ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 березня 2013 рокуСправа №827/372/13-а
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
головуючого судді - Гавури О.В.;
при секретарі - Плаксіній О.С.,
за участю: позивача - Фізична особа-підприємець ОСОБА_1, паспорт НОМЕР_3, виданий Ленінським РВ УМВС України в м.Севастополі;
представника відповідача - Сьоміна Галина Гурамівна, довіреність № 8-1-6/11130 від 19.12.2012, Головне управління Держземагенства у м. Севастополі;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Держземагенства у м. Севастополі про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася до Окружного адміністративного суду м. Севастополя з позовною заявою до Головного управління Держземагентства в м. Севастополі про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії. Позивачка вказувала, що на виконання вимог податкового законодавства позивачем було отримано у Головному управлінні Держкомзему у м. Севастополі витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 13.12.2012 реєстраційний № 3980-3.2/5.
Відповідно до вказаного витягу нормативна грошова оцінка земельної ділянки ФОП ОСОБА_1 складає 9 198 600, 00 грн. Проте, визначення вартості одиниці земельної ділянки у такому розмірі не відповідає нормам законодавства, оскільки здійснено із застосуванням коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) у розмірі 2,5, як для земель комерційного використання.
Просить визнати протиправними дії та зобов'язати видати витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки із застосування коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки 0,5 для земель, зелених насаджень (землі зелених насаджень загального та спеціального користування).
Ухвалами суду від 07 лютого 2013 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
У судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала повністю, просила їх задовольнити з підстав, викладених у позові.
У судовому засіданні представник відповідача з позовними вимогами не погодилася, просила у задоволенні позову відмовити, оскільки оскаржуваний витяг був виданий на підставі вимоги Севастопольської міської Ради.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивачки, представника відповідача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1) з 16.03.2012 року є користувачем земельної ділянки площею 0,75 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 на умовах оренди на підставі договору оренди земельної ділянки від 23.06.2005 року, зареєстрованого у Книзі реєстрації договорів оренди землі 28.07.2005 під №350 (далі - Договір), та додаткової угоди від 13.07.2011 року до вказаного Договору, зареєстрованої у Головному управлінні Держкомзему у м. Севастополі 16.03.2012 під №853640004000152.
Згідно з підпунктом 1.1. Договору Севастопольською міською Радою на підставі рішення від 02.03.2005 №2775 земельна ділянка надана у строкове платне користування для будівництва ботанічного виставкового комплексу з віднесенням цих земель до категорії земель житлової та громадської забудови.
Для розрахунку розміру орендної плати за землю у 2012 році у квітні 2012 року позивачка звернулася до Головного управління Держкомзему у м. Севастополі для отримання витягу з нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Головним управлінням Держкомзему у м. Севастополі було надано витяг з витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 04.05.2012 №2036-3.2/5 у якому був застосований коефіцієнт функціонального використання (Кф) 2,5 як для земель комерційного використання.
Вважаючи вказані дії відповідача необґрунтованим, ФОП ОСОБА_1 повторно звернулася до Відповідача із заявою про надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку орендованої ділянки.
10.09.2012 року відповідачем наданий витяг з нормативної грошової оцінки №3259-3.2/5 у якому застосований коефіцієнт функціонального використання (Кф) 1 (одиниця) як для земель сільськогосподарського призначення під господарськими будівлями та спорудами.
На підставі отриманого витягу від 10.09.2012 №3259-3.2/5 позивачем був зроблений розрахунок розміру орендної плати на 2012 рік, який наданий до Севастопольської міської Ради, але Севастопольською міською Радою вказаний розрахунок не узгоджений. Листом від 12.11.2012 №03-15/5428 міська Рада повідомила про необхідність підтвердження Головним управлінням вірогідності та правильності витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки від 10.09.2012 №3259-3.2/5.
У грудні 2012 року на адресу позивача надійшов лист, в якому вона повідомлялася про допущену Головним управлінням Держземагентства у м. Севастополі технічну помилку в частині застосування у витязі №3259-3.2/5 від 10.09.2012 коефіцієнту функціонального використання, та про підготовку нового витягу від 13.12.2012 №3980-3.2/5 у зв'язку з чим витяг від 10.09.2012 №3259-3.2/5 вважається недійсним.
