ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_____________
"26" березня 2013 р.
Справа № 922/395/13-г
вх. № 395/13
ОКРЕМА УХВАЛА
Суддя Шатерніков М.І.
розглянувши матеріали справи за позовом Прокурора Кегичівського району Харківської області, с. Кегичівка в інтересах держави в особі Кегичівської районної державної адміністрації, смт. Кегичівка
3-я особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Державна інспекція сільського господарства в Харківській області
до ПОСП "Рояківка", с. Рояківка
про звільнення самовільно зайнятої земельної та стягнення 15677,63 грн.
ВСТАНОВИВ:
Прокурор звернувся до господарського суду Харківської області із позовною заявою в інтересах держави в особі Кегичівської районної державної адміністрації до ПОСП "Рояківка", в якій просить суд зобов'язати відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку, площею 16,3 га із земель державної власності, яка розташована на території Розсохуватської сільської ради Кегичівського району за межами населених пунктів та повернути державі; зобов'язати відповідача повернути до державної власності земельну ділянку, площею 16,3 га, розташовану за межами населених пунктів на території Розсохуватської сільської ради Кегичівського району Харківської області; стягнути з відповідача кошти за самовільне зайняття земельної ділянки площею 16,3 га із земель державної власності, яка розташована на території Розсохуватської сільської ради Кегичівського району за межами населених пунктів в сумі 15677,63 га на користь Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області. Судовий збір просить суд покласти на відповідача.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 01.02.2013 р. за вищевказаним позовом було порушено провадження у справі № 922/395/13-г та розгляд справи призначено на 13.02.2013р. об 11:30 год. Цією ж ухвалою до участі у справі було залучено Державну інспекцію сільського господарства в Харківській області у якості 3-ї особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 13.02.2013 року розгляд справи № 922/395/13-г було відкладено на 11:00 год. 05 березня 2013 р.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 05.03.2013 року розгляд справи № 922/395/13-г за клопотанням прокурора було відкладено на 11:30 год. 20 березня 2013 р.
Підставою для виникнення спору та звернення прокурора з відповідним позовом до суду стало проведення перевірки Державною інспекцією сільського господарства в Харківській області, якою встановлено, що ПОСП "Рояківка" в порушення вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України використовує земельну ділянку площею 16,3 га із земель державної власності, яка розташована на території Розсохуватської сільської ради Кегичівського району за відсутності відповідного права власності чи користування, державної реєстрації, що свідчить про її самовільне зайняття, та заподіяння державі такими діями відповідача шкоди на 16577,63 грн., розмір якої визначено розрахунком шкоди, який здійснено державною інспекцією сільського господарства в Харківській області на підставі акта перевірки дотримання вимог земельного законодавства.
У судовому засіданні 20.03.2013 року прокурор та представник 3-ї особи одноголосно заявили про відсутність акта перевірки дотримання вимог земельного законодавства ПОСП "Рояківка" та про відсутність будь-яких інших документів крім долечених до матеріалів справи.
У судовому засіданні 20.03.2013 року було оголошено перерву до 21.03.2013 року. Представником 3-ї особи були надані письмові пояснення та акт обстеження земельної ділянки від 09.11.2012 року, копія якого долучена до матеріалів справи.
Відповідно до Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 459/2011, Державна інспекція сільського господарства України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністерства аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Держсільгоспінспекція України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, повинна обстежувати земельні ділянки, яким заподіяна шкода внаслідок їх самовільного зайняття, використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу; вносити у встановленому порядку до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування клопотання щодо припинення права користування земельною ділянкою відповідно до закону; розраховувати розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання їх не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, та вживати заходів до її відшкодування в установленому законодавством порядку.
Держсільгоспінспекція України та її посадові особи в межах своїх повноважень мають право, зокрема, складати акти перевірок, протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, давати обов'язкові для виконання приписи (розпорядження), а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок для притягнення винних осіб до відповідальності; звертатись до органів прокуратури з клопотанням про подання позову до суду щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.
Згідно з пунктом 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 N 110 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 N 963" підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме:
- акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства;
- протокол про адміністративне правопорушення;
- припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства);
- акт обстеження земельної ділянки.
Отже, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, є зазначені документи в їх сукупності, оскільки саме вони можуть підтвердити сам факт самовільного зайняття земельної ділянки, розмір зайнятої ділянки та період часу, протягом якого вона використовується без належних правових підстав.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що державним інспектором сільського господарства України під час обстеження земельної ділянки площею 16,3 га із земель державної власності, яка розташована на території Розсохуватської сільської ради Кегичівського району та складення розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки ПОСП "Рояківка", завдання покладені на нього виконані не належним чином та до суду не надано документів, які в своїй сукупності можуть підтвердити сам факт самовільного зайняття земельної ділянки та бути підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок. Більш того, у розрахунку розміру шкоди йдеться посилання на акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства, який не надано до суду ні разом з позовною заявою, ні під час слухання справи на вимогу суду, що дає змогу суду дійти висновку про відсутність такого акту взагалі.
Таким чином, на думку суду, така поведінка державного інспектора сільського господарства в Харківській області свідчить про недобросовісне виконання своїх завдань та обов’язків поставлених перед ним державою та спрямована на зловживання своїми процесуальними правами.
Згідно з частиною третьою статті 22 ГПК сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Відповідно до ст. 90 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, виявивши при вирішенні господарського спору порушення законності або недоліки в діяльності підприємства, установи, організації, державного чи іншого органу, виносить окрему ухвалу.
Окрема ухвала надсилається відповідним підприємствам, установам, організаціям, державним та іншим органам, посадовим особам, які несуть відповідальність за ухилення від виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі.
Відповідно до п. 5.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" окрема ухвала виноситься господарським судом за наявності умов, передбачених частиною першою статті 90 ГПК - виявлення при вирішенні спору порушень законності або недоліків у діяльності підприємства, установи, організації, державного чи іншого органу (далі - підприємства і організації). При цьому господарський суд не обмежений колом ні учасників судового процесу у конкретній справі, ані загалом осіб, зазначених у статті 1 ГПК.
Згідно п. 5.2. вказаної Постанови окрема ухвала виноситься, як правило, одночасно з рішенням зі справи. Водночас з урахуванням обставин конкретної справи (зокрема, у випадках, зазначених у підпунктах 3.12, 3.13 пункту 3 цієї постанови) суд може винести окрему ухвалу в будь-який момент часу в процесі розгляду справи.
Отже, вищевказані обставини є підставою для висновку про наявність недоліків в роботі посадових осіб Державної інспекції сільського господарства в харківській області та є підставою для винесення окремої ухвали, якою Головного державного інспектора сільського господарства в Харківській області має бути повідомлено про вказані недоліки з метою вжиття відповідних організаційно-правових заходів.
Керуючись ст.ст. 22, 86, 90 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
Окрему ухвалу надіслати Головному державному інспектору сільського господарства в Харківській області .
Повідомити керівника Головного державного інспектора сільського господарства в Харківській області про вказані недоліки в роботі державних інспекторів для вжиття відповідних організаційно-правових заходів.
Про вжиття вказаних заходів повідомити господарський суд Харківської області у місячний строк.
Суддя Шатерніков М.І.