Провадження № 2-а/641/60/2013 Справа №641/851/13- а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 березня 2013 року
Комінтернівський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Ященко С.О.,
при секретарі судового засідання Ємельяненко А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Комінтернівського районного суду м. Харкова адміністративну справу
за позовом Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Комінтернівського району Харківської міської ради
до ОСОБА_1
про зобов'язання повернути надмірно виплачену субсидію, -
ВСТАНОВИВ:
Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Комінтернівського району Харківської міської ради звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1, в якому просить зобов'язати ОСОБА_1 повернути Управлінню праці та соціального захисту населення Адміністрації Комінтернівського району Харківської міської ради суму надміру виплаченої субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у сумі 2721, 31 грн.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідачеві надана субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, за період з 01 березня 2010 року до 31 серпня 2010 року, з 01 вересня 2010 року по 28 лютого 2011 року, з 01 березня 2011 року по 31 серпня 2011 року , згідно її заяв від 23.03.2010р., 27.09.2010р. та 16.03.2011 р., в яких заявник дає згоду на отримання інформації, про сім'ю, доходи, власність та майно .
В результаті проведеної відділом державних соціальних інспекторів управління праці та соціального захисту населення перевірки даних, наданих заявником, встановлено, що нею надана не повна інформація про майновий стан. Заявник не задекларувала наявність трьох транспортних засобів, оскільки згідно листа ВДАІ Комінтернівського РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській область № 62/10567 від 02.10.2012 року на ім'я ОСОБА_1 зареєстровано: автомобіль ИЖ 412 державний номерний знак НОМЕР_4, 1994 року випуску, дата реєстрації 23.01.2004р., автомобіль УАЗ 452 А, держ.номерний знак НОМЕР_1, 1981 року випуску, дата реєстрації 23.01.2004 р., причіп саморобний держ.номерний знак НОМЕР_2,1997 року випуску, дата реєстрації 23.01.2004р.
Подання недостовірної інформації призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді житлової субсидій на суму 2721, 31 грн.
04 січня 2013 р. відповідач отримала повідомлення про припинення виплати житлової субсидії. Заявникові було запропоновано повернути надмірно виплачені кошти у відповідності з чинним законодавством . Однак, до цього часу на розрахунковий рахунок управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Комінтернівського району Харківської міської ради не повернута сума переплаченої житлової субсидії, в зв'язку з чим позивач змушений звернутись до суду.
У судовому засіданні представник позивача Прохорчук Т.А. позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просить їх задовольнити.
Відповідач надала заперечення проти позову, в яких просить в задоволенні позову відмовити.
Доводи своїх заперечень обґрунтовує посиланням на те, що дійсно відповідачем на питання про відомості про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку та перебувають у власності або володінні членів сім'ї, надано до Управління праці та соціального захисту відповідь про їх відсутність. Однак, незважаючи на те, що транспортні засобі зареєстровані в органах ДАІ до теперішнього часу за відповідачем, вона фактично з 21.07.04 та з 03.05.07 перестала користуватися, відповідно, автомобілями УАЗ 452А 1981 р.в. та ІЖ 412 1994 р.в., що підтверджується наданими до матеріалів справи довіреностей з правом керувати та розпоряджатися транспортними засобами іншим особам. Не маючи належної юридичної підготовки, відповідач добросовісно вважала, що таким чином вона була позбавлена права власності на вказані транспортні засоби.
Згідно п.п.4 п.5 Порядку призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.95 зі всіма змінами чітко зазначено, що субсидія не призначається, якщо уповноважений власник (співвласник) житла та особи, зареєстровані разом з ним у житловому приміщенні (будинку), мають у своєму володінні чи володінні їх дружин (чоловіків, неповнолітніх дітей) два або більше транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції. При цьому не враховуються транспортні засоби, вітчизняного виробництва, які перебувають в експлуатації протягом більш як 10 років з дати випуску, та інші транспортні засоби, що перебувають в експлуатації протягом більш як 15 років з дати випуску.
Тобто, наявність у відповідача трьох транспортних засобів (механізмів) не є підставою для зобов'язання відповідача повернути надмірно виплачену субсидію.
