ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 березня 2013 року № 826/2803/13-а
В приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул.Хрещатик, 10, Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу
за позовом Виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
до Відкритого акціонерного товариства Комерційного банку "Національний стандарт"
про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
Виконавча дирекція Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулася до суду з позовом про стягнення з Публічного акціонерного товариства Комерційного банку "Національний стандарт" коштів в сумі 24000,79 грн.
Ухвалою суду від 6 березня 2013 року відкрито скорочене провадження у справі та зобов'язано відповідача у десятиденний строк з дня одержання копії цієї ухвали, але не пізніше 27 березня 2013 року подати до суду заперечення проти позову та всі докази на їх підтвердження.
Відповідач у визначений судом строк заперечення на позовну заяву не надав, заяву про визнання позову також суду не надіслав. Відповідачу була надіслана ухвала про відкриття скороченого провадження за адресою, зазначеною у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, проте кореспонденція суду повернулася з відміткою працівника пошти, що юридична особа вибула.
За правилами, встановленими пунктом 4 статті 33 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються юридичним особам та фізичним особам-підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.
В обґрунтування наведених вимог позивач посилається на Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", Інструкцію про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затверджену постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22 грудня 2010 року № 29, та зазначає, що під час проведеної перевірки Відкритого акціонерного товариства Комерційного банку "Національний стандарт" позивачем встановлено, що в період з липня по грудень 2009 року за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності виплачена допомога на загальну суму 22231,11 грн., проте відповідачем для перевірки не надано листків непрацездатності на підтвердження правомірності нарахування допомоги за рахунок коштів Фонду. Також при проведенні перевірки встановлено, що в 2011 році середня заробітна плата застрахованих осіб, які не мали заробітку у розрахунковому періоді з поважних причин, визначалась не тільки з посадового окладу, а ще і з персональної надбавки, що призвело до завищення середньої заробітної плати по листкам непрацездатності, в зв'язку з чим позивачем винесене рішення від 6 листопада 2012 року № 293 про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Подільською міжрайонною виконавчою дирекцією Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведена перевірка Відкритого акціонерного товариства Комерційного банку "Національний стандарт" по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, за результатами якої складено акт від 24 жовтня 2012 року № 874.
Зазначеним актом встановлено:
- порушення статті 51 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", а саме: для перевірки не надані листки непрацездатності, що підтверджують правомірність нарахування допомоги за рахунок коштів Фонду на ім'я ОСОБА_1 у липні 2009 року на суму 13380,08 грн., на ім'я ОСОБА_2 у серпні 2009 року на суму 173,86 грн. та на ім'я ОСОБА_3 у серпні 2009 року на суму 973,40 грн. Загальна сума витрат по листам непрацездатності, які не надані для перевірки, становить 14527,34 грн.;
- абзацу п'ятого пункту 14 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266 "Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням", а саме: середня заробітна плата перевищує максимальну заробітну плату у розрахунку на один день в останньому місяці розрахункового періоду по листку непрацездатності на ім'я ОСОБА_4 № 787740 (з 29 серпня по 11 вересня 2009 року). Сума неправомірних витрат складає 181,86 грн.;
- частини другої статті 53 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266 "Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням", а саме: середня заробітна плата застрахованих осіб, які не мали заробітку у розрахунковому періоді з поважних причин визначалась не тільки з посадового окладу, а й з персональної надбавки, що призвело до завищення середньої заробітної плати по листкам непрацездатності: № 252303 (ОСОБА_5 в період з 9 березня по 12 липня 2011 року) - 3278,52 грн., № 991983, № 991995 (ОСОБА_6 в період з 15 березня 2011 року по 18 липня 2011 року та з 19 липня 2011 року по 1 серпня 2011 року) - 3075,66 грн. та 341,74 грн., № 390450 (ОСОБА_7 в період з 20 квітня по 23 серпня 2011 року) - 2595,67 грн. Загальна сума неправомірних витрат складає 9291,59 грн.
Вказаний акт підписаний із запереченнями та отриманий один його примірник ліквідатором Відкритого акціонерного товариства Комерційного банку "Національний стандарт" 24 жовтня 2012 року.
26 жовтня 2012 року Відкритим акціонерним товариством Комерційним банком "Національний стандарт" подані заперечення щодо результатів перевірки.
Листом від 6 листопада 2012 року Подільська міжрайонна виконавча дирекція Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності повідомила ліквідатора Відкритого акціонерного товариства Комерційного банку "Національний стандарт", що висновки акту перевірки від 24 жовтня 2012 року № 874 є обґрунтованими та правомірними та зазначено, що у зв'язку з неправомірним використанням коштів Фонду, сума витрат, яка не приймається до зарахування становить 24000,79 грн.
На підставі складеного акту 6 листопада 2012 року виконавчою дирекцією Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності винесено рішення № 293 про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, в якому зазначено, що кошти в розмірі 24000,79 грн. підлягають поверненню до Подільської міжрайонної виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Зазначене рішення направлено на адресу ліквідатора Відкритого акціонерного товариства Комерційного банку "Національний стандарт" листом від 7 листопада 2012 року № 1737-05, проте поштове відправлення повернулося з відміткою працівника пошти, що юридична особа вибула.
Відповідно до статті 1 Закону України від 18.01.2001 № 2240-ІІІ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 2240) загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.
Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів (стаття 9 Закону № 2240).
Згідно статті 10 Закону № 2240 управління Фондом здійснюють правління та виконавча дирекція Фонду. В Автономній Республіці Крим, областях та в містах Києві і Севастополі безпосереднє управління здійснюють правління та виконавча дирекція відповідних відділень Фонду. Виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління.
Пунктом 7 частини першої статті 11 Закону № 2240 встановлено, що правління Фонду здійснює контроль за цільовим використанням коштів Фонду, веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання.
