ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
27 березня 2013 р. (12:06) Справа №801/1053/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Дудіна С.О,., за участю секретаря Павленко Н.О, розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Комунального підприємства "Трамвайне управління ім. І.О. Пятецького"
до Управління Пенсійного фонду України в м.Євпаторія АР Крим
про визнання вимоги № Ю- 1003-2 від 03.02.2013 року недійсною,
за участю представників сторін:
від позивача - не з'явився;
від відповідача - Усманова Е. В., довіреність №б.н. від 18.09.2012 р., посвідч. №232.
Суть спору: Комунальне підприємство "Трамвайне управління ім. І.О. Пятецького" звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторія АР Крим про визнання недійсною вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторія АР Крим № Ю -1003-2 від 03.01.2013р. про сплату заборгованості в розмірі 232 486,60 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що вимога про сплату заборгованості №Ю-1003-2 від 03.01.2013 року на суму 232 486,60грн., в тому числі недоїмки по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 225 482,59грн., штрафних санкцій у сумі 6264,83грн. та пені сумі 739,18грн. за порушення строків сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не містить розрахунку заборгованості, а також не визначено, на які суми та за які періоди нарахована заборгованість.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 27.02.2013 р. відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Позивач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про день, час, місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, надав клопотання про розгляд справи за його відсутністю (а.с. 28).
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечував та надав письмові заперечення, які були залучені судом до матеріалів справи.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає за можливе на підставі статті 128 КАС України розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, суд
ВСТАНОВИВ:
З матеріалів справи вбачається, що Комунальне підприємство "Трамвайне управління ім. І.О. Пятецького" зареєстровано як платник збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Євпаторія АР Крим за №03010078.
Правові і організаційні принципи забезпечення збору і обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови і порядок його нарахування і сплати визначається Законом України від 08.07.2010року № 2464 - IV «Про збір і облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Згідно п.2 ст.1 Закону України «Про збір і облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється в систему загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку і на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб і членів їх сімей на отримання страхових виплат по діючим видах загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п7. ст. Закону України «Про збір і облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» ( надалі Закон №2464) Пенсійний фонд України як орган, уповноважений відповідно до законодавства України вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір і ведення страхових внесків. Контролювати повноту і своєчасність їх сплати.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є: роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Базою нарахування єдиного внеску є суми нарахованої заробітної плати з видами виплат, які включають основу та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні витрати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суми винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Відповідно до частини 5 статті 8 Закону № 2464 єдиний внесок для платників, зазначених у п. 1 ч. 1 ст. 4 цього Закону встановлюється у відсотках до визначеної абзацом першим п. 1 ч. 1 ст. 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску, з урахуванням видів їх економічної діяльності.
Згідно з частинами 8-12 статті 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Днем сплати єдиного внеску вважається:
1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду;
2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі.
У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування передбачено Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994/18289 (далі Інструкція).
Нарахування, обчислення і строки сплати єдиного внеску платниками передбачені розділом 4 Інструкції.
Таким чином,нараховані за відповідний базовий звітний період суми єдиного внеску сплачуються платниками не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом, незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок. Базовим звітним періодом є календарний місяць. (п.п. 4.3.6 п. 4.3 розділу 4 Інструкції).
Пунктом 6 частини 1 статті 1 Закону № 2464 передбачено, що недоїмка - це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом.
Відповідно до ч.4 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
Матеріали справи свідчать, що 03.01.2013 р. Управлінням Пенсійного Фонду України в м. Євпаторія АР Крим була винесена вимога №Ю-1003-2 про сплату боргу в сумі 232 486,60 грн., у тому числі 225 482,59 грн. недоїмки, 6264,83 грн. штрафу та 739,18 грн. пені.
Не погоджуючись з правомірністю винесення цієї вимоги, позивач звернувся до суду з позовом про її скасування, посилаючись на те, що вимога не містить розрахунку боргу із зазначенням періодів та підстав його утворення.
При цьому, суд звертає увагу на те, що нормативне обґрунтування заявленої вимоги позовна заява не містить, оскільки позивачем не зазначені положення чинного законодавства, які, на його думку, були порушені відповідачем при винесенні вимоги.
У той же час, суд зазначає наступне.
Так, з картки особового рахунку позивача вбачається, що за КП "Трамвайне управління ім. І.О. Пятецького" склалася заборгованість у загальному розмірі 232 486,60грн, а саме: заборгованість зі сплати єдиного внеску за жовтень - листопад 2012 року у розмірі 225482,59 грн., борг по фінансових санкціях у розмірі 6264,83 грн. та заборгованість зі сплати пені у сумі 739,18 грн. (а.с. 34-45).
