Постанова № 30287325, 22.03.2013, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.03.2013
Номер справи
803/546/13-а
Номер документу
30287325
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2013 року Справа № 803/546/13-a

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

при секретарі Головатій І.В.,

за участю представника позивача Ємчика Р.І.,

представника відповідача Остапюка С.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Золотий Екватор» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Золотий Екватор» (далі - позивач, ТзОВ «Золотий Екватор») звернулося з адміністративним позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції (далі - відповідач, Луцька ОДПІ), у якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 28 грудня 2012 року №0001112203, яким до позивача застосовано штрафну (фінансову) санкцію в сумі 16320 грн.

В обгрунтування позовних вимог товариство зазначає, що оспорюване рішення прийняте відповідачем за наслідками проведеної працівниками ДПІ у м.Полтаві позапланової виїзної перевірки Полтавської філії ТзОВ «Золотий Екватор», за результатами якої складено акт від 07.11.2012 року №3851/22-1/37537433, яким зафіксовано порушення п.9 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: незабезпечення збереження в книгах обліку розрахункових операцій 45 фіскальних звітних чеків.

Позивач вказує, що Луцькою ОДПІ при прийнятті податкового повідомлення-рішення не взято до уваги ту обставину, що за не зберігання фіскальних звітних чеків в книзі ОРО №0318011148-р по Полтавській філії ТзОВ «Золотий Екватор» відповідачем вже приймалось податкове-повідомлення рішення №0000582303 від 13.03.2012 року про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій, яке було визнано протиправним та скасовано постановою Волинського окружного адміністративного суду від 21.09.2012 року у справі №2а/0370/2772/12. При розгляді даної справи судом було встановлено, що книга ОРО, в якій зберігались фіскальні звітні чеки, була викрадена. Оскільки книга ОРО була викрадена разом із фіскальними звітними чеками, а факт крадіжки належним чином зафіксовано, то у відповідача відсутні правові підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених в адміністративному позові, та просив їх задовольнити. Додатково суду пояснив, що ТзОВ «Золотий Екватор» визнає та не оспорює факт незабезпечення зберігання в книзі обліку розрахункових операцій №0318011152/2 одного фіскального звітного чеку №708.

В поданих суду запереченнях відповідач позов не визнав, зазначивши, що проведеною позаплановою виїзною документальною перевіркою позивача встановлено порушення вимог п.9 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: не забезпечено зберігання в книгах обліку розрахункових операцій 45 фіскальних звітних чеків. Дані порушення встановлені по двох КОРО: №0318011148-р/2 - 44 Z-звіти та №0318011152-р/2 - 1 Z-звіт. Водночас, спростовуючи доводи позивача щодо незабезпечення зберігання фіскальних звітних чеків у КОРО з причин її викрадення, Луцька ОДПІ вказує, що попередньою перевіркою позивача (акт перевірки від 27.12.2011 року) були виявлені порушення по КОРО №0318011148-р від 29.03.2011 року, а під час перевірки, за якою прийняте оспорюване податкове повідомлення-рішення (акт перевірки від 07.11.2012 року), виявлені порушення по іншій КОРО, а саме: №0318011148р/2 від 19.09.2011 року. Вважає правомірним застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 16320 грн., а тому в задоволенні позовних вимог ТзОВ «Золотий Екватор» просить відмовити.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав подані заперечення та просив відмовити в задоволенні позову товариства повністю.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення з врахуванням наступного.

Судом встановлено, що ДПІ у м.Полтаві було проведено документальну позапланову виїзну перевірку Полтавської філії ТзОВ «Золотий Екватор» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2011 року по 31.08.2012 року, про що складено відповідний акт від 07.11.2012 року №3851/22-1/37537433, яким зафіксовано порушення, зокрема, п.9 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: незабезпечення зберігання в книгах обліку розрахункових операцій (далі - КОРО) 45 фіскальних звітних чеків. Дані порушення були встановлені по КОРО №0318011148-р/2 - 44 Z-звіти та №0318011152-р/2 - 1 Z-звіт.

На підставі акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 28 грудня 2012 року №0001112203, яким до позивача застосовано штрафну (фінансову) санкцію в сумі 16320 грн.

Згідно із пунктом 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Відповідно до пункту 4 статті 17 цього ж Закону у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З розрахунку штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) вбачається, що до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у вигляді двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожний випадок незбереження в КОРО фіскальних звітних чеків в загальному розмірі 16320,00 грн. Таким чином, до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції за 48 випадків незбереження в КОРО фіскальних звітних чеків (16320 : 340 = 48).

Проте, на думку суду, пунктом 4 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено застосування фінансової санкції за певний вид порушення вимог цього Закону, зокрема, за незбереження в КОРО фіскальних звітних чеків, а не за кожен випадок такого порушення, встановлений під час проведення перевірки. З диспозиції цієї правової норми слідує, що невиконання обов'язку щодо збереження в КОРО фіскальних звітних чеків - це єдине порушення, незалежно від кількості разів його вчинення, тому фінансова санкція повинна бути застосована одноразово.

Таким чином, суд приходить до висновку, що застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за кожен випадок незбереження фіскального звітного чеку є неправомірним, оскільки таке порушення тягне за собою застосування фінансової санкції одноразово в розмірі, передбаченому пунктом 4 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», тобто в сумі 340 грн. 00 коп.

При цьому, суд враховує і ту обставину, що Луцькою ОДПІ неправомірно застосовано до товариства штрафну (фінансову) санкцію за незбереження 48 фіскальних звітних чеків, оскільки актом перевірки встановлено порушення щодо незбереження 45 таких чеків.

Разом з тим, безпідставними є твердження позивача про те, що книга ОРО №0318011148-р/2 була викрадена, що підтверджується заявою директора АЗС від 04.11.2011 року та постановою СВ ЛВ на ст.Полтава УМВС України на Південній залізниці від 26.11.2011 року про порушення кримінальної справи, оскільки з вказаних документів не можливо встановити, що здійснено крадіжку саме цієї книги обліку розрахункових операцій.

Аналізуючи зібрані та досліджені в судовому засіданні докази, суд вважає доведеним факт незбереження позивачем в КОРО 45 фіскальних звітних чеків, однак враховуючи вищенаведені норми законодавства про РРО, рішення відповідача, яким до товариства застосовано шрафні (фінансові) санкції за кожен незбережений Z-звіт, є протиправним та підлягає скасуванню в частині застосування до ТзОВ «Золотий Екватор» штрафних (фінансових) санкцій в сумі 15980 грн.

Згідно ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Частиною 3 цієї статті визначено, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено. З врахуванням викладеного, на користь позивача слід присудити суму сплаченого судового збору в розмірі 48,50 грн.

Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції від 28 грудня 2012 року №0001112203 в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Золотий Екватор» суми штрафної (фінансової) санкції в розмірі 15980 (п'ятнадцять тисяч дев'ятсот вісімдесят) грн., в решті суми штрафної (фінансової) санкції в розмірі 340 (триста сорок) грн. дане рішення залишити без змін.

Стягнути з Дежавного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Золотий Екватор» судові витрати в сумі 48,50 грн. (сорок вісім грн. 50 коп.).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 27 березня 2013 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій