Справа № 820/1874/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 березня 2013 р. м. Харків
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бідонька А.В.,
при секретарі судового засідання Загребельному В.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Куп'янського міськрайцентру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення суми, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Куп'янський міськрайцентр зайнятості, звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1, в якому просив суд стягнути в примусовому порядку з громадянки ОСОБА_1 на користь Куп'янського міськрайцентру зайнятості незаконно отриману допомогу по безробіття в сумі 378,61 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_1 звернулась за сприянням у працевлаштуванні до Куп'янського міськрайцентру зайнятості де була зареєстрована з відкриттям персональної картки №203400411021100001. З 18.02.2011 року відповідачу було надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю. При проведенні звірки центра зайнятості було встановлено, що допомога по безробіттю була отримана відповідачем неправомірно, оскільки ОСОБА_1 з 25.04.2011 р. перебувала в трудових відносинах ТОВ «Торгперспектива». Таким чином, ОСОБА_1 під час перебування на обліку у центрі зайнятості як безробітна належала до категорії зайнятого населення , чим порушила Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття " та "Про зайнятість населення". У зв'язку з вищевикладеним Куп'янському міськрайцентру зайнятості були заподіяні матеріальні збитки на суму 378,61 грн ОСОБА_1 було направлено лист - претензію про необхідність повернення допомоги по безробіттю в розмірі 378,61 грн. До теперішнього часу заборгованість відповідачем не сплачена.
Відповідач в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Враховуючи викладене, беручи до уваги, що відповідач в судове засідання не прибув, причин неприбуття суду не повідомив, є належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за наявними в ній доказами.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття покладаються на органи державної служби зайнятості, які мають право діяти від імені Фонду. Статтею 16 вищевказаного Закону передбачено, що кошти Фонду використовуються на виплату забезпечення та надання соціальних послуг, передбачених цим Законом. Харківський обласний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 10.02.2011 року звернулась за сприянням у працевлаштуванні до Куп'янського міськрайонного центру зайнятості, де була зареєстрована як шукаюча роботу з відкриттям персональної картки №203400411021100001 та 18.02.2012 року подала заяву про надання статусу безробітного, з виплатою допомоги по безробіттю. Окрім іншого, в додатку до персональної картки безробітного зазначено, що відповідач ознайомлений з пам'яткою "Ваші права - Ваші обов'язки".
Згідно Закону України "Про зайнятість населення" і Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", ОСОБА_1 було надано статус безробітної з 18.02.2011 року, і призначена допомога по безробіттю з 18.02.2011 року по 18.02.2012 року зі скороченням виплати допомоги по безробіттю з 18.02.2011 року по 18.05.2011 року у зв'язку зі звільненням з останнього місця роботи за власним бажанням. Знята з обліку 02.03.2012 р. у зв'язку з відмовою від послуг служби зайнятості.
За період перебування на обліку в Куп'янському міськрайцентрі зайнятості ОСОБА_1 отримувала допомогу по безробіттю з 19.05.2011 року по 12.02.2012 року.
Відповідно до п. 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно надавати службі зайнятості відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Однією з обставин, яка впливає на виплату є працевлаштування безробітного. Так, відповідно до абз. 2 п. п. 1 п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 року № 219 (далі - Порядок реєстрації), громадяни, зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, та безробітні знімаються з обліку у разі працевлаштування громадянина, у тому числі на сезонні роботи (з дня прийняття на роботу). При цьому в картці персонального обліку робиться запис про прийняття на роботу, ставиться дата і номер наказу.
В порушення вищезазначених вимог, відповідач не повідомив Куп'янський міськрайцентр зайнятості про факт укладення цивільно-правового договору З ТОВ «Торгперспектива» з 25.04.2011 року, де вона власними силами надавала послуги до 03.06.2011 року.
На підтвердження вищевказаних даних було проведено розслідування страхових випадків, відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року № 60/62, та складено акт № 7 від 16.01.2013 року розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Факт укладання ОСОБА_1 договору з ТОВ «Торгперспектива» підтверджується також листом підприємства від 13.12.2012 року № 169, копією договору підряду від 25.04.2011 року, актом виконаних робіт до договору від 03.06.2011 року, підписаного сторонами.
На підставі вищевказаного директором центру зайнятості було прийнято рішення про повернення ОСОБА_1 коштів за період з 19.05.2011 року по 03.06.2011 року в сумі 378,61 грн., яке оформлене наказом №10 від 16.01.2013 року. Для погашення заборгованості у сумі 378,61 грн., 16.01.2013 року ОСОБА_1 був направлений лист - претензія (вих. № 06-177 від 16.01.2013 року) із пропозицією у добровільному порядку повернути кошти на протязі п'ятнадцяти робочих днів від дня отримання нею копії наказу.
До теперішнього часу заборгованість на користь Куп'янського МРЦЗ не погашена.
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 р. № 803-ХІІ безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до п.п. "а" п. 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, зокрема, громадяни працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб.
На підставі викладеного, судом встановлено, що відповідачка незаконно отримувала допомогу по безробіттю, оскільки ОСОБА_1 під час отримання допомоги перебувала у трудових відносинах з підприємством ТОВ «Тргперспектива», а тому була зайнятою особою, та відповідно не мала права на отримання матеріальної допомоги по безробіттю.
Таким чином, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення з відповідача незаконно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 378,61 грн., а тому позовні вимоги Куп'янського міськрайцентру зайнятості підлягають задоволенню.
Відповідно ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 9, 11, 71, 94, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Куп'янського міськрайцентру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення суми - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Куп"янського міськрайонного центру зайнятості ( 63700, Харківська область, м. Куп"янськ, пров. Куп"янський № 4, код ЄДРПОУ: 21247874, р/р 37177300900329 в ГУДКСУ в Харківській області, МФО: 851011) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 378,61 (триста сімдесят вісім гривень 61 коп.).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Суддя Бідонько А.В.
Повний текст постанови виготовлений 29.03.2013 року.