ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 березня 2013 року /12:40/Справа № 2а-0870/12320/11 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О., при секретарі Чорній В.С., за участю представника позивача Шайтанова А.С., представника відповідача Ратієва Д.С., розглянувши у місті Запоріжжі відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за заявою Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат»
до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі
про скасування податкового повідомлення - рішення від 06.09.2011 р. № 0001370808,
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» звернулося до суду із адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі про скасування податкового повідомлення - рішення від 06.09.2011 р. № 0001370808.
В позовній заяві позивач зазначив, що з висновком, зробленим податковим органом в акті перевірки від 19.08.2011 року № 195/08-08/00194122, відносно завищення позивачем суми бюджетного відшкодування ПДВ у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів за травень 2011 року на суму 158 997 грн., не згоден.
Згідно з поданою ПАТ „ЗАлК"' до СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі податковою декларацією з податку на додану вартість за травень 2011р., уточнюючим розрахунком, сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних звітних (податкових) періодів, складає 6 396 840 грн.
Перевірка правомірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ за травень 2011р. охопила Декларацію з ПДВ за квітень 2011р., в якому виникло від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту у розмірі 6 936 706 гривень. Зазначає, що раніше, актом від 29.07.2011р. №179/08-08/00194122 податковим органом було встановлено завищення позивачем від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання і сумою податкового кредиту за квітень 2011р. на загальну суму 158 997 грн.. винесено податкове повідомлення-рішення від 15.08.2011 року №0001270808, яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість всього на суму 511 563 грн., у тому числі за квітень 2011 року у сумі 158 997 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві. Зазначив, що податкове повідомлення-рішення від 15.08.2011 року №0001270808, яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість всього на суму 511 563 грн., у тому числі за квітень 2011 року у сумі 158 997 грн., було оскаржено до суду. Постановою від 20.12.2011 року по справі № 2а-0870/10944/11 його було скасовано. У зв'язку з тим, що бюджетне відшкодування ПДВ це розрахункова величина, яка безпосередньо пов'язана та залежна від від'ємного значення ПДВ, підприємством 30.12.2011 року було подано даний позов до суду про скасування податкового повідомлення - рішення від 06.09.2011 р. № 0001370808, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування за травень 2011 року на суму 158 997грн. просив суд позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача з позовними вимогами не погодився з підстав, викладених у наданих запереченнях. Зазначає, що співробітниками Спеціалізованої ДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі була проведена документальна позапланова виїзна перевірка ПАТ "Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат". В результаті перевірки перевіряючими було зроблено висновок, що ПАТ «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» порушено п.200.4а ст.200 Податкового кодексу України та, як наслідок цього порушення, ПАТ „Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат" завищено суму бюджетного відшкодування ПДВ у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів за травень 2011 року на суму 158 997 грн. Відповідач вважає податкове повідомлення-рішення від 06.09.2011р. № 0001370808 обґрунтованими та таким, що прийняте у відповідності до норм чинного законодавства України, тому просить суд у задоволенні позову відмовити.
Вислухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Як встановлено судом, у період з 15.08.2011 року по 19.08.2011 року СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі проведено позапланову виїзну перевірку з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів за травень 2011 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалося у квітні 2011 року, за результатами якої складено Акт від 19.08.2011 року № 195/08-08/00194122.
Як зазначено у висновках Акту перевірки, перевіркою встановлено порушення Публічним акціонерним товариством «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат»:
- п. 200.4а ст. 200 Податкового кодексу України, що призвело до завищення суми бюджетного відшкодування ПДВ у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів за травень 2011 року на 158 997 грн.
На підставі Акту перевірки податковим органом прийнято податкове повідомлення -рішення від 06.09.2011р. № 0001370808, яким зменшено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за травень 2011 року на суму 158 997 грн.