Відповідно до частини другої статті 27 Закону № 2240 страхувальник зобов'язаний вести облік коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, і своєчасно надавати органам Фонду встановлену звітність щодо цих коштів.
Згідно статті 51 Закону № 2240 підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я за погодженням з Фондом.
Проте, відповідачем не надано перевіряючим Фонду листки непрацездатності, які б підтверджували правомірність нарахування допомоги за рахунок коштів Фонду. Доказів зворотнього суду не пред'явлено.
Порядок обчислення середньої заробітної плати для надання допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно пункту 14 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266 "Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням" (далі - Постанова № 1266) середньоденна (середньогодинна) заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) не може перевищувати максимальну суму (граничну величину) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) та оподатковуваного доходу (прибутку), з яких сплачуються страхові внески, в розрахунку на один день (годину), яка обчислюється шляхом ділення встановленого її розміру в останньому місяці розрахункового періоду:
- на норму робочого часу цього місяця - за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням (у частині призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності), і від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, в частині розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності (крім розрахунку страхових виплат добровільно застрахованим особам) та для оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавців;
- на середньомісячну кількість календарних днів (30,44) - для розрахунку допомоги по вагітності та пологах за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, за страхуванням на випадок безробіття і від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (крім допомоги по тимчасовій непрацездатності), для осіб, робочий час яких у зв'язку з особливостями умов праці не піддається точному обліку, осіб, які робочий час розподіляють на свій розсуд (робота вдома, страховий агент тощо), для добровільно застрахованих осіб та осіб, які сплачують єдиний податок за всіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Проте, як встановлено при проведенні перевірки середня заробітна плата перевищує максимальну заробітну плату у розрахунку на один день в останньому місяці розрахункового періоду по листку непрацездатності на ім'я ОСОБА_4 № 787740 (з 29 серпня по 11 вересня 2009 року).
Відповідно статті 53 Закону № 2240 при обчисленні середньої заробітної плати (доходу) для забезпечення допомогою по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах враховуються всі види заробітної плати (доходу) в межах граничної суми місячної заробітної плати (доходу) за відпрацьований час, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, відповідно до статті 21 цього Закону.
У відповідності до пункту 10 Постанови № 1266 якщо у розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку застрахована особа не мала заробітку (грошового забезпечення) з поважних причин, що зазначені у пункті 4 цього Порядку, або якщо страховий випадок настав у перший день роботи, середня заробітна плата (грошове забезпечення) для розрахунку страхових виплат та оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця визначається виходячи з місячної тарифної ставки (посадового окладу), встановленої працівникові на момент настання страхового випадку.
У разі коли на підприємстві, в установі та організації встановлено неповний робочий день (робочий тиждень), середня заробітна плата обчислюється виходячи з частини місячної тарифної ставки (посадового окладу), встановленої працівникові на момент настання страхового випадку, що відповідає його графіку роботи (приклад наведено у додатку 1).
Проте, під час проведення перевірки Подільською міжрайонною виконавчою дирекцією Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності встановлено, що Відкритим акціонерним товариством Комерційним банком "Національний стандарт" заробітна плата застрахованих осіб, які не мали заробітку у розрахунковому періоді з поважних причин, визначалась не тільки з посадового окладу, а ще і з персональної надбавки, що призвело до завищення середньої заробітної плати по листкам непрацездатності.
Частиною першою статті 30 Закону № 2240 встановлено, що страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.
Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Як встановлено під час розгляду справи, виконавчою дирекцією Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прийнято до уваги заперечення відповідача на акт перевірки та не було застосовано до Відкритого акціонерного товариства Комерційного банку "Національний стандарт" штрафних санкцій та пені з огляду на те, що з 21 серпня 2009 року постановою Правління Національного банку України від 19 серпня 2009 року № 490 відкликано банківську ліцензію та ініційовано процедуру ліквідації Відкритого акціонерного товариства Комерційного банку "Національний стандарт" та враховуючи вимоги пункту 4 статті 91 Закону України "Про банки і банківську діяльність" (в редакції, яка діяла на час введення мораторію), які встановлюють, що з дня прийняття рішення про відкликання ліцензії та призначення ліквідатора припиняється нарахування процентів, неустойки (штрафу, пені) та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості банку.
При цьому, суд погоджується з висновками позивача відносно того, що ліквідатор банку мав можливість звернутися до Архівного управління Національного банку України з метою отримання необхідних документів на підтвердження правомірності використання коштів Фонду.
Відповідно до частини четвертої статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Згідно частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку про наявність підстав підтвердження неправомірності використання відповідачем коштів Фонду.
Враховуючи, що доказів на підтвердження правомірності використання коштів Фонду відповідачем суду не пред'явлено та з огляду на невідшкодування Відкритим акціонерним товариством Комерційним банком "Національний стандарт" у встановлені Законом строки неправомірно витраченої суми страхових коштів в розмірі 24000,79 грн., суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та визнає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 98, 160-163, 1832, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності задовольнити повністю.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства Комерційного банку "Національний стандарт" (місцезнаходження: 04080, м. Київ, вул. Фрунзе, 47, код ЄДРПОУ 19020301, р/р 32074415601 в Головному управлінні Національного банку України, МФО 321024) на користь Подільської міжрайонної виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (юридична адреса: 03113, м. Київ, вул. Дегтярівська, 53-а, р/р 25603292578003 в ПАТ КБ "Надра", м. Київ, Центр, МФО 380764, код ЄДРПОУ 26079364) кошти в сумі 24000 (двадцять чотири тисячі) грн. 79 коп.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Відповідно до пунктів 9, 10 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною. У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя М.А.Бояринцева