Групп» 31.07.2012р. було організовано аукціонні торги з продажу готової продукції та ТМЦ банкрута, які включені до складу ліквідаційної маси. Оголошення про порядок продажу майна, склад, умови і терміни придбання було опубліковане в всеукраїнській рекламно-інформаційній газеті «Экспресс-клуб» №28 (976) від 11.07.2012, але у зв'язку з відсутністю заявок на придбання майна, аукціонні торги 31.07.2012р. не відбулись. Рішенням комітету кредиторів від 09.08.2012 встановлено наступні умови та порядок продажу не проданого на аукціоні 31.07.2012р. майна банкрута а саме: на аукціоні за методом зниження ціни, в порядку встановленому ст.18-1 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», максимальний розмір зниження початкової ціни - 30%.

На підставі укладеного договору №10/08-12 від 10.08.2012 на організацію і проведення аукціону ПП «Юридична фірма „Правовий Аспект Групп» 04.09.2012р. було організовано аукціонні торги з продажу готової продукції та ТМЦ банкрута, які включені до складу ліквідаційної маси за методом зниження ціни на 30%. Оголошення про порядок продажу майна, склад, умови і терміни придбання було опубліковане в всеукраїнській рекламно-інформаційній газеті «Экспресс-клуб» №33 (981) від 15.08.2012, у зв'язку з відсутністю заявок на придбання майна, аукціонні торги не відбулись. Рішенням комітету кредиторів 26.09.2012 встановлено наступні умови та порядок продажу не проданого на аукціоні 04.09.2012р. майна банкрута а саме: на аукціоні за методом зниження ціни, в порядку встановленому ст.18-1 Закон України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», максимальний розмір зниження початкової ціни - 50%.

Відповідно до ст. 34 Закону ліквідатором проведено роботу з попереднього впорядкування документації банкрута для підготовки її для здачі до архівної установи, згідно наданої калькуляції ФОП Завалова І.М., м.Красний Луч, код 2082602198, вартість робіт по належному упорядкуванню документації постійного зберігання ДВАТ „Вахрушевський ремонтно-механічний завод" ХК „Антрацитвуглесервіс" для здачі до архівної установи м. Красний Луч складає 59800,00грн. Рішенням комітету кредиторів від 09.07.2012 погоджено відповідно до ч.4 ст.3-1 Закону укладення договору з залученим спеціалістом ФОП Заваловим І.М., для виконання робіт з експертизи цінностей та науково-технічної обробки документів постійного зберігання ДВАТ „Вахрушевський ремонтно-механічний завод" ХК „Антрацитвуглесервіс", оплату послуг залученої організації встановлено за рахунок коштів банкрута отриманих від реалізації його майна.

А також, у поточному звіті ліквідатора від 03.10.2012 вих.№590, наведено рух грошових коштів (надходження та витрати) за період з 01.09.2011р. по 30.09.2012р.

До вищезазначеного поточного звіту додано:

- протоколи засідань комітету кредиторів від 30.11.2011 б/н, 28.12.2011 б/н, від 30.01.2012 б/н, від 19.03.2012 б/н, від 04.05.2012 б/н, від 09.07.2012 б/н, з доказами дотримання приписів ст.16 Закону щодо їх організації (а.с.94-150 т.15), згідно цих протоколів комітетом кредиторів за участю представника ДПІ в м. Красний Луч, розглядалися поточні звіти ліквідатора та вирішувалися інші питання, віднесені Законом до компетенції комітету кредиторів, зокрема одноголосно комітетом було затверджено звіти ліквідатора про виконану роботу станом на 28.12.2011 (протокол від 28.12.2011 б/н - а.с.94 т.15); затверджено звіт ліквідатора станом на 30.11.2011 та затверджено результати аукціонних торгів від 24.10.2011 (протокол від 30.11.2011 б/н - а.с.95-97 т.15); затверджено звіт ліквідатора станом на 30.01.2012, затверджено незалежну оцінку майнових активів банкрута - основних засобів в кількості 249 одиниць ліквідаційною вартістю 597902грн. з ПДВ (протокол від 30.01.2012 б/н - а.с.114 т.15); затверджено звіт ліквідатора про виконану роботу станом на 19.03.2012 та затверджено результати аукціонних торгів від 12.03.2012, а також представником ДПІ у м. Красний Луч оголошено позицію ДПС України щодо обов'язкової сплати ПДВ при реалізації ліквідаційної маси, запропоновано ліквідатору сплатити до бюджету ПДВ від реалізованих активів банкрута (протокол від 19.03.2012 б/н - ас. 123 т.15); затверджено звіт ліквідатора станом на 04.05.2012 та заслухано позицію представника ДПІ у м. Красний Луч щодо несплати ПДВ банкрутом та щодо необхідності проведення перевірки до ліквідації банкрута (а.с.133 т.15); одноголосно затверджено звіт ліквідатора про виконану роботу станом на 09.07.2012, затверджено проведену незалежну оцінку майна: готової продукції вартістю 482617грн. з ПДВ та запасів і матеріалів вартістю 59444грн. з ПДВ, встановлено порядок продажу оціненого майна шляхом проведення відкритих аукціонних торгів, у разі якщо на аукціоні надійшла заява від одного покупця, зазначений об'єкт продавати йому безпосередньо за запропонованою ним ціною, але не нижче початкової ціни, а також комітет кредиторів більшістю голосів (425) утримався від пропозиції ДПІ в м. Красний Луч щодо сплати при реалізації ліквідаційної маси ПДВ у повному обсязі, оскільки даний податок не відноситься до ліквідаційної маси, та одноголосно ухвалено оптимізувати витрати, пов'язані з проведенням ліквідаційної процедури з метою економії коштів банкрута та проводити погашення вимог кредиторів 4-ї черги, погоджено укладення договору з ФОП Заваловим І.М. для виконання робіт по підготовці документів банкрута для здачі до архівної установи на зберігання, оплату проводити за рахунок коштів, отриманих від реалізації майна банкрута (а.с.143-144 т.15).

Згідно протоколу засідання комітету кредиторів від 09.08.2012 б/н, доказами дотримання приписів ст.16 Закону (а.с.2-13 т.16), комітетом кредиторів, у т.ч. за участю представника ДПІ у м. Красний Луч, було заслухано поточний звіт ліквідатора Віскунова О.В. про виконану роботу станом на 09.08.2012, й комітетом кредиторів одноголосно прийняті наступні рішення: затвердити звіт ліквідатора станом на 09.08.2012, встановити умови та порядок продажу майна банкрута, яке не було продано на аукціоні 31.07.2012, а саме: на аукціоні, за методом зниження ціни, в порядку встановленому ст.18-1 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств», максимальний розмір зниження початкової ціни - 30%; клопотати перед судом про продовження строку ліквідаційної процедури та повноважень ліквідатора на 6 місяців, затвердити витрати ліквідатора за період з 09.08.2011 по 09.008.2012 на загальну суму 17411грн. 32коп. ( звіт про витрати та документи щодо витрат додаються - а.с.25-126 т.16).

З протоколу засідання комітету кредиторів від 26.09.2012 б/н, з доказами дотримання приписів ст.16 Закону (а.с.14-22 т.16) слід, що комітетом кредиторів, у т.ч. за участю представника ДПІ у м. Красний Луч, було заслухано поточний звіт ліквідатора Віскунова О.В. про виконану роботу станом на 26.09.2012, у т.ч. про надходження і витрати грошових коштів, й комітетом кредиторів одноголосно вирішено: затвердити звіт ліквідатора про виконану роботу станом на 26.09.2012, встановити умови та порядок продажу майна банкрута, яке не було продано на аукціоні 04.09.2012, а саме: на аукціоні, за методом зниження ціни, в порядку встановленому ст.18-1 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств», максимальний розмір зниження початкової ціни - 50%.

Жодних зауважень до роботи ліквідатора протягом періоду за який ним було надано поточний звіт від 03.10.2012 вих. №590 від комітету кредиторів та від окремих кредиторів не надходило, що безпосередньо вбачається із вищезазначених протоколів засідань комітету кредиторів.

Кредитор - скаржник - ДПІ у м. Красному Лучі Луганської області ДПС, в доповнення до своєї заяви від 03.10.2012 №8127/7/10-018, надав до суду лист від 05.11.2012 №91/7/10-08 з додатками, у якому скаржником зазначено про надання підприємством-банкрутом послуг за господарськими договорами, укладеними в період з 09.08.2011 по 30.06.2012 (з моменту визнання боржника банкрутом) на загальну суму 402994грн. 14коп., у тому числі послуг оренди (ливарного цеху, крану, стоматологічного столу, підстанції), послуг зберігання продукції (обладнання та вугілля), послуг з надання електрозабезпечення тощо, згідно податкових накладних, та наполягає на сплаті банкрутом ПДВ з цієї суми, оскільки вважає, що отримані кошти не входять до складу ліквідаційної маси банкрута, зазначає про загальну суму нарахованого банкруту під час ліквідаційної процедури ПДВ 403939грн. 00коп., при цьому скаржник вважає, що податковий кодекс України не містить норм, які б звільняли платника податків, що перебувають в процедурах банкрутства від сплати поточних податкових зобов'язань, зокрема від обов'язку сплачувати ПДВ, та відповідно до ч.4 ст.24 Закону, просить суд зобов'язати боржника припинити незаконну господарську діяльність та сплатити до бюджету суму ПДВ згідно податкових декларацій, поданих боржником під час ліквідаційної процедури у справі №20/12б.

