ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 березня 2013 р. Справа № 804/2568/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Чорної В.В.
при секретарі судового засідання Молчановій В.В.
за участі:
прокурорів Буршаєвського К.Л., Зубової В.В.
представника позивача Гармаш О.О.
представника відповідача Штефан В.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Самарського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби до Комунального підприємства «Житлове господарство Самарського району» Дніпропетровської міської ради про стягнення грошових коштів з розрахункових рахунків платника, -
в с т а н о в и в :
15 лютого 2013 року прокурор Самарського району м. Дніпропетровська в порядку представництва інтересів держави звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із зазначеним адміністративним позовом, в якому, з урахуванням уточненого адміністративного позову від 01.03.2013 р., який надійшов до суду 05.03.2013 р. (а.с. 122-123), просить стягнути грошові кошти у банках, обслуговуючих Комунальне підприємство «Житлове господарство Самарського району» Дніпропетровської міської ради, на користь бюджету на розрахунковий рахунок згідно бюджетної класифікації в рахунок погашення податкового боргу по податку на додану вартість в сумі 2 482 893 грн. 88 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач має податковий борг по податку на додану вартість в сумі 2 482 893 грн. 88 коп., який утворився внаслідок несплати узгоджених податкових зобов'язань по декларації № 9079479037 від 18.12.2012 р., та розстрочених грошових зобов'язань за договором про розстрочення грошових зобов'язань від 26.04.2012 р. В добровільному порядку суму податкового боргу відповідач не сплачує, що стало підставою для звернення прокурора до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 18.02.2013 р. по даній справі відкрито провадження, та призначено її до судового розгляду на 05.03.2013 р. (а.с. 1).
Ухвалою суду від 05.03.2013 р., в порядку ст. 55 Кодексу адміністративного судочинства України, допущено заміну відповідача у справі на Комунальне підприємство «Житлове господарство Самарського району» Дніпропетровської міської ради. (а.с. 124, 125, 244).
В судовому засіданні прокурори Буршаєвський К.Л., Зубова О.В. та представник позивача за довіреністю Гармаш О.О. позовні вимоги, з урахуванням уточненої позовної заяви від 01.03.2013 р., підтримали у повному обсязі, просили адміністративний позов задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.
Представник відповідача за довіреністю Штефан В.А. позовні вимоги визнав, але просив розстрочити виконання судового рішення строком на три роки. Заява про розстрочення виконання судового рішення обґрунтована тим, що станом на 05.03.2013 р. на балансі Комунального підприємства «Житлове господарство Самарського району» Дніпропетровської міської ради перебуває 383 житлових будинки загальною площею 844 тис. кв. м., утримання яких вимагає фінансування Дніпропетровської міської ради. Проте, у зв'язку з недостатнім фінансуванням, обумовленим браком коштів у міському бюджеті, з метою відвернення аварійних ситуацій, відповідач змушений виділяти кошти, призначені для проведення розрахунків з державним бюджетом, на утримання та ремонт житлових будинків та прибудинкових територій, які знаходяться у його віданні. Також, виникнення бюджетної заборгованості відповідача обумовлена несвоєчасною сплатою населенням наданих комунальних послуг, а також низькими економічно необґрунтованими тарифами на такі послуги, які діяли до 01.01.2011 р. Враховуючи викладене, відповідач просить розстрочити виконання судового рішення строком на три роки з подальшим погашенням податкової заборгованості по 66 700 грн. щомісяця (а.с. 126-242).
Прокурори Буршаєвський К.Л., Зубова О.В. проти задоволення заяви відповідача про розстрочення виконання судового рішення заперечили, посилаючись на те, що сума за даним позовом складається з невиконаних зобов'язань за договором розстрочення.
Представник позивача за довіреністю Гармаш О.О. проти задоволення заяви відповідача про розстрочення виконання судового рішення не заперечувала, посилаючись на те, що надходження коштів до бюджету збігається з інтересами податкового органу.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини.