Крім того, випадок повернення бюджетних асигнувань, передбачений п.1 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, а саме «виявлення подання громадянином свідомо документів із неправильними відомостями» у цьому випадку скоївся не в силу свідомого надання відповідачем до Управління праці та соціального захисту населенню адміністрації Комінтернівського району м. Харкова документів з неправильними відомостями, а в силу невиконання в повному обсязі своїх обов'язків працівниками позивача щодо вчасної перевірки відомостей, наданих особою, яка має бажання отримати субсидію.
У судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_3 вимоги заперечень підтримав у повному обсязі, просить в задоволенні позову відмовити. Представник відповідача також зазначив, що на даний час положення Порядку призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива діють в іншій редакції, а тому у відповідності до положень ст. 58 Конституції України саме в такій редакції повинні застосовуватись до спірних правовідносин.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, за заявами ОСОБА_1 від 23.03.2010р., 27.09.2010р. та 16.03.2011 р. Управлінням праці та соціального захисту населення Адміністрації Комінтернівського району Харківської міської ради призначено субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1.
При поданні зазначених заяв відповідачем подано і декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії, у яких, серед іншого, зазначено про відсутність у ОСОБА_1 та членів її сім'ї транспортних засобів.
Згідно листа ВДАІ Комінтернівського РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській область № 62/10567 від 02.10.2012 року на ім'я ОСОБА_1 зареєстровано: автомобіль ИЖ 412 державний номерний знак НОМЕР_4, 1994 року випуску, дата реєстрації 23.01.2004р., автомобіль УАЗ 452 А, держ.номерний знак НОМЕР_1, 1981 року випуску, дата реєстрації 23.01.2004 р, причіп саморобний держ.номерний знак НОМЕР_2,1997 року випуску, дата реєстрації 23.01.2004р.
В зв'язку з повідомленням відповідачем недостовірної інформації позивачем припинено надання житлової субсидії та надіслано відповідачеві відповідне повідомлення про припинення надання житлової субсидії від 24.12.2012 року.
У відповідності до копії рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення повідомлення про припинення надання житлової субсидії отримано відповідачем 04.01.2013 року.
У повідомленні про припинення надання житлової субсидії від 24.12.2012 року, зокрема, зазначено про обов'язок відповідача у строк до 24.01.2013 року повернути переплачену суму субсидії у розмірі 2721,31грн., однак до теперішнього часу відповідач зазначені грошові кошти позивачеві не сплатила.
Суд зазначає, що субсидія - це цільова адресна допомога малозабезпеченим сім'ям, що надається державою за рахунок коштів бюджету. Право на субсидії визначається матеріальним становищем сімей.
Субсидія є безповоротною і її отримання не пов'язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.
Право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного та громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках, - на оплату користування житлом; приватного житлового фонду та фонду житлово-будівельних (житлових) кооперативів - на оплату утримання житла; житлового фонду незалежно від форм власності - на оплату комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Відповідно до пункту 6 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21жовтня 1995 № 848, субсидія призначається уповноваженому власнику (співвласнику) житла, наймачу державного та громадського житлового фонду, членові житлово-будівельного (житлового) кооперативу, власнику (співвласнику) житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації.
Надання раніше призначеної субсидії припиняється: якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Пунктом 13 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово- комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою КМУ від 21 жовтня 1995 року № 848, встановлено, що громадянин несе відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Відповідно до підпункту 4 пункту 5 Положення (яке діяло на час призначення та отримання субсидії) субсидія не призначається якщо уповноважений власник (співвласник) житла, наймач житла у державному та громадському житловому фонді, член житлово-будівельного кооперативу, власник (співвласник) житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок, та особи, які зареєстровані разом з ним у житловому приміщенні (будинку), мають у своєму володінні чи володінні їх дружин (чоловіків, неповнолітніх дітей) більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму). При цьому не враховуються транспортні засоби, які згідно із законодавством не є об'єктами оподаткування (крім тракторів на гусеничному ходу). Наявність (відсутність) у власності або володінні зазначених осіб іншого житлового приміщення (будинку) та більше ніж одного автомобіля, транспортного засобу (механізму) декларується під час подання заяви про призначення субсидії.