До цього листа додано Довідку від 26.10.2012 №476/22/00177632 ДПІ у м. Красний Луч Луганської області, «Про результати позапланової виїзної перевірки ДВАТ «Вахрушевський ремонтно-механічний завод» ХК «Антрацитвуглесервіс» код ЄДРПОУ 00177632, з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2011 по 30.06.2012, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2011 по 30.06.2012» (а.с.4-20 т.17), у цій довідці відсутній 8-й аркуш, та у п.3.2 «Податок на додану вартість» довідки зазначено про те, що банкрутом за перевіряємий період задекларовано податкових зобов'язань з ПДВ в сумі 460029грн., та у п.3.2.3. «Висновок щодо повноти декларування та своєчасності сплати податку на додану вартість, правомірності декларування сум податку, що підлягають бюджетному відшкодуванню», зазначено, що банкрутом задекларовано ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету в сумі 407205грн., й у п.4 «Висновок» зазначено, що у п.п.1-7 плану перевірки порушень не встановлено, та у довідці ДПІ у м. Красний Луч Луганської області ДПС від 05.11.2012 №1808 (а.с.21 т.17) зазначено, що банкруту за період з серпня 2011 по вересень 2012 нараховано за податковими деклараціями ПДВ на суму 403939грн.

Cкаржник - ДПІ у м. Красному Лучі Луганської області ДПС, в доповнення до своєї заяви (скарги) від 03.10.2012 №8127/7/10-018, надав до господарського суду лист від 03.12.2012 №602/7/10-08, з додатками, у якому зазначено розрахунок суми ПДВ, яку на його думку, повинен сплатити банкрут, всього за період з 09.08.2011 (дата визнання боржника банкрутом) й по 30.06.2012, підприємство банкрут надало послуги іншим суб'єктам господарської діяльності на загальну суму - 402994грн. 14коп. згідно податкових накладних, а саме: оренда столу стоматологічного - ПДВ 19грн. 22коп., послуги з використання столу стоматологічного - ПДВ 154грн. 33коп., послуги з оренди крану - ПДВ 272грн. 38коп., послуги зі зберігання - ПДВ 6395грн. 16коп., оренда ливарного цеху - сума ПДВ 576грн. 93коп., послуги з електрозабезпечення - сума ПДВ -54362грн. 51коп., оренда обладнання - сума ПДВ 28грн. 77коп. та з використання обладнання - сума ПДВ 114грн. 66коп., оренда будівлі підстанції - ПДВ 629грн. 18коп., послуги зі спільного використання підстанції - сума ПДВ 6059грн. 78коп., комунальні послуги - ПДВ 5963грн. 76коп., послуги роботи крану - сума ПДВ 5373грн. 34коп., послуги з утримання підстанції - сума ПДВ 648грн. 80коп., а також від реалізованого майна банкрута - сума ПДВ 352518грн. 60коп., всього сума ПДВ складає 460029грн., , з якої за надані послуги ПДВ складає 53147грн. 89коп., за постачання електроенергії - ПДВ 54362грн. 51коп. та за реалізоване майно - ПДВ 352518грн. 60коп., та виходячи з цього, скаржник відповідно до ч.4 ст.24 Закону просить суд: визнати незаконними дії ліквідатора у справі №20/12б по виконанню і укладанню господарських договорів під час ліквідаційної процедури у цій справі; зобов'язати банкрута припинити незаконну господарську діяльність та сплатити до бюджету суму ПДВ, згідно поданих боржником під час ліквідаційної процедури у справі №20/12б податкових декларацій; визнати незаконними дії ліквідатора щодо виписки в процедурі ліквідації податкових накладних на суму ПДВ 460029грн.

Згідно листа ДПІ у м. Красному Лучі Луганської області ДПС від 23.11.2012 №95/7/18-343 (а.с. 40 т.17) ліквідатору Віскунову О.В. на його заяву Форми №3ПДВ №6782 від 12.11.2011 відмовлено в анулюванні свідоцтва банкрута, як платника ПДВ, у зв'язку з тим, що юридичну особу ДВАТ «Вахрушевський РМЗ» ще не ліквідовано, з посиланням на п/п184.1 ст.184 розділу V Податкового кодексу України.

Кредитор - ДПІ у м. Красному Лучі Луганської області ДПС, також надав до суду уточнення від 04.01.2013 №34/7/10-018, з додатком, до своєї скарги на дії ліквідатора, у якому наведено аналогічний з попереднім (згідно листа від 03.12.2012 №602/7/10-08) розрахунок податкових зобов'язань банкрута з ПДВ за податковими накладними на суму 460029грн., у тому числі: за реалізоване майно - 352518грн. 60коп., постачання електроенергії - 54362грн. 51коп., надані послуги (оренди тощо) - 53147грн. 89коп., у даному уточненні скаржник зазначив, що за надані банкрутом під час ліквідаційної процедури послуги, що є порушенням приписів ч.1 ст.23 Закону, та реалізоване майно ним були виписані податкові накладні та сформовано податкові зобов'язання банкрута з ПДВ на суму 460029грн., на думку скаржника дані суми заборгованості з ПДВ виникли шляхом включення податкових накладних до складу податкового кредиту та зменшення податкових зобо'вязань підприємств - покупців, всього на суму 460029грн., зокрема ТОВ ЦЗФ «Сєвєрна» - 313867грн. 83коп.; ПП «Укрводспецочистка» - 32510грн. 69грн.; ПП»Сардонікс» - 5024грн. 25коп.; ТОВ «Стандарт Дон Трейдинг» - 45061грн. 55коп. та іншим - 63565грн. 00коп., з цих підстав скаржник вважає, що ліквідатором Віскуновим О.В., шляхом проведення господарської діяльності банкрута під час ліквідаційної процедури було заподіяно шкоду кредитору ДПІ у м. Красному Лучі Луганської області ДПС у вигляді відшкодування з бюджету ПДВ на суму 460029грн. В згаданому уточненні скаржником також зазначено й про те, що ліквідатором Віскуновим О.В. заподіяно збитки кредиторам у справі на суму 67800грн. - це вартість електроенергії, начебто отриманої банкрутом від Регіональних електричних мереж, яку банкрутом безпідставно включено до складу витрат пов'язаних з проведенням ліквідаційної процедури, що є заподіянням збитків кредиторам, в той час, як за договором купівлі-продажу від 31.10.2011 №2687 банкрутом було продано споруди, будівлі, асфальтовану дорогу - підстанцію, ТОВ «ЦЗФ «Сєвєрна», яке з листопада 2011 є фактичним власником підстанції.

Кредитор - скаржник у зазначеному уточненні повідомив суду й про те, що ліквідатором Вісккуновим О.В. протягом останнього часу не здійснюється розподіл грошових коштів в сумі більш ніж 700тис. грн., отриманих від реалізації майна, що призводить до необгрунтованого затягування строків ліквідаційної процедури, що збільшує витрати , пов'язані з ліквідацією та порушує інтереси конкурсних кредиторів, тому відповідно до приписів ч.4 ст.24 Закону, скаржник просить суд винести ухвалу:

- про незаконні дії ліквідатора у справі №20/12б по продовженню господарської діяльності під час ліквідаційної процедури у цій справі;

- про неналежне виконання обов'язків та нанесення арбітражним керуючим Віскуновим О.В. шкоди кредитору ДПІ у м. Красному Лучі Луганської області ДПС на суму 460029грн.;

- про неналежне виконання обов'язків та нанесення шкоди кредиторам на суму 67800грн. арбітражним керуючим Віскуновим О.В.;

- негайно зобов'язати арбітражного керуючого Віскунова О.В., здійснити розподіл коштів, отриманих від реалізації майна банкрута, про що повідомити державний орган з питань банкрутства шляхом надіслання відповідної ухвали.

У листі ДПІ у м. Красному Лучі Луганської області ДПС, від 04.01.2013 №33/7/10-018, наведено заперечення щодо листа Головного управління юстиції у Луганській області Міністерства юстиції України, від 06.12.2012 №2.6/7/23899, щодо проведення позапланової перевірки додержання ліцензійних умов провадження господарської діяльності арбітражним керуючим Віскуновим О.В. у справі №20/12б, при цьому ДПІ знову зазначає про заподіяння йому збитків ліквідатором Віскуновим О.В. на суму 67800грн. вартості електроенергії включеної до складу витрат та зауважено на не розподіл протягом року ліквідатором коштів більш ніж 700тис. грн. з ліквідаційного рахунку банкрута, й зазначено прохання про дослідження акту перевірки у судовому засіданні.

