Справа № 428/4686/12
Номер провадження 2-а/184/4/13
П О С Т А Н О В А
20.03.2013м. Орджонікідзе
Справа № 2-а/184/4/13
428/4686/12
20 березня 2013 року Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області в складі головуючого судді В.В.Чаплицького, при секретарі О.А.Поліщук, за участю сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Орджонікідзе адміністративну справу за управління праці та соціального захисту населення виконкому Орджонікідзевської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення з неї коштів в сумі 4 599 гривень 54 копійки, виплачених у виді державної соціальної допомоги інвалідам дитинства та дітям-інвалідам (тобто надбавки на догляд) за період з 29.07.2010 року по 31.07.2012 року, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.
Відповідачка в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала та пояснила, що в своїй заяві на призначення їй державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам вона надала правдиві відомості та не приховувала те, що вона є працюючою особою, вказавши, що перебуває у відпустці по догляду за дитиною до трьох років.
Суд, вислухавши представника позивача та відповідачку, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам» право на державну соціальну допомогу мають інваліди з дитинства і діти-інваліди віком до 18 років.
ОСОБА_1 має на утриманні сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який є дитиною-інвалідом.
В судовому засіданні встановлено, що 29 липня 2010 року відповідачка звернулась до управління праці та соціального захисту населення виконкому Орджонікідзевської міської ради з заявою про призначення їй державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам (а.с.40-41).
При поданні заяви про призначення про призначення їй державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам ОСОБА_1 вказала, що вона не працює, знаходиться у відпустці до трьох років, на обліку в центрі зайнятості не перебуває, підприємницькою діяльністю не займається.
При поданні заяви відповідачка, вказавши, що вона не працює в той же час зазначила, що вона перебуває у відпустці по догляду за дитиною до трьох років.
Заяву було прийнято та перевірено відповідальною особою управління праці та соціального захисту населення ОСОБА_3
На підставі поданої заяви ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам, яку відповідачка отримувала з 29 липня 2010 року по 31 липня 2012 року (а.с.4).
Таким чином, суд вважає, що позивачка дійсно при поданні заяви 29 липня 2010 року на призначення їй державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам надала правдиві відомості та не приховувала те, що вона є працюючою особою, вказавши, що перебуває у відпустці по догляду за дитиною до трьох років (а.с.40-41). Однак, відповідальною особою управління праці та соціального захисту населення, яка приймала заяву ОСОБА_1, не було належним чином перевірено відомості вказані в заяві, прийнято заяву та на підставі неї призначено державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам.
На час призначення державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям інвалідам ОСОБА_1 п.3.9 Порядку надання державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, затвердженим Міністерством соціальної політики України, Міністерством фінансів України та Міністерством охорони здоров'я України діяв в наступній редакції: «Надбавка на догляд за дитиною призначається на строк інвалідності, зазначений у медичному висновку, але не більш як по місяць досягнення дитиною-інвалідом 18-річного віку включно. Надбавка на догляд за дитиною-інвалідом призначається особі, яка не працює, не вчиться (окрім заочної форми навчання), не служить, не займає виборну посаду і яка фактично здійснює догляд за дитиною-інвалідом, на яку призначена державна соціальна допомога, незалежно від того, чиї дані вказані в третій графі (прізвище, ім'я, по батькові матері, батька, опікуна, піклувальника) медичного висновку про визнання дитини інвалідом, виданого лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу. Надбавка на догляд призначається на кожну дитину-інваліда, на яку призначена державна соціальна допомога».
Таким чином, відповідачці помилково було призначено державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам. Яку вона стала отримувати з 29 липня 2010 року.
Однак, 12 серпня 2011 року законної сили набрали зміни до Порядку надання державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, затвердженим Міністерством соціальної політики України, Міністерством фінансів України та Міністерством охорони здоров'я України, якими п.3.9 Порядку було доповнено зокрема абз.4, який викладено в наступній редакції: «Надбавка на догляд призначається особам, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, у відпустці без збереження заробітної плати незалежно від того, за якою дитиною вона знаходиться у відпустці, у разі якщо дитина-інвалід потребує домашнього догляду за умови фактичного догляду за нею».
Таким чином, суд вважає, що в період з 29 липня 2010 року по 11 серпня 2011 року позивачка не мала права на отримання державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, та зайво отримана сума допомоги в розмірі 2 263 гривні 34 копійки підлягає стягненню на користь позивача.
Однак, вважаючи на той факт, що фактично через помилку відповідальної особи управління праці та соціального захисту населення ОСОБА_3, а не з вини позивачки їй було призначено державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, та 12 серпня 2011 року при внесенні змін до п.3.9 Порядку надання державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, затвердженим Міністерством соціальної політики України, Міністерством фінансів України та Міністерством охорони здоров'я України фактично ОСОБА_1 мала право на призначення та отримання такої допомоги, суд вважає, що в задоволенні позовних вимог в частині стягнення зайво отриманих коштів допомоги за період з 12 серпня 2011 року по 31 липня 2012 року слід відмовити.
Судові витрати підлягають стягненню відповідно до ст.94 КАС України.
Керуючись ст. ст. 9-15, 17, 94, 159, 160, 161-163, 167 КАС України, Законом України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам», п.3.9 Порядку надання державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, затвердженим Міністерством соціальної політики України, Міністерством фінансів України та Міністерством охорони здоров'я України із змінами та доповненнями, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов управління праці та соціального захисту населення виконкому Орджонікідзевської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 (інн.НОМЕР_1), на користь управління праці та соціального захисту населення виконкому Орджонікідзевської міської ради (р/р 35415082002686 ГУДКС України в Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 26137831) кошти в сумі 2 263 гривні 34 копійки.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 (інн.НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України судовий збір в сумі 53 гривні 22 копійки.
В іншій частині позову управління праці та соціального захисту населення виконкому Орджонікідзевської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області протягом 10 днів з дня її отримання, відповідно до ч.2 ст.186 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено та підписано суддею 26 березня 2013 року.
Суддя Орджонікідзевського міського суду В. В. Чаплицький