Комунальне підприємство «Житлове господарство Самарського району» Дніпропетровської міської ради (до 31.01.2013 р. - Комунальне виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство Самарського району) зареєстровано виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради 31.12.1993 р. (а.с. 124), та з 31.12.1993 р. перебуває на податковому обліку в Лівобережній міжрайонній державній податковій інспекції м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби.
Підпунктами 16.1.3, 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України встановлено обов'язок платників податків подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, а також сплачувати податки та збори у строк та в розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами з питань митної справи.
Статтею 36 Податкового кодексу України визначено поняття податкового обов'язку, зокрема, це обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Згідно п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Підпунктами 49.18.1, 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України передбачено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно ст. 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання, яку визначає у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, визначені цим Кодексом.
Пунктом 202.1 ст. 202 Податкового кодексу України передбачено, що звітним (податковим) періодом по сплаті податку на додану вартість є один календарний місяць.
Згідно ст. 203 Податкового кодексу України, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку подання податкової декларації.
18.12.2012 р. Комунальне виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство Самарського району подало до Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби податкову декларацію по податку на додану вартість № 9079479037, у якій самостійно визначило податкові зобов'язання з вказаного податку за листопад 2012 року в сумі 169 777 грн. (а.с. 243-244).
Пунктом 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим кодексом.
Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
У встановлений законодавством строк зобов'язання по податку на додану вартість, самостійно визначені Комунальним виробничим житловим ремонтно-експлуатаційним підприємством Самарського району у податковій декларації № 9079479037 від 18.12.2012 р., відповідачем сплачені не були, внаслідок чого у нього утворився податковий борг з вказаного податку на суму 169 777 грн.
Також, відповідно до абз. 1 п. 100.1, п. 100.2 ст. 100 Податкового кодексу України, розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу. Платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу. Платник податків, який звертається до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого грошового зобов'язання.
Пунктом 100.6 ст. 100 Податкового кодексу України передбачено, що розстрочені суми грошових зобов'язань або податкового боргу (в тому числі окремо - суми штрафних (фінансових) санкцій) погашаються рівними частками починаючи з місяця, що настає за тим місяцем, у якому прийнято рішення про надання такого розстрочення.
Згідно п.п. 100.12.2 п. 100.12 ст. 100 Податкового кодексу України, договори про розстрочення можуть бути достроково розірвані з ініціативи контролюючого органу, зокрема, якщо платник податків порушує умови погашення розстроченого грошового зобов'язання чи податкового боргу.
26.04.2012 р. заступником Голови Державної податкової служби у Дніпропетровській області Ломако І.П. на підставі заяви Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Самарського району, та відповідно до ст. 100 Податкового кодексу України, було прийнято рішення № 25 про розстрочення грошових зобов'язань по податку на додану вартість в сумі 2 326 038 грн. 27 коп. (у тому числі 2 296 691 грн. 94 коп. - основний платіж, 29 346 грн. 33 коп. - пеня). Відповідно до зазначеного рішення, 27.04.2012 р. між відповідачем та позивачем було укладено договір № 6 про розстрочення податкового боргу (а.с. 17).
Враховуючи норми п. 100.2 ст. 100 Податкового кодексу України, розстрочена згідно договору № 6 від 27.04.2012 р. сума податкових зобов'язань з податку на додану вартість в розмірі 2 296 691 грн. 94 коп. є узгодженою.
Зазначена сума податкових зобов'язань була зменшена за рахунок переплати по особовому рахунку платника на 120 800 грн. 97 коп., а також частково сплачена відповідачем в сумі 40 000 грн.