Скаржником ДПІ у м. Красному Лучі Луганської області ДПС, надано до суду й лист від 10.01.2013 №72/7/10-018, у якому звернуто увагу на помилки, припущені у поточних звітах ліквідатора Віскунова О.В., які ним було подано до суду, зокрема: завищення сальдо у звітах ліквідатора, невідповідність сум сальдо на кінець та початок звітних періодів, наявність арифметичних помилок у звітах, що потребує дослідження, скаржником зазначено про порушення з боку ліквідатора в частині проведення засідань комітету кредиторів, які відбуваються не за адресою боржника (банкрута), у іншому населеному пункті, та про призначення цих засідань на пізній час, у зв'язку з чим представники ДПІ позбавлені можливості прибути на ці збори та прийняти участь у розгляді звітів ліквідатора, а також зазначено про відсутність звіту ліквідатора за період з 09.08.2011 - моменту його призначення й до 01.09.2011, оскільки перший звіт ліквідатором було надано за період з 01.09.2011 по 31.10.2011.

Кредитор - скаржник ДПІ у м. Красному Лучі Луганської області ДПС, надав до господарського суду в доповнення до раніше поданої скарги та пояснень до неї лист від 15.02.2013 №130/7/22-56, у якому зазначено про незгоду ДПІ з фактами, викладеними у листі Головного управління юстиції у Луганській області Міністерства юстиції України, від 06.12.2012 №2.6/7/23899, щодо проведення позапланової перевірки додержання ліцензійних умов провадження господарської діяльності арбітражним керуючим Віскуновим О.В. у справі №20/12б, при цьому ДПІ знову зазначає про заподіяння йому шкоди ліквідатором Віскуновим О.В. у вигляді відшкодування з бюджету ПДВ в сумі 460029грн., що була відшкодована з державного бюджету підприємствам - покупцям ТОВ ЦЗФ «Сєверна» - 313867грн. 83коп.; ПП «Укрводспецочистка» - 32510грн. 69коп; ТОВ «Стандарт Дон Трейдинг» - 45061грн. 55коп.; ПП «Сардонікс» - 5024грн. 25коп., інші - 63565грн. 00коп., ДПІ вважає, що в акті перевірки не розглянуто на якій підставі ДВАТ «Вахрушевський РМЗ» виписувало податкові накладні на послуги зі зберігання вугілля, з оренди будівлі підстанції, по спільному використанню підстанції та по електрозабезпеченню. У даному листи також знову зазначено про те, що власником підстанції з квітня 2012 стало ТОВ ЦЗФ «Сєверна», але ліквідатором Віскуновим О.В. в порушення норм Закону було включено до складу витрат з ліквідації вартість електроенергії, отриманої від Регіональних електричних мереж за квітень-листопад 2012р. в сумі 67800грн., згідно звітів ліквідатора, що спричинило нанесення збитків кредиторам у справі на цю суму, про що також не зроблено висновків при проведенні перевірки.

До того ж, як зазначає скаржник, ліквідатором не надано звіту за період з моменту його призначення - з 09.08.2011 й по 01.09.2011., перший звіт ліквідатора надано за період з 01.09.2011 по 3110.2011, та зазначено, що підприємством-банкрутом у серпні 2011 надано до ДПІ податкову декларацію з ПДВ, у якій зазначено про поставку на митну територію України товарів, робіт, послуг на загальну суму 165207грн., але у звітах ліквідатора це не відображено.Також, скаржником зазначено про наявність помилок у звітах ліквідатора, зокрема про завищення сум сальдо. У згаданому листі скаржник знову зазначає про нездійснення ліквідатором Вісккуновим О.В. протягом останнього року розподілу грошових коштів в сумі більш ніж 700тис. грн., отриманих від реалізації майна, що призводить до необгрунтованого затягування строків ліквідаційної процедури, що збільшує витрати , пов'язані з ліквідацією та порушує інтереси конкурсних кредиторів, а також вказує на те, що у листі ГУЮ у Луганській області не зазначено питання щодо порушення Віскуновим О.В. вимог п.4.9 ліцензійних умов, стосовно включення сум ПДВ нарахованого під час процедури ліквідації до поточних кредиторських вимог у справі №20/12б.

З огляду на зазначене, відповідно до п/п 41 п.4, п/п 3 п.5 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 №395/2011, ДПІ просить Міністерство юстиції України провести додаткову перевірку арбітражного керуючого Віскунова О.В. з питання виконання ним повноважень ліквідатора у справі №20/12б про банкрутство ДВАТ «Вахрушевський РМЗ» ХК «Антрацитвуглесервіс» та розглянути питання щодо анулювання ліцензії арбітражного керуючого Віскунова О.В.

У дане судове засідання кредитор - скаржник ДПІ у м. Красному Лучі Луганської області ДПС, надав уточнюючі вимоги щодо своїх скарг на дії ліквідатора (лист від 26.03.2013 №1770/7/22-156), з додатками, у даному листі знову зазначено про заподіяння ліквідатором Віскуновим О.В шкоди кредитору ДПІ у м. Красному Лучі Луганської області ДПС, у вигляді відшкодування з бюджету податку на додану вартість в сумі 460029грн. внаслідок продовження банкрутом господарської діяльності та неналежного виконання обов'язків арбітражним керуючим Віскуновим О.В., зазначено інформацію аналогічну тій, що раніше була зазначена у заявах, скаргах, листах ДПІ зокрема від 03.10.2012 №8127/7/10-018, від 03.12.2012 №602/7/10-08, від 04.01.2013 №34/7/10-018, від 10.01.2013 №72/7/10-018, від 15.02.2013 №130/7/22-56, скаржник зазначає про фактичне відшкодування з бюджету сум ПДВ підприємцям -покупцям шляхом включення податкових накладних до податкового кредиту, посилаючись при цьому на акти зустрічних перевірок та «Деталізовану інформацію по платнику ПДВ», при цьому від реалізації майна банкрута нараховано ПДВ -352518грн. 60коп., решта за надані послуги. Щодо «збитків» чи «шкоди» заподіяної ліквідатором кредиторам на суму 67800грн., скаржником зазначено, що банкрутом було реалізовано та передано ТОВ ЦЗФ «Сєвєрна» споруди, будівлі, зокрема підстанцію, отже, на думку скаржника, з квітня 2012р. власником підстанції є ТОВ ЦЗФ «Сєвєрна», але протягом квітня - серпня 2012р. ліквідатором було отримано електричну енергію та здійснено її продаж саме на суму 67800грн., але ліквідатором в порушення ч.9 ст.30 Закону включено до складу витрат по ліквідації вартість електроенергії отриманої від Регіональних електричних мереж саме на цю суму, що випливає зі звітів ліквідатора. А також, зазначено про нездійснення ліквідатором Вісккуновим О.В. протягом останнього року розподілу грошових коштів в сумі більш ніж 700тис. грн., отриманих від реалізації майна, що призводить до необгрунтованого затягування строків ліквідаційної процедури, збільшення витрати, пов'язаних з ліквідацією та порушення інтересів конкурсних кредиторів.

Крім того, ДПІ зазначає, що на комітетах кредиторів розглядалися звіті ліквідатора по періодах окремо, але лише при аналізі та співставленні всіх звітів було можливо зробити висновки щодо їх правдивості, правомірності та правильності їх складання. Також скаржником знову зазначено про відсутність звіту ліквідатора за період з моменту його призначення - з 09.08.2011 й по 01.09.2011., перший звіт ліквідатора надано за період з 01.09.2011 по 3110.2011, й вказано про те, що підприємством-банкрутом надано до ДПІ податкову декларацію з ПДВ за серпень 2011 №31821 від 15.09.2011, у якій зазначено про поставку на митну територію України товарів, робіт, послуг на загальну суму 165207грн., але у звітах ліквідатора це не відображено, на думку скаржника ймовірно мало б бути відображено отримання коштів в сумі 160000грн., але ніякої інформації щодо цього ліквідатором у звітах не відображено.

Виходячи з всього наведеного, відповідно до ч.4 ст.24 Закону, ДПІ у м. Красному Лучі Луганської області ДПС, просить суд винести ухвалу про: - незаконні дії ліквідатора під час ліквідації та проведення ліквідаційної процедури, формування податкового кредиту іншим СПД шляхом нарахування ПДВ та виписок податкових накладних; - неналежне виконання обов'язків та нанесення шкоди кредитору ДПІ у м. Красному Лучі Луганської області ДПС, в сумі 460029грн. арбітражним керуючим Віскуновим О.В., яку направити державному органу з питань банкрутства; - неналежне виконання обов'язків та нанесення шкоди кредиторам в сумі 67800грн. арбітражним керуючим Віскуновим О.В., яку направити державному органу з питань банкрутства; а також ДПІ просить суд про зобов'язання ліквідатора у справі №20/12б невідкладно здійснити розподіл коштів, отриманих від реалізації майна банкрута.