Статтею 1 Закону України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 року № 1378-IV (далі - Закон № 1378) визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Згідно з ч. 5 ст. 5 Закону № 1378 нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону № 1378 дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до ч.1 ст. 19 Земельного кодексу України від 25.10.2001 року № 2768-III землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Згідно зі ст. 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення. Зміна цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України. Зміна цільового призначення земель, зайнятих лісами, провадиться з урахуванням висновків органів виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища та лісового господарства. Види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.
Згідно з ч. 1 ст. 13 Закону № 1378 нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться серед іншого у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Постановою Кабінету Міністрів України №213 від 23.03.1995 року (далі - Постанова № 213), затверджена Методика нормативної грошової оцінки з земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, розділом 3 якої встановлений порядок визначення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів за встановленою формулою, згідно якої враховується коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову чи громадську забудову, для промисловості, транспорту і т.д.).
На виконання пункту 2 Постанови № 213 наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 року № 18/15/21/11 був затверджений Порядок грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів.
Відповідно до Порядку грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, до категорії інших земель відносяться землі зелених насаджень (землі зелених насаджень загального та спеціального користування), землі кладовищ та крематоріїв, землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, землі оздоровчого та рекреаційного призначення, землі історико-культурного призначення, землі лісового господарства і пов'язані з ним послуги, землі під водою, у тому числі: з площею акваторії, землі запасу та резервного фонду, землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво, інші відкриті (незабудовані) землі в межах населеного пункту.
З урахуванням вищевикладених нормативно-правових норм, судом робиться висновок, що земельна ділянка по вул. Вакуленчука (в районі заводу «Маяк»), яка передана в оренду на підставі договору оренди земельної ділянки від 23.06.2005 року, укладеного між Севастопольською міською Радою та ФОП ОСОБА_1 відноситься до категорії земель іншого призначення, а саме: до земель, зелених насаджень (землі зелених насаджень загального та спеціального користування).
Відповідно до підпункту 3.1 пункту 3 Порядку, в основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель.
Згідно з п.3.5 Порядку, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, враховує відносну прибутковість видів економічної діяльності. Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель, затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.1998 року №377, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.1998 року за №788/3228 (далі - Порядок), відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.
Відповідно до додатку № 1 до пункту 3.5 Порядку, до земель, зелених насаджень (землі зелених насаджень загального та спеціального користування) застосовується коефіцієнт функціонального використання 0,5.
Земельний кодекс України передбачає певний розподіл використання земельних ділянок за видом використання, який визначається її власником або користувачем самостійно (ст. 20 Кодексу ) та цільовим призначенням (ч.1 ст. 19 Кодексу).
Відповідно до п. 3.5 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) (додаток 1, табл. 1.1), враховує відносну прибутковість видів економічної діяльності. Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням повадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель, затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.98 р. N 377, зареєстрованою в Мін'юсті України 14.12.98 р. за N 788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.
Виходячи саме з поняття коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), відсутності довідки органів державної статистики щодо виду економічної діяльності, суд дійшов до наступного висновку. Відповідачем протиправно було застосовано у витягу з технічної документації коефіцієнт 2,5 як для земель комерційного використання з вказанням цільового призначення земельної ділянки - для будівництва та обслуговування готельного, житлового, громадсько-торгівельного комплексу, в супереч предмету договору оренди.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на вказане суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню повністю.
Постанова складена та підписана 27 березня 2012 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Дерземагентства у м. Севастополі щодо застосування в витязі з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 13.12.2012 № 3980-3.2/5 коефіцієнта Кф комерційного використання «2,5» для земельної ділянки площею 0,75 га, кадастровий номер 8536400000:03:002:0047, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2.
3. Зобов'язати Головне управління Держземагентства у м. Севастополі надати новий витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,75 га, кадастровий номер 8536400000:03:002:0047, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 з застосуванням коефіцієнту Кф «0,5» - для земель зелених насаджень (землі зелених насаджень загального та спеціального користування).
4. Стягнути з Державного Бюджету України (код ЕДРПОУ 38022717, ГУ ДКС України у м. Севастополі, МФО 824509, р/р 31214206784001, код платежу 35884906) на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (99006, АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ НОМЕР_2) суму судового збору в розмірі 34,41 грн. (тридцять чотири гривні 41 копійку).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили у порядку та строки передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Гавура
Суддя О.В. Гавура