Згідно інформації, наданої на запит суду Управлінням Державтоінспекції Головного управління МВС України в Харківській області (лист від 28.02.2013 року), на ім'я ОСОБА_1 зареєстровано: автомобіль ИЖ 412 державний номерний знак НОМЕР_4, 1994 року випуску, дата реєстрації 23.01.2004р., автомобіль УАЗ 452 А, держ.номерний знак НОМЕР_1, 1981 року випуску, дата реєстрації 23.01.2004 р., причіп саморобний держ.номерний знак НОМЕР_2,1997 року випуску, дата реєстрації 23.01.2004р.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про надання ОСОБА_1 недостовірної інформації при оформленні права на отримання житлової субсидії.
Як вбачається з матеріалів справи, за період з 01 березня 2010 року до 31 серпня 2010 року, з 01 вересня 2010 року по 28 лютого 2011 року, з 01 березня 2011 року по 31 серпня 2011 року відповідачем незаконно отримано житлову субсидію на суму 2721,31грн., що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до п. 20 Положення, затвердженого Постановою КМУ від 21 жовтня 1995 року № 848, надання раніше призначеної субсидії припиняється, зокрема, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.
У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
З урахуванням системного аналізу зазначених вище норм та матеріалів справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання ОСОБА_1 повернути Управлінню праці та соціального захисту населення Адміністрації Комінтернівського району Харківської міської ради суму надміру виплаченої субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 2721, 31грн.
При цьому судом не прийняті до уваги посилання відповідача про відчуження нею зазначених транспортних засобів на підставі довіреностей, які нею видано новим власникам, з огляду на наступне.
Пунктом 3 частини 1 статті 208 ЦК передбачена необхідність вчинення правочинів між фізичними особами на суму, що перевищує у 20 і більше разів розмір неоподаткованого мінімуму доходів громадян, у письмовій формі.
У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року № 1388 «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» також передбачено письмову форму договору купівлі-продажу автомобілів.
Згідно до пункту 4 зазначеної постанови перед відчуженням транспортний засіб повинен бути знятий з обліку в підрозділі ДАІ.
Таким чином, надані відповідачем до матеріалів справи копії довіреностей на передання іншим особам права керування та розпорядження належними відповідачеві на праві власності транспортними засобами не можуть бути прийняті судом у якості належного доказу переходу права власності на такі засоби.
Судом також не прийнято до уваги посилання представника відповідача на необхідність застосування до спірних правовідносин положень постанови Кабінету Міністрів України № 848 в редакції, чинній на момент розгляду справи, з огляду на наступне.
Згідно із пунктом 2 рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Пунктом 4 Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Президента України (справа про податки) від 5 квітня 2001 року № 3-рп/2001 передбачено, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Оскільки постанова Кабінету Міністрів України № 774 прийнята 06 липня 2011 року (набрала чинності 23.07.2011 року), внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України № 848 не скасували цивільної відповідальності особи, а лише змінили умови надання субсидій, суд вважає, що її застосування до правовідносин, які виникли і закінчились до її прийняття, є безпідставним.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат, враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору за подання даного позову, сума судового збору у розмірі 114,70грн. підлягає стягненню з відповідача на користь держави.
Керуючись ст. ст. 159 - 163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Комінтернівського району Харківської міської ради задовольнити.
Зобов'язати ОСОБА_1, що зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, код НОМЕР_3, повернути Управлінню праці та соціального захисту населення Адміністрації Комінтернівського району Харківської міської ради суму надміру виплаченої субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у сумі 2721 (дві тисячі сімсот двадцять одна) грн. 31коп. (рахунок 35412010001189 в ГУДКУ в Харківській області, МФО 851011, код 03196624).
Стягнути з ОСОБА_1, що зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, код НОМЕР_3, на користь держави (отримувач: УДКСУ у Комінтернівському районі м. Харкова та Харківської області , код отримувача /код за ЄДРПОУ/ 37999680, банк отримувача: ГУДКУ в Харківській області, МФО 851011, р/р 31218206700005, код класифікації доходів бюджету: 22030001) судовий збір в розмірі 114,70 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Комінтернівський районний суд м. Харкова протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя С. О. Ященко