Ліквідатор банкрута Віскунов О.В. надав до суду заперечення від 15.11.2012 вих. №618, з додатками, на скаргу ДПІ у м. Красному Лучі Луганської області ДПС (листи від 03.10.2012 №8127/7/10-018 та від 05.11.2012 №91/7/10-081), у цих запереченнях ліквідатором зокрема зазначено, що згідно з ч. 1 ст. 23 Закону, з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута та зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів) вважається таким, що настав.

Листом Вищого господарського суду України від 05.02.2010 №05-06/520/78 «Про узагальнення судової практики» були висвітлені деякі питання щодо розгляду справ про банкрутство. Зокрема, відносно третього питання: «Щодо скасування інформаційного листа Вищого господарського суду України від 12.02.2002 №01-8/141 «Про деякі питання оподаткування операцій з продажу майна банкрута»» повідомляється, що має місце правова позиція Вищого господарського суду України, викладена у постанові від 03.12.2003 у справі № 17/124 (залишена без змін постановою Верховного Суду України від 06.04.2004). У зв'язку з визнанням боржника банкрутом, у такої особи виникає особливий статус, який є значно відмінним від статусу боржника. Виходячи з аналізу положень ст.ст. 23, 25, 30, 31 Закону в ліквідаційній процедурі нові зобов'язання у банкрута в особі його органу управління - ліквідатора можуть виникати виключно у випадках, прямо передбачених Законом, такими випадками є зобов'язання з оплати комунальних і експлуатаційних витрат та інших витрат, пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури (ч. 9 ст. 30 Закону).

Що стосується сплати суми ПДВ, то законодавець прямо не визначив їх в якості витрат, пов'язаних зі здійсненням ліквідаційної процедури (п/п «г» п.1 ч. 1 ст. 31 Закону), з викладеного випливає, що в ліквідаційній процедурі у банкрута не з'являється ніяких додаткових податкових зобов'язань, крім тих, які у вигляді конкурсних вимог включені до реєстру вимог кредиторів відповідно до ст.ст. 14, 23 Закону, тобто, у банкрута при продажу майна в ліквідаційній процедурі не виникає зобов'язань зі сплати ПДВ, відповідно до роз'яснення Міністерства юстиції України, викладеного у листі від 07.09.2011№13.2-14/52 (копія додається) щодо питань виникнення у підприємства-банкрута зобов'язання зі сплати податку на додану вартість під час продажу майна останнього в ліквідаційній процедурі, з огляду на приписи Закону (зокрема ст.ст. 1, 23, 30 та інших), п. 1.3 ст. 1 Податкового кодексу України, Міністерством юстиції України зазначено про наступне: п. 1.3 ст.1 Податкового кодексу України передбачено, що цей Кодекс не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом про банкрутство. Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів) встановлений Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який є спеціальним законом з питань оподаткування, згідно з преамбулою цей закон не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом про банкрутство.

Положеннями п. 7.8 ст.7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що з моменту прийняття ухвали господарським судом про порушення провадження у справі про банкрутство платника податків, порядок сплати податкового зобов'язання або погашення податкового боргу такого платника податків, зазначених у заяві, яка подається до господарського суду, визначається згідно з нормами Закону про банкрутство, без застосування норм Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Відповідно до абз.15 ст. 1 та абз. 8 ч. І ст. 23 Закону, ліквідація - це припинення діяльності суб'єкта підприємницької діяльності, визнаного господарським судом банкрутом, з метою здійснення заходів щодо задоволення визнаних судом вимог кредиторів шляхом продажу його майна. З дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури. Згідно з абз. 11, 15 ч. 1 ст. 25 Закону, ліквідатор банкрута заявляє в установленому порядку заперечення по заявлених до боржника вимогах поточних кредиторів за зобов'язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство, і є неоплаченими, та реалізує майно банкрута для задоволення вимог, включених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом. Отже, в ліквідаційній процедурі пред'являються та відповідно задовольняються вимоги, що виникли під час провадження у справі про банкрутство, тобто в процедурах розпорядження майном боржника та санації боржника. Згідно з абз. 9 ч. 1 ст .23 Закону, виконання зобов'язань боржника, визнаного банкрутом, здійснюється у випадках і порядку, передбаченому розділом III цим Законом.

Згідно з абзацами 2 і 3 ч.1 ст.23 Закону, з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, підприємницька діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу та строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута, зокрема, щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) вважається таким, що настав. Таким чином, з моменту визнання боржника банкрутом припиняється виникнення нових зобов'язань боржника, зокрема, щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), в тому числі і податку на додану вартість, у зв'язку з реалізацією майна боржника в ліквідаційній процедурі. Водночас боржник зобов'язаний вживати заходів щодо забезпечення збереження устаткування та обладнання, здійснювати внутрішню господарську діяльність. Закон не забороняє банкруту виконувати укладені до введення ліквідаційної процедури договори, такі як: про спільне використання технологічних мереж, про надання послуг по утриманню підстанції, оренда будівлі підстанції, оренда обладнання та надання послуг по збереженню майна третіх осіб, оскільки грошові кошти, які отримані від виконання зазначених договорів, використовувались на покриття витрат в ліквідаційній процедурі та збереженням майна банкрута в належному стані. Відповідну правову позицію підтримує Верховний Суд України (постанова Верховного Суду України від 06.04.2004 у справі №17/124), Вищий господарський суд України (постанова Вищого господарського суду України від 11.02.2009 у справі № Б-19/105-02), така ж позиція зазначена в постанові Вищого господарського суду України від 14.08.2007 у справі № Б-19/75-02, а також, позиція Міністерства юстиції України з цього приводу була викладена у відповідному листі від 07.09.2012 № 13.2-14/52 до Державної податкової адміністрації України. Тому, ліквідатор вважає безпідставною вимогу - ДПІ у м.Красний Луч Луганської області ДПС, про зобов'язаня банкрута сплатити до бюджету суму ПДВ, про що ДПІ у м.Красний Луч повідомлялось в березні 2012 року його листом від 19.03.2012 вих. №474 (копія додається).

Ліквідатор Віскунов О.В. надав до суду пояснення від 04.12.2012 вих. №629, з додатками, у ньому ліквідатором зазначив інформацію аналогічну з його запереченням від 15.11.2012 вих. №618 з додатками, а також зазначив про відмову ДПІ у м. Красному Лучі Луганської області анулювати свідоцтво банкрута, як платника ПДВ; крім того ліквідатором наведено рух грошових коштів (надходження та витрати за період з 01.09.2011 по 30.09.2012р.). Як слід з наказу від 18.08.20111 №29, ліквідатором було припинено підприємницьку діяльність ДВАТ «Вахрушевський РМЗ» з 18.08.2011; згідно доданих до заперечення копій договору купівлі - продажу нежитлових будівель від 31.10.2011 №2687 та Акту прийому - передачі до цього договору від 28.11.2011 б/н, ДВАТ «Вахрушевський РМЗ» продав, а ТОВ «ЦЗФ «Сєвєрная», купив майно, у т.ч. й підстанцію; за договором купівлі - продажу від 16.03.2012 №1, з Актом прийому - передачі №1 від 18.04.2012 з додатками, ДВАТ «Вахрушевський РМЗ» продав, а ТОВ «ЦЗФ «Сєвєрная» купив майно, у т.ч. лінію електропередач; мережі силові, наружні, трансформатор тощо.

Ліквідатор банкрута Віскунов О.В. надав додаткові пояснення (лист від 10.01.2013 №10/01/13), у яких зазначено, що листом від 23.11.2012 №95/7/18-343 ДПІ у м. Красному Лучі відмовлено в анулюванні реєстрації банкрута, як платника ПДВ й наведено інформацію щодо руху грошових коштів (надходження та витрати) на рахунку банкрута у період з 01.09.201 по 30.09.2012.

Також, ліквідатором банкрута Віскуновим О.В. було надано до суду пояснення від 28.02.2013 щодо скарг та листів кредитора ДПІ у м. Красному Лучі, у якому зазначено про наступне.