Як вбачається із матеріалів справи, Управлінням Пенсійного Фонду України в м. Євпаторія АР Крим за несвоєчасну сплату єдиного внеску у період з 22.10.2012 р. по 24.10.2012 р. до Комунального підприємства "Трамвайне управління ім. І.О.Пятецького" були застосовані штрафні санкції, про що були винесені відповідні рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені, а саме:
- рішення № 3735 від 15.11.2012 року, яким позивачу було нараховано штрафні санкції у розмірі 44,92грн та нарахована пеня у сумі 0,90грн( а.с.46);
- рішення № 3737 від 15.11.2012 року, яким позивачу було нараховано штрафні санкції у розмірі 63,15грн та нарахована пеня у сумі 1,26грн( а.с.47);
- рішення № 3738 від 15.11.2012 року, яким позивачу було нараховано штрафні санкції у розмірі 67,88грн та нарахована пеня у сумі 1,36грн( а.с.48);
- рішення № 3739 від 15.11.2012 року, яким позивачу було нараховано штрафні санкції у розмірі 4,74грн та нарахована пеня у сумі 0,09грн( а.с.49);
- рішення № 3740 від 15.11.2012 року, яким позивачу було нараховано штрафні санкції у розмірі 3 750грн та нарахована пеня у сумі 392,50грн(а.с.50);
- рішення № 3741 від 15.11.2012 року, яким позивачу було нараховано штрафні санкції у розмірі 1148,84грн та нарахована пеня у сумі 166,60грн(а.с.51);
- рішення № 3972 від 30.11.2012 року, яким позивачу було нараховано штрафні санкції у розмірі 546,41грн та нарахована пеня у сумі 92,89грн(а.с.53);
- рішення № 4110 від 12.12.2012 року, яким позивачу було нараховано штрафні санкції у розмірі 10,75грн та нарахована пеня у сумі 0,64грн(а.с.55);
- рішення № 4109 від 12.12.2012 року, яким позивачу було нараховано штрафні санкції у розмірі 0,48грн та нарахована пеня у сумі 0,06грн(а.с.56);
- рішення № 4108 від 12.12.2012 року, яким позивачу було нараховано штрафні санкції у розмірі 131,54грн та нарахована пеня у сумі 17,10грн(а.с.57);
- рішення № 4107 від 12.12.2012 року, яким позивачу було нараховано штрафні санкції у розмірі 6,92грн та нарахована пеня у сумі 0,90грн(а.с.58);
- рішення № 4106 від 12.12.2012 року, яким позивачу було нараховано штрафні санкції у розмірі 4,58грн та нарахована пеня у сумі 0,60грн( а.с.59);
- рішення № 4105 від 12.12.2012 року, яким позивачу було нараховано штрафні санкції у розмірі 6,44грн та нарахована пеня у сумі 0,84грн(а.с.60);
- рішення № 4104 від 12.12.2012 року, яким позивачу було нараховано штрафні санкції у розмірі 478,18грн та нарахована пеня у сумі 63,44грн(а.с. 61).
Так, відповідно до п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір і облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» , орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску за несплату чи несвоєчасну сплату єдиного внеску штрафні санкції у розмірі 10відсотків своєчасно не сплачених сум.
Відповідно до п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір і облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на суми недоїмки нараховується пеня із розрахунку 0,1% суми недоплати за кожен день прострочення платежу.
Згідно з ч. 1 ст. 25 Закону №2464 рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Згідно з абзацом 2 частини 14 статті 25 Закону України №2464 суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для зарахування єдиного внеску.
При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Судом встановлено, що вищезазначені рішення про застосування фінансових санкцій та пені були отримані позивачем, про що свідчать повідомлення про вручення поштових відправлень (а.с. 52,54,62). Доказів того, що вказані рішення були оскаржені позивачем в судовому порядку не надано, у зв'язку з чим суд вважає, що нараховані суми штрафних санкцій та пені є узгодженими.
Отже, оскільки нараховані штрафні санкції та пеня у встановлені строки Комунальним підприємством "Трамвайне управління ім.І.О.Пятецького" самостійно не були сплачені, управлінням Пенсійного фонду України в м. Євпаторія АР Крим було направлено вимогу № Ю-1003-2 від 03.01.2013 року на загальну суму 232 486,60 грн., а саме: заборгованість зі сплати єдиного внеску за жовтень - листопад 2012 року у розмірі 225482,59 грн., борг по фінансових санкціях у розмірі 6264,83 грн. та заборгованість зі сплати пені у сумі 739,18 грн. (а.с. 4).
З урахуванням вищевикладеного суд вважає, що Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторія АР Крим при винесенні спірної вимоги про сплату боргу № Ю-1003-2 від 03.01.2012 р. діяло відповідно до вимог чинного законодавства, розміри заборгованості, зазначені у вимозі, відповідають фактичним обставинам справи, через що правові підстави для визнання вимоги протиправною та скасування відсутні.
Додатково суд вважає за доцільне звернути увагу на те, що відповідно до довідки, наданої відповідачем (а.с.33), станом на 01.01.2013 р. заборгованість по вимозі №Ю-1003-2 від 03.01.2013 р. була сплачена в повному обсязі.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи, що відповідачем під час розгляду справи надані належні та допустимі докази дотримання ним вимог чинного законодавства при винесенні вимоги №Ю-1003-2 від 03.01.2013 р., позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Судові витрати у вигляді сплаченого судового збору суд в порядку статті 94 КАС України залишає за позивачем.
У судовому засіданні 27.03.2013 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Повний текст постанови складений та підписаний 01.04.2013 р.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Дудін С.О.