В обґрунтування своєї позиції щодо виявленого порушення позивачем п. 200.4а ст. 200 Податкового кодексу України, податковий орган в акті перевірки посилається на висновки іншого акту перевірки №179/08-08/00194122 від 29.07.2011, яким, зокрема, встановлено порушення ПАТ „Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат" п.198.2, п.198.3,п.198.6 ст.198, п.200.1, 200.3, 200.4 ст.200 Податкового кодексу України, що призвело до завищення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання і сумою податкового кредиту за березень 2011р. на загальну суму 352 566 грн. та за квітень 2011р. на загальну суму 158 997 грн. (14 стор. акту перевірки).
Згідно з поданою ПАТ „Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат"' до СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі податковою декларацією з податку на додану вартість за травень 2011р. (вх.№9004249914 від 20.06.2011р.), уточнюючим розрахунком (вх.№9004679153 від 14.07.2011р.), сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних звітних (податкових) періодів, складає 6 396 840 грн.
Перевірка правомірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ за травень 2011р. охопила Декларацію з ПДВ за квітень 2011р. (вх.№9003556350 від 20.05.2011р.), в якому виникло від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту у розмірі 6 936 706 гривень.
Згідно преамбули акту перевірки від 19.08.2011 року № 195/08-08/00194122, сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість за травень 2011 р. виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в квітні 2011 р.
Згідно п.п. 14.1.18 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України, бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Пунктом 200.1 ст. 200 Податкового кодексу, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Пунктом 200.3 ст.200 Податкового кодексу, при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Положеннями п.200.4. ст.200 Податкового кодексу визначено, що якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем товарів/послуг.
Таким чином, виходячи з аналізу наведених норм Податкового кодексу вбачається, що сума бюджетного відшкодування ПДВ є розрахунковою сумою, яка напряму залежить від суми від'ємного значення ПДВ минулого періоду.
Зміст порушення, внаслідок якого було встановлено завищення від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в квітні 2011 р., наведений у акті попередньої перевірки від 29.07.2011 р. № 179/08-08/00194122.
На підставі акту перевірки № 179/08-08/00194122 від 29.07.2011 було винесене податкове повідомлення- рішення від 15.08.2011 року № 0001270808, яким зменшено розмір від'ємного значення на 511 563 грн. (у тому числі за квітень 2011 р. на 158 997 грн.).
Відповідачем було оскаржене винесене податковим органом податкове повідомлення- рішення від 15.08.2011 року № 0001270808.
В матеріалах справи міститься копія Постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 20.12.2011 року по справі №2а-0870/10944/11, яка набрала законної сили згідно ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, 02.10.2012 року, за позовом Публічного акціонерного товариства "Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат" до Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі про скасування податкових повідомлень-рішень №0001260808, №0001270808 від 15 серпня 2011 року, якою позовні вимоги задоволено у повному обсязі. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення 0001260808, №0001270808 від 15 серпня 2011 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, а згідно з ч. 2 ст. 255 КАС України обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 20.12.2011 року по справі №2а-0870/10944/11 встановлено неправомірність зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість за квітень 2011 року підприємству позивача на суму 158 997 грн.
Таким чином, рішення суду у справі № 2а-0870/10944/11 має преюдиційне значення для цієї адміністративної справи.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2, 4 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, судом встановлено, що позивачем не було завищено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів за травень 2011 року на суму ПДВ 158 997 грн.
З огляду на вищенаведене, податковим органом в ході судового розгляду всупереч вимогам частині 2 статті 71 КАС України не було доведено правомірності прийняття ним спірного податкового повідомлення-рішення
На підставі вищевикладеного суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення від 06.09.2011 р. № 0001370808 винесене податковим органом неправомірно, а, відтак, позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Частиною ч. 1 ст. 94 КАС України, встановлено, що у разі, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Отже, обґрунтовані та підтверджені судові витрати слід присудити з Державного бюджету України на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 17, 94, 160, 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення - рішення від 06.09.2011 р. № 0001370808, винесене Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі відносно Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат».
Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» судовий збір в розмірі 28 грн. 23 коп. (двадцять вісім грн.23 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.О.Нестеренко