Закон (ст.16) не встановлює обов'язку проведення засідань комітету кредиторів після його формування за місцезнаходженням банкрута, у тому числі в ліквідаційній процедурі, після реалізації більшої частини основних фондів (нерухомого майна тощо), що увійшли до ліквідаційної маси, проведення засідань комітету кредиторів за місцезнаходженням ДВАТ «Вахрушевський ремонтно-механічний завод» ХК «Антрацитвуглесервіс»: м.Красний Луч, м.Вахрушево-2, вул. Орджонікідзе, 159, є неможливим. На виконання рішення комітету кредиторів від 09.07.2012, з метою оптимізації витрат пов'язаних з проведенням ліквідпроцедури та економії коштів банкрута, засідання комітету кредиторів проводяться за адресою визначеною ліквідатором - в м. Луганську. Надати пояснення щодо правомірності віднесення суми 67800грн. вартості електроенергії, отриманої від Регіональних електричних мереж, до складу витрат пов'язаних з проведенням ліквідаційної процедури не надається можливим, оскільки зазначена сума є незрозумілою. З метою анулювання свідоцтва платника ПДВ ДВАТ «Вахрушевський ремонтно-механічний завод» ХК «Антрацитвуглесервіс», 22.02.2013 року до Луганського окружного адміністративного суду подано адміністративний позов про визнання протиправними дій ДПІ у м. Красний Луч щодо відмови в анулюванні реєстрації ПДВ та зобов'язати ДПІ у м. Красний Луч вчинити дії щодо анулювання відповідного свідоцтва банкрута, ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 25.02.2013 справу призначено до розгляду на 11.03.201З, та ліквідатором наведено уточнений рух грошових коштів на ліквідаційному рахунку банкрута за період з 01.09.2011 по 31.12.2012, сальдо на 31.12.2012р. - 666468грн. 97коп.

Також, ліквідатором Віскуновим О.В. надано до суду поточний звіт від 28.02.2013 б/н, про проведення ліквідаційної процедури у справі №20/12б про банкрутство ДВАТ «Вахрушевський РМЗ» за період з 30.09.2012р. по 28.02.2013р., з додатками, у т.ч. поточні звітів ліквідатора від 31.10.2012 вих. №613, від 10.01.2013 (а.с. 123-147 т.17), зі звіту ліквідатора від 28.02.2013 б/н, слід, що на цей час є залишки нереалізованого майна банкрута та на даний час не визначено механізм подальшої реалізації майна банкрута, у зв'язку з набранням законної сили Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» в редакції Закону від 22.12.2011 №4212-IV, зазначено про схвалення комітетом кредиторів (за участю представників ДПІ у м. Красний Луч) роботи арбітражного керуючого й наведено рух грошових коштів (надходження та витрати) на ліквідаційному рахунку банкрута за період з 01.10.2012 по 31.01.2013, сальдо на 31.12.2012р. - 666468грн. 97коп.

Згідно доданого до звіту протоколу засідання комітету кредиторів від 27.02.2013 б/н з доказами дотримання приписів ст. 16 Закону (за участю представників ДПІ у м. Красний Луч), більшістю голосів комітету кредиторів затверджено звіт ліквідатора про виконану роботу станом на 27.02.2013, визнано дії арбітражного керуючого Віскунова О.В. по виконанню повноважень ліквідатора ДВАТ «Вахрушевський ремонтно-механічний завод» ХК «Антрацитвуглесервіс», задовільними, які здійснюються сумлінно та розумно, з урахуванням інтересів боржника та його кредиторів.

Комітетом кредиторів (протоколи засідань комітету кредиторів від 19.11.2012 б/н, від 10.01.2013 б/н, з доказами дотримання приписів ст.16 Закону), також було розглянуто та затверджено без зауважень поточні звіти ліквідатора за вказані періоди.

У даному судовому засіданні ліквідатором банкрута Віскуновим О.В. надано додаткові пояснення від 26.03.2013 б/н, з додатками, з яких зокрема вбачається наступне.

На виконання ухвали господарського суду Луганської області від 10.01.2013 Головним управлінням юстиції у Луганській області у період з 28.02.2013р. по 04.03.2013 було проведено позапланову невиїзну перевірку арбітражного керуючого Віскунова О.В. під час виконання повноважень ліквідатора ДВАТ «Вахрушевський РМЗ» ХК «Антрацитвуглесервіс» у справі про банкрутство №20/12б, про що складено відповідний Акт №1 від 14.03.2013 (копія Акту додається), згідно якого порушень у діяльності арбітражного керуючого Віскунова О.В. в ході проведення перевірки не встановлено.

На даний час погашено вимоги реєстрових конкурсних кредиторів II-IV черги, у тому числі в ліквідаційні процедурі погашено вимоги ДПІ у м. Красний Луч в сумі 199082,13грн., Антрацитівської ОДПІ в сумі 10701,91грн., УПФУ в м. Красний Луч в сумі 210361,30грн. та Краснолуцького управління ОКП «Луганськводпром» в розмірі 6029,55грн., які погашені відповідно до ст. 609 ЦК України, у зв'язку з ліквідацією кредитора (копії платіжних документів додаються).

Залишаються не погашеними вимоги конкурсних кредиторів VI черги та вимоги поточних кредиторів, які віднесені до IV черги.

На даний час ліквідатором в порядку ч.9 ст.30 Закону з основного рахунку проводяться лише поточні комунальні та експлуатаційні платежі, та інші витрати, пов'язані із здійсненням ліквідаційної процедури, такі як виплата заробітної плати матеріально-відповідальних осіб які задіяні в проведені ліквідаційної процедури банкрута і організація та проведення аукціонних торгів з продажу ліквідаційної маси. Станом на 26.03.2013 існує заборгованість, яка є витратами пов'язаними з провадженням у справі про банкрутство і віднесена до першої черги, а саме: витрати на оплату праці арбітражного керуючого (ліквідатора) в сумі 3340,00грн.; витрати арбітражного керуючого за період 09.08.2011р. по 09.08.2012р. в сумі 17411,32грн. - звіт про відшкодування цих витрат затверджено рішенням комітету кредиторів 09.08.2012 та які є неоплаченими; витрати пов'язані з утриманням і збереженням майнових активів банкрута, оскільки на даний час на підприємстві обліковується нереалізована ліквідаційна маса на загальну суму понад 857тис. грн.

Щодо подачі банкрутом до ДПІ податкової декларації з ПДВ у серпні 2011: ДПІ у м. Красний Луч відповідно до п.п.78.1.7 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України на підставі наказу №323 від 20.10.2011 було проведено позапланову перевірку ДВАТ «Вахрушевський ремонтно-механічний завод» ХК «Антрацитвуглесервіс», код 00177632, з питань дотримання вимог податкового валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2008р. по 30.06.2011р., про що був складений відповідний Акт №530/23-00177632 від 29.11.2011р. про результати позапланової виїзної перевірки, ніяких відомостей щодо зазначеної податкової декларації у Акті не відображено, порушень не встановлено (копія Акту додається).

А також, ДПІ у м. Красний Луч на підставі наказу №467 05.10.2012р. у відповідності до п.п.20.1.4 п.20.1. ст.20, п.п.78.1.7 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України було проведено додаткову документальну позапланову виїзну перевірку ДВАТ «Вахрушевський ремонтно-механічний завод» ХК «Антрацитвуглесервіс», код 00177632, з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2011р. по 30.06.2012р., за результатами перевірки складено Довідку №476/22/00177632 від 26.10.2012р., згідно якої порушень не встановлено (копія довідки додається).

З метою анулювання свідоцтва платника ПДВ банкрутом ДВАТ «Вахрушевський ремонтно-механічний завод» ХК «Антрацитвуглесервіс», подано 22.02.2013 адміністративний позов до Луганського окружного адміністративного суду про визнання протиправними дії ДПІ у м. Красний Луч щодо відмови в анулюванні реєстрації ПДВ та зобов'язання ДПІ у м. Красний Луч вчинити дії щодо анулювання відповідного свідоцтва, але постановою Луганського окружного адміністративного суду від 21.03.2013р. по справі №812/2041/13-а в задоволенні адміністративного позову ДВАТ «Вахрушевський ремонтно- механічний завод» ХК «Антрацитвуглесервіс» до Державної податкової інспекції у м. Красний Луч про визнання дії щодо відмови у анулюванні свідоцтва ПДВ протиправними та зобов'язання вчинити певні дії щодо такого анулювання відмовлено, зазначена постанова суду першої інстанції не набрала законної сили (копія постанови додається). Ліквідатор усно повідомив суд про оскарження в апеляційному порядку даної постанови.

А також ліквідатором надано до суду за супровідним листом від 26.03.2013 б/н:

- копію заяви ДПІ в м. Красний Луч Луганської області, від 06.01.2012 №229/7/24-04, з поточними грошовими вимогами до банкрута, подану в порядку ст.23 Закону, відповідно до якої ДПІ заявлено поточні вимоги до банкрута в загальній сумі 358012грн. 29коп., у т.ч й штрафні санкції, з яких заборгованість з ПДВ - 311937грн. 75коп., у тч. основний платіж - 310410грн. та штрафна санкція - 1527грн. 75коп.;

- копію відповіді ліквідатора щодо цієї заяви (лист від 26.01.2012 вих. №445), згідно якої ліквідатором частково визнані заявлені кредитором ДПІ поточні вимоги, на суму 347329грн.35коп. основної заборгованості, як вимоги 4 черги згідно ст.31 Закону, а вимоги зі сплати штрафних санкцій правомірно відхилені відповідно до ст.ст.1, 12, 23 Закону;

- копію заяви кредитора ДПІ в м. Красний Луч Луганської області ДПС, від 27.09.2012 №7491/7/19-045, в порядку ст.23 Закону, з додатковими поточними грошовими вимогами до банкрута, на загальну суму 104342грн. 66коп., з яких заборгованість з ПДВ - 104209грн. (4 черга), згідно розрахунку та акту звірки суми податкового боргу, ліквідатором не надано заперечень щодо цих вимог.