Решта суми розстрочених згідно договору № 6 від 27.04.2012 р. податкових зобов'язань не була своєчасно сплачена відповідачем, що стало підставою для прийняття заступником Голови Державної податкової служби у Дніпропетровській області Ломако І.П. рішення № 6 від 13.12.2012 р. про скасування розстрочення грошових зобов'язань, внаслідок чого грошові зобов'язання відповідача по податку на додану вартість в сумі 2 135 890 грн. 97 коп. набули статусу податкового боргу (а.с. 19).
Крім того, у зв'язку з порушенням платником податків граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань по податку на додану вартість, відповідно до п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України, податковим органом було нараховано пеню в сумі 177 225 грн. 91 коп.
Отже, загальна сума заборгованості Комунального підприємства «Житлове господарство Самарського району» Дніпропетровської міської ради по податку на додану вартість становить 2 482 893 грн. 88 коп.
Згідно п.п. 95.1-95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Оскільки первісний податковий борг Комунального підприємства «Житлове господарство Самарського району» Дніпропетровської міської ради виник до набрання чинності Податковим кодексом України, податкові вимоги були винесені податковим органом відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ (далі - Закон України № 2181).
Так, 07.06.2010 р., у відповідності до абз. «а» п.п. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України № 2181-ІІІ, податковим органом винесено першу податкову вимогу № 1/530 на суму 1 876 грн. 96 коп., яку, згідно поштового повідомлення про вручення кореспонденції, 23.11.2010 р. отримано уповноваженою особою відповідача (а.с. 30).
18.11.2010 р., у відповідності до абз. «б» п.п. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 зазначеного Закону, податковим органом винесено другу податкову вимогу № 2/1110 на суму 302 251 грн. 22 коп., яку, згідно поштового повідомлення про вручення кореспонденції, 06.12.2010 р. отримано уповноваженою особою відповідача (а.с. 29)
Відповідно до п.п. 6.2.5 п. 6.2 ст. 6 Закону України № 2181, у разі несплати податкових вимог, інші вимоги не формуються і не надсилаються.
Зазначені податкові вимоги податковим органом не відкликалися.
Враховуючи, що ст. 59 Податкового кодексу України передбачено вручення боржнику тільки однієї податкової вимоги, не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання, інші податкові вимоги податковим органом не формувались та не надсилались.
Не зважаючи на вжиті заходи, податковий борг відповідачем сплачений не був.
Пунктом 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
З огляду на сукупність викладених обставин, та враховуючи визнання відповідачем позовних вимог Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.
Що стосується клопотання відповідача про розстрочення виконання судового рішення строком на три роки з подальшим погашенням податкової заборгованості по 66 700 грн. щомісяця, суд виходить з наступного.
Статтею 257 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі необхідності, спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання судового рішення.
Враховуючи, що відповідачем заявлено обґрунтоване клопотання про необхідність розстрочення виконання судового рішення по даній справі у зв'язку із відсутністю фінансування з міського бюджету, що підтверджується наданими письмовими доказами (а.с. 126-242), а позивач проти його задоволення не заперечує, суд приходить до висновку про можливість його задоволення.
Керуючись ст. ст. 122, 160-162, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов прокурора Самарського району м. Дніпропетровська - задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства «Житлове господарство Самарського району» Дніпропетровської міської ради (код ЄДРПОУ 05451368) у банках, обслуговуючих платника податків, на користь державного бюджету (на розрахунковий рахунок згідно бюджетної класифікації) грошові кошти в рахунок погашення податкового боргу по податку на додану вартість в сумі 2 482 893 грн. 88 коп. (два мільйони чотириста вісімдесят дві тисячі вісімсот дев'яносто три гривні вісімдесят вісім копійок).
У відповідності до ч. 1 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України, встановити спосіб, строки та порядок виконання судового рішення шляхом розстрочення його виконання на три роки, починаючи з березня 2013 року рівними частинами, до повного погашення заборгованості.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо судом у відповідності до частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України було проголошено вступну та резолютивну частину постанови, а також в разі прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складений 11.03.2013 р.
Суддя В.В. Чорна