Раніше, листом Головного управління юстиції у Луганській області Міністерства юстиції України, від 06.12.2012 №2.6/7/23899 повідомлено господарському суду та скаржнику - ДПІ у м. Красному Лучі, про проведення 03-04 грудня 2012р. позапланової перевірки додержання ліцензійних умов провадження господарської діяльності арбітражним керуючим Віскуновим О.В. під час виконання ним повноважень ліквідатора у справі №20/12б про банкрутство ДВАТ «Вахрушевський ремонтно - механічний завод» ХК «Антрацитвуглесервіс», за період з 09.08.2012 по 03.12.2012, так, зокрема відповідно до наказу Головного управління юстиції у Луганській області від 16.11.2012 № 1596-В, на підставі доручення Міністерства юстиції України від 29.10.2012 № 8485-0-32-12/13.2, листів Міністерства юстиції України від 15.11.2012 № 8941-0-32-12/13.2 та від 21.11.2012 № 14611-0-26-12/13.2 за результатами розгляду скарги ДПІ у м. Красному Лучі Луганської області від 05.10.2012 № 8238/7110-016, та ухвали господарського суду Луганської області від 04.10.2012 у справі №20/126 про банкрутство ДВАТ «Вахрушевський ремонтно-механічний завод», 03-04 грудня 2012 року було проведено позапланову перевірку додержання ліцензійних умов провадження господарської діяльності арбітражним керуючим Віскуновим О.В. за період з 09.08.2011 по 03.12.2012.

За результатами перевірки дотримання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), затверджених наказом Міністерства юстиції України від 14.10.2011 №3176/5, з боку арбітражного керуючого Віскунова О.В. встановлено порушення частини 1 статті 23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» щодо не завершення підприємницької діяльності з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

Комісія дійшла висновку, що станом на дату проведення перевірки порушення вимог частини 1 статті 23 Закону щодо не завершення підприємницької діяльності з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, є таким, що вже усунено.

Водночас, комісія з проведення позапланової перевірки зауважила арбітражному керуючому Віскунову О.В. про недопущення порушення вимог законодавства в подальшій роботі, а саме вимог частини 1 статті 23 Закону.

Стосовно продовження виконання ліквідатором Віскуновим О.В. договорів про спільне використання технологічних мереж та забезпечення енергозабезпеченням повідомляємо, що комісією під час перевірки встановлено, що до укладання даних договорів призвела виробнича необхідність інших підприємств, розташованих на промисловому майданчику підприємства - банкрута, а саме: Шахти «Краснокутська» ДП «Донбассантрацит», ПП «Укрвод-спецочистка». У відповідності до постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 12.06.2008 №691 «Про затвердження Методики обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.08.2008 за № 732/15423, власником мереж є юридична або фізична особа, якій належить на праві власності або користування технологічні електричні мережі і яка не має ліцензії на право здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії.

Аналогічну інформацію наведено у самому Акті позапланової перевірки додержання арбітражним керуючим Віскуновим О.В. ліцензійних умов від 04.12.2012 №81, копію якого було надано ліквідатором Віскуновим О.В.

Головне управління юстиції у Луганській області, листом від 15.03.2013 №5115/7/26, додатково до свого листа від 26.02.2013 №1666/9/2.6 та на виконання п. 4 резолютивної частини ухвали господарського суду Луганської області від 10.01.2013 у справі №20/12б про банкрутство ДВАТ «Вахрушевський ремонтно-механічний завод», повідомило суду про наступне.

За дорученням Міністерства юстиції України від 11.02.2013 №665-0-32-12/232 Відділом з питань банкрутства ГУЮ у Луганській області було проведено позапланову невиїзну перевірку діяльності арбітражного керуючого Віскунова О.В. під час виконання повноважень ліквідатора ДВАТ «Вахрушевський ремонтно-механічний завод», про що складено відповідний Акт від 14.03.2013 № 1, проведеною перевіркою встановлено, що на виконання ч. 2 ст. З0 Закону, на засіданні комітету кредиторів від 16.09.2011 затверджено порядок продажу майна, що знаходиться на балансі підприємства-банкрута, шляхом проведення відкритих аукціонних торгів, результати інвентаризації майна банкрута, звіт про оцінку майна та рецензії на звіт про оцінку, відповідно до яких ринкова вартість майна склала 1577000,00 грн.

31.10.2011 між ліквідатором Віскуновим О.В. та ТОВ Центральна збагачувальна фабрика «Сєвєрная» укладено нотаріально посвідчений договір купівлі-продажу нежитлових будівель, зареєстрований в реєстрі за №2687, у тому числі підстанції, на загальну суму 1577000грн. та договори купівлі-продажу майна від 16.03.2012 №1-4, зокрема трансформатору ТМТО-80, трансформатору ТДМ-401, трансформатору ТМ 1000/10, лінії електропередач, мережі силової та мережі наружної, загальна ціна продажу якого склала 538111,80 грн., в подальшому після повної сплати придбаного майна з покупцем укладено акти приймання-передачі. Результати аукціонних торгів затверджені комітетом кредиторів - протокол б/н від 19.03.2012. Відповідно до протоколів засідань комітету кредиторів від 30.11.2011, 30.01.2012, 19.03.2012, 04.05.2012, 09.07.2012, 09.08.2012, 26.09.2012 жодних заперечень стосовно продажу майна банкрута від членів комітету кредиторів не надходило.

Відповідно до банківських виписок з розрахункового рахунку ДВАТ «Вахрушевський РМЗ» залишок грошових коштів на 05.09.2011 становив 85,40 грн., за період з 05.09.2011 по 28.02.2013 на рахунок боржника надійшли кошти у розмірі 2321017,42 грн., а саме:

- від ВП «Шахта «Краснокутська» ДП «Донбасантрацит» у сумі 66951,55 грн. за сумісне використання трансформаторної підстанції (за період з вересня по грудень 2011 року);

- від ПП «Виробнича фірма «Укрводспецочистка» у сумі 206311,81 грн. (за період з вересня 2011 року по жовтень 2012 року), призначення платежу комісії встановити неможливо;

- від ТОВ "ФПГ Схід -Захід" у сумі 14922,00 грн. (сплата за ремонт насоса);

- від ФССНВ в м. Красний Луч Луганської області у сумі 792,87 грн.;

- від ПП "Юридична фірма "Правовий аспект групп" у сумі 69432,37 грн. (повернення залишку гарантійного внеску);

- від ТОВ Центральна збагачувальна фабрика "Северная" у сумі 1897621,60 грн. (сплата за договорами купівлі-продажу майна);

- ПП "Дентал - Люкс" у сумі 963,78 грн. (за оренду обладнання);

- ПУАТ "Фідобанк" у сумі 4392,84 грн. (нарахування відсотків);

- Управління казначейства у м. Луганську в сумі 1609,50 грн. (повернення суми судового збору);

- ТОВ "Техноторг" у сумі 528,75 грн. (сплата за оренду крана);

- ТОВ "Алькон " у сумі 18247,12 грн. (сплата за оренду);

- ТОВ "Віола" у сумі 8088,86 грн. (сплата за договором зберігання);

- ПАТ "СЕБ Банк" у сумі 7267,48 грн. (нарахування відсотків).

За період з 05.09.2011 по 28.02.2013 витрачено кошти у розмірі 1677802,70 грн., у т.ч.:

- Регіональні електричні мережі (послуги з надання електроенергії) в розмірі 235518,77 грн;

- витрати, пов'язані з проведенням ліквідаційної процедури (послуги з бухгалтерського обліку, інформаційний центр, ДАІ, інше) у розмірі 3311,67 грн.;

- оплата послуг банку в сумі 6532,45 грн.;

- оплата лікарняних у сумі 3309,15 грн.;

- погашення заборгованості із заробітної плати колишнім працівникам в сумі 466942,60 грн.;

- оплата єдиного соціального внеску у розмірі 380574,60 грн.;

- сплата податку з доходів фізичних осіб у розмірі 64506,45 грн.;

- оплата послуг з проведення аукціону(у т.ч. публікація оголошень) в розмірі 16345,00 грн.;

- ТОВ «Віхрь Плюс»(оплата послуг за охорону майна) в розмірі 10000,00 грн.;

- оплата послуг за впорядкування документів постійного зберігання в розмірі 59800,00 грн;

- ДП «Авіста» (оплата послуг з оцінки майна) у сумі 62600,00 грн.;

- відшкодування витрат колишнього керуючого санацією у сумі 115197,11 грн.;

- оплата послуг ліквідатора в розмірі 36406,36 грн.;

- погашення реєстрових конкурсних кредиторських вимог (податкові органи та пенсійний фонд) в розмірі 209784,04 грн.;

- сплата державного мита в розмірі 6974,50 грн..

На підставі банківських виписок, про рух коштів на рахунку боржника комісією встановлено, що ліквідатором Віскуновим О.В. за період з вересня 2011 року по вересень 2012 року було перераховано Регіональним електричним мережам (послуги з надання електроенергії) кошти на загальну суму 235518грн. 77 коп.

Відповідно до протоколів засідань комітету кредиторів від 30.11.2011, 28.12.201130.01.2012, 19.03.2012, 04.05.2012, 09.07.2012, 09.08.2012, 26.09.2012 жодних заперечень стосовно розподілу грошових коштів від членів комітету кредиторів не надходило.

Згідно наданого арбітражним керуючим Віскуновим О.В. переліку залишків ліквідаційної маси підприємства - банкрута, комісією встановлено, що станом на 28.02.2013 на підприємстві обліковується нереалізоване майно на загальну суму 857126,60 грн.

Відповідно до реєстру вимог кредиторів, затвердженого ухвалою господарського суду Луганської області від 18.01.2005, довідки арбітражного керуючого Віскунова О.В. із зазначенням погашених грошових вимог конкурсних кредиторів в процедурі санації та ліквідації підприємства-банкрута, комісією встановлено повне погашення лише І-ІІІ черги кредиторських вимог.

Вимоги кредиторів IV черги (Краснолуцьке управління ОКП "Луганськводпром" в розмірі 6029,55 грн) та VI черги (ДПІ у м. Красний Луч Луганської області у розмірі 41180,00 грн; УПФУ у м. Красний Луч Луганської області в розмірі 64362,85; Антрацитівської ОДПІ в розмірі 649,26 грн.), станом на 28.02.2013 є не погашеними.

В процедурі ліквідації заявлені поточні вимоги наступних кредиторів: УПФУ в м. Красний Луч Луганської області в сумі 357221,43грн. (4 черга); ВВД ФСС від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань у м. Красний Луч Луганської області у сумі 50501,47грн. (4 черга); ДПІ у м. Красний Луч Луганської області в сумі 347329,35 грн. (4 черга).

Згідно з виписками банку про рух грошових коштів по розрахунковому рахунку ДВАТ «Вахрушевський РМЗ» ХК «Антрацитвуглесервіс» станом на 28.02.2013 залишок грошових коштів на рахунку підприємства-банкрута складає 643300,12 грн.

Відповідно до ч. 8 ст. 30 Закону, кошти, які надходять при проведенні ліквідаційної процедури, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів у порядку ст. 31 Закону.

Строк проведення ліквідаційної процедури по справі сплинув 09.08.2012, але на підставі рішень комітету кредиторів та клопотань ліквідатора, судом неодноразово продовжувався термін ліквідаційної процедури, в останнє - до 09.05.2013р.

Таким чином, проведеною перевіркою було встановлено: у діяльності арбітражного керуючого Віскунова О.В. під час виконання повноважень ліквідатора ДВАТ «Вахрушевський РМЗ» ХК «Антрацитвуглесервіс» порушення ч. 2 ст. 31 Закону, в частині того, що вимоги кожної наступної черги задовольняються в міру надходження на рахунок коштів від продажу майна банкрута після повного задоволення вимог попередньої черги.

Арбітражним керуючим для спростування висновків комісії, викладених у довідці від 04.03.2013 №1 було надано заперечення в якому зазначається, що на даний час в провадженні господарського суду Луганської області перебуває справа №26/5014/2652/2012 за позовною заявою ПП «Служба безпеки Віхрь Плюс» до ДВАТ «Вахрушевський ремонтно-механічний завод» ХК «Антрацитвуглесервіс» про стягнення заборгованості за надання охоронних послуг в сумі 122400грн. 00коп. та зустрічним позовом ДВАТ «Вахрушевський ремонтно-механічний завод» ХК «Антрацитвуглесервіс» до ПП «Служба безпеки Віхрь Плюс» про визнання недійсним договору відступлення права вимоги (цесії) від 01.12.2011 №21. Зазначена заборгованість також відноситься до першочергових, оскільки пов'язана із збереженням майнових активів банкрута в ліквідаційній процедурі. Відповідно до ч.1 ст.31 Закону, перелічені витрати відшкодовуються ліквідаційною комісією після реалізації нею частини ліквідаційної маси, якщо інше не передбачено цим Законом. Арбітражний керуючий вважає, що комісією не були враховані об'єктивні причини непогашення ліквідатором вищевказаних витрат. На даний час ліквідатором в порядку ч. 9 ст. 30 Закону з основного рахунку проводяться лише поточні комунальні та експлуатаційні платежі, та інші витрати, пов'язані із здійсненням ліквідаційної процедури, такі як виплата заробітної плати матеріально-відповідальних осіб, які задіяні в проведенні ліквідаційної процедури банкрута і організація та проведення аукціонних торгів з продажу ліквідаційної маси.

На сьогодні погашені вимоги реєстрових конкурсних кредиторів II-IV черги, в у тому числі Краснолуцького управління ОКП «Луганськводпром», в розмірі 6029,55грн., які погашені відповідно до ст. 609 ЦК України, у зв'язку з ліквідацією кредитора. Залишаються не погашеними вимоги конкурсних кредиторів VI черги та вимоги поточних кредиторів, які віднесені до IV черги. Ліквідатор Віскунов О.В. наголошує, що Закон не містить та не встановлює конкретних строків щодо погашення вимог як конкурсних кредиторів, так і поточних, які заявили свої вимоги до банкрута у ліквідаційній процедурі, ці дії проводяться ліквідатором протягом ліквідаційної процедури. На даний час ліквідаційна процедура ДВАТ «Вахрушевський ремонтно- механічний завод» ХК «Антрацитвуглесервіс» триває, строк повноважень ліквідатора продовжено до 09.05.2013р., тобто ліквідатор має певний час для поступової реалізації всіх передбачених діючим законодавством заходів: збереження майнових активів, оцінці майна, проведення реалізації ліквідаційної маси і дій направлених на погашення вимог кредиторів. Відповідно до наданих арбітражним керуючим Віскуновим О.В. заперечень та доданих до них документів вбачається, що погашення грошових вимог кредиторів IV та VI черги не є можливим у зв'язку з тим, що на даний час існує спірна заборгованість, яка виникла у зв'язку з витратами, пов'язаними з провадженням у справі та яка віднесена до І черги вимог кредиторів відповідно до ст. 31 Закону, що розглядається у судовому порядку що підтверджується ухвалою господарського суду Луганської області зі справи №26/5014/2652/2012.

Враховуючи вищезазначене, порушень у діяльності арбітражного керуючого Віскунова О.В. в ході проведення перевірки не встановлено.

Аналогічну інформацію наведено у самому Акті позапланової невиїзної перевірки діяльності арбітражного керуючого Віскунова О.В. від 14.03.2013 №1, копію якого надано ліквідатором Віскуновим О.В.

Доводи скаржника спростовуються наявними у справі №20/12б та додатково представленими матеріалами.

Відповідно до п.4 ст.24 Закону господарський суд в ліквідаційній процедури розглядає скарги на дії учасників ліквідаційної процедури.

Відповідно до п.6 ст.3-1 Закону, при реалізації своїх прав та обов'язків арбітражний керуючий зобов'язаний діяти сумлінно та розумно, з урахуванням інтересів боржника та його кредиторів.

Згідно ч.1 ст.23 Закону, з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, підприємницька діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу та строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута, зокрема, щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) вважається таким, що настав.

Таким чином, з моменту визнання боржника банкрутом припиняється виникнення нових зобов'язань боржника, зокрема, щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), в тому числі і податку на додану вартість, у зв'язку з реалізацією майна боржника в ліквідаційній процедурі. Водночас боржник зобов'язаний вживати заходів щодо забезпечення збереження устаткування та обладнання, здійснювати внутрішню господарську діяльність. В той же час, Закон не забороняє банкруту виконувати укладені до введення ліквідаційної процедури договори, такі як: про спільне використання технологічних мереж, про надання послуг по утриманню підстанції, оренда будівлі підстанції, оренда обладнання та надання послуг по збереженню майна третіх осіб, оскільки грошові кошти, які отримані від виконання зазначених договорів, використовувались на покриття витрат в ліквідаційній процедурі та збереженням майна банкрута в належному стані. Відповідну правову позицію підтримує Верховний Суд України (постанова Верховного Суду України від 06.04.2004 у справі №17/124), Вищий господарський суд України (постанова Вищого господарського суду України від 11.02.2009 у справі № Б-19/105-02), така ж позиція зазначена в постанові Вищого господарського суду України від 14.08.2007 у справі № Б-19/75-02, а також, позиція Міністерства юстиції України з цього приводу була викладена у відповідному листі від 07.09.2012 № 13.2-14/52 до Державної податкової адміністрації України.

Слід зауважити, що до виникнення поточної заборгованості банкрута з ПДВ призвело насамперед те, що банкруту було відмовлено в анулюванні свідоцтва платника ПДВ, при цьому звіти про оцінку майна банкрута, що підлягало реалізації були затверджені комітетом кредиторів з урахуванням ПДВ, про що свідчать відповідні протоколи засідань комітету кредиторів, відповідно і реалізація майна банкрута проводилась з урахуванням ПДВ, що й призвело до надання банкрутом податкових декларації з ПДВ, інакше ліквідатора банкрута мало б бути притягнено до кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків.

До того ж, скаржником було заявлено в ліквідаційній процедурі поточні грошові вимоги в порядку ст.23 Закону, у т.ч. щодо заборгованості з ПДВ, які ліквідатором були визнанні в частині основного боргу та правомірно віднесені до вимог 4 черги згідно ст.23 Закону, про що також зазначено у цій ухвалі.

Щодо продовження підприємницької діяльності банкрутом під час ліквідаційної процедури, то як вбачається з Акту позапланової перевірки додержання арбітражним керуючим Віскуновим О.В. ліцензійних умов від 04.12.2012 №81, складеного уповноваженими особами ГУЮ у Луганській області, дане порушення ліквідатором на момент складання Акту, тобто на 04.12.2012 вже усунено.

Щодо заподіяння «збитків» та «шкоди» незаконними діями ліквідатора з надання податкових декларацій з ПДВ та утворення податкового кредиту у інших підприємств, то слід зауважити, що скаржник чітко не визначив суму цих збитків чи шкоди (у кожній заяві, скарзі листі ДПІ ця сума відрізняється), також скаржник не розрізняє правової природи цих понять, вищезазначені вимоги скаржника є безпідставними та нічим не підтвердженими, зокрема не знайшло свого підтвердження фактичне відшкодування з бюджету (а не лише включення до податкового кредиту) сум ПДВ за надані банкрутом послуги іншим підприємствам, надані кредитором Довідки податкових органів від 27.02.2013 №18/22/33049032, від 21.02.2013 №12/22/19083715, від 20.03.2012 №94/22-808/33472760 про результати проведення зустрічних звірок, та «Детальна інформація по платнику ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України», не доводять фактів заподіяння шкоди та збитків бюджету діями ліквідатора.

До того ж, Актом №530/23-00177632 від 29.11.2011р. позапланової перевірки ДВАТ «Вахрушевський ремонтно-механічний завод» ХК «Антрацитвуглесервіс», з питань дотримання вимог податкового валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2008р. по 30.06.2011р., порушень не встановлено, та за результатами додаткової документальної позапланової виїзної перевірки ДВАТ «Вахрушевський ремонтно-механічний завод» ХК «Антрацитвуглесервіс», з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2011р. по 30.06.2012р., згідно Довідки №476/22/00177632 від 26.10.2012р., порушень також не встановлено.

Проведеними державним органом з питань банкрутства - ГУЮ у Луганській області Міністерства юстиції України, перевірками діяльності арбітражного керуючого Віскунова О.В. під час проведення ліквідаційної процедури у справі №20/12б, зокрема за наданими ліквідатором для перевірок фінансовими документами, не встановлено суми заподіяної ним, на думку скаржника, «шкоди» чи «збитків» кредиторів на суму 67800грн., які , як зазначає скаржник неправомірно віднесені ним до витрат 1 черги, зазначена сума, як слід з усного пояснення представників скаржника була встановлена ними шляхом складання сум, зазначених у поточних звітах ліквідатора, в той же час, сам скаржник наголошував на чисельні арифметичні помилки та неточності у звітах ліквідатора.

Щодо тривалого не розподілу грошових коштів з ліквідаційного рахунку боржника, така ситуація пов'язана насамперед з існуванням спірної заборгованості 1 черги, за якою існує судова справа №26/5014/2652/2012, до розгляду по суті якої неможливо здійснити розподіл грошових коштів, передбачений ст.ст. 30, 31 Закону, інформацію про це наведено у Акті позапланової невиїзної перевірки діяльності арбітражного керуючого Віскунова О.В. від 14.03.2013 №1.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про безпідставність та необґрунтованість доводів та незаконність вимог скаржника - кредитора ДПІ у м. Красному Лучі Луганської області ДПС, яким на даний час не доведено незаконності дій ліквідатора при проведенні ліквідаційної процедури, у зв'язку з чим залишає без задоволення скаргу ДПІ у м. Красному Лучі Луганської області ДПС, на незаконні дії ліквідатора банкрута - ДВАТ «Вахрушевський ремонтно - механічний завод» ХК «Антрацитвуглесервіс», арбітражного керуючого Віскунова О.В.

У зв'язку з тим, що з 19 січня 2013р. вступив в силу Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», в редакції Закону України від 22.12.2011 №4212-IV, суд звертає увагу ліквідатора на те, що згідно розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення», даного Закону , та п. 6 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 27.12.2012 №01-06/1941/2012 «Про Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо виконання господарських зобов'язань», подальша реалізація майна банкрута має відбуватися за нормами Закону в редакції Закону України від 22.12.2011 №4212-IV (ст.ст. 42-44, розділу ІV ст.ст. 49-76).

Суд зобов'язує ліквідатора банкрута Віскунова О.В. продовжити проведення ліквідаційної процедури відповідно до вимог Закону, щомісячно звітувати перед комітетом кредиторів про вжиті ліквідатором заходи, здійснювати подальшу реалізацію залишків майна банкрута за нормами Закону в редакції Закону України від 22.12.2011 №4212-IV (ст.ст. 42-44, розділу ІV ст.ст. 49-76), відповідно до розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення», даного Закону та п. 6 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 27.12.2012 №01-06/1941/2012 «Про Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо виконання господарських зобов'язань».

За таких обставин, розгляд справи слід відкласти.

Керуючись ст.ст. 1, 2, 3-1, 16, 22-34 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», ст. ст. 38, 50, 77, 85-86 ГПК України, суд

у х в а л и в :

1.Скаргу ДПІ у м. Красному Лучі Луганської області ДПС, на незаконні дії ліквідатора

банкрута - ДВАТ «Вахрушевський ремонтно - механічний завод» ХК «Антрацитвуглесервіс»,

арбітражного керуючого Віскунова О.В., - залишити без задоволення.

2.Призначити розгляд справи на 07.05.2013р., на 10 годин 30 хвилин, каб. №310.

3.Зобов'язати ліквідатора Віскунова О.В., - надати до господарського суду в строк до 07.05.2013 звіти (поточні та окремо фінансові) ліквідатора щодо стану проведення ним ліквідаційної процедури у справі, у тому числі за період з 01.03.2013 по 01.05.2013, рішення комітету кредиторів (у вигляді протоколів засідань комітету кредиторів, з доказами дотримання приписів ст.16 Закону) щодо заслуховування та затвердження поточних і фінансових звітів ліквідатора за період з 01.03.2013 по 01.05.2013, задовільного чи незадовільного виконання ліквідатором своїх обов'язків та повноважень, у тому числі надати відомості щодо реалізації ліквідаційної маси та використання отриманих від реалізації коштів, відомості про розподіл грошових коштів та стан задоволення кредиторських вимог у справі (у т.ч. реєстрових та поточних) з наданням відповідних підтверджуючих документів тощо.

- продовжити проведення ліквідаційної процедури у справі, у т.ч. здійснювати подальшу реалізацію залишків майна банкрута за нормами Закону в редакції Закону України від 22.12.2011 №4212-IV (ст.ст. 42-44, розділу ІV ст.ст. 49-76), відповідно до розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення», даного закону , та п. 6 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 27.12.2012 №01-06/1941/2012 «Про Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо виконання господарських зобов'язань».

4.Комітету кредиторів - розглянути звіти (поточні та фінансові) ліквідатора щодо стану проведення ним ліквідаційної процедури у справі; прийняти рішення комітету кредиторів щодо задовільного чи незадовільного виконання ліквідатором своїх обов'язків та повноважень, у тому числі щодо реалізації ліквідаційної маси та використання отриманих від реалізації коштів, стану задоволення кредиторських вимог у справі (у т.ч. реєстрових та поточних); вирішити питання щодо необхідності продовження повноважень ліквідатора.

5.Дану ухвалу надіслати: ліквідатору Віскунову В.О.; банкруту; комітету кредиторів; скаржнику - ДПІ у м. Красному Лучі Луганської області ДПС; прокуратурі м. Луганська (до відома); Головному управлінню юстиції у Луганській області.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини ухвали.

Повний текст ухвали складено і підписано 01.04.2013.

Суддя М.Ю. Ковалінас